Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?  (Przeczytany 99245 razy)

Offline Startek

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Maj, 2017, 23:07 »
W broszurze wydanej przez  WTS  , Imię Boże ... "  wyraźnie tam napisano  że prawidłowa wymowa imienia Bożego która występuje w biblii jako Tetragram JHWH  nie jest nikomu znana .  Tak więc jak nikt nie zna prawidłowej wymowy , to nikt nie zna . Tak więc forma Jehowa ,  czy Jahwe żadna nie jest poprawna . Nam dano inne imię  w którym mamy wielbić Boga .


Offline Roszada

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #16 dnia: 30 Maj, 2017, 23:30 »
Cytuj
Nam dano
Kto to jest "nam"?
Ja do tego anonimowego Połgenskowego "nam" nie należę. ;D
Takich nauczycieli my tu nie chcemy, co w imieniu czyimś robotę tu majstrują. 8-)

Temat jest inny:

Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?


Offline Startek

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #17 dnia: 31 Maj, 2017, 01:06 »
Kto to jest "nam"?
Ja do tego anonimowego Połgenskowego "nam" nie należę. ;D
Takich nauczycieli my tu nie chcemy, co w imieniu czyimś robotę tu majstrują. 8-)

Temat jest inny:

Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?

  Ta forma imienia nie może być krytykowana przez biblistów  , Jehowa jest wymysłem  jakiegoś katolickiego mnicha  .więc padnij Roszada przed wyższymi od siebie   bo to był Dominikanin  czyli twój współwyznawca  mnich i w dodatku biblista . Dominikanin  czyli Domini  Canes  średniowieczna gra słów czyli Psy Pana Boga , o takich  mówi Biblia : Na zewnątrz pozostaną Psy i czarownicy .  Objawienie Jana .  Motywem przewodnim wszystkich sekciarzy jest  hasło ,, Ad fontes " czyli powrót do źródeł   31 października 1517 w tym roku mija 500 lat od tego pięknego wydarzenia  czyli sekciarstwo pełną gębą :  SOLA  SCRIPTURA ,  SOLUS CHRISTUS  , SOLA GRATIA  , SOLA  FIDE  , SOLI DEO GORIA ,   Jest dla mnie zaszczytem być wśród takiego  grona  .  Do takich sekciarzy należy także mój drogi brat Szymon M  choć czasami nie zgadzam się z Jego poglądami , ale jest coś co nas łączy osoba naszego Pana i wiem że z tego powodu nie nazywa mnie forum od sekciarzy lub jeszcze inaczej .  Właśnie w ten sposób załatwiłem sobie moderację , wylot na cmentarz , lub  komitet sądowniczy czyli usunięcie z forum .
gedeon: staje się zgodnie z Twoja wolą
« Ostatnia zmiana: 31 Maj, 2017, 20:17 wysłana przez gedeon »


Offline pies berneński

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #18 dnia: 31 Maj, 2017, 06:08 »
Ten mnich,który wymyślił formę Jehowa rzeczywiście był biblistą?
Czy gdzieś można o tym poczytać więcej?
« Ostatnia zmiana: 31 Maj, 2017, 06:10 wysłana przez pies berneński »
Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić.


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #19 dnia: 31 Maj, 2017, 08:36 »
Ten mnich,który wymyślił formę Jehowa rzeczywiście był biblistą?
Czy gdzieś można o tym poczytać więcej?

Tu cytat za Wikipedia :


Do dzisiaj nie jest znana prawidłowa wymowa tetragramu. Większość współczesnych uczonych opowiada się za formą Jahwe. Uważają formę Jehowa za efekt niewłaściwej interpretacji funkcji znaków samogłoskowych wstawionych przez masoretów[122]. Pojawiały się na przestrzeni wieków inne propozycje wymowy tetragramu.

Piotr Alfons, żyjący na przełomie XI i XII wieku Żyd nawrócony na chrześcijaństwo, w swoim antyjudaistycznym traktacie Dialogi contra Iudaeos zapisał tetragram jako Ieve[123]. Próbował dowieść, że w literach tetragramu można dostrzec trzy osoby Trójcy[124]. Podobny tok rozumowania, wraz z formą Ieve, przejął Joachim z Fiore[125][e].

Niektórzy uważają, że forma Jehowa (jako łacińskie Iehoua) po raz pierwszy w formie pisanej pojawiła się w dziele franciszkanina Petrusa Galatinusa, które zostało wydane w 1518 roku[f]. Inni twierdzą, że ta forma znana była co najmniej od roku 1100[118]. Na przykład około 1270 roku w łacińsko-hebrajskim dziele broniącym katolicyzmu przed judaizmem zatytułowanym Pugio fidei, napisanym przez dominikanina Raymundusa Martiniego, imię występuje w formie Yohouah (w późniejszych przedrukach jako Jehova). Powstałe w 1303 roku dzieło Victora Porcheta Victoria Porcheti adversus impios Hebraeos konsekwentnie stosowało zapis Jod, He, Vau, He, dwukrotnie Jehova, jeden raz Johovha[126]. W wieku XVI, w dobie rozwoju Reformacji i protestantyzmu, upowszechnił się łaciński zapis Iehovah (stąd bezpośrednio polskie „Jehowa”). Wielu ówczesnych uczonych, m.in. Nicholas Fuller (1612), Thomas Gataker (1645), Johannes Leusden (1657)[127], opowiadało się za tą formą. Pod koniec XVIII i na początku XIX wieku bronili jej m.in. Joannis Davidis Michaelis[128], Rudolph Stier[129] oraz Hermann Gustav Hoelemann[130]. Uczony George F. Moore przyznaje, że obrońcy formy Jehowa posługiwali się słabymi argumentami, a na ich korzyść przemawiało zwyczajowe używanie tej formy[131].
Punktacja samogłoskowa zaproponowana przez Geseniusa

Formę Jehowa zaczęto podawać w wątpliwość już w XVI wieku. Gilbertus Genebrardus w 1567 roku zaproponował formę Ihué oraz Iahué, opierając się na zapisie Iabe u Teodoreta oraz krótkiej formie Jah[132]. W 1604 roku Drusius opublikował dzieło Tetragrammaton, w którym sugerował wymowę Jahvoh. Opowiadała się za nią większość ówczesnych uczonych. Arias Montanas oraz Cornelius z Lapidy proponowali wymowę Jeveh. Spotkać można również propozycję Jehveh[133].

Niektórzy szesnastowieczni uczeni doszli do wniosku, że znaki samogłoskowe tetragramu pochodzą od słowa Adonaj. Zasugerował to na przykład Joannes Mercerus (zaproponował formę Jeheveh)[134] czy Arias Montanas[135]. Roberto Bellarimo w swoim słowniku zapewnia, że prawdziwa wymowa pozostaje nieznana, a samogłoski wstawiane do tetragramu należą do słowa Adonaj, i w związku z tym nie powinno się ich wymawiać jako Iehoua[136].

Pod koniec XVIII wieku John Simon zaproponował w swym leksykonie „Lexicon Manuale Hebraico-Chaldaicum Latinitate donatum” (III wydanie 1793), punktację יַהְוֶה. Na początku XIX wieku Wilhelm Gesenius zastosował ją w swoim leksykonie, wydanym w 1815 roku (i w kolejnych edycjach). Propozycja bazowała na greckich transkrypcjach, takich jak ιαβε, pochodzących z I wieku, oraz na imionach teoforycznych. Gesenius szczególną wartość nadaje samarytańskiej wymowie Imienia, przekazanej przez Teodoreta (Ιαβε)[137]. Większość współczesnych biblistów akceptuje propozycję Geseniusa i traktuje ją jako najbardziej prawdopodobną.

Niektóre opracowania podają, że formę wymowy tetragramu jako Jahwe po raz pierwszy podał Heinrich Ewald. Porównanie dat wydania jego dzieł (pierwsze „Die Komposition der Genesis” z 1823 roku) z datami opublikowania prac Simona (III wydanie z 1793) i Geseniusa (I wydanie z 1815) pozwala na skorygowanie tego twierdzenia[138].


Offline Roszada

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #20 dnia: 31 Maj, 2017, 09:38 »
Startek pisze:
Cytuj
  Ta forma imienia nie może być krytykowana przez biblistów  , Jehowa jest wymysłem  jakiegoś katolickiego mnicha  .więc padnij Roszada przed wyższymi od siebie
Ja nie należę do sekty, w której trzeba padać na twarz tylko dlatego, że ktoś tak jak ja jest katolikiem. Mam takie same prawa jak ten dominikanin.
On chłopcze nie wprowadził jakiegoś nakazu, jak ty chcesz tu okłamać.
Może ty należysz do jakiejś sekty?
Połgensek zdaje się jest twoim liderem.
Cytuj
Właśnie w ten sposób załatwiłem sobie moderację , wylot na cmentarz , lub  komitet sądowniczy czyli usunięcie z forum .
Ja ci powiedziałem, że albo ja odejdę z tego forum, albo ty wylecisz z niego.
Nie będę tu użerał się z sekciarskimi poglądami.
Śmiecisz moje watki.
Jak masz tyle mądrości do przekazania to zakładaj chłopie swoje wątki, a nie śmiecisz w cudzych.
« Ostatnia zmiana: 31 Maj, 2017, 10:19 wysłana przez Roszada »


Tusia

  • Gość
Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #21 dnia: 31 Maj, 2017, 11:43 »
Jehowa jest wymysłem  jakiegoś katolickiego mnicha








Gorszyciel

  • Gość
Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #22 dnia: 31 Maj, 2017, 12:06 »
Powtarzam raz jeszcze: na 100% nie wiadomo czy JHWH wokalizowano "Jahwe", ale na 100% wiadomo, że nie wokalizowano tego "Jehowa".


Offline Startek

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #23 dnia: 31 Maj, 2017, 19:46 »
Ten mnich,który wymyślił formę Jehowa rzeczywiście był biblistą?
Czy gdzieś można o tym poczytać więcej?
. Ten mnich nazywał się  ,  C,E Raymundus Martini  Hiszpański  Dominikanin który   pierwszy raz użył tego imienia w swej książce Pugeo Fidei w roku 1270 C,E ,,( Aid to Bible Understanding  p . 884-885 , 1971 ) "


Offline Roszada

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #24 dnia: 31 Maj, 2017, 19:56 »
. Ten mnich nazywał się  ,  C,E Raymundus Martini  Hiszpański  Dominikanin który   pierwszy raz użył tego imienia w swej książce Pugeo Fidei w roku 1270 C,E ,,( Aid to Bible Understanding  p . 884-885 , 1971 ) "
To wszyscy wiedzą.
Temat jest chłopie:
Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?

Umiesz czytać?


Tusia

  • Gość
Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #25 dnia: 31 Maj, 2017, 20:08 »
Powtarzam raz jeszcze: na 100% nie wiadomo czy JHWH wokalizowano "Jahwe", ale na 100% wiadomo, że nie wokalizowano tego "Jehowa".




str.152


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #26 dnia: 31 Maj, 2017, 20:37 »
. Ten mnich nazywał się  ,  C,E Raymundus Martini  Hiszpański  Dominikanin który   pierwszy raz użył tego imienia w swej książce Pugeo Fidei w roku 1270 C,E ,,( Aid to Bible Understanding  p . 884-885 , 1971 ) "

Mnich nazywał się po hiszpańsku Ramón Martí (po łacinie podpisywał się tylko na książkach Raymondus Martini. Dokładnie to był nie Hiszpanem, a Katalończykiem. A jego dzieło to nie żadne Pugeo, co nic po łacinie nie znaczy, a Pugio Fidei, tj. Sztylet wiary. Zapytasz: czemu sztylet? A temu, że cały tytuł brzmiał:  Pugio Fidei Raymundi Martini Ordinis Prædicatorum Adversus Mauros et Judæos, tj Sztylet Wiary Ramona Martiego według porządku przepowiadania przeciwko Maurom i Żydom. Została wydana po raz pierwszy w latach 70. XIII w. Nie wiem co znaczą te skróty C,E?


Offline peleg

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #27 dnia: 31 Maj, 2017, 20:43 »
Roszada chłopie spokojnie wątek masz b.dobry.
I chyba w drugim dopiero wydaniu pojawiło sie Jehowa u niego


Offline Roszada

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #28 dnia: 31 Maj, 2017, 20:45 »
I chyba w drugim dopiero wydaniu pojawiło sie Jehowa u niego
U tego mnicha?
A w pierwszym jak było?


Offline peleg

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #29 dnia: 31 Maj, 2017, 21:07 »
Yohoua podobnie jak  franciszkanin Petrus Galatinus 1518 w rozprawie O tajemnicach prawdy powszechnej