Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Krzyż - Chrzanowski  (Przeczytany 10833 razy)

Gorszyciel

  • Gość
Odp: Krzyż - Chrzanowski
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Maj, 2017, 07:38 »
Wg mnie Chrzanowski jako uczony nie oglądał się na ŚJ. Wypowiedział dość powszechną opinię o krzyżu wśród historyków sztuki. I jako uczony ma prawo do wypowiadania jakiejkolwiek opinii. Jak widać inni historycy sztuki się na niego jak na heretyka nie rzucili ;)


Offline Roszada

Odp: Krzyż - Chrzanowski
« Odpowiedź #16 dnia: 10 Maj, 2017, 10:08 »
Cytuj
A do Ciebie Roszado: jak wiesz Ireneusz pisał po grecku i wszędzie tam, gdzie oddano krzyż stoi stauros.
Ale nie chodzi o słowo stauros tylko o wskazanie, że od tego stauros wychodziły boczne 'gałęzie'. ;)
Poza tym mamy i łacińskie teksty Ireneusza, zdaje się. ;)
Cytuj
Wg mnie Chrzanowski jako uczony nie oglądał się na ŚJ. Wypowiedział dość powszechną opinię o krzyżu wśród historyków sztuki. I jako uczony ma prawo do wypowiadania jakiejkolwiek opinii. Jak widać inni historycy sztuki się na niego jak na heretyka nie rzucili ;)
U mnie w Gdańsku ŚJ latali ze zdjęciem z jakiegoś kościoła, gdzie Jezus jest na obrazie przybity do rajskiego drzewa. :)
To była pewna symbolika malarza, a oni chcieli udowadniać, że proszę, sam kościół pokazuje, że Jezus na drzewie czyli pewnie palu umarł. ;)
« Ostatnia zmiana: 10 Maj, 2017, 10:11 wysłana przez Roszada »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Krzyż - Chrzanowski
« Odpowiedź #17 dnia: 10 Maj, 2017, 11:01 »
Mnie chodziło o to, że i tak nie wiesz jak wyglądał stauros. Wiesz tylko jak mnie więcej wyobrażał to sobie Ireneusz, który w Judei nigdy nie był, a jego opis i tak nie jest jednoznaczny.


Offline Roszada

Odp: Krzyż - Chrzanowski
« Odpowiedź #18 dnia: 10 Maj, 2017, 11:29 »
Mnie chodziło o to, że i tak nie wiesz jak wyglądał stauros. Wiesz tylko jak mnie więcej wyobrażał to sobie Ireneusz, który w Judei nigdy nie był, a jego opis i tak nie jest jednoznaczny.
Ale sam pisałeś, że Ireneusz pisał po grecku o stauros i wskazywał na dodatek na boczne 'skrzydła' stauros.
Ireneusz nie musiał być w Judei, wystarczy że znał takich co byli i takich od których przejął naukę.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Krzyż - Chrzanowski
« Odpowiedź #19 dnia: 10 Maj, 2017, 12:48 »
Ale sam pisałeś, że Ireneusz pisał po grecku o stauros i wskazywał na dodatek na boczne 'skrzydła' stauros.
Ireneusz nie musiał być w Judei, wystarczy że znał takich co byli i takich od których przejął naukę.

Boczne skrzydła nie oznaczają jeszcze krzyża rzymskiego. Może był to krzyż jak w tradycji ormiańskiej? Albo gruzińskiej? Koptyjskiej? Syryjskiej? A może w kształcie litery T? Nic w opisie Ireneusza nie wskazuje na krzyż rzymski. A wzmianka o prawidłowym krzyżu sugeruje, że Rzymianie używali czasem innych, co ludzie żyjący w tamtych czasach mogli nawet zaobserwować w Lyonie.


Offline Roszada

Odp: Krzyż - Chrzanowski
« Odpowiedź #20 dnia: 10 Maj, 2017, 17:46 »
Cytuj
A wzmianka o prawidłowym krzyżu sugeruje, że Rzymianie używali czasem innych,
A kto mówi że nie. :-\
Lipsius podaje wszystkie formy, jakie możliwe i to na rysunkach.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Krzyż - Chrzanowski
« Odpowiedź #21 dnia: 10 Maj, 2017, 18:07 »
Czyli nadal nic nie wiadomo. To właśnie powiedział Chrzanowski. I miał rację - nie wiadomo jak wyglądał.


Offline Roszada

Odp: Krzyż - Chrzanowski
« Odpowiedź #22 dnia: 10 Maj, 2017, 18:09 »
Czyli nadal nic nie wiadomo. To właśnie powiedział Chrzanowski. I miał rację - nie wiadomo jak wyglądał.
Napisz jakiego zdania oczekujesz, to się zobaczy czy jest.
Jak na razie toś duży malkontent. :)

A Chrzanowski raczej widziałem opisywał wieki XI i w górę.
Jakie zdanie jego jest kluczowe?


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Krzyż - Chrzanowski
« Odpowiedź #23 dnia: 10 Maj, 2017, 18:11 »
 "Nie wiemy dziś, jaką formę miał krzyż, na którym zawieszono Chrystusa"


Offline Roszada

Odp: Krzyż - Chrzanowski
« Odpowiedź #24 dnia: 10 Maj, 2017, 18:30 »
"Nie wiemy dziś, jaką formę miał krzyż, na którym zawieszono Chrystusa"
Krzyż to krzyż, skrzyżowane belki.
A pod jakim kątem, czy x czy + czy
To czy to aż tak istotne?

Poza tym w czyim imieniu on pisze: "nie wiemy".
W moim nie. ;)
« Ostatnia zmiana: 10 Maj, 2017, 18:35 wysłana przez Roszada »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Krzyż - Chrzanowski
« Odpowiedź #25 dnia: 10 Maj, 2017, 18:35 »
Krzyż to krzyż, skrzyżowane belki.
A pod jakim kątem, czy x czy + czy
To czy to aż tak istotne?

To czemu Rzymianie słowem łacińskim crux (od którego nasz krzyż pochodzi: KRZYŻ-CRUX-KRYCYFIKS itd.) nazywali także zwykły pal?


Offline Roszada

Odp: Krzyż - Chrzanowski
« Odpowiedź #26 dnia: 10 Maj, 2017, 18:59 »
To czemu Rzymianie słowem łacińskim crux (od którego nasz krzyż pochodzi: KRZYŻ-CRUX-KRYCYFIKS itd.) nazywali także zwykły pal?
Bo czy dwa pale, czy jeden to crux.

Ale gościu pisał, że nie wiemy jak wyglądał KRZYŻ a nie pal, który Ty teraz przywołujesz dla zamieszania.


Offline Efektmotyla

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 548
  • Polubień: 4649
  • Wspaniale że znajomi i rodzina się budzą :)
Odp: Krzyż - Chrzanowski
« Odpowiedź #27 dnia: 10 Maj, 2017, 19:09 »
A ja tak poważnie w temacie krzyża. Szkoda że pisarze bibli nie robili rysunków, takich szkiców. Np Arka Noego mogła by być i Świątynia Salomona
no i wspomniany krzyż byłby chyba najprostszy do namalowania.
Świątynia Salomona tak dokładnie jest opisana a w kwesti krzyża pisarze się niepopisali bo można by opisać tyle łokci a tyle piuonowa belka a tyle poprzeczna i jeszcze umiejscowiona na takiej a takiej wysokości.

Podejżewam że nie wpadli na pomysł by opisywać coś tak oczywistego dla nich w obecnym czasie a dla nas tak tajemniczego.




Offline Roszada

Odp: Krzyż - Chrzanowski
« Odpowiedź #28 dnia: 10 Maj, 2017, 19:15 »
Pewnie gdyby nie był elementem zgorszenia, to by opisali. :-\

Ale nadal podtrzymuję swoją chęć:
Cytuj
Napisz jakiego zdania oczekujesz, to się zobaczy czy jest.

Każdy może mieć inne wymagania. :-\


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Krzyż - Chrzanowski
« Odpowiedź #29 dnia: 10 Maj, 2017, 20:05 »
Roszada, to Ty mieszasz. Nie wiem czego nie zrozumiałeś w mojej wypowiedzi. Przeliterować Ci raz jeszcze? Używasz polszczyzny aby etymologizować łacinę. Nie powinno się czynić w tej sprawie na odwrót?