Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?  (Przeczytany 72690 razy)

Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #285 dnia: 10 Sierpień, 2017, 13:08 »
Ale nie o to chodzi.
A o to, że w Wniebowstąpieniu Izajasza Gabriel jest zestawiony z Duchem Święty.
Konkretnie Gabriel.

Nie. Chodzi w ogóle o to, że tam nie jest zestawiony żaden anioł z Duchem. I że powołujesz się na tekst twierdząc, że tam coś jest, kiedy tam tego nie ma.


Offline MX

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #286 dnia: 10 Sierpień, 2017, 13:16 »
Nie. Chodzi w ogóle o to, że tam nie jest zestawiony anioł z Duchem. I że powołujesz się na tekst twierdząc, że tam coś jest, kiedy tam tego nie ma.
No jak nie jest.
Wczoraj sprawdzałem w książce - http://e.wydawnictwowam.pl/tyt,33671,Struktura-teologii-judeochrzescijanskiej.htm
Ks Henryk Pietras też tak to interpretuje http://e.wydawnictwowam.pl/tyt,45579,Poczatki-teologii-kosciola.htm
Ale muszę jeszcze raz sprawdzić bo nie mam tej książki.


MX - koniec - MX



Offline Roszada

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #287 dnia: 10 Sierpień, 2017, 13:20 »
Ja już zakończyłem zabawę z Gorszycielem w kwestii Duch-anioł, Gabriel-Duch. ;)
Niech tam ma swoją koncepcję.


Offline MX

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #288 dnia: 10 Sierpień, 2017, 13:27 »
Ja już zakończyłem zabawę z Gorszycielem w kwestii Duch-anioł, Gabriel-Duch. ;)
Niech tam ma swoją koncepcję.
Nie, ja rozumiem, że dr hab., czy prof. też mogą się mylić. Ale nie wydaje mi się aby akurat ks Henryk Pietras pisał coś bez sprawdzenia. Ale ok sprawdzę jeszcze raz.

MX - koniec - MX



Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #289 dnia: 10 Sierpień, 2017, 13:32 »
Nie, ja rozumiem, że dr hab., czy prof. też mogą się mylić. Ale nie wydaje mi się aby akurat ks Henryk Pietras pisał coś bez sprawdzenia. Ale ok sprawdzę jeszcze raz.

Tekst z Wniebowstąpienia Izajasza 11,4 (z etiopskiego klasycznego tłum. ks. prof. dr hab. Stanisław Kur) brzmi:
Ale anioł Ducha zjawił się w tym świecie i potem Józef nie odesłał jej, ale strzegł Maryję, a sam nie wyjawił nikomu tej sprawy.

Czy to jest wg Ciebie utożsamienie anioł=Duch? Wg mnie "kot Gorszyciela"  nie oznacza "Gorszyciel=kot" albo "kot o imieniu Gorszyciel", a "kot należący do Gorszyciela". "Anioł Ducha" rozumiem "anioł posłany przez Ducha" lub "anioł posłany Duchem", a nie "anioł jest Duchem". Jak Ty Roszada skończyłeś to po co ów post? Kiedy Ty kończysz, uznając dyskusję za bez sensu, to wszyscy mają kończyć? [Pytania retoryczne - jeśli naprawdę skończyłeś nie musisz odpowiadać].


Offline MX

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #290 dnia: 10 Sierpień, 2017, 13:35 »


Tekst z Wniebowstąpienia Izajasza 11,4 (z etiopskiego klasycznego tłum. ks. prof. dr hab. Stanisław Kur) brzmi:
Ale anioł Ducha zjawił się w tym świecie i potem Józef nie odesłał jej, ale strzegł Maryję, a sam nie wyjawił nikomu tej sprawy. (...)
Ja wczoraj w tej pierwszej książce czytałem cytaty gdzie było: "Anioł Duch Święty". Ale ok sprawdzę jeszcze raz.



MX - koniec - MX



Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #291 dnia: 10 Sierpień, 2017, 13:36 »
Ja wczoraj w tej pierwszej książce czytałem cytaty gdzie było: "Anioł Duch Święty". Ale ok sprawdzę jeszcze raz.

Super. Mam nadzieję, że we Wniebowstąpieniu Izajasza, a nie w Koranie np. ;)


Offline Roszada

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #292 dnia: 10 Sierpień, 2017, 13:40 »
Cytuj
Kiedy Ty kończysz, uznając dyskusję za bez sensu, to wszyscy mają kończyć?
Po to by wiedzieli z jakim typem mają do czynienia. I że ja w takie zatwardziałe pyskówki nie mam zamiary już wchodzić. Upór twój godny jest milczenia.

Ja obserwowałem kilka twoich dyskusji z innymi, były zażarte, i wcale nie uważam, że cokolwiek mądrego w nich było.
Nic się z nich nie nauczyłem. :(


Offline MX

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #293 dnia: 10 Sierpień, 2017, 13:41 »
Super. Mam nadzieję, że we Wniebowstąpieniu Izajasza, a nie w Koranie np. ;)
No, Koranu nie posiadam.

Tak czy inaczej jak pisałem jeden i drugi autor pisze o Aniele Duchu Świętym powołując się też na Wniebowstąpienie Izajasza.

MX - koniec - MX



Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #294 dnia: 10 Sierpień, 2017, 13:45 »
Po to by wiedzieli z jakim typem mają do czynienia. I że ja w takie zatwardziałe pyskówki nie mam zamiary już wchodzić. Upór twój godny jest milczenia.

Ja obserwowałem kilka twoich dyskusji z innymi, były zażarte, i wcale nie uważam, że cokolwiek mądrego w nich było.
Nic się z nich nie nauczyłem. :(

A Ty, typie, się od kogoś na Forum czegokolwiek uczysz? Wątpię. Przecież sam piszesz, że Ciebie nauczył Twój Kościół. To czego mogą Cię exŚJ nauczyć? Po co wychodzisz z elaboratem na temat swojego naukowego CV na jakiś argument o celibacie? Działasz jak św. Hieronim: jak ktoś nie ma tytułów naukowych, to gadasz, że nie ma sensu dyskutować, bo czegoś Ty nie czytał i gdzieś nie uczył, to co on może wiedzieć. Jak ktoś ma tytuły naukowe i zajmuje się tematyką lub poważnie interesuje, to powiesz, że pyszny. Doprawdy zadziwiające. Wszak chce Ci przypomnieć, że Forum ma charakter dyskusyjny. Ja kiedy coś piszę, PRAGNĘ dyskusji. Ty pragniesz czego? Przytaknięcia? Pochwały? Nie rozumiem Cię...

MX - za źródło chcesz traktować opracowanie? Nie zajrzałeś do Wniebowstąpienia Izajasza i wyskoczyłeś jak Filip z konopii, bo Pietras tak napisał :P ?


Offline Roszada

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #295 dnia: 10 Sierpień, 2017, 13:46 »
No, Koranu nie posiadam.

Tak czy inaczej jak pisałem jeden i drugi autor pisze o Aniele Duchu Świętym powołując się też na Wniebowstąpienie Izajasza.

MX - koniec - MX
Ja i w innych źródłach to czytałem.
Może u Kellego.
To jest powszechna opinia wśród znawców przedmiotu.
I pewnie oparta nie tylko na tym jednym tekście.
Kiedyś zajmowałem się szczegółowo Michałem, to przy okazji natknąłem się na identyfikacje Gabriela.
Ale tego nie notowałem, bo obiektem mego zainteresowania był Michał.

W każdym razie piszą oni Duch, a nie duch. A terminem Duch określa się Ducha Świętego, a nie jakiegoś ducha.
Cytuj
A Ty, typie, się od kogoś na Forum czegokolwiek uczysz? Wątpię
Bardzo wiele rzeczy sobie wynotowałem i w artykułach czy książkach umieściłem.
« Ostatnia zmiana: 10 Sierpień, 2017, 13:49 wysłana przez Roszada »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #296 dnia: 10 Sierpień, 2017, 13:48 »
W innych źródłach jest, owszem. Wiem, bo je znam. Są to źródła ARABSKIE. Ale po co przytaczać źródło błędne? Pomniejsza to siłę argumentacji.

Ja Roszada lubię Twoje książki jak mentalnie exŚJ. Masz wielkie umiejętności antykwaryczne i źródłoznawcze. Wybacz "typa". Nie rozumiem po co tak prowokujesz.
« Ostatnia zmiana: 10 Sierpień, 2017, 13:50 wysłana przez Gorszyciel »


Offline MX

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #297 dnia: 10 Sierpień, 2017, 13:53 »


Ja i w innych źródłach to czytałem.
Może u Kellego.
To jest powszechna opinia wśród znawców przedmiotu.
I pewnie oparta nie tylko na tym jednym tekście.
Kiedyś zajmowałem się szczegółowo Michałem, to przy okazji natknąłem się na identyfikacje Gabriela.
Ale tego nie notowałem, bo obiektem mego zainteresowania był Michał.
Ja w każdej książce dotyczącej okresu początków teologii chrześcijańskiej o tym czytałem. Judeochrześcijaństwo szczególnie to rozwijało. Angelologia był rozwinięta w judaizmie, a oni to przejmowali. Tak to pamiętam.

Zresztą skoro i Koran identyfikuje Ducha osobowo (?) to coś w tym też jest. Bo nie powstawał w próżni. Chociaż późno.


MX - koniec - MX



Offline Roszada

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #298 dnia: 10 Sierpień, 2017, 13:53 »
W roku 2012 wydawnictwo Michalineum opublikowało też książkę pt. Michał Archanioł. Zagadnienia teologiczne (414 stron), która zawiera jeden rozdział napisany przeze mnie: Jezus Chrystus a Archanioł Michał i "Wnikliwe poznawanie Pism" (s. 327-354).
Warto się zapoznać z ta książką. Zawiera ona wiele ciekawych informacji, np.

„W niektórych kręgach chrześcijaństwa heterodoksyjnego Trójca miała właśnie taki charakter, gdyż tylko Ojciec był jedynym i najwyższym Bogiem. Logos z kolei należał do kategorii stworzeń, a dodatkowo przydawano mu „anielską matkę” – Ducha Świętego (ruah).” (s. 70).

Książka którą reklamuję to dzieło specjalistów od Michała. ;)
To Michaelici wydali, a więc jak sama nazwa wskazuje, ci którzy siedzą w Michale.
Mnie samego zaprosili do przedstawienia punktu widzenia ŚJ i polemiki z nimi.
Książka przebiega też przez apokryfy, gnostycyzm, Qumran i literaturę Izraelitów.
W książce tej słowo Gabriel pada 178 razy a Duch też dziesiątki razy i nie chce mi się sprawdzać. :-\

Przecież islam jest zlepkiem poglądów z apokryfów, religii rodzimej Arabów (np. ich święty kamień) i judaizmu.
Nie dziwię się w ich identyfikacji Ducha.
Tak więc ironia Gorszyciela o islamie i Duchu tylko potwierdza to o czym mówimy.
« Ostatnia zmiana: 10 Sierpień, 2017, 13:56 wysłana przez Roszada »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #299 dnia: 10 Sierpień, 2017, 13:57 »
Ja w każdej książce dotyczącej okresu początków teologii chrześcijańskiej o tym czytałem. Judeochrześcijaństwo szczególnie to rozwijało. Angelologia był rozwinięta w judaizmie, a oni to przejmowali. Tak to pamiętam.

Zresztą skoro i Koran identyfikuje Ducha osobowo (?) to coś w tym też jest. Bo nie powstawał w próżni. Chociaż późno.

Pytanie jest na razie proste: dotyczy tekstu pt. Wniebowstąpienie Izajasza, o którym napisałeś, że takie utożsamienie jest. Pytam GDZIE? Jeśli nie ma to zrób revoco i pogadamy o kolejnym tekście źródłowym jeśli chcesz. Wykaż mi to twierdzenie źródłowo, a nie karz mi wierzyć tylko dlatego, że "bo wszyscy tak mówią". Zajmuję się nauką i powiem Ci, ze w humanistyce bardzo rzadko bywa, że wszyscy uczeni są zgodni. I dobrze, że tak jest. Dlatego proszę o źródło z Wniebowstąpienia Izajasza, a nie argumenty ad autoritatem.

Roszada, jaka ironia? Jak chcesz przejdziemy do Koranu, do apokryfów arabskich itp. Ale powoli. Na razie sprawdźmy apokryf, o którym piszę powyżej, bo padło stwierdzenie, że tam pada teza, że anioł to Duch. Wolę rozmawiać w oparciu o konkretne źródła, a nie takie ogólne stwierdzenia przepisywane z jednej książki do drugiej - i powiedzmy np. pierwszy uczony się pomylił, a po nim 100 kolejnych przepisało, bo do źródła nie spojrzeli. Znam takie przypadki :D
« Ostatnia zmiana: 10 Sierpień, 2017, 14:00 wysłana przez Gorszyciel »