Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?  (Przeczytany 72631 razy)

Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #315 dnia: 11 Sierpień, 2017, 07:36 »
MX, jak dla mnie ANIOŁ (mianownik) DUCHA ŚW. (dopełniacz) wcale nie = ANIOŁ (mianownik) DUCH ŚW. (mianownik). W pierwszej wersji mamy przynależność, a w drugiej zrównanie. Wniebowstąpienie Izajasza w żadnym miejscu nie mówi "ANIOŁ DUCH ŚW." - nie odsyłaj mnie do opracowania tylko pokaż mi rozdział i werset Wniebowstąpienia Izajasza który używa zwrotu "Anioł Duch Św.", a nie "Anioł Ducha", bo to zupełnie inne wyrażenia - i po polsku i po etiopsku i w suahili też.


Offline MX

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #316 dnia: 11 Sierpień, 2017, 08:49 »
MX, jak dla mnie ANIOŁ (mianownik) DUCHA ŚW. (dopełniacz) wcale nie = ANIOŁ (mianownik) DUCH ŚW. (mianownik). W pierwszej wersji mamy przynależność, a w drugiej zrównanie. Wniebowstąpienie Izajasza w żadnym miejscu nie mówi "ANIOŁ DUCH ŚW." - nie odsyłaj mnie do opracowania tylko pokaż mi rozdział i werset Wniebowstąpienia Izajasza który używa zwrotu "Anioł Duch Św.", a nie "Anioł Ducha", bo to zupełnie inne wyrażenia - i po polsku i po etiopsku i w suahili też.
Wybacz, ale ja opowiedziałem na te sprawy, które poruszasz wyżej. Wyjaśniłem to w ostatnim poście do Ciebie. Spróbuj przeczytać jeszcze raz. Szczególnie jeśli chodzi o cytat, którego się domagasz.

Nie zasłaniam się opracowaniami tylko podałem skąd czerpię taki pogląd i informuje, że wielu badaczy tematu patrzy na te wypowiedzi m. in. z WIz tak jak pisałem w kontekście osobowości Ducha Świętego.

Nie widzę też sensu abym Cię przekonywał do innego spojrzenia na zwrot "Anioł Ducha Świętego" mnie przekonują argumenty z tych opracowań. Przepisywać ich nie będę. Wyjaśniłem wszystko to w poprzednim. Jeżeli nie masz ochoty się zapoznać zrozumiem. A jeżeli tak to jak pisałem mogę podać namiar na strony.

MX - koniec - MX


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #317 dnia: 11 Sierpień, 2017, 09:41 »
Jeżeli zwrot "Anioł Ducha"="Anioł Duch" tzn., że zwrot "kot Gorszyciela"="kot=Gorszyciel" i wszystko można sobie powiedzieć i udowodnić. Dla mnie nie ma tam żadnego zrównania ani identyfikacji anioła z Duchem św. Myślałem, że pokażesz jednoznaczny cytat, a tu taki klops. Dalej tematu nie ma sensu ciągnąć, bo nieważne co jest napisane - i tak można sobie mówić co się chce.


Offline trampek

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #318 dnia: 11 Sierpień, 2017, 09:52 »
Nie wiem ile tu będziecie pisać ale Stanisław Klocek udowadnia, że na podstawie dogmatu o Trójcy można uzasadnić nawet tezę, że Ojciec i Syn to ta sama osoba. Słusznie więc i świadkowie na podstawie błędnej nauki o Trójcy wskazywali na to, że  Jehowę i Jezusa można utożsamiać z tą samą osobą.


Offline Roszada

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #319 dnia: 11 Sierpień, 2017, 10:14 »
A ten o tych kotach ciągle.
Sprawy Boskie z kotami porównuje. Az mnie brzydzi to. :-\


Offline MX

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #320 dnia: 11 Sierpień, 2017, 10:19 »
Jeżeli zwrot "Anioł Ducha"="Anioł Duch" tzn., że zwrot "kot Gorszyciela"="kot=Gorszyciel" i wszystko można sobie powiedzieć i udowodnić. Dla mnie nie ma tam żadnego zrównania ani identyfikacji anioła z Duchem św. Myślałem, że pokażesz jednoznaczny cytat, a tu taki klops. Dalej tematu nie ma sensu ciągnąć, bo nieważne co jest napisane - i tak można sobie mówić co się chce.

Napisałem wyjaśnienie, a ty dalej o cytacie.  Według mnie, żaden klops. Tym bardziej, że byłeś przekonany, bo znasz ten apokryf,  że tego zwrotu tam nie ma. Więc nie rozumiem po co ironizujesz. Wyjaśniłem to szczerze jak jest. Jeśli chodzi ci o wygrywanie sporów o słowa gdzie gubi się sens to rzeczywiście szkoda naszego czasu. Ja rozmowy nie toczę, aby kogoś łapać za słówka i ciągle do tego wracać chociaż zostało podane uczciwe wyjaśnienie.

W tym temacie, nie można sobie mówić co się chce. To jest kwestia kontekstu. Wymaganie, że będzie napisane jak ty chcesz też jest nierozsądne.

Ale tak rozumiem i przyznaję to jest kwestia interpretacji, a nie konkretnego zapisu.



 

MX - koniec - MX


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #321 dnia: 11 Sierpień, 2017, 10:25 »
A ten o tych kotach ciągle.
Sprawy Boskie z kotami porównuje. Az mnie brzydzi to. :-\

Łatwiej komuś zrozumieć czym jest dopełniacz na sprawach oczywistych i przyziemnych. Nie porównuję spraw, Roszada, a tylko części mowy. Może to dla Ciebie zaskakujące, ale język jest narzędziem komunikacji i rządzą nim pewne prawidła. Słowem "Bóg" rządzą takie same prawidła fleksyjne jak słowami "kot", "roszada", "włos".
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień, 2017, 10:28 wysłana przez Gorszyciel »


Offline Stanisław Klocek

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #322 dnia: 11 Sierpień, 2017, 12:26 »
A powiedz mi Stanisławie jak to jest . Jest jeden naród izraelski i składa się z wielu osób i każdy Izraelczyk albo Izraelita jest narodowości izraelskiej. Każdy jest w pełni Izraelczykiem .  Powiedz mi jak to jest możliwe?
Tylko, że zadawałem poniższe pytania, na które otrzymywałem przeciwstawne odpowiedzi dawane przez trynitarian, np., raz, że Bóg jest osobą, innym razem, że osobą nie jest, lecz zespołem (zbiorowością) osób.
  • a) Wyraz ,,naród" to; zbiorowość, gromada, wspólnota, ogół. PWN, SJP
  • b) Izraelczyk to jedna osoba z narodu.
Zrozumiałem, że chodzi Ci o analogię trynitarną, która według mnie wygląda następująco.
  • c) Bóg, to zbiorowość.
  • d) Ojciec, Syn i DŚ, to osoby.
Moje pytania zadaje już od lat do wyznających Boga w Trójcy (inni też niech odp.).
  • Czy wyraz Bóg to osoba?
  • Czy wyraz Bóg to osoby?
  • Czy Bóg to to system organizacyjny wspólnoty?
  • Czy trzy osoby Trójcy są jedną osobą?
  • Czy wyraz Bóg jest naturą?
  • Czy natura Boska jest osobą?
  • Czy Ojciec jest Bogiem?
  • Czy Syn jest Bogiem?
  • Czy DŚ jest Bogiem?
Proszę najpierw o najkrótsze odpowiedzi; tak lub nie, a ewentualnie później rozwiniemy komentarzami.


Offline Roszada

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #323 dnia: 11 Sierpień, 2017, 12:56 »
Ale o co Klocku chodzi?
Czyżbyś znów wiarę w Boga posiadł?
Bo jeszcze parę dni temu pisałeś że Biblia to zbiór bajek, a teraz rzeczową argumentację biblijną przeprowadzasz. :-\

Czasem myślę, że masz w głowie niezły mętlik.
Może czas skorzystać z jakichś porad, bo lata lecą i to się będzie nasilać a nie odpuszczać. :-\


Nikt

  • Gość
Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #324 dnia: 11 Sierpień, 2017, 14:04 »
Tylko, że zadawałem poniższe pytania, na które otrzymywałem przeciwstawne odpowiedzi dawane przez trynitarian, np., raz, że Bóg jest osobą, innym razem, że osobą nie jest, lecz zespołem (zbiorowością) osób.
  • a) Wyraz ,,naród" to; zbiorowość, gromada, wspólnota, ogół. PWN, SJP
  • b) Izraelczyk to jedna osoba z narodu.
Zrozumiałem, że chodzi Ci o analogię trynitarną, która według mnie wygląda następująco.
  • c) Bóg, to zbiorowość.
  • d) Ojciec, Syn i DŚ, to osoby.
Moje pytania zadaje już od lat do wyznających Boga w Trójcy (inni też niech odp.).
  • Czy wyraz Bóg to osoba?
  • Czy wyraz Bóg to osoby?
  • Czy Bóg to to system organizacyjny wspólnoty?
  • Czy trzy osoby Trójcy są jedną osobą?
  • Czy wyraz Bóg jest naturą?
  • Czy natura Boska jest osobą?
  • Czy Ojciec jest Bogiem?
  • Czy Syn jest Bogiem?
  • Czy DŚ jest Bogiem?
Proszę najpierw o najkrótsze odpowiedzi; tak lub nie, a ewentualnie później rozwiniemy komentarzami.

A wiedz Stanisławie odpowiadam precyzyjnie na Twoje pytania:)
ad1 nie
ad2 nie
ad3 nie
ad4 nie
ad5 nie
ad6 nie
ad7 tak
ad8 tak
ad9 tak


Offline Stanisław Klocek

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #325 dnia: 11 Sierpień, 2017, 19:41 »

------------------------------------------------------------------- Nikt -- St. K.  następny
1. Czy wyraz Bóg to osoba? ------------------------------ nie --- tak ---
2. Czy wyraz Bóg to osoby? ------------------------------ nie --- nie ---
3. Czy Bóg to to system organizacyjny wspólnoty? - nie --- nie ---
4. Czy trzy osoby Trójcy są jedną osobą? ------------- nie --- nie ---
5. Czy wyraz Bóg jest naturą? --------------------------- nie ---- nie ---
6. Czy natura Boska jest osobą? ------------------------ nie ---- nie ---
7.Czy Ojciec jest Bogiem? -------------------------------- tak --- tak ---
8. Czy Syn jest Bogiem? ---------------------------------- tak ---- nie ---
9. Czy DŚ jest Bogiem? ----------------------------------- tak ---- nie ---


Dziękuję za odpowiedź. Przepisując Twe odpowiedzi, dopisałem swoje obok, oraz wytłuściłem tak, aby takie zestawienie było czytelniejszym porównaniem. Dobrze byłoby, aby jeszcze inni w ten sposób dołączyli, to wówczas uwidoczniłby się rozrzut. Co do pkt 8-9 Jezus i innych można nazwać bogami, ale nie posiadają atrybutów Wszech... przynależnych Ojcu. Nikt nie jest równy naturze Ojca. Powiem więcej, początek istnienia Jezusa datuje się od poczęcia w łonie Marii, ale to odrębny temat.
Cytuj

KKK 253 ... Ojciec jest tym samym, co Syn, Syn tym samym, co Ojciec, Duch Święty tym samym, co Ojciec i Syn, to znaczy jednym Bogiem co do natury" ...
Ktoś kto to wymyślił lub wymyślili wspólnie, mieli jedynie zdolności bujnego fantazjowania. Owszem, peryfrazami itp. zabiegami można naciągać, i tak naciągali, aż z jednej persony Boga w ST, trzy równe powstały, ale nie wymyślone przez Jezusa, ale przez Pawła i jakiegoś Jana, ucznia Jana apostoła.



Offline Roszada

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #326 dnia: 11 Sierpień, 2017, 19:46 »
Po takich głupstwach Klocka też wrzucam do ignorowanych. Sondaże sobie robi o Panu Bogu. ;D


Nikt

  • Gość
Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #327 dnia: 11 Sierpień, 2017, 19:52 »
Po takich głupstwach Klocka też wrzucam do ignorowanych. Sondaże sobie robi o Panu Bogu. ;D
Roszada spoko to nie sondaż o Panu Bogu tylko to co się Stanisławowi wydaje o Panu Bogu :)
A Tobie Stanisławie gratuluję skoro dla Ciebie wyraz jest osobą wyraz Bóg .
Ale każdy wierzy w co chce :)


Offline Reskator

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #328 dnia: 11 Sierpień, 2017, 19:59 »
Dobrze by było skonstruować definicję kryteria dla pojęcia BOGA.
Stanisław piesze że Jezus nie jest Bogiem.
A Izajasz pisze że jednak jest Bogiem Mocnym 9:6
Oczywiście Ojciec JHWH wiedzie prym we wszechświecie,a Chrystus z nadania.
Jak sam powiedział Jezus:DANA mi jest wszelka władza,a więc Ojciec dał Synowi władzę.
Kłóci to się z dogmatem o trójcy o równości Ojca z Synem,o duchu nie wspomnę.
A Nikt twierdząc że Bóg nie osoba to poszedł o jeden most za daleko.
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień, 2017, 20:03 wysłana przez Reskator »


Nikt

  • Gość
Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #329 dnia: 11 Sierpień, 2017, 20:18 »
Dobrze by było skonstruować definicję kryteria dla pojęcia BOGA.
Stanisław piesze że Jezus nie jest Bogiem.
A Izajasz pisze że jednak jest Bogiem Mocnym 9:6
Oczywiście Ojciec JHWH wiedzie prym we wszechświecie,a Chrystus z nadania.
Jak sam powiedział Jezus:DANA mi jest wszelka władza,a więc Ojciec dał Synowi władzę.
Kłóci to się z dogmatem o trójcy o równości Ojca z Synem,o duchu nie wspomnę.
A Nikt twierdząc że Bóg nie osoba to poszedł o jeden most za daleko.

Stanisław pytał czy wyraz Bóg jest osobą . Jeśli dla Ciebie wyraz jest osobą no cóż .... ale bądźmy precyzyjni . Jezus powiedział że dana mu jest wszelka władza i moc na niebie i na ziemi . Ale nie mówi od kogo . Ale jak Jezus od Ojca pochodzi to tak i natura boża Jezusa od Ojca pochodzi. Co do istoty natury Jezus, Słowo  jest równy Ojcu. Ale a le co do funkcji już nie inna jest funkcja Ojca inna Syna i inna Ducha Świętego ale to nie znaczy że nie są sobie równi co do natury .