Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?  (Przeczytany 72688 razy)

Offline Reskator

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #255 dnia: 09 Sierpień, 2017, 18:45 »
Odkryłem dawno że Roszada lubi tych co jemu klaszczą,a ja nie klakier z Lalki.
Lubię chłopa bo ma wiedzę o śj ale ma alergie na punkcie sprzeciwu wobec KK.

« Ostatnia zmiana: 09 Sierpień, 2017, 18:55 wysłana przez Reskator »


Nikt

  • Gość
Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #256 dnia: 09 Sierpień, 2017, 19:08 »
O jakim torpedowaniu piszesz i jakim znaniu? Odłóż na bok infantylizm jak mężczyzna. Idea forum dyskusyjnego jest taka, że prowadzi się dyskusję. Kiedy się z Tobą zgadzam, to mówię, że się zgadzam, a kiedy nie, to sobie piszę, że nie i czasem dodaję dlaczego. Mogę przerwać w każdej chwili dyskusję i Ty tak samo. Po co uciekać się do argumentum ad personam, co czynisz co chwilę jak jesteś w kozim rogu? "Lubię tylko tych, co się ze mną zgadzają. Prawdę mówią tylko oni. Każdy, kto tak nie czyni, ten torpeduje, z nim nie wytrzymuje żona, jest zindoktrynowany, głupi, naciągacz itd.?" No proszę. Litości. Bądźmy dorosłymi ludźmi.
Znaczy się Roszada wierzy i jest wierny temu w co wierzy . A że nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania no cóż nie każdy wie wszystko. A tak na marginesie to jak Ty Gorszycielu się zachowujesz gdy są podawane argumenty czy czasem ich po prostu nie ignorujesz? Nie odpowiadasz na pytania a dyskusję kierujesz na trochę inne tory. Tak więc przyganiał kocioł garnkowi. Ideałów nie ma chłopcy . Każdy orze jak umie. :)


Offline MX

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #257 dnia: 09 Sierpień, 2017, 19:12 »
Czyli można jak się chce Trójcę definiować byle zachować te sprawy, o których mówisz powyżej?
Nie wiem do końca co masz na myśli. Możesz to rozwinąć?

Ale nie sugerowałem żadnych spraw w celu definiowania Trójcy. Pisałem tylko kiedy jest sens rozmawiać o niej. Bo jaki jest sens wchodzić w temat Trójcy jak się nie uznaje bóstwa Syna Bożego ?

MX - koniec - MX



Nikt

  • Gość
Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #258 dnia: 09 Sierpień, 2017, 19:14 »
Nie wiem do końca co masz na myśli. Możesz to rozwinąć?

Ale nie sugerowałem żadnych spraw w celu definiowania Trójcy. Pisałem tylko kiedy jest sens rozmawiać o niej. Bo jaki jest sens wchodzić w temat Trójcy jak się nie uznaje bóstwa Syna Bożego ?

MX - koniec - MX
Albo osobowości i boskości Ducha Świętego


Offline Roszada

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #259 dnia: 09 Sierpień, 2017, 19:21 »
Zawsze gdy ŚJ chcieli ze mną dyskutować o Trójcy, mówiłem im, że trzeba wpierw omówić poszczególne osoby Trójcy.
Zaczynałem o Duchu Św. i na ogół mieli już dość i dalej nie chcieli. :)
Nauka o Duchu Św. to najsłabsze ogniwo u ŚJ w ich antytrynitaryzmie. ;)


Offline MX

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #260 dnia: 09 Sierpień, 2017, 19:39 »
Teksty antyczne greckie i rzymskie mówiąc "duch" mają na myśli tę osobę wraz z jej myślami, motywacjami, uczuciami, predyspozycjami itd. itp. (...)
A o którym okresie piszesz ? Bo o ile pamiętam to antyk obejmuje wiele wieków.

A czytałeś lub słyszałeś np. o "Wniebowstąpieniu Izajasza" ? II wiek n.e. - apokryf autor chrześcijański albo judeochrześcijański mówi o Aniele Duchu Świętym - jak najbardziej osobowy (anioł - to tam funkcja, a nie natura).



MX - koniec - MX


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #261 dnia: 09 Sierpień, 2017, 22:42 »
A o którym okresie piszesz ? Bo o ile pamiętam to antyk obejmuje wiele wieków.

A czytałeś lub słyszałeś np. o "Wniebowstąpieniu Izajasza" ? II wiek n.e. - apokryf autor chrześcijański albo judeochrześcijański mówi o Aniele Duchu Świętym - jak najbardziej osobowy (anioł - to tam funkcja, a nie natura).


Podałem przykład z Juliusza Cezara. Wygoogluj sobie który to wiek. Wniebowstąpienie Izajasza to nie antyk.

Do Ciebie chciałem napisać, Nikt, że nie odpowiadam na wszystkie argumenty dlatego, że zajmuję się wieloma innymi sprawami. Ja nie mam w tej sprawie żadnego poglądu - uważam, że może mieć rację KK i może mieć rację strona głosząca, że Duch św. odrębną osobą nie jest. NT tematu tego nie podejmuje w sposób dogmatyczny. Nie wiem jak jest. Temat mnie zbytnio nie grzeje ani nie ziębi. Ale, jak to Roszada mówi torpeduję, niczym Sokrates, niektóre argumenty moim zdaniem pozbawione sensu i będące argumentem dla drugiej strony sporu. Nie stosuję jednak w tym celu argumentów ad personam, nie piszę o rodzinie Roszady czy kogokolwiek innego ani o jego cechach osobowościowych. Nie jestem dzieckiem i nie przywykłem do dysput pozamerytorycznych. A w co sobie kto wierzy to nie moja sprawa. Jak wierzy, a nie wie co odpowiedzieć merytorycznie, niech powie, że wierzy lecz nie wie lub milczy. Po co silić się na argumenty pozbawione sensu, wymyślane na kolanie lub obrażanie innych? Dlatego czasem nie odpowiadam - nie lubię czynić tego "po łepkach".
« Ostatnia zmiana: 09 Sierpień, 2017, 22:51 wysłana przez Gorszyciel »


Offline Roszada

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #262 dnia: 09 Sierpień, 2017, 22:50 »
Podałem przykład z Juliusza Cezara. Wygoogluj sobie który to wiek. Wniebowstąpienie Izajasza to nie antyk.
   Inny apokryf, pt. „Wniebowstąpienie Izajasza” (tekst etiopski; 11:4), napisany w latach 100-150, utożsamia Gabriela z aniołem Ducha Świętego.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #263 dnia: 09 Sierpień, 2017, 22:54 »
   Inny apokryf, pt. „Wniebowstąpienie Izajasza” (tekst etiopski; 11:4), napisany w latach 100-150, utożsamia Gabriela z aniołem Ducha Świętego.

Antyk tym się różni od starożytności w ogóle, że ANTYK dotyczy tylko starożytności grecko-rzymskiej. Etiopskiej nie. Apokryfy nie są dla KK źródłem wiary. A jak chcesz pogadać rzeczywiście o Ascensio Esaiae to pokaż mi ten cytat z Gabrielem - pogadamy. P.S. Pamiętasz mój post, który mówił, że z Duchem Św. utożsamia anioła Gabriela Koran?


Nikt

  • Gość
Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #264 dnia: 10 Sierpień, 2017, 07:08 »
Rozumiem Gorszycielu , ze takie argumenty jak cechy osobowe Ducha Świętego a nawet przymioty Boga uważasz jako argumenty niezasadne i bez sensu . No coz można i tak .


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #265 dnia: 10 Sierpień, 2017, 07:40 »
Rozumiem Gorszycielu , ze takie argumenty jak cechy osobowe Ducha Świętego a nawet przymioty Boga uważasz jako argumenty niezasadne i bez sensu . No coz można i tak .

Uważam, że jest druga strona medalu. Nie wiem jak jest - bezzasadne jest moim zdaniem uważanie Ducha św. za osobę jak i bezzasadne jest uważanie go za zwykłą energię.

Tekst z Wniebowstąpienia Izajasza 11,4 (z etiopskiego klasycznego tłum. ks. prof. dr hab. Stanisław Kur): Ale anioł Ducha zjawił się w tym świecie i potem Józef nie odesłał jej, ale strzegł Maryję, a sam nie wyjawił nikomu tej sprawy. Jak dla mnie w tym tekście NIE UTOŻSAMIONO Ducha św. z Gabrielem. Zapytam jeszcze znajomego o przekład etiopski (czy jest wierny) i o tradycję rękopiśmienną. Ale na razie z dużej chmury mały deszcz - abstrahując nawet od tego, że tekst ten jest apokryfem.


Offline Roszada

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #266 dnia: 10 Sierpień, 2017, 09:13 »
Żadnych odkryć Gorszycielu nie zrobiłeś w kwestii Wniebowstąpienia Izajasza. :)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #267 dnia: 10 Sierpień, 2017, 09:15 »
Żadnych odkryć Gorszycielu nie zrobiłeś w kwestii Wniebowstąpienia Izajasza. :)

Odkryć nie. A jednak nie ma tam tego, o czym powyżej się mówi, że jest. Ducha św. nie utożsamiono z Gabrielem w tym tekście.

Hmmm... "zrobić odkrycie". Ciekawe zestawienie słów.


Offline Roszada

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #268 dnia: 10 Sierpień, 2017, 09:20 »
Ja tekst miałem i wiem, że tam Duch jest Gabrielem.
Czytałem też opracowania na ten temat.
Z księżyca nie brałem tego.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #269 dnia: 10 Sierpień, 2017, 09:24 »
Ja tekst miałem i wiem, że tam Duch jest Gabrielem.
Czytałem też opracowania na ten temat.
Z księżyca nie brałem tego.

Nie wiem skąd to brałeś. Podaj przypis. Ja cytuję za: Wniebowstąpienie Izajasza, tekst etiopski, przeł. Stanisław Kur, wstep i oprac. Rafał Zarzeczny , w: Apokryfy Nowego testamentu. Listy i apokalipsy chrześcijańskie, red. M. Starowieyski, Kraków: Wydawnictwo WAM, 2003, s. 160.

Ty tekst miałeś ja go właśnie mam przed oczyma. Chcesz zdjęcie?