Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?  (Przeczytany 72724 razy)

Tusia

  • Gość
Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #90 dnia: 25 Lipiec, 2017, 14:05 »
Skoro w starym testamencie jest imię Boga to dlaczego w nowym testamencie to imię ma być usunięte ?

Po pierwsze. Nikt nie usunął. A jeśli tak, to podaj choć jeden fragment z najstarszych papirusów, kodeksów NT, w którym był Tetragram JHWH.
Po drugie. Rozumiesz czym jest natchnienie Pisma Świętego?

Naprawdę nie daje ci to nic do myślenia ?


Offline MX

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #91 dnia: 25 Lipiec, 2017, 14:23 »


Twoim zdaniem jeśli ktoś coś niby cytował ale usunął ze starego testamentu imię Jehowy to jest to cytat czy  może ktoś kogoś celowo próbuje oszukać ?
Skoro w starym testamencie jest imię Boga to dlaczego w nowym testamencie to imię ma być usunięte ?
Naprawdę nie daje ci to nic do myślenia ?

Paweł cytował z LXX a tam zamiast Tetragramu było Pan lub Bóg. Zapytaj więc apostoła Pawła czy celowo próbował kogoś oszukać.

MX - koniec - MX



Offline trampek

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #92 dnia: 25 Lipiec, 2017, 19:51 »

Paweł cytował z LXX a tam zamiast Tetragramu było Pan lub Bóg. Zapytaj więc apostoła Pawła czy celowo próbował kogoś oszukać.

MX - koniec - MX

A Jezus jak sądzisz, czy cytując np w Mt 22 o największym przykazaniu - cytował też z Septuaginty ?
Skoro nawet w XX wieku kościół katolicki wydaje biblię tysiąclecia i tam w starym testamencie jest imię Jahwe to dlaczego tego imienia nie ma w słowach Jezusa, które są cytatem ze starego testamentu ? 


Tusia

  • Gość
Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #93 dnia: 26 Lipiec, 2017, 02:00 »
A Jezus jak sądzisz, czy cytując np w Mt 22 o największym przykazaniu - cytował też z Septuaginty ?

Cytat pochodzi z greckiej Septuaginty, a nie z tekstu hebrajskiego, w którym jest JHWH

Skoro nawet w XX wieku kościół katolicki wydaje biblię tysiąclecia i tam w starym testamencie jest imię Jahwe

Ponieważ w Biblii Tysiąclecia Stary Testament jest tłumaczony z języka hebrajskiego.

to dlaczego tego imienia nie ma w słowach Jezusa, które są cytatem ze starego testamentu ?

Ponieważ Nowy Testament został napisany po grecku, a grecki tekst nie zawiera JHWH. Krótko mówiąc:







Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #94 dnia: 26 Lipiec, 2017, 07:40 »
Tusia, Trampek nie rozumie, co to wydanie krytyczne jest. Co go straszysz?


Tusia

  • Gość
Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #95 dnia: 26 Lipiec, 2017, 08:33 »
Tusia, Trampek nie rozumie, co to wydanie krytyczne jest. Co go straszysz?

Nie straszę, tylko informuję:



Offline MX

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #96 dnia: 26 Lipiec, 2017, 09:25 »
A Jezus jak sądzisz, czy cytując np w Mt 22 o największym przykazaniu - cytował też z Septuaginty ?
Skoro nawet w XX wieku kościół katolicki wydaje biblię tysiąclecia i tam w starym testamencie jest imię Jahwe to dlaczego tego imienia nie ma w słowach Jezusa, które są cytatem ze starego testamentu ?
Myślę, że cytując nie wymówił Tetragramu bo by się zrobił krzyk. Żydzi jak wiesz już wtedy z bojaźni nie wymawiali Imienia. Gdyby Pan Jezus łamał tą tradycję mielibyśmy o tym zapewne wzmiankę. Szczególnie jeśli to takie ważne jak sugerujesz.

Zauważ, że ani za życia na ziemi Syna Bożego, ani przez następne pierwsze wieki nikt nie robił problemu z Tetragramem. Nie ma żadnych na ten temat polemik, ani w pismach uznawanych za natchnienie, ani pismach pierwszych chrześcijan. Nikt nie kłóci się o wokalizację, ani o rzekome usuwanie z Pisma. Żydzi, którzy później nie przepadali za apostołem Pawłem nigdy nie robili mu zarzutu o Imię.

Gdyby ktoś chciał usuwać z NT to usunął by też formę skróconą z Apokalipsy. A tymczasem nadal tam jest.

Cała historia pierwszych wieków chrześcijaństwa od narodzin przeczy stawianemu problemowi przez SJ. Dla mnie to sztuczny problem stworzony, albo na potrzeby wyróżnienia się, albo wynikający z błędnego zrozumienia NT.  Dlatego uważam, że gdy ktoś zrozumie prawdziwe przesłanie NT to zrozumie dlaczego nie ma Tetragramu w NT.


MX - koniec - MX



Offline trampek

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #97 dnia: 27 Lipiec, 2017, 18:51 »
Myślę, że cytując nie wymówił Tetragramu bo by się zrobił krzyk. Żydzi jak wiesz już wtedy z bojaźni nie wymawiali Imienia. Gdyby Pan Jezus łamał tą tradycję mielibyśmy o tym zapewne wzmiankę. Szczególnie jeśli to takie ważne jak sugerujesz.

Zauważ, że ani za życia na ziemi Syna Bożego, ani przez następne pierwsze wieki nikt nie robił problemu z Tetragramem. Nie ma żadnych na ten temat polemik, ani w pismach uznawanych za natchnienie, ani pismach pierwszych chrześcijan. Nikt nie kłóci się o wokalizację, ani o rzekome usuwanie z Pisma. Żydzi, którzy później nie przepadali za apostołem Pawłem nigdy nie robili mu zarzutu o Imię.

Gdyby ktoś chciał usuwać z NT to usunął by też formę skróconą z Apokalipsy. A tymczasem nadal tam jest.

Cała historia pierwszych wieków chrześcijaństwa od narodzin przeczy stawianemu problemowi przez SJ. Dla mnie to sztuczny problem stworzony, albo na potrzeby wyróżnienia się, albo wynikający z błędnego zrozumienia NT.  Dlatego uważam, że gdy ktoś zrozumie prawdziwe przesłanie NT to zrozumie dlaczego nie ma Tetragramu w NT.


MX - koniec - MX

Tylko sobie tak myślisz, ze bał się wymawiać imię swojego Ojca. Jezus łamał niejedną "tradycję" żydowską. Nic nie wskazuje na to aby Jezus cytując stary testament unikał wymawiania imienia Boga.
Nie było polemik jak np wprowadzono Boże Narodzenie czy inne poganskie tradycje i wierzenia, mało tego - nawet przy wprowadzaniu Trójcy tez nie było wojny o to .
Sam twierdzisz, że w Objawieniu pozostała skrócona forma imienia Jehowy to sam sobie odpowiadasz na pytanie czy imię Boga jest w nowym testamencie. Słowo Alleluja też oznacza tyle co "Chwalcie Jehowę" .
Więc jaka konkluzja ? Jehowa a Jezus to dwie różne osoby. Nie może syn być jednocześnie swoim ojcem. Proste.


Nikt

  • Gość
Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #98 dnia: 27 Lipiec, 2017, 19:54 »
Tylko sobie tak myślisz, ze bał się wymawiać imię swojego Ojca. Jezus łamał niejedną "tradycję" żydowską. Nic nie wskazuje na to aby Jezus cytując stary testament unikał wymawiania imienia Boga.
Nie było polemik jak np wprowadzono Boże Narodzenie czy inne poganskie tradycje i wierzenia, mało tego - nawet przy wprowadzaniu Trójcy tez nie było wojny o to .
Sam twierdzisz, że w Objawieniu pozostała skrócona forma imienia Jehowy to sam sobie odpowiadasz na pytanie czy imię Boga jest w nowym testamencie. Słowo Alleluja też oznacza tyle co "Chwalcie Jehowę" .
Więc jaka konkluzja ? Jehowa a Jezus to dwie różne osoby. Nie może syn być jednocześnie swoim ojcem. Proste.
Gdyby Jezus sprzeciwiał się tradycji żydowskiej i wymawial imię Jahwe to pewnie znalazloby to odzwierciedlenie w Ewangeliach . Ale w Ewangeliach nic nie jest napisane by Jezus wymawial imię Boga. Proste. Nawet w modlitwie ktrej nauczył Jezus swoich apostołów jest Ojcze nasz świeć się imię Twoje. A nie Jahwe świeć się imię Twoje . Proste. Oskoro Ojciec Bóg to i Syn Bóg . Inaczej być nie może . Proste


Offline MX

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #99 dnia: 27 Lipiec, 2017, 20:26 »


Tylko sobie tak myślisz, ze bał się wymawiać imię swojego Ojca. Jezus łamał niejedną "tradycję" żydowską. Nic nie wskazuje na to aby Jezus cytując stary testament unikał wymawiania imienia Boga.
Nie było polemik jak np wprowadzono Boże Narodzenie czy inne poganskie tradycje i wierzenia, mało tego - nawet przy wprowadzaniu Trójcy tez nie było wojny o to .
Sam twierdzisz, że w Objawieniu pozostała skrócona forma imienia Jehowy to sam sobie odpowiadasz na pytanie czy imię Boga jest w nowym testamencie. Słowo Alleluja też oznacza tyle co "Chwalcie Jehowę" .
Więc jaka konkluzja ? Jehowa a Jezus to dwie różne osoby. Nie może syn być jednocześnie swoim ojcem. Proste.
Nie napisałem, że się bał wymawiać. Uważam, że świadomie tego nie robił bo nie uważał tego za złą tradycję.
Napisałem Ci, że brak zarzutu wobec Pana Jezusa świadczy o tym, że najwyraźniej czytając ST szanował tradycję nie wymawiania Imienia. Oni czekali na jego wpadkę, aby go oskarżyć. Gdyby wymawiał to z całą pewnością by to wykorzystali.

Mylisz się bardzo bo na temat święta BN, inne sprawy, a szczególnie Trójca była przedmiotem szerokich polemik i sporów na przestrzeni nie jednego pokolenia.

Poza tym już w NT zarzucali Panu Jezusowi, że czyni się Bogiem.

Powinieneś poczytać na temat piśmiennictwa pierwszych chrześcijan. Na temat historii Kościoła na przestrzeni pierwszych 400 lat.

Analogicznie w tym okresie brak polemiki na temat Imienia jaki stworzyli w XX wieku SJ.

Nigdzie nie twierdziłem, że nie ma w żadnej formie Imienia w NT. Twierdziłem, że NT kładzie nacisk na Syna. Dlaczego ?  Pisałem o tym wcześniej. 

Twierdzę też, że poważnym naruszeniem oryginału jest to co zrobili SJ wkładając do tekstu NT swoją preferowaną wokalizację Imienia. Wypacza to sens Słowa Bożego. 

Nigdzie nie twierdziłem, że Syn i Ojciec to ta sama osoba. Skąd u Ciebie taki wniosek ?




MX - koniec - MX



Tusia

  • Gość
Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #100 dnia: 27 Lipiec, 2017, 21:26 »
w Objawieniu pozostała skrócona forma imienia Jehowy

Nie jest to prawdą. Czy potrafisz rozróżnić samogłoski "a" od "e"? Gdyby była to skrócona forma, jak napisałeś, to byłoby w Apokalipsie "Jeh". Wiesz dobrze, że tak nie jest.

Więc jaka konkluzja ?

Ano taka, że nie masz racji. Ty to wiesz i ja to wiem.

Jehowa a Jezus to dwie różne osoby. Nie może syn być jednocześnie swoim ojcem. Proste.

Oczywiście, że proste. Nauka o Trójcy Świętej nie mówi, że "Jehowa" i Jezus, to jedna osoba. Dałeś się nabrać na strażnicowe brednie. Strażnica z pełną świadomością kłamie w tym temacie.. Najwyższy czas, byś się uwolnił od strażnicowych kłamstw. Syn nie jest jednocześnie swoim ojcem. Zapamiętasz?


Offline trampek

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #101 dnia: 27 Lipiec, 2017, 22:08 »
Nie napisałem, że się bał wymawiać. Uważam, że świadomie tego nie robił bo nie uważał tego za złą tradycję.
Napisałem Ci, że brak zarzutu wobec Pana Jezusa świadczy o tym, że najwyraźniej czytając ST szanował tradycję nie wymawiania Imienia. Oni czekali na jego wpadkę, aby go oskarżyć. Gdyby wymawiał to z całą pewnością by to wykorzystali.

Mylisz się bardzo bo na temat święta BN, inne sprawy, a szczególnie Trójca była przedmiotem szerokich polemik i sporów na przestrzeni nie jednego pokolenia.

Poza tym już w NT zarzucali Panu Jezusowi, że czyni się Bogiem.

Powinieneś poczytać na temat piśmiennictwa pierwszych chrześcijan. Na temat historii Kościoła na przestrzeni pierwszych 400 lat.

Analogicznie w tym okresie brak polemiki na temat Imienia jaki stworzyli w XX wieku SJ.

Nigdzie nie twierdziłem, że nie ma w żadnej formie Imienia w NT. Twierdziłem, że NT kładzie nacisk na Syna. Dlaczego ?  Pisałem o tym wcześniej. 

Twierdzę też, że poważnym naruszeniem oryginału jest to co zrobili SJ wkładając do tekstu NT swoją preferowaną wokalizację Imienia. Wypacza to sens Słowa Bożego. 

Nigdzie nie twierdziłem, że Syn i Ojciec to ta sama osoba. Skąd u Ciebie taki wniosek ?




MX - koniec - MX

Nowy testament kładzie ogromny nacisk na osobę Jezusa bo to, ze syn Jehowy zstąpił na ziemię to było naprawdę wielkie wydarzenie dla ludzkości.
Jaki masz dowód na to, że Jezus w imię niebiblijnej żydowskiej tradycji nie wymawiał imienia swojego Ojca ?
To, że w PNŚ jest imię Boga pozwala niejednemu czytelnikowi odnaleźć własciwy sens np tego co mowi Jezus w 22 rozdziale Mateusza.
« Ostatnia zmiana: 27 Lipiec, 2017, 22:16 wysłana przez trampek »


Offline M

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #102 dnia: 27 Lipiec, 2017, 22:18 »
To, że w PNŚ jest imię Boga pozwala niejednemu czytelnikowi odnaleźć własciwy sens np tego co mowi Jezus w 22 rozdziale Mateusza.

Pozwala też pięknie wypaczyć sens, tak jak w wypadku Rzymian 10:13 (przeczytaj i porównaj kontekst od wersetu 9 i odpowiedz sobie na pytanie o kim jest cały fragment i dlaczego wstawienie tam słowa "Jehowa" podczas gdy w oryginale jest "Pana" wypacza sens tego fragmentu).

Jaki masz dowód na to, że Jezus w imię niebiblijnej żydowskiej tradycji nie wymawiał imienia swojego Ojca ?

To Świadkowie Jehowy powinni przedstawić światu dowód (w postaci jakiegokolwiek greckiego manuskryptu), że to imię występowało w Pismach Greckich, a nie cały świat ma udowadniać Świadkom Jehowy, że go tam nie było.
« Ostatnia zmiana: 27 Lipiec, 2017, 23:03 wysłana przez M »


Offline trampek

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #103 dnia: 27 Lipiec, 2017, 22:28 »
To Świadkowie Jehowy powinni przedstawić światu dowód (w postaci jakiegokolwiek greckiego manuskryptu), że to imię występowało w Pismach Greckich, a nie cały świat ma udowadniać Świadkom Jehowy, że go tam nie było.

Już tu wskazano, ze w nowym testamencie występuje chociażby skrócona forma imienia Boga "Jah". Słowo "HalleluJAH" też składa się z imienia Boga.
Skoro w starym testamencie imię Boga jest pozostawione nawet przez katolików to dlaczego teraz jest usuwane ?


Offline MX

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #104 dnia: 27 Lipiec, 2017, 22:31 »
Nowy testament kładzie ogromny nacisk na osobę Jezusa bo to, ze syn Jehowy zstąpił na ziemię to było naprawdę wielkie wydarzenie dla ludzkości.
Jaki masz dowód na to, że Jezus w imię niebiblijnej żydowskiej tradycji nie wymawiał imienia swojego Ojca ?
To, że w PNŚ jest imię Boga pozwala niejednemu czytelnikowi odnaleźć własciwy sens np tego co mowi Jezus w 22 rozdziale Mateusza.
Dowód podałem we wcześniejszych postach.

A na temat umieszczania w PNŚ pisałem też wyżej.

MX - koniec - MX