Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Błędy i sprzeczności w Biblii  (Przeczytany 12245 razy)

KaiserSoze

  • Gość
Błędy i sprzeczności w Biblii
« dnia: 09 Kwiecień, 2017, 13:56 »
Celem tego wątku jest pokazanie przykładów [domniemanej] wewnętrznej sprzeczności Biblii oraz jej błędów. Nie jest jego celem dyskusja o tych sprzecznościach.
Jeśli administracja pozwoli, to każda dyskusja na temat danych wersetów byłaby przenoszona do oddzielnego wątku, dla czytelności przekazu.

UWAGA - nie chodzi o występowanie przeciw "wierzącym" czy popieranie "ateistów", tylko o fakty.

Na początek Daniela 1:1, Jeremiasza 25:1 i Jeremiasza 52:28-30
Pierwszy z nich brzmi

Cytuj
W trzecim roku królowania Jehojakima, króla Judy, Nebukadneccar, król Babilonu, przybył pod Jerozolimę i zaczął ją oblegać

drugi
Cytuj
Słowo, które doszło do Jeremiasza w związku z całym ludem Judy w czwartym roku Jehojakima, syna Jozjasza, króla Judy, czyli w pierwszym roku Nebukadreccara, króla Babilonu

oraz trzeci
Cytuj
Oto lud, który Nebukadreccar poprowadził na wygnanie: w siódmym roku — trzy tysiące dwudziestu trzech Żydów.
29 W osiemnastym roku Nebukadreccara — z Jerozolimy były osiemset trzydzieści dwie dusze.
30 W dwudziestym trzecim roku Nebukadreccara Nebuzaradan, dowódca straży przybocznej, poprowadził Żydów na wygnanie — siedemset czterdzieści pięć dusz.
Wszystkich dusz było cztery tysiące sześćset.


Wg Jeremiasza Nebukadneccar 3 razy oblegał Jerozolimę, pierwszy raz w 7 roku swojego panowania. Wg tego samego Jeremiasza czwarty rok Jehojakima to pierwszy Nebukadneccara, zatem pierwsze oblężenie mogło mieć miejsce w jedenastym roku Jehojakima. Daniel pisze zaś, że miało to miejsce w trzecim roku Jehojakima. SPRZECZNOŚĆ.


Bardzo będę wdzięczny za powstrzymanie się od komentowania w tym wątku. Jeśli ktoś czuje silną potrzebę wyjaśnienia tej sprzeczności, niech założy wątek na ten temat, plissss.


Offline Roszada

Odp: Błędy i sprzeczności w Biblii
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Kwiecień, 2017, 14:31 »
Wstrzymuję się, bo nie wiem o co biega i o co chodzi założycielowi wątku. :-\


Offline CzarnySmok

Odp: Błędy i sprzeczności w Biblii
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Kwiecień, 2017, 14:35 »
Kompilacja zebrana przeze mnie swojego czasu z 'internetów' (jest jeszcze ok. 80dziesiąciu sprzeczności o których wiem, ale z szacunku do osoby, która gdzieś kiedyś je opublikowała zatrzymam się na kilkunastu poniższych):

1. Jak długo trwa gniew Boga?

a) Trwa Wiecznie - Micheasza 7:18

b )Nie trwa wiecznie - Jeremiasza 17:4

 

2. Czy Bog wystawiania na pokuszenie?

a) Tak - Rodzaju 22:1

b )  Nie - Jakuba 1:13

 

3. Czy przez uczynki są konieczne do wybawienia?

a) Nie - Galatów 2:16, Rzymian 3:28

b ) Tak - Mateusza 19:17, Jana 2:24

 

4. Jakie są konsekwencje zobaczenia twarzy Boga?

a) Wybawienie - Rodzaju 32:30, Rodzaju 12:7, Wyjścia 33:11, Wyjścia 24:9-11

b ) Śmierć - Wyjścia 32:30, Jana 1:18, 1 Tymoteusza 6:16

 

5. Czy Bóg ma upodobanie w ofiarach całopalnych?

a) Tak - Jeremiasza 7:22

b ) Nie - Wyjścia 20:24

 

6. Czy Bóg stworzył zło?

a) Tak - Izajasza 45:7

b ) Nie - 1 Jana 4:8

 

7. Czy ludzie zostali stworzeni przed zwierzętami?

a) Tak - Rodzaju 2:9-19 (szczególnie 19)

b ) Nie - Rodzaju 1:7-25 (szczególnie 25)

 

8. Czy Bóg odczuwa zmęczenie?

a) Nie - Izajasza 40:28

b ) Tak - Izajasza 1:14 oraz 43:24

 

9. Ilu dzielnych mężów chwyciło za miecz za Izrael wg rachunków Joaba?

a) 800 000 - 2 Samuela 24:9

b ) 1 100 000 - 1 Kronik 21:5

 

10. Ilu jeźdźców uprowadził Dawid królowi Hadadezerowi?

a) 1700 - 2 Samuela 8:4

b ) 7000 - 1 Kronik 18:4

 

 

11. Czy w drodze do Damaszku towarzysze Pawła słyszeli głos, który do niego przemówił?

a) Tak - Dzieje 22:9

b ) Nie - Dzieje 9:7

 

12. Ilu straceńców lżyło Jezusa?

a) Jeden - Łukasza 23:39 – 42

b ) Dwóch - Mateusza 27:44

 

13. Ilu ślepców uleczył Jezus pod Jerychem?

a) Jednego - Marka 10:46

b ) Dwóch - Mateusza 20:30

 

14. Ilu aniołów spotkały niewiasty w grobowcu Jezusa?

a) Jednego - Mateusza 28:2

b ) Dwóch - Łukasza 24:4

 

15. Ile kobiet poszło do grobowca Jezusa?

a) Jedna - Jana 20:1

b ) Dwie - Mateusza 28:1

c) Trzy - Marka 16:1

d) Wiele kobiet - Łukasza 24:10

 

16. Jakie przymioty pasują do określenia Boga?

a) Miłosierny+ i łaskawy,+ nieskory do gniewu+ oraz obfitujący w lojalną życzliwość+ i prawdę,+ 7  zachowujący lojalną życzliwość dla tysięcy,+ on przebacza przewinienie i występek, i grzech, - Wyjście 34:6,7

 

17. Jak w kontekście pytania nr 16 wyjaśnić, że karą za :

a) Wróżbiarstwo – śmierć (Kapłańska 20:27)

b ) Uderzenie rodzica – śmierć (Wyjścia 21:15)

c) Złorzeczenie rodzicom – śmierć (Kapłańska 20:9)

d) Nie słuchanie kapłana – śmierć (Powtórzonego Prawa 17:12)

e) Innowierstwo – śmierć (Wyjścia 22:20)

f) Cudzołóstwo – śmierć (Kapłańska 20:10)

g) Nierząd – śmierć (Kapłańska 21:9)

h) Fałszywe prorokowanie – śmierć (Zachariasza 13:3)

                h1) Kto miał zabić fałszywego proroka? - Rodzice

i) Homoseksualizm – śmierć (Kapłańska 20:13)

j) Bluźnierstwo – śmierć ( Kapłańska 24:16)

k) Praca w sabat – śmierć (Wyjścia 31:14)

l) Trzymanie w mieście ludzi, którzy czczą innego boga?

                L1) Śmierć

                L2) Śmierć dla całego miasta

                L3) Śmierć dla całej trzody

                L4) Spalenie całego miasta

                L5) Wszystkie z powyższych  - Powtórzonego Prawa 13:13-16

 

18. Kiedy świątynna zasłona rozdarła się?

a) Przed śmiercią Jezusa  - Marka 15:37-38

b) Po śmierci Jezusa  - Łukasza 23: 45-46

 

19. Kiedy Jezus przeklął drzewo figowe?

a) Przed wyrzuceniem  handlarzy ze świątyni - Mateusza 21:12, 18-20

b) Po wyrzuceniu  handlarzy ze świątyni - Marka 11:12-17
« Ostatnia zmiana: 09 Kwiecień, 2017, 14:46 wysłana przez CzarnySmok »


Offline Roszada

Odp: Błędy i sprzeczności w Biblii
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Kwiecień, 2017, 14:45 »
Ja mam dzieło Augustyna "O zgodności Ewangelistów" (265 stron dużego formatu i drobnego druku)..
Widzę z tego jedno, nic się nie posunęła krytyka od czasów Augustyna, a obrona została rozwinięta sporo od jego czasów. :)

No ale niektórzy lubią odgrzewać stare kotlety lub wyważać otwarte drzwi.
Niektóre opisywane kwestie są opisami teologicznymi, a nie faktograficznymi, niektóre są midraszami.
Ale trzeba się wpierw dokształcić, a o to trudno. :)


Offline CzarnySmok

Odp: Błędy i sprzeczności w Biblii
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Kwiecień, 2017, 14:52 »
Ja mam dzieło Augustyna "O zgodności Ewangelistów" (265 stron dużego formatu i drobnego druku)..
Widzę z tego jedno, nic się nie posunęła krytyka od czasów Augustyna, a obrona została rozwinięta sporo od jego czasów. :)

No ale niektórzy lubią odgrzewać stare kotlety lub wyważać otwarte drzwi.
Niektóre opisywane kwestie są opisami teologicznymi, a nie faktograficznymi, niektóre są midraszami.
Ale trzeba się wpierw dokształcić, a o to trudno. :)

Kompletnie nie rozumiem Twojej złośliwości.

Autorem tegoż zbioru nie jestem, co dopisałem w swoim poście - podjąłem jedynie prace odtwórczą - spisałem rzeczy, ktore krążą po necie.

Dwa - wątek ma charakter otwarty i nie stawiam tezy, jedynie pytanie (bo znak '?' obok słowa 'sprzeczności' zauważyłeś, prawda?). Nie krytykuję, nie ośmieszam, nie chcę wojny, a jestem ciekawy, bo skoro te zagadnienia przetrwały od czasów Augustyna to coś w tym jest. Poza tym - na wiele pytań nie znalazłem zadawalających mnie odpowiedzi, a szukałem wyjaśnień.

Trzy - na prośbę o konkrety podajesz tytuł książki. Na drugi raz podaj 'Google prawdę ci powie' - wyjdzie na to samo.

Cztery - na razie nic ciekawego nie powiedziałeś, a nastukałeś połowę postów vs cały wątek.

Podejmujesz wyzwanie badawcze czy wykręcisz się? Bo ja chętnie się 'dokształcę' i chętnie posłucham kogoś kto mi coś wyjaśni, nauczy, pokaże, a nie o tylko powie, że o pewne 'rzeczy dzisiaj ciężko'. :)
« Ostatnia zmiana: 09 Kwiecień, 2017, 14:54 wysłana przez CzarnySmok »


Offline accurate

  • Pionier
  • Wiadomości: 577
  • Polubień: 1142
  • Kłamstwo obiegnie cały świat, zanim prawda zdąży..
Odp: Błędy i sprzeczności w Biblii
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Kwiecień, 2017, 15:21 »
Spróbuję wyrazić moją opinię chociaż nie jest to łatwe bo sam do końca nie jestem przekonany w tym zagadnieniu.
Przyznać muszę pewną rację osobom które analizując wnikliwie tekst Biblii, dochodzą do logicznych wniosków iż przyjmowanie jej w w stu procentach jako autentyk jest niemożliwe.
Jednak nie mogę też zgodzić się że należy odrzucić w całości ponieważ jest w niej wiele fragmentów czy zapisów niedających się logicznie wyjaśnić.
Wiem że  dziwnie brzmi to co powyżej napisałem ale tak faktycznie jest i sprawa nie jest jednoznaczna.

I nie chodzi wcale o to że są różne przekłady Biblii które promują konkretne religię poglądy lub ukrywają w dodatkach marginesowych zdarzenia lub w inny sposób są tendencyjne.
Temat jest ważny dlatego najpierw taką ogólną uwagę podałem w zależności od rozwoju będę się odnosił do kolejnych szczegółów.
« Ostatnia zmiana: 09 Kwiecień, 2017, 15:24 wysłana przez accurate »
Kłamstwo obiegnie cały świat zanim prawda zdąży włożyć buty a ludzie uwierzą we wszystko co odkryli np.amerykańscy naukowcy a mocniej gdy to bedzie łaciną hebrajskim greką ważne żeby brzmiało powaznie


Offline Roszada

Odp: Błędy i sprzeczności w Biblii
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Kwiecień, 2017, 15:30 »
Kaiser napisał:
Cytuj
Bardzo będę wdzięczny za powstrzymanie się od komentowania w tym wątku. Jeśli ktoś czuje silną potrzebę wyjaśnienia tej sprzeczności, niech założy wątek na ten temat, plissss.
To co mamy robić?
Dokładać do pieca?
Czyli niezgodności?
A co ze zgodnościami?
Usuwać?
Przemilczać?
Udawać że ich nie ma?

Ja mogę się czepiać nawet przecinków, kropek i wypowiedzi w innym stylu.
Że raz Piotr pisze a innym razem Szymon Piotr, a jeszcze kiedy indziej Simon czy Szymon. A Kefas?


Offline agent terenowy

Odp: Błędy i sprzeczności w Biblii
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Kwiecień, 2017, 16:26 »
Celem tego wątku jest pokazanie przykładów [domniemanej] wewnętrznej sprzeczności Biblii oraz jej błędów. Nie jest jego celem dyskusja o tych sprzecznościach.
Jeśli administracja pozwoli, to każda dyskusja na temat danych wersetów byłaby przenoszona do oddzielnego wątku, dla czytelności przekazu.

UWAGA - nie chodzi o występowanie przeciw "wierzącym" czy popieranie "ateistów", tylko o fakty.

Na początek Daniela 1:1, Jeremiasza 25:1 i Jeremiasza 52:28-30
Pierwszy z nich brzmi

drugi
oraz trzeci

Wg Jeremiasza Nebukadneccar 3 razy oblegał Jerozolimę, pierwszy raz w 7 roku swojego panowania. Wg tego samego Jeremiasza czwarty rok Jehojakima to pierwszy Nebukadneccara, zatem pierwsze oblężenie mogło mieć miejsce w jedenastym roku Jehojakima. Daniel pisze zaś, że miało to miejsce w trzecim roku Jehojakima. SPRZECZNOŚĆ.


Bardzo będę wdzięczny za powstrzymanie się od komentowania w tym wątku. Jeśli ktoś czuje silną potrzebę wyjaśnienia tej sprzeczności, niech założy wątek na ten temat, plissss.
"Kwestia czasów pogan" Carla Olafa Jonssona wyjaśnia tą pozorną sprzeczność.
Bardzo będę wdzięczny o nienazywanie tego sprzecznością przed lekturą tej książki.
http://sn.org.pl
w dziale "książki do pobrania" możesz sobie darmowego pdf zdjąć.

A potem możemy podyskutować. :)
"Wszyscy, którymi kieruje duch Boży, naprawdę są synami Bożymi" (Rz 8:14 NŚ rew.)


Offline Martin

Odp: Błędy i sprzeczności w Biblii
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Kwiecień, 2017, 18:13 »
Jeśli ktoś jest zainteresowany tematem biblijnych sprzeczności i błędów, to zachęcam do odwiedzenia tych dwóch anglojęzycznych (niestety) stron:

http://skepticsannotatedbible.com/index.htm

http://bibviz.com/

Gorąco polecam. :D
« Ostatnia zmiana: 09 Kwiecień, 2017, 18:15 wysłana przez Martin »
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Offline M

Odp: Błędy i sprzeczności w Biblii
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Kwiecień, 2017, 20:08 »
Myślę, że ponieważ mamy forum to nie można zabronić dyskutować ludziom na temat wstawianych treści :). Oczywiście skoro autor tematu ma potrzebę pisania o tym to nic nie stoi na przeszkodzie, ale musi się też liczyć z tym, że kto inny będzie chciał merytorycznie wskazać, że dane sprzeczności faktycznie nimi nie są. Natomiast proszę o powstrzymanie się od komentarzy złośliwych które same w sobie do dyskusji nic nie wnoszą :).


Offline HARNAŚ

Odp: Błędy i sprzeczności w Biblii
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Kwiecień, 2017, 21:05 »
Przysłów 28:13 "kto zakrywa  swe występki temu się nie powiedzie"

Przysłów 17:9 "kto zakrywa występek ten zabiega o miłość"


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Błędy i sprzeczności w Biblii
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Kwiecień, 2017, 08:06 »
Mimo dyskusji będę robił swoje ;) Nie mogę zabronić dyskusji w tym wątku (a szkoda) ale i tak będę wrzucał codziennie jedną wątpliwość co do spójności Biblii. :)

Liczb 13:1-2
Cytuj
Wówczas Jehowa rzekł do Mojżesza, mówiąc: „Wypraw mężów, żeby przeszpiegowali ziemię Kanaan, którą daję synom Izraela. Wyślecie po jednym mężu z każdego plemienia jego ojców, takiego, który jest między nimi naczelnikiem”

Powtórzonego Prawa 1:22-23
Cytuj
Jednakże wy wszyscy podeszliście do mnie i powiedzieliście: ‚Pozwól nam wysłać przed nami mężów, żeby nam zbadali tę ziemię i przynieśli nam wiadomość o drodze, którą mamy pójść, i o miastach, do których przyjdziemy’. I było to czymś dobrym w moich oczach, tak iż wziąłem spośród was dwunastu mężów, po jednym z każdego plemienia

To Jehowa kazał wysłać zwiadowców czy sami Izraelici tego chcieli? Na czyje polecenie/prośbę zrobił to Mojżesz? SPRZECZNOŚĆ


Offline Roszada

Odp: Błędy i sprzeczności w Biblii
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Kwiecień, 2017, 08:50 »
Cytuj
To Jehowa kazał wysłać zwiadowców czy sami Izraelici tego chcieli?
Dwa w jednym. Bóg jest mocą sprawczą wszystkiego.
To tak jak z tym szatanem. On chce czy Bóg. Bóg dopuszcza a wiec tak chce, a szatan robi.
Nie widzę w tym żadnej sprzeczności.
Za to kłania się brak znajomości teologii, a Pismo Św. to księga przesiąknięta teologią.


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Błędy i sprzeczności w Biblii
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Kwiecień, 2017, 09:16 »
Dwa w jednym. Bóg jest mocą sprawczą wszystkiego.
To tak jak z tym szatanem. On chce czy Bóg. Bóg dopuszcza a wiec tak chce, a szatan robi.
Nie widzę w tym żadnej sprzeczności.
Za to kłania się brak znajomości teologii, a Pismo Św. to księga przesiąknięta teologią.

Wybacz Włodek, ale to forum Świadków Jehowy. U SJ nie ma teologii. U SJ się twierdzi że biblia jest "dokładna pod względem historycznym". I z takiego punktu widzenia zgłaszam sprzeczności. I nie zamierzam polemizować, bo rzeczywiście na teologii się nie znam :)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Błędy i sprzeczności w Biblii
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Kwiecień, 2017, 10:43 »
Wybacz Włodek, ale to forum Świadków Jehowy. U SJ nie ma teologii. U SJ się twierdzi że biblia jest "dokładna pod względem historycznym". I z takiego punktu widzenia zgłaszam sprzeczności. I nie zamierzam polemizować, bo rzeczywiście na teologii się nie znam :)

U Śj też się twierdzi, że jak coś chce CK, to tego chce Bóg. Podsunąłeś im pomysł pod artykuł do niedzielnego studium Strażnicy :P