Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Błędy i sprzeczności w Biblii  (Przeczytany 12246 razy)

Offline Roszada

Odp: Błędy i sprzeczności w Biblii
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Kwiecień, 2017, 12:03 »
Wybacz Włodek, ale to forum Świadków Jehowy. U SJ nie ma teologii. U SJ się twierdzi że biblia jest "dokładna pod względem historycznym". I z takiego punktu widzenia zgłaszam sprzeczności. I nie zamierzam polemizować, bo rzeczywiście na teologii się nie znam :)
Na teologii się znasz, bo u ŚJ jest też np. teologia antytrynitarna.
W pewien sposób jest też teologia zbawienia.
No ale jak chcesz wykazywać Towarzystwu niedokładność Biblii to raczej byś musiał Żydom to wykazywać, a nie ŚJ, bo nie oni napisali Biblię.
Poza tym czy uważasz, że Żydzi o tych różnych rzekomych sprzecznościach nie pisali nigdy, że nikt tego nie zauważył i nie próbował wyjaśnić?
Skoro Augustyn napisał O zgodności Ewangelistów, to Żydzi zapewne swoje księgi też uzgadniali.


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Błędy i sprzeczności w Biblii
« Odpowiedź #16 dnia: 10 Kwiecień, 2017, 12:28 »
Zdecyduj się :)
Cytuj
Na teologii się znasz, bo u ŚJ jest też np. teologia antytrynitarna.
Cytuj
Za to kłania się brak znajomości teologii

Naprawdę nie chcę dyskutować o przyczynach różnic/błędów/sprzeczności. Chcę je jedynie pokazywać. Inni zapewne potrafią je wyjaśniać.


Offline Roszada

Odp: Błędy i sprzeczności w Biblii
« Odpowiedź #17 dnia: 10 Kwiecień, 2017, 12:52 »
I tu się właśnie w oczy rzuca nieumiejętność pogodzenia:

Cytuj
Na teologii się znasz, bo u ŚJ jest też np. teologia antytrynitarna.

Za to kłania się brak znajomości teologii

Ty widzisz tu sprzeczność, a ja jej nie widzę.
Znasz się na teologii antytrynitarnej, jak każdy ŚJ, a nie znasz się na ogólnie pojętej teologii czy teologii biblijnej.
Jeśli Ty tak chcesz wyłapywać niezgodności, korzystając z czyjejś chwilowej niewiedzy, to współczuję Twoim czytelnikom tego.
Sukces masz murowany, ale na mała chwilę. ;)


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Błędy i sprzeczności w Biblii
« Odpowiedź #18 dnia: 10 Kwiecień, 2017, 13:11 »
I tu się właśnie w oczy rzuca nieumiejętność pogodzenia:

Ty widzisz tu sprzeczność, a ja jej nie widzę.
Znasz się na teologii antytrynitarnej, jak każdy ŚJ, a nie znasz się na ogólnie pojętej teologii czy teologii biblijnej.
Jeśli Ty tak chcesz wyłapywać niezgodności, korzystając z czyjejś chwilowej niewiedzy, to współczuję Twoim czytelnikom tego.
Sukces masz murowany, ale na mała chwilę. ;)

Za to zostawiam ci pole do popisu ;)


Offline Roszada

Odp: Błędy i sprzeczności w Biblii
« Odpowiedź #19 dnia: 10 Kwiecień, 2017, 13:19 »
Ja nadal nie rozumiem tematu, skoro piszesz:
Cytuj
Bardzo będę wdzięczny za powstrzymanie się od komentowania w tym wątku. Jeśli ktoś czuje silną potrzebę wyjaśnienia tej sprzeczności, niech założy wątek na ten temat, plissss.

Co inni mają robić? ;)
To lepiej bloga załóż. ;)


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Błędy i sprzeczności w Biblii
« Odpowiedź #20 dnia: 10 Kwiecień, 2017, 13:21 »
Ja nadal nie rozumiem tematu, skoro piszesz:
Co inni mają robić? ;)
To lepiej bloga załóż. ;)

Załóżcie se własne wątki. Ten jest mój i nie oddam go nikomu ;)


Offline Stanisław Klocek

Odp: Błędy i sprzeczności w Biblii
« Odpowiedź #21 dnia: 10 Kwiecień, 2017, 19:31 »

Ile lat miał Jehoachin gdy został królem, 8 czy 18?

2 Krl 24:8 - 2 Krn 36:9

Ma to również związek z pierwszym postem. ---> Komentarze tu


Offline Roszada

Odp: Błędy i sprzeczności w Biblii
« Odpowiedź #22 dnia: 10 Kwiecień, 2017, 19:33 »
Załóżcie se własne wątki. Ten jest mój i nie oddam go nikomu ;)
"Mój jest ten kawałek podłogi". ;D
Mr. Zoob


Offline Stanisław Klocek

Odp: Błędy i sprzeczności w Biblii
« Odpowiedź #23 dnia: 10 Kwiecień, 2017, 22:21 »

Autorstwo obydwu niżej wymienionych tekstów przypisuje się Jeremiaszowi. Sam sobie przeczy? Nie zmienia nawet, gdyby byli to różni pisarze.
Jer 36:30 - Jeremiasz prorokuje o Jojakimie, że nie będzie miał potomka do sukcesji na tron.
2 Krl 24:6 - Okazuje się, że Jojakim miał syna imieniem Jehojachina, który po śmierci ojca został królem.


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Błędy i sprzeczności w Biblii
« Odpowiedź #24 dnia: 11 Kwiecień, 2017, 07:08 »
O Kenizzytach

Rodzaju 15:18-19
Cytuj
W owym dniu Jehowa zawarł z Abramem przymierze, mówiąc: „Twojemu potomstwu dam tę ziemię, od rzeki egipskiej aż do wielkiej rzeki, rzeki Eufrat: Kenitów i Kenizzytów, i Kadmonitów

Liczb 32:12
Cytuj
z wyjątkiem Kaleba, syna Jefunnego Kenizzyty, i Jozuego, syna Nuna, gdyż oni podążali całkowicie za Jehową

1 Kronik 4:13-15
Cytuj
A synami Kenaza byli: Otniel i Serajasz; a synami Otniela: Chatat. Meonotaj zaś został ojcem Ofry. Serajasz zaś został ojcem Joaba, ojca Ge-Charaszim; zostali bowiem rzemieślnikami.
A synami Kaleba, syna Jefunnego, byli: Iru, Ela i Naam;

W czasach Abrahama wymienia się Kenizzytów jako naród do wytępienia. Natomiast Kenizzyci wywodzą się od Kenaza, który był potomkiem Judy, wnuka Abrahama. Zatem w czasach Abrahama nie było jeszcze Kenizzytów. Jak to możliwe że już ich przeznaczono do wytępienia i że Abraham nie zareagował "ale o kogo chodzi..."?

Kaleb jest nazwany potomkiem Kenizzytów. W czasach podboju Ziemi Obiecanej Kenizzyci już nie są przeznaczeni do wytępienia. Żaden werset ich nie wymienia. Czyżby ktoś próbował wciągnąć rodowodem Kaleba do narodu Izraelskiego, by pokazać, że nie trzeba już mordować Kenizzytów?


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Błędy i sprzeczności w Biblii
« Odpowiedź #25 dnia: 12 Kwiecień, 2017, 07:42 »
"Biblia - dokładna pod względem historycznym."
Zauważyliście, że nie czepiam się dogmatów, tylko jadę po historii?

2 Samuela 23:8
Cytuj
Oto imiona mocarzy, których miał Dawid: Joszeb-Baszszebet Tachkemonita, stojący na czele owych trzech. Wywijał on włócznią nad ośmiuset zabitymi za jednym razem.

1 Kronik 11:11
Cytuj
A oto spis mocarzy, którzy należeli do Dawida: Jaszobeam, syn Chachmonity, stojący na czele owych trzech. Wywijał on włócznią nad trzystu zabitymi za jednym razem.

Najwyraźniej 500 zmartwychwstało, albo było nie-do-końca-nieżywymi.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Błędy i sprzeczności w Biblii
« Odpowiedź #26 dnia: 12 Kwiecień, 2017, 07:55 »
Wiele z tych błędów dotyczących liczb jest błędami, ale niekoniecznie odautorskimi, ale błędami kopistów - w procesie transmisji tekstu przez setki lat. Zajmuje się tym nauka pomocnicza filologii zwana krytyką tekstu, która powiada, że imiona, nazwy geograficzne, stopień pokrewieństwa i liczby były najczęściej mylone lub domyślane, kiedy pismo było niewyraźne, przez kopistów.


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Błędy i sprzeczności w Biblii
« Odpowiedź #27 dnia: 12 Kwiecień, 2017, 07:59 »
Ja to rozumiem, ale SJ raczej nie. I koniecznie starają się logicznie wyjaśniać takie sprzeczności. Do nich piję, nie do wszystkich wierzących w Biblię.


DonnieDarkoJG

  • Gość
Odp: Błędy i sprzeczności w Biblii
« Odpowiedź #28 dnia: 12 Kwiecień, 2017, 09:14 »
Wiele z tych błędów dotyczących liczb jest błędami, ale niekoniecznie odautorskimi, ale błędami kopistów - w procesie transmisji tekstu przez setki lat. Zajmuje się tym nauka pomocnicza filologii zwana krytyką tekstu, która powiada, że imiona, nazwy geograficzne, stopień pokrewieństwa i liczby były najczęściej mylone lub domyślane, kiedy pismo było niewyraźne, przez kopistów.

W 100% się zgadzam i popieram.
Tym bardziej zastanawia skąd u CK taka lekkość w podawaniu dat proproctw i wykładni np październik 1914r. itp.
Na koniec przypieczętowane stwierdzeniem JHWH jest bogiem czasu i na pewno nie myli się.
A jak coś się opóźnia to zrzucamy winę na owieczki ktorym coś się "wydawało"
To chyba był mój pierwszy kamyk do przebudzenia..daty.
Zawsze uważałem że jak Biblia mówi nie twoja to rzecz poznać daty i pory to po co ruszać.
Jak można wyczekiwać czegoś z wiarą znając dokładny dzień i rok?


Offline Zvi

Odp: Błędy i sprzeczności w Biblii
« Odpowiedź #29 dnia: 12 Kwiecień, 2017, 09:45 »
Typowy Bednarski - jeśli się z nim nie zgadzasz, zostaniesz wykpiony.

Oczywiście merytorycznego odniesienia do posta CzarnegoSmoka nie przeczytamy.

Ech, po co tu wszedłem...  8-)