Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Zabiegi medyczne z wykorzystaniem twojej własnej krwi  (Przeczytany 7606 razy)

Offline Noc_spokojna

Zabiegi medyczne z wykorzystaniem twojej własnej krwi
« dnia: 19 Marzec, 2017, 18:34 »
W NSK z listopada 2006r. wyszczególniono zabiegi medyczne z wykorzystaniem krwi własnej, na które SJ mogą się zgodzić, rozważając to we własnym sumieniu.

Listę poprzedza przestroga:

Cytuj
Uwaga: Opisane zabiegi mogą być przeprowadzane w różny sposób. Dlatego powinieneś poprosić lekarza o dokładne wyjaśnienie, na czym polega proponowana przez niego metoda leczenia. Upewnij się, czy jest ona zgodna z zasadami biblijnymi i twoim sumieniem.

 
Cytuj
  ŚRÓDOPERACYJNE ODZYSKIWANIE KRWI: Zmniejsza utratę krwi. W czasie zabiegu krew jest odsysana z rany albo jamy ciała, następnie oczyszczana lub filtrowana, po czym po- wraca do pacjenta. Cały proces może się odbywać w układzie zamkniętym.

    HEMODYLUCJA: Zmniejsza utratę krwi. Podczas operacji część krwi pacjenta zosta- je odprowadzona do pojemników i zastąpiona płynem niekrwiopochodnym. Dzięki temu krew, która pozostała w organizmie, ulega rozcieńczeniu, a więc zawiera mniej krwinek czerwonych. Później - w trakcie zabiegu lub po jego zakończeniu - krew z pojemników wraca do krwiobiegu pacjenta.

    PŁUCOSERCE: Podtrzymuje krążenie. Krew zostaje skierowana do specjalnej pompy, gdzie jest utleniania, po czym płynie z powrotem do układu krwionośnego pacjenta.

    DIALIZA POZAUSTROJOWA (HEMODIALIZA): Zastępuje czynność nerek. Krew przepływa przez aparaturę, w której jest filtrowana i oczyszczana, a następnie powraca do pacjenta.

    "ŁATA" ZEWNĄTRZOPONOWA: Hamuje wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego. Niewielką ilość własnej krwi pacjenta wstrzykuje się do przestrzeni zewnątrzoponowej (między błonami osłaniającymi rdzeń kręgowy). Taka ,łata' służy do zasklepienia miejsca wcześniejszego nakłucia, przez które wycieka płyn mózgowo-rdzeniowy.

    PLAZMAFEREZA: Stosowana w celach leczniczych. Krew pacjenta odwirowuje się w celu usunięcia osocza, uzupełnia płynem zastępującym osocze i wprowadza z powrotem do układu krwionośnego. Jednakże niektórzy lekarze mogą chcieć użyć osocza wydzielonego z krwi innego człowieka. W takim wypadku metoda ta byłaby dla chrześcijanina nie do przyjęcia.

    ZNAKOWANIE SKŁADNIKÓW KRWI: Stosowane w celach diagnostycznych oraz leczniczych. Pobraną krew pacjenta łączy się z odpowiednim preparatem, a następnie wprowadza z powrotem do krwiobiegu. Czas pozostawania krwi poza organizmem może być różny.

    ŻEL PŁYTKOWY - AUTOLOGICZNY (CZYLI OTRZYMANY Z TWOJEJ WŁASNEJ KRWI): Zasklepia rany, zmniejsza krwawienie. Od pacjenta pobiera się nieco krwi, z której uzyskuje się preparat bogaty w krwinki płytkowe i białe. Żel stosowany jest na rany, w tym również operacyjne. Uwaga: W skład niektórych takich preparatów wchodzi czynnik krzepnięcia wyizolowany z krwi bydlęcej.


Zastanawiam się, którymi wersetami mają się kierować SJ
We wskazówkach podano jedynie Powt. Pr. 12:23, 24.

Ale jak te wersety pomogą SJ,  aby godząc się na np. na plazmaferezę, byli pewni, że postępują zgodnie z zasadami biblijnymi.  :o/

Cytuj
Przy podejmowaniu takich decyzji zadaj sobie następujące pytania: Jeśli część mojej krwi zostanie skierowana do jakiegoś urządzenia i może nawet dojdzie do chwilowego zatrzymania jej przepływu, czy sumienie pozwoli mi dalej traktować tę krew jako część mego organizmu, tak iż nie będzie konieczne 'wylanie jej na ziemię'? (Powt. Pr. 12:23, 24). Czy moje wyszkolone na Biblii sumienie pozwala, by podczas zabiegu pobrano mi pewną ilość krwi, zmodyfikowano ją i z powrotem wprowadzono do mego organizmu ? Czy zdaję sobie sprawę, że odmowa wszelkich zabiegów z wykorzystaniem mojej własnej krwi oznacza, iż nie zgadzam się między innymi na dializę bądź użycie płucoserca? Czy przed podjęciem decyzji dokładnie wszystko przemyślałem i zwróciłem się do Boga w modlitwie?

 
Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D


Offline Roszada

Odp: Zabiegi medyczne z wykorzystaniem twojej własnej krwi
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Marzec, 2017, 18:52 »
Cytuj
'wylanie jej na ziemię'
Wylanie na ziemię następuje podczas wypadku. Więc Jehowa ma swoją ofiarną krew. :-\
Drugi etap, to pomoc dla człowieka i chyba Jehowa nie chce już dalszej ofiary z tego człowieka. :(


Offline Startek

Odp: Zabiegi medyczne z wykorzystaniem twojej własnej krwi
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Marzec, 2017, 08:39 »
Prawo zostało dane Izraelowi ,  Jezus jest końcem prawa ,gdyż przelał własną krew . Tamto prawo umarło i już nie obowiązuje . Teraz jest Nowe Przymierze , szkoda że świadkowie tego nie rozumieją , bo ktoś obdarł ich z dobrodziejstwa jakie daje Nowe Przymierze .


Offline Villa Ella

Odp: Zabiegi medyczne z wykorzystaniem twojej własnej krwi
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Sierpień, 2017, 11:51 »
No właśnie zastanawiałam się co z autotransfuzją? Czy można oddać własną krawędzi i potem przyjąć ją z powrotem w trakcie operacji?
Obojętnie czy postąpisz według czyjejś rady, czy według własnego uznania, konsekwencje zawsze poniesiesz  ty sam.


Offline Startek

Odp: Zabiegi medyczne z wykorzystaniem twojej własnej krwi
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Sierpień, 2017, 15:09 »
No właśnie zastanawiałam się co z autotransfuzją? Czy można oddać własną krawędzi i potem przyjąć ją z powrotem w trakcie operacji?
Pomyśl sobie , co będzie w czasie wypadku  gdy potrzebna jest krew natychmiast . Podczas planowanej operacji możesz sobie pobrać własną krew , nie wiem jak to przebiega i czy jest taka możliwość . A co gdy tej twojej krwi może być za mało ? Do piachu ?


Offline Zladroga

Odp: Zabiegi medyczne z wykorzystaniem twojej własnej krwi
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Sierpień, 2017, 17:31 »
Są operacje planowe przy których nie zakłada się dużej utraty krwi więc autotransfuzja nie jest brana pod uwagę, niestety czasami dochodzi do krwotoków i jedynym ratunkiem jest transfuzja od dawcy. Wziąć pod uwagę trzeba tezz, że nie każdy szpital jest wyposażony w sprzęt do autotransfuzji. SJ ssa fanami erytropoetyny, która ma przyspieszać namnażanie krwinek czerwonych i tydzień przed planowanymi zabiegami ja przyjmują. Jednakże to też jest na nic w przypadku obfitych krwotoków, ponieważ i ten nadmiar z człowieka ucieka, a tylko krwinki czerwone w pełni wykształcone przenoszą tlen. Jeśli taki człowiek nie umrze z powodu wykrawania , to niedotlenienie do którego dojdzie w wyniku dużej utraty krwi może rzutować na jego zdrowie w przyszłości.


Offline Startek

Odp: Zabiegi medyczne z wykorzystaniem twojej własnej krwi
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Sierpień, 2017, 19:07 »
Smutny przykład dziewczyny z Poznania , która została zaatakowana nożem na zebraniu . Na wskutek nie podania krwi doszło do uszkodzenia mózgu na wskutek niedotlenienia . 


Offline Zladroga

Odp: Zabiegi medyczne z wykorzystaniem twojej własnej krwi
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Sierpień, 2017, 19:44 »
Pracując w szpitalu spotykam się z takimi sytuacjami... Także nie jest to sprawa rzadka


Offline M

Odp: Zabiegi medyczne z wykorzystaniem twojej własnej krwi
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Sierpień, 2017, 19:59 »
Pracując w szpitalu spotykam się z takimi sytuacjami... Także nie jest to sprawa rzadka

Możesz podać jakieś przykłady z którym się bezpośrednio spotkałaś?

No właśnie zastanawiałam się co z autotransfuzją? Czy można oddać własną krawędzi i potem przyjąć ją z powrotem w trakcie operacji?

Nie mogą. Zgodnie z doktryną ŚJ jeśli krew opuści krwioobieg należy ją "wylać na ziemię". Wyjątkiem jest tutaj wykorzystanie hemodylucji lub cell savera, które to sprzęty według nauczania Strażnicy przedłużają krwioobieg człowieka i w związku z tym użycie ich jest dozwolone jeśli sumienie danej osobie na to pozwala.

Źródło: hb ss. 27-29

Cytuj
Świadkowie wierzą, iż krew po opuszczeniu organizmu musi być usunięta, i dlatego nie wyrażają zgody na autotransfuzję, czyli przetoczenie własnej krwi oddanej wcześniej na przechowanie
« Ostatnia zmiana: 15 Sierpień, 2017, 20:02 wysłana przez M »


Offline Zladroga

Odp: Zabiegi medyczne z wykorzystaniem twojej własnej krwi
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Sierpień, 2017, 20:39 »
Młoda kobieta zgłosiła się do szpitala z powodu bolu blizny po cięciu cesarskim, braki miesiączki. Po podaniach okazało się, że była to ciąża pozamaciczna w bliźnie po cięciu cesarskim. Podczas "standardowej" ooperacji okazało się że nie jest to taka prosta sprawa. Usunięcie ciąży spowodowało duży krwotok wymagający usunięcia macicy. Pomimo tego kobieta nadal krwawiła. Do tego dołączyły się jeszcze komplikacje urologiczne. Operacje przeżyła w stanie krytycznym przeniesiono ją na OIOM. Jednak
bez przetoczenia krwi nie było szans na przeżycie. Jedynie czas na to by rodzi a się z nią pożegnała. To była bardzo stresująca sytuacja  takze dla nas jako personelu. Jak się okazało że jest taki problem do męża kobiety od razu dołączyło kilku facetów w garniturach i z teczuszkami pomimo że był to środek nocy. I te ciągłe naciski i przypomnienia żeby pod żadnym pozorem tej krwi jej nie podać i straszenie procesami sądowymi jeżeli nie uszanujemy Jej woli.


Offline Startek

Odp: Zabiegi medyczne z wykorzystaniem twojej własnej krwi
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Sierpień, 2017, 21:51 »
O ku....a  ! Tylko bejsbola i wywalić bydlaków że szpitala . Nie ma litości dla takich .


Offline Villa Ella

Odp: Zabiegi medyczne z wykorzystaniem twojej własnej krwi
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Sierpień, 2017, 22:41 »
Ja wiem, że są sytuacje, gdy krew jest niezbędna. Krew, a nie płyny krwizastępcze czy erytropoetyna. Mam wykształcenie medyczne. Tylko byłam ciekawa, czy w razie zabiegów planowych  ŚJ, dopuszczają autotransfuzję. Sorry, ale tach pokrętnych tłumaczeń, jak tych dotyczących krwi, to nie ogarniam. Co ma zakaz spożywania krwi zwierząt, do transfuzji czyjejś krwi, albo nawet swojej??!! I dlaczego jedne frakcje można, inne nie?!!
Obojętnie czy postąpisz według czyjejś rady, czy według własnego uznania, konsekwencje zawsze poniesiesz  ty sam.


Offline M

Odp: Zabiegi medyczne z wykorzystaniem twojej własnej krwi
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Sierpień, 2017, 23:44 »
I dlaczego jedne frakcje można, inne nie?!!

Bo Ciało Kierownicze tak powiedziało. I to jest w zasadzie odpowiedź na większość pytań z serii "czemu" dotyczących Świadków Jehowy. Można argumentować, że w swoich decyzjach opierali się na tym czy na tamtym, ale koniec końców 8 milionów ludzi uzależnia ważne decyzje w swoim życiu od widzimisię tych siedmiu ludzi z Nowego Jorku.


Offline MX

Odp: Zabiegi medyczne z wykorzystaniem twojej własnej krwi
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Sierpień, 2017, 08:56 »


(...)
Zgodnie z doktryną ŚJ jeśli krew opuści krwioobieg należy ją "wylać na ziemię". Wyjątkiem jest tutaj wykorzystanie hemodylucji lub cell savera
(...)
Tak to prawda, że tak uczą, "jeśli krew opuści" tylko mało kto zastanawia się lub widział jak wygląda zabieg.

Hemodylucja z tego co czytałem polaga nie tylko na rozcięczeniu objętości krwi, ale też na wcześniejszym jej pobraniu, aby ją ponownie po operacji wprowadzić. Rozumiem, że u SJ stosuje się tylko rozcieńczenie, ale jaki to ma sens przy pełnej objętości krwi, a w nagłym przypadku to nie bardzo pomoże. Chyba, że rozcięczają ponad normę w krwioobiegu (?).

Co do cell savera to też mało to odbiega od przechowywania krwi własnej pobranej wcześniej. Różne są z tego co wiem urządzenia. Widziałem kiedyś film gdzie w tym urządzeniu krew się przelewała z naczynia na naczynie. Może teraz to udoskonalili i jest to od wejścia do wyjścia obieg zamknięty. Ale w tym zabiegu chyba się tylko odsysa ssakiem krew w czasie operacji. A ta krew opuściła krwioobieg (?).

Czyli tak czy inaczej jest to kontrowersyjne w obu przypadkach.

MX - koniec - MX



Offline Villa Ella

Odp: Zabiegi medyczne z wykorzystaniem twojej własnej krwi
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Sierpień, 2017, 10:26 »
No właśnie, całkowity brak logiki i nikt się nad tym nie zastanawia. Myślę, że każdy świadek po cichu ma nadzieję, że nie będzie musiał nigdy stanąć przed wyborem - krew, albo życie. Poza tym tyle lat jest uczony, że krew można zastąpić chociażby zwykłą solą fizjologiczną, że gorąco w to wierzy. Jeżeli ma tak napisane w literaturze, to nawet nie sprawdza. A ja dwa razy byłam świadkiem, jak umierał człowiek z wykrwawienia. Nie byli, to ŚJ, tylko ludzie u których krwotoku nie udało się zatamować. To był horror. Straszliwy lęk tych ludzi, ból całego ciała i duszność, która sprawiała, że łapami powietrze jak ryby bez wody... Na to skazuje TWS, swoich wyznawców.
Obojętnie czy postąpisz według czyjejś rady, czy według własnego uznania, konsekwencje zawsze poniesiesz  ty sam.