Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Chrystianie czy Chrześcijanie  (Przeczytany 8598 razy)

Offline Krystian

Chrystianie czy Chrześcijanie
« dnia: 25 Luty, 2017, 21:18 »
Pan Jezus nie uczył o żadnych Krystianach.
Nie twórz nowomowy.
Jesteśmy i z dumą nosimy miano chrześcijan, naśladowców Jezusa.

Dlaczego uprawiasz obskurantyzm.
Jeżeli czegoś nie wiesz lub nie rozumiesz, to zapytaj.
Nigdy Pan Jezus ani apostołowie ani ich uczniowie nie nazwali się chrześcijanami.
Tak nazwano uczniów Jezusa dopiero w Antiochi jak czytałeś Dzieje Apostolskie.
Nazwali ich tak poganie i nazwa się przyjęła.
Ja nie mam nic do nazwy chrześcijanie, ale precyzyjniej jest nazywać ludzi przynależnych do Jezusa jako chrystianie.

Sęk w tym, że ludzie nie wiedzą co znaczy słowo chrześcijanin i wydaje im się, że oznacza tych, którzy się chrzczą. Myli niestety polska nazwa, która się kojarzy z chrztem. Tymczasem słowo to wywodzi się z greckiego słowa Χριστιανὸς które znaczy dosłownie Chrystusowy czyli należący do Chrystusa. Jest odpowiednikiem przymiotnika mesjaszowy czyli należący do Mesjasza. Słowo " Mesjasz " w języku hebrajskim znaczy " Pomazaniec " " Namaszczony ", podobnie jak słowo " Chrystus " - w języku greckim.
« Ostatnia zmiana: 26 Luty, 2017, 00:18 wysłana przez M »
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat"


Offline Startek

Odp: Odp: Pamiątka 2017 - nagrania wideo
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Luty, 2017, 21:29 »
Zostań już przy Chrześcijanach . Czyli należących do Chrystusa . Jest już jeden co używa formy imienia Pana jako Jeszu  u nas jest przyjęte imię Jezus .


Offline Krystian

Odp: Odp: Pamiątka 2017 - nagrania wideo
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Luty, 2017, 21:52 »
Po grecku masz christianoi właśnie. I po staropolsku właśnie mówi się o krystianach. Słowo chrześcijanie to następny etap rozwoju języka polskiego - ot i tyle.


Gorszycielu lubika już Ci dałem za wiedzę :D

Startek Tobie też dałem, ale zostanę przy chrystianach :D nic nie mając do nazwy chrześcijanin  :D :D :D :D :D :D :D

Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat"


Offline Jaaqob

Odp: Odp: Pamiątka 2017 - nagrania wideo
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Luty, 2017, 22:15 »
Dlaczego uprawiasz obskurantyzm.
Jeżeli czegoś nie wiesz lub nie rozumiesz, to zapytaj.
Nigdy Pan Jezus ani apostołowie ani ich uczniowie nie nazwali się chrześcijanami.
Tak nazwano uczniów Jezusa dopiero w Antiochi jak czytałeś Dzieje Apostolskie.
Nazwali ich tak poganie i nazwa się przyjęła.
Ja nie mam nic do nazwy chrześcijanie, ale precyzyjniej jest nazywać ludzi przynależnych do Jezusa jako chrystianie.

Sęk w tym, że ludzie nie wiedzą co znaczy słowo chrześcijanin i wydaje im się, że oznacza tych, którzy się chrzczą. Myli niestety polska nazwa, która się kojarzy z chrztem. Tymczasem słowo to wywodzi się z greckiego słowa Χριστιανὸς które znaczy dosłownie Chrystusowy czyli należący do Chrystusa. Jest odpowiednikiem przymiotnika mesjaszowy czyli należący do Mesjasza. Słowo " Mesjasz " w języku hebrajskim znaczy " Pomazaniec " " Namaszczony ", podobnie jak słowo " Chrystus " - w języku greckim.


No i co w tym złego że nazwali nas tak poganie, skoro dobrze brzmi i ludzie wiedzą o co chodzi?
Ty też jesteś poganin.
Przynajmniej tak ktoś nazwał uczniów Jezusa, bo krystianami to ty sobie nazwałeś, lub ludzie których słuchasz.


Offline Krystian

Odp: Odp: Pamiątka 2017 - nagrania wideo
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Luty, 2017, 23:21 »
No i co w tym złego że nazwali nas tak poganie, skoro dobrze brzmi i ludzie wiedzą o co chodzi?
Ty też jesteś poganin.
Przynajmniej tak ktoś nazwał uczniów Jezusa, bo krystianami to ty sobie nazwałeś, lub ludzie których słuchasz.

Przepraszam wszystkich czytających ten wątek,ale na powyższy bełkot nie mam zamiaru odpowiadać.
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat"


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Odp: Pamiątka 2017 - nagrania wideo
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Luty, 2017, 23:36 »
No i co w tym złego że nazwali nas tak poganie, skoro dobrze brzmi i ludzie wiedzą o co chodzi?
Ty też jesteś poganin.
Przynajmniej tak ktoś nazwał uczniów Jezusa, bo krystianami to ty sobie nazwałeś, lub ludzie których słuchasz.

Drogi Jaaqobie! Przykro mi to stwierdzić, ale nic nie zrozumiałeś. Poganie nazwali ludzi naśladujących Jezusa po grecku lub po syryjsku, a więc na pewno nie użyli fonetycznie brzmiącego słowa "chrześcijanie", gdyż jest to wokalizacja istniejąca w dzisiejszej postaci języka polskiego. Nazwali ich wg Dz po grecku CHRISTIANOI (jeśli już więc chcesz być pedantyczny, co uważam za bezsensowne, to tak powinieneś tę nazwę wokalizować). Tak więc poza różnicami wokalizacyjnymi związanymi z językami obcymi wszystkie słowa: chrystianie, chrześcijanie, krystianie ("k" wzięło się stąd, że w staropolszczyźnie literkę grecką CHI, od której słowo CHRISTIANOI się zaczyna, tak wokalizowano) znaczą to samo i robisz z igły widły.


Offline Krystian

Odp: Odp: Pamiątka 2017 - nagrania wideo
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Luty, 2017, 00:03 »
Napisałem mu wyraźnie Gorszycielu, że nie mam nic do nazwy chrześcijanin.
Wytłumaczyłem mu tylko, że chrystianin jako przynależny do Jezusa jest poprawnie.
Ty to zrozumiałeś od razu, a ten gość niedouczony
oskarżył mnie o jakąś " nowomowę"
pozdrawiam serdecznie
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat"


Offline Startek

Odp: Chrystianie czy Chrześcijanie
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Luty, 2017, 03:49 »
 Nie znalazłem znaczenia tego słowa ,, Krystianie "  . W słowniku imion  występuje Krystian jako imię męskie , jego znaczenie  ,, należący do Chrystusa " . W określeniu jako grupa ludzi ,,  Krystianie " którzy wyznają Chrystusa , wolę pozostać przy tej nazwie Chrześcijanie . Oczywiście nazywaj się jak chcesz , ja nie mam zamiaru z tego powodu w jakiś sposób cię potępiać . Jeśli tylko nie próbujesz uzależniać zbawienia innych
Osób od używania tej nazwy Krystianie . Wydało mi się trochę dziwne , i odrazu skojarzyło mi się z pewnym panem który zaczął używać formy imienia Pana jako Jeszu Pomazaniec i od używania tej formy jako prawidłowej uzależnia swoje Zbawienie oraz innych .


Tusia

  • Gość
Odp: Chrystianie czy Chrześcijanie
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Luty, 2017, 10:42 »
i odrazu skojarzyło mi się z pewnym panem który zaczął używać formy imienia Pana jako Jeszu Pomazaniec

Chyba domyślam się o kogo chodzi. Ten gostek na swoim kanale zamieścił filmik, gdzie czytał z interlinii Vocatio Dz 8, 12 w dosłownym tłumaczeniu, a tam, gdzie pojawiło się greckie słowo Ἰησοῦ, a pod tym wyrazem jest polskie słowo "Jezusa", przeczytał Jeszu. Działanie takie uważam za oszukańcze. Nie wiem, czy ten gostek wie, ale rzeczowniki odmieniają się przez przypadki. Ale jemu wystarczyło  Ἰησοῦ - Jezu, by przekręcić na Jeszu. Forma Jeszu jest formą prześmiewczą i poniżającą Zbawiciela. Powinno się mówić Jeszua albo Jehoszuła, ale nie Jeszu. Takie jest moje zdanie. Nowy Testament został napisany po grecku. Imię Zbawiciela to: Ἰησοῦς
« Ostatnia zmiana: 26 Luty, 2017, 10:44 wysłana przez Tusia »


Offline Roszada

Odp: Chrystianie czy Chrześcijanie
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Luty, 2017, 12:01 »
Określenie chrystianie uknuli w XVII wieku Bracia Polscy by się odróżnić od wszystkich chrześcijan. :-\
Dziś ich epigoni naśladują to, walcząc z Bóstwem Jezusa i osobowością Ducha Św., jak tamci.

Również ŚJ uknuli w XX w. termin "chrystianizm" by się odróżnić od chrześcijaństwa. Wyrazem tego była ich broszura z 1955 r.:

Chrześcijaństwo czy Chrystianizm – które z nich jest „Światłem Świata”? 1955

Z czasem znów zaczęli siebie nazywać chrześcijaństwem, bo im cos nie pasowało. :)


Offline Krystian

Odp: Chrystianie czy Chrześcijanie
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Luty, 2017, 13:11 »
Nie znalazłem znaczenia tego słowa ,, Krystianie "  . W słowniku imion  występuje Krystian jako imię męskie , jego znaczenie  ,, należący do Chrystusa " . W określeniu jako grupa ludzi ,,  Krystianie " którzy wyznają Chrystusa , wolę pozostać przy tej nazwie Chrześcijanie . Oczywiście nazywaj się jak chcesz , ja nie mam zamiaru z tego powodu w jakiś sposób cię potępiać . Jeśli tylko nie próbujesz uzależniać zbawienia innych
Osób od używania tej nazwy Krystianie . Wydało mi się trochę dziwne , i odrazu skojarzyło mi się z pewnym panem który zaczął używać formy imienia Pana jako Jeszu Pomazaniec i od używania tej formy jako prawidłowej uzależnia swoje Zbawienie oraz innych .

Wydaje mi się że wyjaśniłem sprawę należycie.
Chrystianin oznacza przynależny Jezusowi.
Tego człowieka o którym piszesz, kompletnie nie znam Startek.

Określenie chrystianie uknuli w XVII wieku Bracia Polscy by się odróżnić od wszystkich chrześcijan

Być może dobrze zrobili Roszado, choć ja do nich nie należę.
Jednak pamiętając jak w Ruandzie dwa plemiona katolickie się naparzały maczugami, nie oszczędzając dzieci to wstyd do takich chrześcijan sie przyznawać.

« Ostatnia zmiana: 26 Luty, 2017, 13:13 wysłana przez Krystian »
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat"


Offline Estera

Odp: Chrystianie czy Chrześcijanie
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Luty, 2017, 14:03 »
   Pozwolę sobie wtrącić swoje "trzy grosze" do tej dyskusji.
   Różne nazwy tworzą ludzie.
   Nazwy zmieniają się, ewoluują.
   Jeden język wchodzi do użytku, inny wypada, zanika.
   O słowa można toczyć spory bez końca, jeśli ktoś chce.
   Jeśli chodzi o Chrystusa, to chyba najważniejsze jest, żeby być dobrym człowiekiem.

   Bo co z tego, że ktoś siebie zalicza do Chrystian, czy Chrześcijan, jak jest emocjonalnym i fizycznym potworem??

   Jezus pokazał, jak być dobrym człowiekiem.
   Nasze sumienie, jeśli go nie zagłuszamy, również mówi nam, co jest dobre, a co złe.
   Nazwa, może brzmieć bardzo szumnie, ale jeśli za tym nie idzie miłość do ludzi ...
   To wszystko inne nie ma znaczenia w myśl ...
   hymnu o miłości z 1listu do Koryntian 13:1-8.
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline Roszada

Odp: Chrystianie czy Chrześcijanie
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Luty, 2017, 14:39 »
Cytuj
Ja pisałem:
Określenie chrystianie uknuli w XVII wieku Bracia Polscy by się odróżnić od wszystkich chrześcijan

Krystian opisał:
Być może dobrze zrobili Roszado, choć ja do nich nie należę.

Źle zrobili, bo chcieli się odróżnić od wszystkich: protestantów, prawosławnych, katolików i innych wolnych chrześcijan.
Wybrańcy z wybranych. :-\
Gdzie oni dziś są?
Sam widzisz, że ŚJ chcieli odgrzać te określenia i źle na tym wyszli.
A Ty idziesz za ŚJ w tej logice, biorąc sobie nawet nick do tej logiki.
Ale sam siebie tylko reprezentujesz, nikogo więcej, żadnych chrystian. ;)


Offline Jaaqob

Odp: Odp: Pamiątka 2017 - nagrania wideo
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Luty, 2017, 14:56 »
Drogi Jaaqobie! Przykro mi to stwierdzić, ale nic nie zrozumiałeś. Poganie nazwali ludzi naśladujących Jezusa po grecku lub po syryjsku, a więc na pewno nie użyli fonetycznie brzmiącego słowa "chrześcijanie", gdyż jest to wokalizacja istniejąca w dzisiejszej postaci języka polskiego. Nazwali ich wg Dz po grecku CHRISTIANOI (jeśli już więc chcesz być pedantyczny, co uważam za bezsensowne, to tak powinieneś tę nazwę wokalizować). Tak więc poza różnicami wokalizacyjnymi związanymi z językami obcymi wszystkie słowa: chrystianie, chrześcijanie, krystianie ("k" wzięło się stąd, że w staropolszczyźnie literkę grecką CHI, od której słowo CHRISTIANOI się zaczyna, tak wokalizowano) znaczą to samo i robisz z igły widły.

Nigdzie nie napisałem, że nazwali słowem, które fonetycznie brzmi chrześcijanie. Mówię tylko, że nazwali ich słowem, które po polsku tłumaczy się chrześcijanie i nie ma sensu stosować wyszukanych archaizmów.


Offline Roszada

Odp: Chrystianie czy Chrześcijanie
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Luty, 2017, 15:00 »
No i najważniejsze.
Co to słowo ma zmienić?
Dlaczego słowo uknute po tylu wiekach ma być lepsze?
Czy Paweł nie pisał:
„Wciąż im to przypominaj, przykazując im przed Bogiem jako świadkiem, żeby się nie spierali o słowa, co wcale nie jest użyteczne, ponieważ słuchających przywodzi do upadku.” (2Tm 2:14)

Czy ci co mają nową nazwę mają być lepsi od tych ze starą nazwą?
Zawsze jak powstaje nowa sekta to nadaje nową nazwę i nową nomenklaturę. :-\