Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy Watchtower tonie? YouTube i Facebook w akcji.  (Przeczytany 66401 razy)

Offline sabekk

Odp: Czy Watchtower tonie? YouTube i Facebook w akcji.
« Odpowiedź #285 dnia: 24 Wrzesień, 2017, 18:56 »
  Nie musisz wpadać w kompleksy , Trampek jest poprostu fajny chłopak i szczery aż do bólu w swej prostocie . Wielu z nas było takimi samymi jak on , i dali by się zabić za te pseudoprawdy ciała świętego i nie natchnionego .  Każdy indywidualnie dostaje swój czas na wyjście z organizacji .

Ok, pokierowałem się nieco kryteriami @Światusa, a tu widzę nieco inne wchodzą w grę. Zapomnijmy zatem o temacie. Po 5 minutach doła... z kompleksów się wyleczyłem  ;)
Każdy głupi ma swój rozum... samo życie.
---
Ignorowani: NiepokornaHadra


Offline Startek

Odp: Czy Watchtower tonie? YouTube i Facebook w akcji.
« Odpowiedź #286 dnia: 24 Wrzesień, 2017, 19:00 »
Sabekk , jest to moje osobiste stwierdzenie i nie odpowiadam za wszystkich .


Offline MX

Odp: Czy Watchtower tonie? YouTube i Facebook w akcji.
« Odpowiedź #287 dnia: 24 Wrzesień, 2017, 19:03 »
(...) moje pytanie: czy źródłem życia Syna, zapoczątkowaniem jego istnienia, jest Ojciec? Albo inaczej: Czy owo wyrażenie "zrodzony" z Hbr 1:5 oznacza zapoczątkowanie istnienia Syna, jego życia, przez Ojca? Jeśli nie, no to co oznacza?

Wers 16 nie jest definicją (...)

(...) Wbrew twym zapewnieniom subordynacjonizm ma w tym swoje znaczenie, gdyż dowodzi, że obecne pojmowanie Bóstwa nie jest pierwotnym.

(...) stanowisko teologiczne Euzebiusza, jego niewątpliwy subordynacjonizm[/color]". Więc jeśli masz tam na wiki powiedziane również, że "Ariusz (III - IV w.), który stwierdził, iż skoro Syn pochodzi od Ojca to znaczy, że jest stworzony i że jest stworzeniem",

(...) wyraźnie pokazuje, że nie tylko Ariusz.

(...) wspólna nić i jest nią właśnie subordynacjonizm będący dla Danielou "heretycką postacią myślenia" (str.184). Problem tylko w tym, że obecna, ta "prawowierna" myśl teologiczna, potrzebowała dopiero Konstantyna.
(...)
to pisali jacy Żydzi? Ci od postrzegających go jako samozwańca, czy od tradycji janowej?

Ja po prostu nie przepisuje książki, a ino korzystam z jego cytatów i myśli jako argumentów (...)
Odpowiedź o źródło jest w 1 rozdziale Ewangelii Jana odczytana bez skrzywień świadkowskich.

Kolosan 1.15 jest wytłumaczony przez 16 i dalej. Na co wskazuje treść i nawet w jęzuku polskim budowa zdania. Jeżeli tego nie widzisz to musisz sam to rozpracować.  Pomijanie tego faktu, wersetu 16 jako definicji 15 jest typowym wyrywaniem z kontekstu.

Subordynacjonizm Euzebiusza, to nie poglady Ariusza, a tym bardziej SJ. Nikt nie zaprzecza istnieniu różnych pogladów na Syna. Ale są one równoległe. Ze słów Jana można wyczytać wieczność Syna, Boskość z Ojcem, zrodzenie, a nie stworzenie. Próba zrozumienia natury Syna rodziła różne poglądy w tym ebionickie gdzie do dzisiaj są tego przejawy np u unitarian. Jeżeli ktoś twierdzi, że coś było pierwsze przed innym to jest w błędzie. Były różne poglądy, aż kościół w sytuacji skrajnej co zaczęło zagrażać nawet stabilności Cesarstwa (spór Ariański) przy naciskach cesarza musiał zareagować. Został do tego poniekąd przymuszony, ale problem zaczął się za Ariusza. Dlatego masz ustalenia credo w tych latach. Wcześniej nie było takiego problemu, ale poglądy ortodoksyjne i mniej ortodoksyjne istniały.

Co do Żydów to ci co mieli różne poglądy. Judeochrześcijanie pisali językiem zbliżonym do judaizmu. Odkrywając dopiero sens chrystologii. Co nie znaczy, że jak uczepisz się jednego fragmentu który zdaje ci się potwierdzać twój pogląd to znaczy, że masz rację. Fragment który eksponujesz ze strony 184 to na stronie 183 przypisuje te słowa Ebionitom z którymi i ty sie chyba nie zgadzasz. Krytykuje ich pogląd Tertulian i Epifaniusz. One słusznie były heretyckie.

Jeżeli korzystasz z cytatów i myśli z książek to należy je interpretować tak jaki mają sens a nie dopasowywać do swojego pogladu. A te przykłady co podałem pokazały, że błędnie zrozumiałeś i nie powinieneś tak ich używać bo wprowadzasz w błąd.

MX - koniec - MX
« Ostatnia zmiana: 24 Wrzesień, 2017, 19:17 wysłana przez MX »


Offline sabekk

Odp: Czy Watchtower tonie? YouTube i Facebook w akcji.
« Odpowiedź #288 dnia: 24 Wrzesień, 2017, 20:40 »
Odpowiedź o źródło jest w 1 rozdziale Ewangelii Jana odczytana bez skrzywień świadkowskich.

Konkretnie... czy źródłem życia Syna, zapoczątkowaniem jego istnienia, jest Ojciec? Albo inaczej: Czy owo wyrażenie "zrodzony" z Hbr 1:5 oznacza zapoczątkowanie istnienia Syna, jego życia, przez Ojca? Jeśli nie, no to co oznacza?



Kolosan 1.15 jest wytłumaczony przez 16 i dalej. Na co wskazuje treść i nawet w jęzuku polskim budowa zdania. Jeżeli tego nie widzisz to musisz sam to rozpracować.  Pomijanie tego faktu, wersetu 16 jako definicji 15 jest typowym wyrywaniem z kontekstu.

Typowym wyrywaniem z kontekstu będzie raczej uznawaniem sensu "pierworodny z umarłych" z jednoczesnym twierdzeniem, że "pierworodnym wszelkiego stworzenia" ma już zupełnie inny sens znaczeniowy. A przecież Paweł wyraźnie podsumowuje swoje wywody z wersów 15-18: "aby we wszystkim był pierwszy". I do tego zmierza logika Pawła. Zaprzeczanie Pawłowi, że tak jak w zbiorze umarłych, tak w zbiorze stworzeń znajduje się Jezus, stoi w jawnym konflikcie z jego podsumowaniem, z którego wyraźnie widać do czego zmierza, w tym poprzez wers 16. Przecież w wykładni określenia "pierworodny" mamy dalej wers 17 - "On też jest przed wszystkimi rzeczami" (BW). Gdyby nie był pierworodnym wszelkich tych rzeczy, nie byłby przed nimi. Paweł wyraźnie podkreśla "On jest początkiem" (w.18), a w kontekście tych kilku wersów dobitnie nadaje sens znaczeniu swej logice. Jeśli zatem "pierworodnym wszelkiego stworzenia" wyłącza go z owego stworzenia, no to i "pierworodny z umarłych" również go z umarłych wyłącza. I tyle.



Subordynacjonizm Euzebiusza, to nie poglady Ariusza, a tym bardziej SJ. Nikt nie zaprzecza istnieniu różnych pogladów na Syna. Ale są one równoległe. Ze słów Jana można wyczytać wieczność Syna, Boskość z Ojcem, zrodzenie, a nie stworzenie. Próba zrozumienia natury Syna rodziła różne poglądy w tym ebionickie gdzie do dzisiaj są tego przejawy np u unitarian.

Nikt nie mówi, że jedne poglądy są poglądami innych. Mówimy tu o tym, co je łączy i wiki to ładnie zdefiniowała.
No ale konkretnie... czy źródłem życia Syna, zapoczątkowaniem jego istnienia, jest Ojciec? Albo inaczej: Czy owo wyrażenie "zrodzony" z Hbr 1:5 oznacza zapoczątkowanie istnienia Syna, jego życia, przez Ojca? Jeśli nie, no to co oznacza?



Jeżeli ktoś twierdzi, że coś było pierwsze przed innym to jest w błędzie. Były różne poglądy, aż kościół w sytuacji skrajnej co zaczęło zagrażać nawet stabilności Cesarstwa (spór Ariański) przy naciskach cesarza musiał zareagować. Został do tego poniekąd przymuszony, ale problem zaczął się za Ariusza. Dlatego masz ustalenia credo w tych latach. Wcześniej nie było takiego problemu, ale poglądy ortodoksyjne i mniej ortodoksyjne istniały.

Credo ustalono raczej w tych latach...

(1 Koryntian 8:6 NWT)
6.  dla nas wszakże jest jeden Bóg, Ojciec, z którego jest wszystko, a my dla niego; i jeden jest Pan, Jezus Chrystus, przez którego jest wszystko i my przez niego.

... i owo zdecydowanie jest przed 325 rokiem, który pokutuje takimi twierdzeniami...

Cytat:
https://swiadkowiejehowywpolsce.org/napisz-my-znajdziemy-odpowiedni-dzial/czy-watchtower-tonie-youtube-i-facebook-w-akcji/msg105041/#msg105041
Tusia
"Jezus przecież jest Stwórcą"

...a przecież apostolskie credo nie mówi o Jezusie "z którego", ale "przez którego". To nawet nie jest drobna różnica, a różnica w klarowny sposób wpisująca się w subordynacjonizm. To ciekawe, że tego Danielou jakoś podważać nieśmie. Zapewne kwestia autorstwa.





Co do Żydów to ci co mieli różne poglądy. Judeochrześcijanie pisali językiem zbliżonym do judaizmu. Odkrywając dopiero sens chrystologii. Co nie znaczy, że jak uczepisz się jednego fragmentu który zdaje ci się potwierdzać twój pogląd to znaczy, że masz rację. Fragment który eksponujesz ze strony 184 to na stronie 183 przypisuje te słowa Ebionitom z którymi i ty sie chyba nie zgadzasz. Krytykuje ich pogląd Tertulian i Epifaniusz. One słusznie były heretyckie.

Słowa ze strony 184 są linkiem między tym, o czym na stronie 183 zaczynamy czytać o Tertulianie piszącym o Ebionitach a owym "De centesima, sexagesima, trigesima", którego autorstwa Ebionitom autor nie przypisuje.
Owszem, jako całość było za co krytykować, jednak podałem ci przykład argumentacji Danielou... "Na początku aniołowie zostali ochrzczeni w odkupieniu Imienia, które zstąpiło na Jezusa pod postacią gołębicy, a która Go odkupiła. Ponieważ Jezus również potrzebował odkupienia." (str. 219, Wyciągi z Teodeta). Jest za co krytykować ten tekst, czy też łykniesz go bezkrytycznie skupiając się na Ebionitach?



Jeżeli korzystasz z cytatów i myśli z książek to należy je interpretować tak jaki mają sens a nie dopasowywać do swojego pogladu. A te przykłady co podałem pokazały, że błędnie zrozumiałeś i nie powinieneś tak ich używać bo wprowadzasz w błąd.

Danielou sam w swym dziele cytuje i mierzy się z poglądami z owych cytatów. Skoro to robi, w myśl twej logiki, należy uznać, że błędnie je rozumie i nie powinien tak ich używać.


edit: literówki, dla przyjemniejszej czytelności.
« Ostatnia zmiana: 24 Wrzesień, 2017, 21:25 wysłana przez sabekk »
Każdy głupi ma swój rozum... samo życie.
---
Ignorowani: NiepokornaHadra


Tusia

  • Gość
Odp: Czy Watchtower tonie? YouTube i Facebook w akcji.
« Odpowiedź #289 dnia: 24 Wrzesień, 2017, 22:24 »
No więc konkretnie. Jeśli określenie "zrodzony" nie oznacza zapoczątkowania istnienia Syna, jego życia, więc co oznacza? 

Oznacza, że Syn Boży istnieje odwiecznie. Innej opcji nie ma. Takie jest chrześcijaństwo i taka nasza wiara.


Offline sabekk

Odp: Czy Watchtower tonie? YouTube i Facebook w akcji.
« Odpowiedź #290 dnia: 24 Wrzesień, 2017, 22:47 »
Oznacza, że Syn Boży istnieje odwiecznie. Innej opcji nie ma. Takie jest chrześcijaństwo i taka nasza wiara.

Krótko, na temat... czemu odmówić nie można, to jednak też tylko tyle w temacie, czemu zarzucić już można.

Skoro zatem...

Cytat:
https://swiadkowiejehowywpolsce.org/napisz-my-znajdziemy-odpowiedni-dzial/czy-watchtower-tonie-youtube-i-facebook-w-akcji/msg105041/#msg105041
Tusia
"Określenia -rodny czy -rodzony nie mają nic wspólnego ze słowem stworzony"

...no to z czym mają? Przecież jakbym miał cię traktować jako źródło wiedzy, no to krytyka @XM wobec wiki wydaje się być przeprosinami wobec niej, gdy czytam ciebie.
Każdy głupi ma swój rozum... samo życie.
---
Ignorowani: NiepokornaHadra


Tusia

  • Gość
Odp: Czy Watchtower tonie? YouTube i Facebook w akcji.
« Odpowiedź #291 dnia: 24 Wrzesień, 2017, 22:56 »
Krótko, na temat

Najwyższy więc czas porzucić strażnicowe bajanie i uwierzyć w Jezusa, a zbawisz siebie i swój dom.








« Ostatnia zmiana: 24 Wrzesień, 2017, 22:58 wysłana przez Tusia »


Offline sabekk

Odp: Czy Watchtower tonie? YouTube i Facebook w akcji.
« Odpowiedź #292 dnia: 24 Wrzesień, 2017, 23:01 »
Najwyższy więc czas porzucić strażnicowe bajanie i uwierzyć w Jezusa, a zbawisz siebie i swój dom.










Daruj ty sobie ten temat. @XM ma przynajmniej coś do powiedzenia i nawet z zainteresowaniem go czytam.
Każdy głupi ma swój rozum... samo życie.
---
Ignorowani: NiepokornaHadra


Tusia

  • Gość
Odp: Czy Watchtower tonie? YouTube i Facebook w akcji.
« Odpowiedź #293 dnia: 24 Wrzesień, 2017, 23:05 »
Daruj ty sobie ten temat.

Szach i mat!  ;D


Offline sabekk

Odp: Czy Watchtower tonie? YouTube i Facebook w akcji.
« Odpowiedź #294 dnia: 24 Wrzesień, 2017, 23:07 »
Szach i mat!  ;D

Eeetam... oddać ci walkowerem to czyta przyjemność. Acz, cały czas po mojej stronie...  :)
Każdy głupi ma swój rozum... samo życie.
---
Ignorowani: NiepokornaHadra


Offline CzarnySmok

Odp: Czy Watchtower tonie? YouTube i Facebook w akcji.
« Odpowiedź #295 dnia: 24 Wrzesień, 2017, 23:16 »
Ok, pokierowałem się nieco kryteriami @Światusa, a tu widzę nieco inne wchodzą w grę. Zapomnijmy zatem o temacie. Po 5 minutach doła... z kompleksów się wyleczyłem  ;)

Dla mnie jesteś mądry, inteligentny, oczytany, bystry, masz swoje zdanie, które umiesz uzasadnić, chociaż można się z nim nie zgadzać, znasz dodatkowo biegle inny język niż polski, wziąłeś na klatę i na poważnie temat '100 pytań do...' , rzadko ponoszą Cię nerwy, chociaż jesteś w znaczącej mniejszości. Mimo, że dla mnie 'w złej firmie robisz' i niekiedy bardzo mocno nie zgadzam się z Twoimi poglądami (temat krwi - zapewne pamiętasz), to masz mój szacunek.

Tyle OT, kontynuujcie, proszę. temat główny.


Offline Gremczak

Odp: Czy Watchtower tonie? YouTube i Facebook w akcji.
« Odpowiedź #296 dnia: 24 Wrzesień, 2017, 23:25 »
"Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię" (Rdz 1, 1), a nie stworzył sobie Syna.

http://piotrandryszczak.pl/kol-1,16-17-wszystko-inne.html

A Jana 1:1-3 mówi ,że na początku było Słowo i wszystko zaczęło istnieć przez niego.
Z tego wynika ,że ziemia i niebo nastało później. Wcześniej było Słowo.
« Ostatnia zmiana: 24 Wrzesień, 2017, 23:26 wysłana przez Gremczak »


Tusia

  • Gość
Odp: Czy Watchtower tonie? YouTube i Facebook w akcji.
« Odpowiedź #297 dnia: 25 Wrzesień, 2017, 13:02 »
A Jana 1:1-3 mówi ,że na początku było Słowo i wszystko zaczęło istnieć przez niego.
Z tego wynika ,że ziemia i niebo nastało później. Wcześniej było Słowo.

Czyli: Słowo było u Boga, a Bóg jest wieczny, więc mamy jak na dłoni odwieczność Słowa. Mało tego, św. Jan dodaje, że "Bogiem było Słowo" (J 1, 1; 1 J 5, 20).
Czyli krótko mówiąc: zanim cokolwiek zostało stworzone, istniał odwiecznie Bóg, a w Nim Słowo. Św. Paweł dodaje:

"Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone.
On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie." (Kol 1, 16-17)

Czyli Słowo jest przed wszelkim stworzeniem, więc samo nie może być stworzone.

Słowo, jako Stwórca:

"Tyś, Panie, na początku osadził ziemię,
dziełem też rąk Twoich są niebiosa." (Hbr 1, 10)

« Ostatnia zmiana: 25 Wrzesień, 2017, 13:04 wysłana przez Tusia »


Offline Startek

Odp: Czy Watchtower tonie? YouTube i Facebook w akcji.
« Odpowiedź #298 dnia: 25 Wrzesień, 2017, 13:15 »
Mam nadzieję  że w Hebrajczyków poprawią tak jak wszędzie na Jehowe . W końcu Przekład Nowego Świata to ich firmowy produkt  więc mogą sobie dowolnie zmieniać.


Offline trampek

Odp: Czy Watchtower tonie? YouTube i Facebook w akcji.
« Odpowiedź #299 dnia: 26 Wrzesień, 2017, 10:06 »
To, że cały czas mam moderację i że przez ostatnie dwa tygodnie miałem zakaz pisania postów żeby nie pokazać jak śmieszne są wasze protesty pokazuje, że jednak to Świadkowie Jehowy mają rację a nie wy.

Nie bójcie się tych, którzy piszą prawdę o Jehowie i jego zamierzeniach i głoszą to codziennie po całym świecie ;)