Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jak Bóg ma na imię ?  (Przeczytany 68467 razy)

Offline Roszada

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #225 dnia: 12 Maj, 2017, 19:51 »
Przecież wiem. Ale IMIĘ WŁASNE miał jedno. Przytoczyć Ci uczonych katolickich żebyś to w końcu zaakceptował?
Ja to co napisałem też napisałem w książce i z aprobatą uczonych.
A że uczeni mogą się spierać to inna kwestia. :-\
Nie ucz mnie katolicyzmu, bo raczej znam go dość dobrze.
Wczoraj Startek mnie uczył i inne niewiasty i malkontenci a dziś Ty.
Pisałem Ci, że widocznie wierzymy w innego Boga.

Jeśli Jahwe zastępowano Kyriosem i Theosem i innymi określeniami takimi jak Imię, to znaczy że to też dla nich imiona.

KK to nie sekta w której obowiązuje jedna wykładnia na temat imienia Boga.
Jedni uważają, że Bóg uczynił unik, gdy Mojżesz pytał o imię, inni, że dał mu odpowiedź, inni, że odpowiedź była częściowa.


yanco

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #226 dnia: 12 Maj, 2017, 19:54 »
Przecież wiem. Ale IMIĘ WŁASNE miał jedno. Przytoczyć Ci uczonych katolickich żebyś to w końcu zaakceptował?

Dla mnie Twoim imieniem własnym jest Gorszyciel. Bo pod takim imieniem Cię znam no i ono mi mówi, że niezłe ziółko z Ciebie. :)
Dawaj tych uczonych :) Ale przecież to jest piękne, że Roszada czy też ja nie musimy się z nimi zgadzać :)
 


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #227 dnia: 12 Maj, 2017, 19:56 »
Nie musicie.  Przezwisko czy nick, czy tytuł, to może dla was imię własne. Dla mnie nie. I nie uczę Cię Roszada katolicyzmu, bo patrzę na sprawę z punktu widzenia nauki, a nie religii.


Offline Roszada

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #228 dnia: 12 Maj, 2017, 19:59 »
Nie musicie.  Przezwisko czy nick, czy tytuł, to może dla was imię własne. Dla mnie nie. I nie uczę Cię Roszada katolicyzmu, bo patrzę na sprawę z punktu widzenia nauki, a nie religii.
No to świetnie. Bo dla mnie Bóg to raczej religia, a nie nauka. ;)

Dla mnie jak ktoś chce to może ciągle mówić Jehowa, Jehowo, Jehowę, Jehowie itd. a ja będę wzywał Boga tak jak mnie uczy Biblia i kościół.

Na ogół na prelekcjach mówię tak:

Jahwe to imię Boga Izraelitów Starego Testamentu.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #229 dnia: 12 Maj, 2017, 20:06 »
Ja nie rozważam w ogóle czy je wypowiadać czy nie. Mówię tylko, że to jedyne imię własne Boga w Biblii Hebrajskiej.


Offline Roszada

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #230 dnia: 12 Maj, 2017, 20:07 »
Ja nie rozważam w ogóle czy je wypowiadać czy nie. Mówię tylko, że to jedyne imię własne Boga w Biblii Hebrajskiej.
Ty tak mówisz, czy Biblia tak mówi?
« Ostatnia zmiana: 12 Maj, 2017, 20:09 wysłana przez Roszada »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #231 dnia: 12 Maj, 2017, 20:08 »
Tak mówią wszyscy egzegeci Biblii, których znam. Od razu dodam, że wiedzą oni czym jest słowo SZEM w świecie semickim, które my na imię nieudolnie jedynie tłumaczymy.


Offline Roszada

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #232 dnia: 12 Maj, 2017, 20:09 »
Tak mówią wszyscy egzegeci Biblii, których znam.
To podaj taka definicję (że jedyne).

A zanim je objawił, jakie miał imię dla ludzi? :-\


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #233 dnia: 12 Maj, 2017, 20:12 »
Tak Roszada mówi Heinrich Friedrich Wilhelm Gesenius, tak mówi paryski ksiądz profesor Jean Gaston Maurice Carmignac i wielu, wielu innych hebraistów, orientalistów i biblistów. A wiesz czemu tak mówią? Jak Ci się wydaje? Czemu?


Offline Światus

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #234 dnia: 12 Maj, 2017, 20:14 »
Może trochę nie na temat, ale znalazłem ciekawy tekst, odnoszący się do Ojca jak i Syna.

"Tetragramaton, czyli czteroliterowe Imię Boga (litery hebrajskie: jod, he, waw, he) było wymawiane tylko w Bet Hamikdasz – Świątyni, podczas bardzo szczególnych modlitw. Ponieważ Świątynia nie istnieje, nie jest ono wypowiadane przez ortodoksyjnych i konserwatywnych Żydów; podczas modlitwy oraz odczytywania Tory w synagodze używa się terminu "Adonaj" (który dosłownie oznacza "mój Pan [który jest Panem wszystkich panów]") jako substytutu czteroliterowego Imienia, lecz nawet to imię nie może być wymawiane podczas zwykłych rozmów. W nich oraz w tekstach pisanych, zwłaszcza w tekstach, które nie są modlitewnikami, używa się określenia Haszem. Termin ten dosłownie znaczy "to [wyjątkowe] Imię"."

Źródło: http://www.the614thcs.com/40.928.0.0.1.0.phtml

1. Ciekawe skojarzenie z Obj 19:16 Pan Panów.
2. Adonaj to greckie Kyrios z NT.
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Roszada

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #235 dnia: 12 Maj, 2017, 20:20 »
Tak Roszada mówi Heinrich Friedrich Wilhelm Gesenius, tak mówi paryski ksiądz profesor Jean Gaston Maurice Carmignac i wielu, wielu innych hebraistów, orientalistów i biblistów. A wiesz czemu tak mówią? Jak Ci się wydaje? Czemu?
A tu proszę, nawet nasz KUL podaje, że Elohim to imię:

http://piotrandryszczak.pl/imie-boze-w-bibliach-katolickich-cz3.html

Tu też jest trochę uczonych rzeczy:

http://piotrandryszczak.pl/imie-boze-w-bibliach-katolickich-cz4.html

Nie chwaląc się przyłożyłem rękę do opublikowania tego. Choć Tusia dwie ręce przyłożył. ;)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #236 dnia: 12 Maj, 2017, 20:21 »
HASZSZEM (bez rodzajnika po prostu SZEM) to właśnie po prostu imię. A już mówię czemu to JEDYNE IMIĘ WŁASNE BOGA. Powody są dwa. 1) Występuję wielokrotnie, wielokrotnie więcej razy w Biblii Hebrajskiej niż inne określenia, które Roszada nazywa imionami (nie licząc partykuły JAH imię JHWH występuje w ST ok. 7 tysięcy razy. Na drugim miejscu jest słowo Elohim - niecałe 600 razy). 2) PRZY JHWH nigdy nie występuje rodzajnik określony (w hebr. HA), a tak się dzieje w hebrajskim TYLKO w wypadku imion własnych (nawet Słońce - SZEMESZ - może wystąpić z rodzajnikiem). Imię własne nie może i JHWH nie występuje,  wszystkie inne określenia, które Roszada stara się z JHWH zrównać, występują z rodzajnikami. Znaczy to ni mniej, ni więcej, że JHWH to imię własne, a wszystko inne to tytulatura, określenia opisujące boskie przymioty, podkreślające godność i majestat itd. Dlatego dla hebraistów oczywistym jest, że JHWH to jedynie imię własne Boga w ST.

W skanach, do których odwołujesz, napisano, że Jahwe to właściwe imię Boga. Dalej używają słowa "imię" w znaczeniu szerszym niż ma to miejsce po polsku, odwołując się do świata semickiego.
« Ostatnia zmiana: 12 Maj, 2017, 20:23 wysłana przez Gorszyciel »


Offline Roszada

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #237 dnia: 12 Maj, 2017, 20:26 »
HASZSZEM (bez rodzajnika po prostu SZEM) to właśnie po prostu imię. A już mówię czemu to JEDYNE IMIĘ WŁASNE BOGA. Powody są dwa. 1) Występuję wielokrotnie, wielokrotnie więcej razy w Biblii Hebrajskiej niż inne określenia, które Roszada nazywa imionami (nie licząc partykuły JAH imię JHWH występuje w ST ok. 7 tysięcy razy. Na drugim miejscu jest słowo Elohim - niecałe 600 razy). 2) PRZY JHWH nigdy nie występuje rodzajnik określony (w hebr. HA), a tak się dzieje w hebrajskim TYLKO w wypadku imion własnych (nawet Słońce - SZEMESZ - może wystąpić z rodzajnikiem). Imię własne nie może i JHWH nie występuje,  wszystkie inne określenia, które Roszada stara się z JHWH zrównać, występują z rodzajnikami. Znaczy to ni mniej, ni więcej, że JHWH to imię własne, a wszystko inne to tytulatura, określenia opisujące boskie przymioty, podkreślające godność i majestat itd. Dlatego dla hebraistów oczywistym jest, że JHWH to jedynie imię własne Boga w ST.

W skanach, do których odwołujesz, napisano, że Jahwe to właściwe imię Boga. Dalej używają słowa "imię" w znaczeniu szerszym niż ma to miejsce po polsku, odwołując się do świata semickiego.
To co piszesz to filologia a nie wzywanie Boga. Liturgia i pobożność rządzą się swoimi prawami.
Maryja ma w NT kilka określeń, a w liturgii kilkadziesiąt.
Tak samo z Bogiem. Ty chcesz go zamknąć w definicji jednego słowa.
Ale Bóg to nie człowieczek. ;)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #238 dnia: 12 Maj, 2017, 20:29 »
Nie chce nic zamykać. Udowodniłem Ci tylko, że jedynym właściwym imieniem Boga (terminu właściwy używam za autorem apendyksu z komentarza KUL-owskiego, który wysłałeś) w BH jest JHWH. Pozostałe to określenia (imiona niewłaściwe lub imiona nie sensu stricto jak mówią bibliści), które różne aspekty osobowości Boga mają objawiać człowiekowi. Oczywiście wzywać Boga można jak się chce. Ale jeśli to Twój argument, to nie podejmuj proszę rzeczowej dyskusji o słowach.


yanco

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #239 dnia: 12 Maj, 2017, 20:32 »
To co piszesz to filologia a nie wzywanie Boga. Liturgia i pobożność rządzą się swoimi prawami.
Maryja ma w NT kilka określeń, a w liturgii kilkadziesiąt.
Tak samo z Bogiem. Ty chcesz go zamknąć w definicji jednego słowa.
Ale Bóg to nie człowieczek. ;)

Ja bym powiedział że to statystyka . No proszę i Boga można zamknąć w cyferkach