Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jak Bóg ma na imię ?  (Przeczytany 68481 razy)

Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #150 dnia: 07 Luty, 2017, 15:20 »
Czyli?* Proszę objaśnij to szerzej  ;D

Przepraszam Was, bo się nie znam na hebrajskim, ale co ma wspólnego połączenie samogłosek ze słów Adonai, Elohim i tetragramu JHWH z odczytaniem tekstu hebrajskiego?

Imię Boże posiada postać YHWH. Ponieważ składają się na nią 4 spółgłoski: y  - jod,       h  - he,       w  - waw,       h  - he (w jęz. hebrajskim pisze się i czyta od strony prawej do lewej), tak zapisane imię Boże jest określane słowem „tetragram” (z jęz. greckiego tetragrammaton; tetra - człon słów greckich wyrażający poczwórność, odpowiadający polskiemu „cztero-”, gramma - litera). W tekście Biblii Hebrajskiej, jak skrupulatnie policzono, tetragram pojawia się 6828 razy.
Alfabet hebrajski jest alfabetem spółgłoskowym, czyli - w odróżnieniu od naszego i pokrewnych mu alfabetów - nie zawiera liter oznaczających samogłoski. Teoretycznie więc, chcąc przeczytać „tylko to, co jest napisane”, zapis spółgłoskowy tetragramu YHWH (jod, he, waw, he) należałoby czytać JHWH. Nie jest to jednak z pewnością właściwy sposób czytania. Bowiem wyrazy i zdania języka mówionego oczywiście nie mogą składać się jedynie ze spółgłosek: potrzebne są także samogłoski. W mówionym języku hebrajskim, odczytując tekst zapisany znakami spółgłoskowymi, „brakujące” samogłoski dodawano automatycznie. Problem w tym, że nie posiadamy w tym języku pełnego zapisu (zawierającego spółgłoski i samogłoski) imienia Bożego.
Skoro trudno ustalić brzmienie Bożego imienia pozostając na terenie samej tylko hebrajszczyzny z jej zapisem spółgłoskowym, warto po pomoc zwrócić się ku grece. Istnieją bowiem starożytne rękopisy biblijne w języku greckim (posiadającym w swym alfabecie, jak wiadomo, zarówno znaki spółgłosek jak i samogłosek), które transliterują imię Boga Izraela jako Jabe lub Jaoue. Występujące w tych transliteracjach samogłoski a - e jednoznacznie przemawiają za wymową imienia Bożego jako Jahwe.
Natomiast brzmienie w wersji „Jehowa” powstało w wyniku błędu. Otóż poczynając od VIII w. po Chrystusie zaczęły się rozwijać w Palestynie szkoły rabinackie, w których działali tzw. masoreci („przekaziciele tradycji”; od hebr. słowa masora - tradycja). Opracowali oni, w trosce o ujednolicenie brzmienia tekstu biblijnego, system znaków w formie kombinacji kropek i kresek, umieszczanych pod lub nad literami (spółgłoskami) hebrajskimi, a oznaczających samogłoski.  Używany do dziś w drukowanych wydaniach Biblii Hebrajskiej system tyberiadzki wokalizacji został uznany za oficjalny w X w. po Chrystusie. W tym czasie (od kilkunastu(!) już wieków, począwszy od powrotu z niewoli babilońskiej w VI w. przed Chrystusem) imię Boże w ogóle nie było wymawiane. Powodem była wielka cześć dla tego imienia i obawa przed przekroczeniem drugiego przykazania Dekalogu: „Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy” (Wj 20,7).  Dlatego właściwe imię Boże zastępowano przy czytaniu na głos, na przykład w synagodze, słowem Adonaj („Pan”, dokładniej „mój Pan”). Aby zaznaczyć konieczność tej zamiany, w rękopisach biblijnych przy spółgłoskach imienia Bożego hwhy (JHWH) umieszczano samogłoski pochodzące ze słowa Adonaj.  Z powodu hebrajskich reguł fonetycznych, pierwszą samogłoskę „a” zmieniono na „e”.
Dopiero w XIII w. średniowieczna tradycja chrześcijańska mylnie połączyła elementy dwóch odrębnych wyrazów:
1) spółgłoski j-h-w-h wzięte z tetragramu,
2) samogłoski e-o-a wywodzące się z jego ekwiwalentu Adonaj,
dając w ten sposób początek wymowie imienia Bożego w wersji „Jehowa”. Stąd znaleźć ją można w niektórych ówczesnych i późniejszych wydaniach Biblii. Jednak w języku hebrajskim takie brzmienie nigdy nie istniało i nigdy też nie było używane jako imię Boga. Nie wywodzi się ono z natchnionego tekstu Pisma Świętego.

Jeszcze jest kwestia staro-hebrajskiego gdzie podobno spółgłoski istniały (JHWH - czyta się JEVE lub JAVE) i hebrajskiego współczesnego (judeo-aramejskiego), gdzie JHWH czyta się inaczej.

(...)

Czy Jah nie oznacza po prostu bóg?

Jeśli chodzi o starohebrajski, hebrajski współczesny i judeo-aramejski to sytuacja spółgłoskowości pisma i problemów z odczytaniem Tetragramu się nie zmienia. Nie było tam samogłosek. Dziś wymowa się zatarła.
Jah nie oznacza po prostu Bóg. Jest to skrót od JHWH.
« Ostatnia zmiana: 07 Luty, 2017, 15:22 wysłana przez Gorszyciel »


Offline CEGŁA

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #151 dnia: 07 Luty, 2017, 15:29 »
Uprzejmie dziękuję  :)
Niektórzy ludzie są bez "wyższej wartości" i nie warto poświęcać im czasu.

Ignoruję: Trampek, KaiserSoze, Matus, Sabekk itp.


Offline Stanisław Klocek

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #152 dnia: 07 Luty, 2017, 18:30 »
Ja nie twierdzę, że moje spostrzeżenia są najwłaściwsze. Nikt też nie może tego wiedzieć i twierdzić jak się prawidłowo pisze i wymawia tetragram JHWH. Jeśli wielu badaczy samogłoski wstawiać z zapożyczania innych nazw Boga, to i ja mogę wnioskując obstawać przy Jehowie zamiast Jahwe. Jak to uzasadnię? Ano tak: Hebrajskie imię Jeszua (יֵשׁוּעַ), będące skrótem od Jehoszua (יְהוֹשֻׁעַ), które etymologicznie wywodzi się od Starotestamentowego יהושע Joszua (Jozue) w oryginale Jehoszua Joz 1:10. Mniej poprawne Jezus, które zostało zhellenizowane a u nas spolszczone od łac. Iesus. Zatem, jeśli poprawniejsze jest Jehoszua, które jest imieniem teoforycznym  nadanym od Ojca (JHWH jest zbawieniem), to samogłoski same wchodzą Jehoszuwa. Dobrze wykombinowane?

Kolejną sprawą jest odwoływanie się do przykazania "nie będziesz wzywał imienia Boga w błahych  rzeczach" (Pwt 5:11), które to przykazanie ma rzekomo usprawiedliwiać nie wymawianie tetragramu w jakiejkolwiek formie, gdyż ono jest zbyt święte (choć w przykazaniu nie jest zabronione, a jedynie mieć do niego szacunek). Istnieje jednak pewne ale. To ale można odnieść do imienia Jezusa w jakiejkolwiek formie dla tych, którzy to wyznawcy Trójcy Świętej stawiają osobę Jezusa na równi z Ojcem pod każdym względem. Skoro do wymawiania imienia Jezusa nie stawia się zastrzeżeń, to dlaczego z tych względów gardzi się imieniem Ojca?

Ponadto w ST spotykamy imiona zaczynające się po "J" samogłoską "e": Jehu, Jeroboam, Jedutun, Jefte, Jesse, Jetro, Jerubbaal, Jeszajahu [Izajasz], Jeremjahu [Jeremiasz], Jehonatan). Każde z nich w jakiś sposób zawierają w sobie tetragram imienia lub nazwĘ Boga. Jak widać kombinacji wstawiania samogłosek między JHWH mamy wiele i nikogo w niebie to nie obchodzi, tylko jak widać nas nadgorliwców chorych na dociekania.


Offline kserksess

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #153 dnia: 07 Luty, 2017, 18:31 »
Gorszyciel, ty bardziej słuchasz ludzi czy Boga ? Pytam - gdzie w Biblii wyczytaliście, że zabrania się używania imienia Boga ?
Skoro tetragram to zapis imienia Boga to kto dał prawo komukolwiek aby nawet ten tetragram usuwać nawet ze ST ?
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #154 dnia: 07 Luty, 2017, 18:35 »
Gorszyciel, ty bardziej słuchasz ludzi czy Boga ? Pytam - gdzie w Biblii wyczytaliście, że zabrania się używania imienia Boga ?
Skoro tetragram to zapis imienia Boga to kto dał prawo komukolwiek aby nawet ten tetragram usuwać nawet ze ST ?

A ja Cię pytam czy ja tak napisałem gdziekolwiek? Weź jeszcze raz idź do szkoły czy się zapisz na jakiś kurs czytania ze zrozumieniem. Napisałem, że Żydzi zabronili w pewnym momencie używać tego imienia. Napisałem też wielokrotnie, że liczne przekłady ST nie usuwają Tetragramu, ale wokalizują go poprawniej słowem Jahwe lub zostawiają niezwokalizowane JHWH, a nie na 100% niepoprawnym Jehowa. Wiesz co to wokalizacja czy też Ci napisać?


Offline kserksess

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #155 dnia: 07 Luty, 2017, 18:55 »
A ja Cię pytam czy ja tak napisałem gdziekolwiek? Weź jeszcze raz idź do szkoły czy się zapisz na jakiś kurs czytania ze zrozumieniem. Napisałem, że Żydzi zabronili w pewnym momencie używać tego imienia. Napisałem też wielokrotnie, że liczne przekłady ST nie usuwają Tetragramu, ale wokalizują go poprawniej słowem Jahwe lub zostawiają niezwokalizowane JHWH, a nie na 100% niepoprawnym Jehowa. Wiesz co to wokalizacja czy też Ci napisać?

Więc skoro ludzie w pewnym momencie zabronili używania imienia Boga to dlatego ja używam tego imienia .Słucham Boga a nie ludzi.
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #156 dnia: 07 Luty, 2017, 18:59 »
Więc skoro ludzie w pewnym momencie zabronili używania imienia Boga to dlatego ja używam tego imienia .Słucham Boga a nie ludzi.

No i Bóg mówi, że w żadnym imieniu wybawienia nie ma poza imieniem Jego Syna.


Offline kserksess

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #157 dnia: 07 Luty, 2017, 19:03 »
No i Bóg mówi, że w żadnym imieniu wybawienia nie ma poza imieniem Jego Syna.

Nikt nie przychodzi do Jehowy inaczej niż przez poznanie Jezusa. ;)
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #158 dnia: 07 Luty, 2017, 19:09 »
Nikt nie przychodzi do Jehowy inaczej niż przez poznanie Jezusa. ;)

W końcu gadasz z sensem ;) Tylko co to jest poznanie?


Offline kserksess

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #159 dnia: 07 Luty, 2017, 19:14 »
W końcu gadasz z sensem ;) Tylko co to jest poznanie?

Jezus dokładnie powiedział - był odzwierciedleniem swojego Ojca, Jehowy. Jehowa sam powiedział :

" Gdy on jeszcze mówił, oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: «To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!" Mt 1,4.

Poznając Jezusa poznajesz Jehowę, który zapowiadał w ST przyjście Jego Syna.
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #160 dnia: 07 Luty, 2017, 19:23 »
Dobra, dobra. Ale jak Jezusa poznać? Poczytać sobie o nim? Czy mowa raczej o relacji? Powiem Ci tak: przeczytałem 4 książki o Diego Armando Maradonie. Wiem o nim bardzo, bardzo dużo. Ale czy ja go znam? Czy nie zna go lepiej jego kolega z boiska, który z nim grał 6 lat na boisku, a nie wie nawet w jakiej argentyńskiej miejscowości się urodził?


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #161 dnia: 07 Luty, 2017, 19:26 »
ŚJ tak "znają" Jezusa jak "znają" Biblię.
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline kserksess

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #162 dnia: 07 Luty, 2017, 19:29 »
ŚJ tak "znają" Jezusa jak "znają" Biblię.

No ja widzę, że wy tutaj doskonale znacie ale "pokarm" od Roszady czy ojców kościoła czy od księdza czy od innych "uczonych w piśmie".
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #163 dnia: 07 Luty, 2017, 19:30 »
No ja widzę, że wy tutaj doskonale znacie ale "pokarm" od Roszady czy ojców kościoła czy od księdza czy od innych "uczonych w piśmie".

Co to zatem znaczy znać / poznać Pana Jezusa?


Offline kserksess

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #164 dnia: 07 Luty, 2017, 19:32 »
Co to zatem znaczy znać / poznać Pana Jezusa?

Jaki związek to pytanie ma z tym wątkiem ?
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3