Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jak Bóg ma na imię ?  (Przeczytany 68356 razy)

Offline Światus

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #60 dnia: 01 Luty, 2017, 14:59 »
Zresztą on lepiej od nas wie, więc z kim my dyskutujemy? :-\

Sprzedam 20-tomową Encyklopedię Powszechną. Moja żona wie wszystko lepiej!   ;D
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Efektmotyla

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 548
  • Polubień: 4649
  • Wspaniale że znajomi i rodzina się budzą :)
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #61 dnia: 01 Luty, 2017, 15:08 »
Troll zawodowy :P Ciekawe czy bierze za to więcej niż pionier specjalny :P
A może pionier/pionierzy  specjalny/specjalni DOSTALI ANEKS/ANEKSY rozszerzające zakres obowiązków :P ;D

A hajs bez zmian czy się stoi(przy wózku) czy się leży (przy kompie) się należy ;)


Offline bene

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #62 dnia: 01 Luty, 2017, 15:09 »
Zarzucasz innym że pousuwali JHWH z Biblii to zapewne też zwróciłeś uwagę na to że wydawcy Przekładu nowego świata zrobili to samo z czym się nie kryli
Cytuj
W Przekładzie Nowego Świata imię „Jehowa” pojawia się w Pismach Hebrajskich 6973 razy. W samym tekście hebrajskim tetragram znajduje się w 6828 miejscach, w tym trzykrotnie w nazwach złożonych (Rdz 22:14; Wj 17:15; Sdz 6:24) oraz sześć razy w nagłówkach Psalmów (7; 18 [3 razy]; 36; 102). We wszystkich tych 6828 wypadkach tetragram oddaliśmy jako „Jehowa”, z wyjątkiem Sdz 19:18, gdzie zamiast imienia Bożego czytano zaimek dzierżawczy w pierwszej osobie liczby pojedynczej: „mój”.Ponadto opierając się na tekście Septuaginty, przywróciliśmy tetragram w Pwt 30:16, 2Sm 15:20 i 2Kn 3:1. Podobnie postąpiliśmy w Iz 34:16 i Za 6:8, gdzie zamiast zaimka w pierwszej osobie liczby pojedynczej „mój/moje” powinno się czytać: „Jehowy”. Imię Boże przywrócono również w 141 miejscach, w których tak zwani soferowie zmienili je na ’Adonáj lub ’Elohím.
Aby nie było taki tekst jest zamieszczony w Biblii używanej przez ŚJ a ja zaczerpnąłem go z http://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1001060470 .Jako że jak narazie traktuję Cię jako człowieka uczciwego i konsekwentnego mam nadzieję iż napisałeś już protest do Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania  by zaniechali tak haniebnego postępowania. Zapewne też masz poważne dowody na to że soferowie istotnie pozamieniali akurat w tych a nie innych miejscach.
Ciekawe jakie rośliny mają zmysły by poznać jaką budowę ma  owad oraz gdzie mają mózg aby mogły przetwarzać dane z poprzednich cyklów swojej egzystencji aby móc dostosować się do jego budowy


Offline Startek

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #63 dnia: 01 Luty, 2017, 19:02 »
Zawsze się znajdą jacyś nadgorliwcy ,  ,, Jesteście Najbardziej posłuszną grupą ludzi na swiecie , a teraz powstańcie "  a napisano ,, nie wykraczajcie ponad to co napisano ""  napisano  ,, nie zasiadalem w miejscach gdzie gromadzą się  ODSTĘPCY " a ty gościu co robisz na stronach odstępców . Robisz godziny  czy głupa palisz . Twoje godziny na tych stronach są nie ważne . A więc goń się z tym twoim jehową . Tu są niereformowalni ODSTĘPCY . A szczególnie JA Startek , inni też się podpiszą pod tym .


Offline Enmebaralugalzagesi

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #64 dnia: 01 Luty, 2017, 19:50 »
Wiele osób zdaje się zapominać, że imię to wymysł człowieka. Bóg jest znacznie więcej niż człowiekiem. Czemu miał by ograniczyć się imieniem? W starożytności istniało wiele kultów, które czciły wiele odróżniających się atrybutami i imionami bóstw. By odróżnić i siebie, mógł widzieć potrzebę nadania sobie jakiegoś ze względu na wyznawców (wydaje mi się analogiczny przypadek z wyborem ludzkiego króla przez Izrael). Imię również posiadało drugie znaczenie, co w naszych czasach służy jedynie za ciekawostkę i nikt do tego nie przykłada wagi. Jeżeli nadał sobie imię (bądź dał sobie nadać), to obecne możliwości człowieka do odczytania jego poprawnej wersji stawiają wiele do życzenia. To z kolei rodzi pytanie, czy imię to faktycznie powinno być restytuowane, skoro czasy wielobóstwa zakończyły się dawno temu i każdy wie, że chodzi o Boga, o którym opowiada Biblia i którego chwałę obwieszczał jego syn, Jezus Chrystus. Kolejną wątpliwością jest też taka sytuacja: jeżeli Bóg chciał by jego "ludzkie" imię było znane ludziom, to uczynił by rzeczy konieczne do poznania jego poprawnej formy. Z czysto ludzkiego punktu widzenia, mi by nie odpowiadało gdyby nazywano mnie pierwszym lepszym Michałem zamiast np. Janem. Wtedy idea imienia jako wyznacznika lub opisu osoby jest debilizmem, bo nie oddaje tego co ma oddawać.

Ponadto jest jeszcze kolejna sprawa - po co Bogu "ludzkie" imię, skoro obrazem jego chwały i osoby jest kreacja?
Warte rozważenia wydaje mi się też fakt, że imię Jego syna znamy i używamy w modlitwie, co samym tym faktem wynosi je na piedestał.


Offline Startek

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #65 dnia: 01 Luty, 2017, 20:23 »
Aby na imię Jezus zgięło się każde kolano w niebie ,na ziemi , pod ziemią . Aby każdy język wyznał że Jezus Chrystus jest Panem na chwałę Boga ojca .Filmy 2:10,11. Dlaczego ?  Dzieje Ap.4: 12  I nie ma w nikim innym zbawienia , gdyż nie dano nam ludziom żadnego imienia pod niebem , w którym mogliśmy być zbawieni .   Więc po co ta cała dyskusja na forum , wszyscy my którzy tu są znamy te tematy  dotyczące imienia  Bożego ,  Zainteresowanych odsyłamy na ODSTĘPCZĄ stronę z niebieskim logo jw.orgia . Kochani , znacie zasady , z tymi co nie przynoszą Jezusa Chrystusa nie rozmawiamy ani nie pozdrawiamy . Jeśli ktoś otrzyma maila lub SMS-a od takiej osoby , nie czytamy . Macie być lojalni !  Lojalni  - wobec tego co już znamy  o tej organizacji  i co reprezentuje . Trzymajcie się !


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #66 dnia: 01 Luty, 2017, 21:05 »
Jeśli mówimy "w imieniu prawa". To znaczy że prawo ma jakieś imię? Kto mu je nadał? 
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline Startek

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #67 dnia: 01 Luty, 2017, 21:22 »
Tomek, s czytaj z kontekstem  cały 2 rozdział z listu filipian oraz 1 rozdział do Hebrajczyków . A w Ewangelii Jana Pan Jezus modli się Ojcze otocz mnie chwałą jaką miałem  u Ciebie zanim przyszedłem na ziemię .


Offline gangas

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #68 dnia: 01 Luty, 2017, 22:01 »
W imieniu Króla nakazuje ci milczeć!!!  >:( >:( >:( >:( >:( >:(
Czy do tego zwrotu niegdyś dodawano imię?? 
 np W imieniu Króla Bolesława nakazuję ci milczeć?? ??? ???
Jutro to dziś tyle że jutro.


Offline CEGŁA

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #69 dnia: 01 Luty, 2017, 22:10 »
Jak waszym zdaniem Bóg ma na imię ? Jahwe, Jehowa czy Jezus czy Pan czy może Trójca ?

Moim zdaniem Bóg ma na imię Jehowa. Dopuszczalna jest też forma Jahwe. Jakie są wasze zdania na ten temat ?

M ma rację. Nie wiemy jak brzmi imię Ojca w niebie. Jeżeli Izraelici je znali to pewnie je zataili. Ale ich zdaniem brzmi najprawdopodobniej Jahwe, tzn najbardziej poprawnie.  Więc to nadal jest prawdopodobnie. Z tego co kojarzę to imię Jehowa dla żydów to prawie jak bluźnierstwo. Tłumaczą, że imię Jehowa powstało ze słowa hovah (niszczyć, bużyć) stąd Jehovah, a nie słowa havawh (stawać się) tak jak uczą Świadkowie. Bez przeszkód imienia Jehovah używają Masoni w swoich okultystycznych rytuałach, ale także gwiazdy rapu.

Wiele razy spotkałem się z opinią, że tetragram JHWH znaczy nie więcej nie mniej niż słowo "BÓG". Żydzi popadli w przesadę strachu przed wymawianiem słowa BÓG i do tej pory zamiast "Bóg" piszą "B-g" (po angielsku zamiast God piszą G-d).
Podobnie podchodzą do słowa "JESTEM". Dla nich to słowo jest zarezerwowane wyłącznie dla Boga. Słyszałem, że nie używają tego słowa w stosunku do siebie.
Wyjścia 3:14
Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: "JESTEM, KTÓRY JESTEM". I dodał: "Tak powiesz synom Izraela: JESTEM posłał mnie do was". [Biblia Tysiąclecia II]
Inne przekłady oddają Jahwe zamiast JHWH czy Bóg, ale nadal w oryginale występuje JHWH.

Ciekawe, że w sytuacji kiedy po Pana Jezusa przyszli żołnierze pojmać go, i kiedy spytali się "czy ty nim jesteś", Pan odpowiedział: "Ja jestem" i wtedy upadli na twarz przed nim. To tylko taka ciekawa rzecz, której do końca nie rozumiem

Kiedy była tłumaczona Septuaginta wszyscy tłumacze konsekwentnie tetragram JHWH przetłumaczyli na słowo "Bóg", a jak wiemy z Septuaginty korzystano w czasach Pana Jezusa ponieważ wtedy mówiono po grecku. Z pewności korzystał też Pan Jezus.

Warto wziąć pod uwagę werset z Dzieje Apostolskie 4:12
"I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni". [Biblia Warszawska]

Moim prywatnym zdaniem, jeżeli nie mamy pewności jak brzmi czy brzmiało imię Boga to po co kombinować? Z pewnością nierozsądne by było nazywać Boga Biblii jakimś imieniem, które wymyślił jakiś człowiek. I tak właśnie jest z imieniem Jehowa.

Jehowa z pewnością jest fałszywym imieniem i wytworem człowieka, mianowicie hiszpańskiego mnicha z zakonu dominikanów - Raymundus Martini.

Powinno być "wymyślił" zamiast "oddał"

Załączam skan strażnicy w80 21 str. 10:



Wzmianka o tym znajduje się jeszcze w "Dodatku do Studium Biblii" w języku angielskim.
A w przekładzie Biblii Living English w przedmowie możemy przeczytać o tym że "Użycie imienia Jehovah było błędem. Ale wymowa nie jest najważniejsza" - zdaniem tłumacza.

tu link do większego skanu:
https://drive.google.com/open?id=0B4lrXCMQzmDdRldyNXVkM053RW8

Raymundus Martini zmieszał tetragram JHWH ze słowem Adonai:


Dlatego też w wielu kościołach występuje imię Jehowa bądź Jehova.

« Ostatnia zmiana: 01 Luty, 2017, 22:31 wysłana przez CEGŁA »
Niektórzy ludzie są bez "wyższej wartości" i nie warto poświęcać im czasu.

Ignoruję: Trampek, KaiserSoze, Matus, Sabekk itp.


Offline kserksess

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #70 dnia: 01 Luty, 2017, 22:31 »
Skoro do końca nie wiadomo jak wymawiać imię YHWH czy to znaczy, że należało je usuwać z Biblii i zakazać jego używania ? kto wam podpowiedział takie coś ?
Kto jest fałszerzem Biblii - ci którzy imię Jehowy przywracają do Biblii czy ci którzy je stamtąd usuwają i do tego perfidnie zastępują je zwrotem "pan" ?
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #71 dnia: 01 Luty, 2017, 22:31 »
Biorąc "na bidę" wykładnię imienia wg ŚJ jako prawdziwą, to jak sie to ma do przykazania "Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego na daremnie"?

Jehowa to, Jehowa tamto...
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline kserksess

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #72 dnia: 01 Luty, 2017, 22:35 »
Biorąc "na bidę" wykładnię imienia wg ŚJ jako prawdziwą, to jak sie to ma do przykazania "Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego na daremnie"?

Jehowa to, Jehowa tamto...

Głoszenie imienia Jehowy jako Najwyższego Boga traktujesz jak uzywanie imienia nadaremnie ? Argument naprawdę powiem idiotyczny. Nie pisz o nim więcej bo naprawdę aż żal to czytać.
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Offline CEGŁA

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #73 dnia: 01 Luty, 2017, 22:40 »
Głoszenie imienia Jehowy jako Najwyższego Boga traktujesz jak uzywanie imienia nadaremnie ? Argument naprawdę powiem idiotyczny. Nie pisz o nim więcej bo naprawdę aż żal to czytać.

Kserkses, sorki ale chyba nie łapiesz. Jehowa to jest imię które Bogu nadał jakiś tam człowiek To jest wymyślone sztuczne imię. Poczytaj sobie literaturę Ciała Przekierowniczeo. Imię Jehowy nie ma nic wspólego z prawdziwym Bogiem.





« Ostatnia zmiana: 01 Luty, 2017, 22:44 wysłana przez CEGŁA »
Niektórzy ludzie są bez "wyższej wartości" i nie warto poświęcać im czasu.

Ignoruję: Trampek, KaiserSoze, Matus, Sabekk itp.


Offline gangas

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #74 dnia: 01 Luty, 2017, 22:43 »
 Napiszę modlitwę jaką świadkowie potencjalnie mogą wygłosić.
Jehowo nasz wszechwładny boże dziękujemy Ci, że możemy stąpać po tej ziemi i jednocześnie Jehowo chroń nas od wszystkich pokus tego świata oraz naszych słabości. Jeśli będzie to twoją wolą- Jehowo zrób to czy tamto....
itd itd z Jehową w tle.

Nie rozumiesz w którym momencie dochodzi do nadużywania imienia bożego w Twoim mniemaniu????
Jutro to dziś tyle że jutro.