Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Zła wiadomość dla osób, które chcą szybko wystąpić z kościoła  (Przeczytany 3672 razy)

Offline Efektmotyla

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 546
  • Polubień: 4643
  • Wspaniale że znajomi i rodzina się budzą :)
Sprawa tyczy się Kościoła Katolickiego i Apostazji z tegoż związku wyznaniowego. W skrócie to wg oceny Naczelnego Sądu Administracyjnego prawo kościoła jest ponad prawem Państwowym w kwesti oceny czy apostazja nastąpiła czy też nie.

KONIECZNIE NALEŻY SIĘ UKORZYĆ TEN JESZCZE JEDEN RAZ I DOKONAĆ PROCEDURY WEDLE WOLI DANEGO KOŚCIOŁA.

To ja tak sobie myślę że jak dowolny związek wyznaniowy wprowadzi zasadę np 20 letniego moratorium aby potencjalny apostata utwierdził się w swym postanowieniu to tak ma być i już, albo wprowadzi że Apostazji można dokonać tylko na łonie centrali kościoła załóżmy na biegunie pólnocnym ale tylko w dni parzyste to też ok  :o        CZYLI MAMY PAŃSTWA W PAŃSTWIE

http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/z%C5%82a-wiadomo%C5%9B%C4%87-dla-os%C3%B3b-kt%C3%B3re-chc%C4%85-szybko-wyst%C4%85pi%C4%87-z-ko%C5%9Bcio%C5%82a/ar-BBpI0E0?ocid=TSHDHP


Offline Światus

Odp: Zła wiadomość dla osób, które chcą szybko wystąpić z kościoła
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Styczeń, 2017, 15:05 »
Sprawa tyczy się Kościoła Katolickiego i Apostazji z tegoż związku wyznaniowego. W skrócie to wg oceny Naczelnego Sądu Administracyjnego prawo kościoła jest ponad prawem Państwowym w kwesto oceny czy apostazja nastąpiła czy też nie.

Wyobrażasz sobie, że Państwo ma decydować czy doszło do apostazji czy nie?
To tak, jakby po wyraźnym naruszeniu regulaminu forum, Sąd miał decydować czy ktoś dostanie bana, a nie administrator forum.
 
Ukorzenie się i apostazja chyba nie ida w parze?
W ORG korzy sie ten kto chce wrócić/zostać a nie odejść.

Poza tym, nie widzę sensu apostazji z KK  ;)
Prawda jest niezmienna i dla wszystkich taka sama. Inaczej nie jest prawdą.


Offline Estera

Odp: Zła wiadomość dla osób, które chcą szybko wystąpić z kościoła
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Styczeń, 2017, 15:26 »
  Moja "apostazja" jeśli chodzi o świadków Jehowy, właściwie jest już dokonana, decyzja dawno podjęta...
  Jeszcze tylko zostają formalności, ale o tym to sama zdecyduję, kiedy i na jakich warunkach to się stanie.
  Apostazję w KK, jest bardzo trudno otrzymać, trzeba się sądzić.
  Mam nadzieję, że tutaj do sądu nie będę musiała pójść, jak zechcę odejść całkowicie.
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline Efektmotyla

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 546
  • Polubień: 4643
  • Wspaniale że znajomi i rodzina się budzą :)
Odp: Zła wiadomość dla osób, które chcą szybko wystąpić z kościoła
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Styczeń, 2017, 16:38 »
Wyobrażasz sobie, że Państwo ma decydować czy doszło do apostazji czy nie?
To tak, jakby po wyraźnym naruszeniu regulaminu forum, Sąd miał decydować czy ktoś dostanie bana, a nie administrator forum.
 
Ukorzenie się i apostazja chyba nie ida w parze?
W ORG korzy sie ten kto chce wrócić/zostać a nie odejść.

Poza tym, nie widzę sensu apostazji z KK  ;)

Światus dziękuję za wyważony merytoryczny wniosek, na taki czekałem  :)

Ja rozumiem że dopóki ktoś chce być wewnątrz to jak warunkiem np otrzymania ślubu kościelnego jest odbycie nauk przedmałżeńskich to nie będzie się sądzić o tą kwestię. Ale jeśli ktoś jako noworodek został wcielony do związku wyznaniowego to powinien mieć prawo wg świeckich norm z niego wystąpić.

Wyobraź sobie że zostałeś na siłę wcielony do religi X gdzie aby z niej wystąpić trzeba odbyć post 30 dniowy w klasztorze i się obsypać popiołem ale ty nie chcesz i piszesz pismo do Sądu a oni orzekają że nie mają kompetencji nakazać cię wykreślić z ksiąg kościoła X.



Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Zła wiadomość dla osób, które chcą szybko wystąpić z kościoła
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Styczeń, 2017, 18:06 »
 Gdyby  KRK traktowal swoich wiernych jak  swiadomych , rozsadnych  ludzi , to  nie robilby problemow z wystapieniem  z tej wspolnoty religijnej .  Powinno wystarczyc  pisemne oswiadczenie , ewentualnie poswiadczone  notarialnie  i juz .  Ale w ten sposob  rozwialby sie predko mit o  90%  katolikow w Polsce . Jestem pewny ,ze duza czesc spoleczenstwa jest katolicka tylko na papierze  ( razem z piszacym te slowa ) ale  nie wystepuje z Kosciola bo to zbyt skomplikowane. Zostalem ochrzczony  przez dziadkow , wbrew woli rodzicow . Nigdy nie bylem u Komunii , u Bierzmowania a nawet u Spowiedzi . Slub bralem cywilny  , a koscioly ogladam tylko z zewnatrz . A pomimo tego  oficjalnie jestem  katolikiem i liczony jestem do tych  90 % . ! Po prostu paranoja ! :o


Offline Światus

Odp: Zła wiadomość dla osób, które chcą szybko wystąpić z kościoła
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Styczeń, 2017, 23:16 »
Wyobraź sobie że zostałeś na siłę wcielony do religi X gdzie aby z niej wystąpić trzeba odbyć post 30 dniowy w klasztorze i się obsypać popiołem ale ty nie chcesz i piszesz pismo do Sądu a oni orzekają że nie mają kompetencji nakazać cię wykreślić z ksiąg kościoła X.

Rozumiem, że chodzi o formalne wystąpienie.
Każdy klub, organizacja itd. posiadająca członków, ma swój regulamin i wg niego przyjmuje i wyrzuca członków.
Tylko mi się wydaje, ale myślę, ze jeśli ktoś nie chodzi do kościoła, nie przyjmuje ksiedza, to chyba nie powinno być problemu ze skreśleniem takiej osoby z listy katolików.
Chyba, że jest się Palikotem  ;D Uważam, że księża źle postąpili nie wypisując go. Każdy odpowiada za siebie.
Prawda jest niezmienna i dla wszystkich taka sama. Inaczej nie jest prawdą.


Offline Sebastian

dawno tutaj nikt nie pisał ale coś chcę dodać...

jest "promocja" na kanoniczną apostazję skierowana do Polaków pracujących legalnie w Niemczech ;)

można bez zbędnej formalności wystąpić z Kościoła Katolickiego i _skutecznie_ wywołać skutki prawne w Polsce

wystarczy podjąć pracę za Odrą i przy podpisywaniu umowy o pracę zadeklarować brak zgody na potrącanie podatku kościelnego. W Niemczech sprawa jest jasna (nie płacisz =nie jesteś katolikiem). I co ciekawe kopia oświadczenia wędruje do parafii chrztu w Polsce i _wtedy_ robiona jest od ręki adnotacja bez żadnych ceregieli.

Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Gostek

Dokładnie tak jest. I w ogóle tak zawsze było jak sięgnę pamięcią.
Często Polacy w Niemczech deklarują bezreligijność, chcąc nie płacić podatku kościelnego a później po powrocie do Polski dowiadują się, że nie przynależą do KK.🙉

ŚJ też od niedawna mogą się wyrejestrować z organizacji, składając oświadczenie w Urzędzie Miejskim. Dotychczas można to było zrobić tylko w sądzie. 🙂


Offline Sebastian

akurat świadek Jehowy nie ma problemu z tym że on chce odejść a starszyzna blokuje go i odmawia ogłoszenia w zborze :)

ale jeśli miałoby to być jakąś formą ułatwienia (np. złożyć druk w urzędzie miasta z pieczątką na kopii zamiast gadać ze starszyzną) to niektórzy mogliby skorzystać :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
A pomimo tego  oficjalnie jestem  katolikiem i liczony jestem do tych  90 % . ! Po prostu paranoja ! :o
To tak jak ja. Ostatni raz w kościele byłem z dniu mojego ślubu, żeby ciotki i babki nie dostały przypadkiem zawału. A było to 29 lat temu. Ale mam i tak komfortową sytuację. Ksiądz omija mój dom jak łazi od domu do domu i czesze szmal, co się nazywa kolędą, bo myśli że jestem śJ. ŚJ omijają mój dom, bo wiedzą ze jestem złym odstępczuchem.  ;D
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Gostek

To tak jak ja. Ostatni raz w kościele byłem z dniu mojego ślubu, żeby ciotki i babki nie dostały przypadkiem zawału. A było to 29 lat temu. Ale mam i tak komfortową sytuację. Ksiądz omija mój dom jak łazi od domu do domu i czesze szmal, co się nazywa kolędą, bo myśli że jestem śJ. ŚJ omijają mój dom, bo wiedzą ze jestem złym odstępczuchem.  ;D

Czyli masz święty spokój z jednymi i z drugimi..! 👍😁 No, chyba, że Cię najdą Mormoni.. 😆


Offline smaigol

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fyoutu.be%2FhzTcGsSkkeI%3Ffbclid%3DIwAR0xYZI77MsMHFr4Huod5bMf1vcYr1DnHC7dYOAjXIJNj8mzzOKTXY1H9pU&h=AT3Bja6EWOwPafe7OxMMmRN1O4yCujkcGvA0yG3bj7ZqvdhNh6QHpuuPuOlN8nytjwvOU2dPZ_jccikv0S90L2UrLSQwhQ3ZXPiUNo9AUQtUB74z1qsXbKzs1k3kIBgrO6BgwW2WvZBWzJE&__tn__=R]-R&c[0]=AT0B7upa0rGKpxYH3f1bdY-Mag8ENlCaLJrgETR6a2xcqC25iKe88WH3yM9fFwP5YHmgoji0s0nRTtnt8oKQFGZ0By6lmd_EHbaLYrV4aC_6bYIEOH8Kn7MWiBpgc63NWw63CoNAuStqj8eY4TKDeTYJ6Co8AIV7Aw55eoETv7xrMkvZ60IoRc6zdJWCcB9JguMNDfD3gD1vXw0ZBBfu1HNqeldPCnq9XYaucAs9jczuNIEm9ae4xxlclrCIhA


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4061
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Gdyby  KRK traktowal swoich wiernych jak  swiadomych , rozsadnych  ludzi , to  nie robilby problemow z wystapieniem  z tej wspolnoty religijnej .  [...]koscioly ogladam tylko z zewnatrz . A pomimo tego  oficjalnie jestem  katolikiem i liczony jestem do tych  90 % . ! Po prostu paranoja ! :o

Żadna paranoja, tylko celowe, przemyślane działania. Im więcej wiernych na papierze tym mocniejszy argument, że kościół ma moc oddziaływania, a co za tym idzie władza powinna mu iść na rękę i z nim współpracować. To się przekłada na określone korzyści polityczne, ekonomiczne, itp. Oczywiście do pewnego momentu, bo nie da się udawać, że naród jest katolicki czy protestancki gdy świątynie stoją puste a kapłanów nikt nie słucha, ale za pomocą sztucznej statystyki podpompowanej mediami i blichtrem biskupów można ten upadek opóźnić.

Dzięki tej jak to określiłeś "paranoi" pewna grupa wysoko postawionych ludzi pożyje sobie wygodnie np. o kilkanaście lat dłużej, ciesząc się majątkami, opieką państwa i słabnącym, ale jednak prestiżem. 

Jan Paweł 2 też był elementem tego pozytywnego pijaru. Czy nastało pokolenie JP2 na które tak liczono za jego życia i jeszcze po jego śmierci? Nie, stało się coś odwrotnego, nastało pokolenie 2137. Ale wcześniej, dopóki jeszcze żył ludzie lubili o sobie myśleć, że są albo katolikami albo spadkobiercami wartości kościoła. Okazało się, że nie byli tacy, a przynajmniej nie wszystkie pokolenia, ale ta ułuda pozwoliła kościołowi nieco dłużej cieszyć się prestiżem i wpływami, więc była warta podtrzymywania tak długo jak się dało. Z liczbami będzie podobnie.

Ogromna część mocy religii nie polega na tym jacy ludzie są, ale jak mają w zwyczaju myśleć o sobie i innych.
« Ostatnia zmiana: 12 Luty, 2023, 00:59 wysłana przez Ekskluzywna Inkluzywność »


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Dzięki tej jak to określiłeś "paranoi" pewna grupa wysoko postawionych ludzi pożyje sobie wygodnie np. o kilkanaście lat dłużej, ciesząc się majątkami, opieką państwa i słabnącym, ale jednak prestiżem. 
KK w Polsce w ostatnich latach tak się pogrąża że to jest aż śmieszne. Cokolwiek robią, to robią to dla upodobania małej garstki jego fanatycznych wyznawców. Nawet takie coś jak zaostrzenie prawa aborcyjnego, które wprowadził ten rząd na rozkaz kościoła. Przyniosło to odwrotny skutek. W Polsce rodzi się bardzo mało dzieci, bo kobiety boją się ciąży. W Czechach gdzie aborcja jest dozwolona, przyrost naturalny jest o wiele większy niż w Polsce. Dodatkowo nachalne mieszanie się w politykę, pazerność, brak reakcji na afery pedofilskie ( to akurat jest takie samo jak u śJ), afery finansowe, czyli kupowanie atrakcyjnych gruntów po śmiesznych cenach przy akceptacji władzy. To sprawia, ze kościoły pustoszeją i to bardzo szybko. Młodzież też nie jest głupia i masowo wypisuje się z lekcji religii w takim stopniu, ze samorządy rozważają zlikwidowanie etatów katechetów w niektórych szkołach.
Każdy zakaz, nakaz narzucany przez religię sprawia że ludzie maja tego dosyć i rezygnują z tej czy innej religii.
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline PoProstuJa

A zatem Świadkowie wyprzedzają o całą milę, albo i dwie kościół!

Świadkowie są tak postępowi, że sami się starają o to, aby wszyscy członkowie zboru, którzy nie zgadzają się z naukami Ciała Kierowniczego w Ameryce, jak najszybciej zostali wydaleni w organizacji.

Starsi zboru są tak bardzo zaangażowani w "oczyszczanie organizacji", że sami zadają sobie trud, aby śledzić podejrzane jednostki oraz zbierać na nie dowody (na przykład przetrzepując ich konta na Facebooku czy wypytując o nich innych członków zboru). Sami też organizują członkom zboru komitety sądownicze i nie mają oporów, aby ich wykluczać.

W porównaniu do kościoła Świadkowie są więc bardzo postępowi!
W niektórych przypadkach wyrzucenie  członków z organizacji potrafi zająć starszym maksymalnie kilka dni!