Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Zdrowa religijność  (Przeczytany 1612 razy)

Offline Sebastian

Odp: Zdrowa religijność
« Odpowiedź #30 dnia: 25 Listopad, 2022, 19:13 »
jestem zaskoczony, że wśród tak zrażonego do religii środowiska jakim jest forum ex-ŚJ, znajduję wypowiedzi broniące surowości i tyranii religii.
jeśli opisujemy _jak_działa_ religia (jej skuteczność jest uzależniona od surowości) to niekoniecznie oznacza to pochwałę.

Gdybym napisał że władza Stalina była mocna, a władza Gorbaczowa słabiutka, to...

wcale NIE oznacza to ani pochwały Stalina ani krytyki Gorbaczowa, ale jest opis obiektywnego faktu że władza radziecka osłabła, aż na koniec doszło do upadku ZSRR.

jeśli piszemy że dawniej ludzie oceniali religię wg innych kryteriów niż subiektywne potrzeby osobiste, to jest to opis pewnego zjawiska (ale nie koniecznie jego pochwała).
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Sebastian

Odp: Zdrowa religijność
« Odpowiedź #31 dnia: 25 Listopad, 2022, 20:39 »
w ramach ciekawostki, można zajrzeć do klasyfikacji PKD i zobaczyć opis podklasy PKD 94.91.Z aby dowiedzieć się, czym (wg osób rządzących Unią Europejską) jest religia :)

Cytuj
PKD 94.91.Z - Działalność organizacji religijnych

Podklasa PKD 94.91.Z obejmuje:

    działalność organizacji religijnych lub osób indywidualnych świadczących usługi bezpośrednio wiernym w kościołach, meczetach,świątyniach, synagogach lub w innych miejscach,
    działalność klasztorów,
    działalność rekolekcyjną,
    praktyki religijne związane z uroczystościami pogrzebowymi.

Podklasa PKD 94.91.Z nie obejmuje:

    działalności edukacyjnej prowadzonej przez te organizacje,sklasyfikowanej w odpowiednich podklasach działu 85,
    działalności w zakresie ochrony zdrowia prowadzonej przez te organizacje, sklasyfikowanej w odpowiednich podklasach działu 86,
    działalności w zakresie pomocy społecznej prowadzonej przez te organizacje, sklasyfikowanej w odpowiednich podklasach działów 87, 88.

otóż, w świątyniach i w innych miejscach świadczone są _usługi_ :)
a działalność religijna jest działalnością _usługową_ :) i tak jest sklasyfikowana...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline blossom

Odp: Zdrowa religijność
« Odpowiedź #32 dnia: 26 Listopad, 2022, 11:04 »
Cytuj
Ale gdy czytamy Biblię progresywnie, odrzucając to co ludzkie i tymczasowe a wyszukując to co Boskie i wieczne to mam wrażenie docieramy do Prawdziwego Boga, Prawdziwego Jezusa, Prawdziwego Ducha Świętego.

Naprawdę śmieszy mnie to, że ludzie wierzący w Biblię traktują ją jak wyrocznię. Założenie że ludzie spisujący ją 2tys lat temu mieli lepsze poznanie Boga i całkowita rację odnośnie funkcjonowania świata jest naiwne i śmieszne. Pod tym względem szanuję katolicyzm, bo tak naprawdę jakby się w niego zagłębić to można odkryć, że pod fasadą tradycji i niechlubnej przeszłości, dzisiaj ten kościół staje się progresywny i podąża za pewnymi kulturowymi i naukowymi trendami. Przede wszystkim nie odrzuca i nie zaprzecza nauce, w swoich praktykach zaczyna skupiać na człowieku i jego duchowości zamiast na konkretnych zasadach. Kiedyś myślałam, że religie protestanckie są takie nowoczesne, bo słuchają nowoczesnej muzyki i chodzą w dresach na swoje nabożeństwa. Niestety ich główna zasada „sola scriptura” bardzo przesłania im racjonalny osąd rzeczywistości w jakiej żyjemy. Wszelkie religie, które mają na celu praktykowanie I wiecznego chrześcijaństwa już z samego założenia dla mnie są skreślone i są w głębokim błędzie co do swojej prawowierności.
Żeby było jasne to nie stawiam katolicyzmu na piedestale, ponieważ ciagle uważam, że zmiany w tym kościele są potrzebne, ale chce tylko wskazać, że wbrew pozorom można w tym kościele znaleźć właśnie zdrową religijność.


Offline Szymon Miś

Odp: Zdrowa religijność
« Odpowiedź #33 dnia: 26 Listopad, 2022, 12:00 »


Szymonie podpisuje się pod twoimi słowami obiema rękoma, dokładnie tak to widzę. Jeśli chcesz możesz możesz na YouTube znaleźć kanał : byłem w religii. Ten brat były sj robi bardzo wartościowe lajfy.On sam ma pogląd bardzo podobny do twojego, nie jest w żadnej religii, poznałam go osobiście, ochrzcił mnie. Nie chcę oczywiście nikogo zachwalać itp ale może znajdziesz coś dla siebie u  niego co ci pomoże, mamy też grupę na telegramie, może uda Ci się tam kogoś znaleźć kto mieszka blisko ciebie. Ja mam kontak telefoniczny z jedną siostra co też miesza w de dzięki tej grupie 😊 ale to co napisałeś, naprawdę miód na moje serce. Nie znamy się ale tak samo myslimy.Tak oddziałowuje Słowo Boże❤️serdecznie cię pozdrawiam

Aneczko227 cieszę się, że są osoby podobnie myślące, tym bardziej, że dochodzimy do podobnych wniosków na podstawie samego czytania Biblii i oceniania rzeczywistości. Grzegorza i jego kanał trochę znam i z wieloma poglądami się utożsamiam. Chętnie poznam tą Waszą grupę. Również pozdrawiam :)



Offline Szymon Miś

Odp: Zdrowa religijność
« Odpowiedź #34 dnia: 27 Listopad, 2022, 00:36 »
Czy są takie grupy,których należy unikać bo mają monopol?

Możesz je wymienić.
Nazwać po imieniu?

Gremczaku, znając Twoje dotychczasowe wypowiedzi, zapewne chcesz się czegoś czepić. Po pierwsze napisałem, trzeba uważać na grupy, które uważają, że mają monopol na prawdę.
Z imienia na już mogę wymienić Tobie:
- Kościół katolicki i w nim nieomylność papieża
- Świadkowie Jehowy i ich nieomylne światło które czasem jest trochę zacienione i które mogą sobie później zmienić
- Kościół prawosławny
- Mesjańskie zbory Boże
- Chrystadelfianie
- Mormoni
- Zbory wolnych chrześcijan (może nie wszystkie, ale miałem kontakt z 3 i w każdym jest już wyrocznia-pastor, który wie wszystko najlepiej i nikt nie ma prawa tego podważać)
- Zielonoświątkowcy ( oczywiście nie mogę powiedzieć, że wszyscy bo odłamów jest przynajmniej kilka, ale te z którymi miałem możliwość się poznać trzymały się doktryny mimo konkretnych argumentów z Biblii)
- Baptyści podobnie jak wyżej
- Grupa internetowa byłego świadka o nazwisku królewskim, który stał się 'nieomylnym' przywódcą
Mówię o tych z którymi miałem bezpośredni kontakt, które poznałem w pewnym stopniu. Są to tzw. chrześcijańskie społeczności bo w ich obrębie szukałem. Nie twierdzę też, że każdy kto do nich należy jest zły, zwiedziony czy odrzucony. To należy do Góry, żeby ocenić na koniec. W każdej z tych grup poznałem wspaniałych ludzi i uważam, że należenie do jakiejkolwiek religii, denominacji, grupy jest częścią duchowej drogi. Nauczyłem się po latach, że ważnym jest aby na każdym jej etapie mieć otwartą głowę, podchodzić to danych prawd analitycznie i nie wierzyć każdemu słowu.


Offline rychtar

Odp: Zdrowa religijność
« Odpowiedź #35 dnia: 27 Listopad, 2022, 08:07 »
Ja uważam, że zdrowa religijność to po prostu oksymoron. Bo dla mnie religijność to zinstytucjonalizowanie wiary. A wiara jest indywidualnie postrzegana i praktykowana przez każdego człowieka. Sama wiara jest jak najbardziej w porządku, problem zaczyna się gdy do tego dochodzi religijność, bo tutaj już zaczyna wdzierać się instytucjonalny jej charakter, zaczynają pojawiać się osobiste pragnienia, dążenia do zarządzania innymi ludźmi. Przykład zboru świadków Jehowy. Niby są uporządkowani ale ich religia nie wiele ma wspólnego z wiarą, którą wyznają. Ich organizacja to czysty marketing i zarządzanie, przykład nadzorców obwodu, starszych zboru, sług pomocniczych, te wszystkie osoby robią to co im nakazuje religia a nie wiara. Bo gdy większość z nich zaczęła postępować zgodnie z zasadami swojej wiary to już dawno by odeszli z organizacji, ale tutaj znów ich bliscy będą mieli zakaz kontaktów z nimi bo zabrania im tego religia a nie wiara

Dla mnie zdrowa religijność nie istnieje. Zdrowa wiara tak.

Na przykładzie organizacji świadków Jehowy (innych nie znam bo w innych nigdy nie byłem) uważam, że religijność nigdy nie będzie zdrowa bo ona nie pokazuje co jest dobre, a co złe. Ona zabrania większości rzeczy a jeszcze inne nakazuje pod przymusem.
« Ostatnia zmiana: 27 Listopad, 2022, 08:09 wysłana przez rychtar »
Du...Du hast...Du hast mich...Du hast mich...Du hast mich gefragt
Du hast mich gefragt
Du hast mich gefragt und ich hab' nichts gesagt


Offline Storczyk

Odp: Zdrowa religijność
« Odpowiedź #36 dnia: 27 Listopad, 2022, 08:46 »
Zdrowa religijność ?
W Biblii wyraźnie pisze "człowiek panuje nad człowiekiem ku jego szkodzie".
Jeśli połączyć to z przywództwem religijnym to wystarczy się rozejrzeć .
Dziś z perspektywy czasu, widzę jak to my sami sobie najbardziej szkodzimy.
Dorośli, a zawierzamy obcym ludziom, w sprawach tak delikatnych i wrażliwych .
"Zdrowa religijność", jedynie gdy wypływa z naszych przekonań jest naprawdę działaniem świadomym .
Religijność zamienić na duchowość to rozsądny wniosek :) Nadchodzi godziną,"gdy Bogu się będzie oddawać cześć w duchu i prawdzie".
Nie  w świątyniach .
Religia to obrzędy, kasa pokazówka.
Duchowość to coś osobistego, nie na pokaz .
Człowiek potrzebuje kierownictwa, cwaniacy to wykorzystują i żerują na ludzkich słabościach .
 
Przecież te ostrzeżenia, "badajcie bądźcie ostrożni, wszystko sprawdzajcie, przyjdzie wielu powołując się na mnie "
"Gdzie dwóch lub trzech w imieniu moim" itd.
Nic o religii.
Religia wiele zła zrobiła na świecie zresztą dalej robi.
Czy religia może być zdrowa? Dla słabo zaangażowanych, biorących z przymrużeniem oka,może być  zdrowa :).
Ale gdy bierzemy wszystko na serio, niestety Nie .





« Ostatnia zmiana: 27 Listopad, 2022, 08:47 wysłana przez Storczyk »


Offline Gremczak

Odp: Zdrowa religijność
« Odpowiedź #37 dnia: 27 Listopad, 2022, 11:43 »
Gremczaku, znając Twoje dotychczasowe wypowiedzi, zapewne chcesz się czegoś czepić. Po pierwsze napisałem, trzeba uważać na grupy, które uważają, że mają monopol na prawdę.
Z imienia na już mogę wymienić Tobie:
- Kościół katolicki i w nim nieomylność papieża
- Świadkowie Jehowy i ich nieomylne światło które czasem jest trochę zacienione i które mogą sobie później zmienić
- Kościół prawosławny
- Mesjańskie zbory Boże
- Chrystadelfianie
- Mormoni
- Zbory wolnych chrześcijan (może nie wszystkie, ale miałem kontakt z 3 i w każdym jest już wyrocznia-pastor, który wie wszystko najlepiej i nikt nie ma prawa tego podważać)
- Zielonoświątkowcy ( oczywiście nie mogę powiedzieć, że wszyscy bo odłamów jest przynajmniej kilka, ale te z którymi miałem możliwość się poznać trzymały się doktryny mimo konkretnych argumentów z Biblii)
- Baptyści podobnie jak wyżej

To co wymieniłeś to wszystko chrześcijaństwo.
Jedna grupa religijna.

Inna grupa religijna to np buddyzm.
Kolejna to islam.
Następna to judaizm.
Może też być hinduizm.


Offline agent terenowy

Odp: Zdrowa religijność
« Odpowiedź #38 dnia: 27 Listopad, 2022, 18:32 »
A może po prostu zdrowa religijność to taka:

Jak 1:27 Religijność czysta i bez skazy wobec Boga i Ojca wyraża się w opiece nad sierotami i wdowami w ich utrapieniach i w zachowaniu siebie samego nieskalanym od wpływów świata.
"Wszyscy, którymi kieruje duch Boży, naprawdę są synami Bożymi" (Rz 8:14 NŚ rew.)


Offline Sebastian

Odp: Zdrowa religijność
« Odpowiedź #39 dnia: 27 Listopad, 2022, 18:35 »
praktyczna realizacja "zachowania siebie samego nieskalanym od wpływów świata" może (ale nie zawsze musi) przybierać niezdrowe formy
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Aneczka227a

Odp: Zdrowa religijność
« Odpowiedź #40 dnia: 28 Listopad, 2022, 14:07 »
Aneczko227 cieszę się, że są osoby podobnie myślące, tym bardziej, że dochodzimy do podobnych wniosków na podstawie samego czytania Biblii i oceniania rzeczywistości. Grzegorza i jego kanał trochę znam i z wieloma poglądami się utożsamiam. Chętnie poznam tą Waszą grupę. Również pozdrawiam :)

Na telegramie : Przebudź się Twój Król Nadchodzi. Serdecznie zapraszam ❤️i serdecznie pozdrawiam


Offline Sebastian

Odp: Zdrowa religijność
« Odpowiedź #41 dnia: 17 Styczeń, 2023, 02:01 »
- Grupa internetowa byłego świadka o nazwisku królewskim, który stał się 'nieomylnym' przywódcą
kogo masz na myśli?
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)