Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Antyhryst i wymowa imienia Bożego  (Przeczytany 65436 razy)

Offline LepiejWykluczony

Odp: Antyhryst i wymowa imienia Bożego
« Odpowiedź #150 dnia: 24 Styczeń, 2017, 18:24 »
Ale ciekawe dlaczego nikt nie wie , dlaczego Jezus i apostołowie nie przywrócili poprawnej wymowy.


Offline wrzesien

Odp: Antyhryst i wymowa imienia Bożego
« Odpowiedź #151 dnia: 24 Styczeń, 2017, 18:25 »
"Zapytam po raz kolejny"

Nie. To ja zadałem pytanie i oczekuję zwykłej odpowiedzi, bez lawirowania. Tak się zaplątałeś że napisałeś dwie sprzeczności. Odpowiedz: Czemu nikt nie zna wymowy imienia bożego?


Offline Antyhryst

Odp: Antyhryst i wymowa imienia Bożego
« Odpowiedź #152 dnia: 24 Styczeń, 2017, 18:27 »
"Zapytam po raz kolejny"

Nie. To ja zadałem pytanie i oczekuję zwykłej odpowiedzi, bez lawirowania. Tak się zaplątałeś że napisałeś dwie sprzeczności. Odpowiedz: Czemu nikt nie zna wymowy imienia bożego?

Ale ja znam - Jahwe lub Jehowa, o co ci chodzi człowieku ? Weź kiedyś Biblię do ręki czy to BT II wydanie czy to przekład NŚ i poznasz imię Boga i jego samego ;)


Offline Estera

Odp: Antyhryst i wymowa imienia Bożego
« Odpowiedź #153 dnia: 24 Styczeń, 2017, 18:27 »
   Antyhryst, czy Ty tu robisz sobie ... KWANTUM PIONIERA SPECJALNEGO? ...
   Co tu w ogóle robisz na tym forum odstępców? Jako wierny Świadek Jehowy?
   Niewolnik nienatchniony i omylny wysłał Cię tu z misją nawracania odstępców?
   Nie powinieneś gdzieś być na stojaku jw.orga, w służbie?
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline daniel_ex

Odp: Antyhryst i wymowa imienia Bożego
« Odpowiedź #154 dnia: 24 Styczeń, 2017, 18:29 »
Ale ciekawe dlaczego nikt nie wie , dlaczego Jezus i apostołowie nie przywrócili poprawnej wymowy.
Bracie, nigdy o tym nie pomyślałem w ten sposób. Dzięki za tą uwagę :)


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Antyhryst i wymowa imienia Bożego
« Odpowiedź #155 dnia: 24 Styczeń, 2017, 18:30 »
kaiser, na jakie twoje pytania ? Nie masz żadnych dowodów na poparcie swojej tezy.

Tymczasem ja, na podstawie zapisów z BIBLII a nie z zapisów twoich mentorów chcę uzyskac odpowiedź o kim Jezus mówi np w Mt 22 ? kaiser, nie lękaj się....;)

Odpowiadam: nie wiem.
Nie stawiam tez, stawiam pytania. Teraz dla równowagi oczekuję odpowiedzi na moje pytania. Nie lękaj się.


Offline wrzesien

Odp: Antyhryst i wymowa imienia Bożego
« Odpowiedź #156 dnia: 24 Styczeń, 2017, 18:32 »
Ale ja znam - Jahwe lub Jehowa, o co ci chodzi człowieku ? Weź kiedyś Biblię do ręki czy to BT II wydanie czy to przekład NŚ i poznasz imię Boga i jego samego ;)

Prowadzenie rozmów strona 118: "Nikt z ludzi nie może dziś z całą pewnością powiedzieć, jak je pierwotnie wymawiano w języku hebrajskim".
Zaprzeczasz publikacjom ŚJ? Czy tak bardzo Cię boli w jakikolwiek sposób przyznać rację? Dlaczego "nikt z ludzi nie może dziś z całą pewnością powiedziećm jak pierwotnie wymawiano imię boże w języku hebrajskim?"


Wziąłem BT II wydanie - otwórz na Rzymian 10 rozdział i przeczytaj cały...


Offline LepiejWykluczony

Odp: Antyhryst i wymowa imienia Bożego
« Odpowiedź #157 dnia: 24 Styczeń, 2017, 18:35 »
Bracie, nigdy o tym nie pomyślałem w ten sposób. Dzięki za tą uwagę :)

A proszę cię bardzo . To takie moje przemyślenia. Pozdrawiam .


Offline wrzesien

Odp: Antyhryst i wymowa imienia Bożego
« Odpowiedź #158 dnia: 24 Styczeń, 2017, 18:40 »
Antyhryst - to ja odpowiem na zadane przeze mnie pytanie:

Jak wymawiać imię Boże. W języku polskim od dawna znana jest forma „Jehowa”, choć większość hebraistów opowiada się za brzmieniem „Jahwe”. W najstarszych hebrajskich manuskryptach imię to zapisywano w postaci czterech spółgłosek, powszechnie nazywanych tetragramem (z gr. tetra- [„cztero-” lub „cztery”] i grámma [„litera”]). Te cztery znaki, יהוה (odczytywane od prawej do lewej), można oddać polskimi literami JHWH.
A zatem znane są hebrajskie spółgłoski tworzące imię Boże. Pozostaje jednak pytanie, jakie samogłoski im towarzyszyły. Znaki samogłoskowe wprowadzono do pisanego języka hebrajskiego dopiero w drugiej połowie I tysiąclecia n.e. Niestety z powodu pewnego przesądu, który pojawił się setki lat wcześniej, znaki samogłoskowe dołączone do tetragramu znajdującego się w dostępnych hebrajskich manuskryptach nie pozwalają dokładnie ustalić, jakie samogłoski naprawdę występowały w imieniu Bożym

Wśród Żydów pojawił się przesąd, że wymawianie imienia Bożego (zapisywanego w postaci tetragramu) jest grzechem. Nie wiadomo, co się do tego przyczyniło. Zdaniem niektórych uznano, że imię to jest zbyt święte, by wypowiadały je niedoskonałe usta. Według innych chodziło o to, by imienia tego nie znały — i przypadkiem nie nadużywały — narody nieżydowskie.

Czy zgadzasz się z tym?


Offline gedeon

Odp: Antyhryst i wymowa imienia Bożego
« Odpowiedź #159 dnia: 24 Styczeń, 2017, 18:41 »
Ale ja znam - Jahwe lub Jehowa, o co ci chodzi człowieku ? Weź kiedyś Biblię do ręki  przekład NŚ i poznasz imię Boga i jego samego ;)

A to wyznanie CK jest Tobie znane?
„Ciało Kierownicze nie jest natchnione przez Boga ani nieomylne. Dlatego może popełnić błąd przy wyjaśnianiu spraw doktrynalnych lub udzielaniu wskazówek organizacyjnych. ” (Strażnica luty 2017 s. 26).


Offline peleg

Odp: Antyhryst i wymowa imienia Bożego
« Odpowiedź #160 dnia: 24 Styczeń, 2017, 18:59 »
Odp dla Wrzesień
Dlaczego nie znamy brzmienia?Od czasów Antiocha IV Epifanesa troche czasu mineło. Zydzi nawet mając tekst z imieniem czytali tak : to imie..Adonaj ..lub Elochim.
Ale i tak zbyt mało wiemy


Offline Antyhryst

Odp: Antyhryst i wymowa imienia Bożego
« Odpowiedź #161 dnia: 24 Styczeń, 2017, 19:25 »
A to wyznanie CK jest Tobie znane?
„Ciało Kierownicze nie jest natchnione przez Boga ani nieomylne. Dlatego może popełnić błąd przy wyjaśnianiu spraw doktrynalnych lub udzielaniu wskazówek organizacyjnych. ” (Strażnica luty 2017 s. 26).

Oczywiście że znam, cały czas tak uważałem i będę uważał. CK to nie nieomylny np papież ;)
Dlatego też ŚJ cały czas badają pisma tak jak to zaleca Biblia .


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Antyhryst i wymowa imienia Bożego
« Odpowiedź #162 dnia: 24 Styczeń, 2017, 19:25 »
Czy odpowiesz na moje pytania? Pytam, bo nie wiem, czy warto dalej tu zaglądać


Offline wrzesien

Odp: Antyhryst i wymowa imienia Bożego
« Odpowiedź #163 dnia: 24 Styczeń, 2017, 19:26 »
powtórzę

Antyhryst - to ja odpowiem na zadane przeze mnie pytanie:

Jak wymawiać imię Boże. W języku polskim od dawna znana jest forma „Jehowa”, choć większość hebraistów opowiada się za brzmieniem „Jahwe”. W najstarszych hebrajskich manuskryptach imię to zapisywano w postaci czterech spółgłosek, powszechnie nazywanych tetragramem (z gr. tetra- [„cztero-” lub „cztery”] i grámma [„litera”]). Te cztery znaki, יהוה (odczytywane od prawej do lewej), można oddać polskimi literami JHWH.
A zatem znane są hebrajskie spółgłoski tworzące imię Boże. Pozostaje jednak pytanie, jakie samogłoski im towarzyszyły. Znaki samogłoskowe wprowadzono do pisanego języka hebrajskiego dopiero w drugiej połowie I tysiąclecia n.e. Niestety z powodu pewnego przesądu, który pojawił się setki lat wcześniej, znaki samogłoskowe dołączone do tetragramu znajdującego się w dostępnych hebrajskich manuskryptach nie pozwalają dokładnie ustalić, jakie samogłoski naprawdę występowały w imieniu Bożym

Wśród Żydów pojawił się przesąd, że wymawianie imienia Bożego (zapisywanego w postaci tetragramu) jest grzechem. Nie wiadomo, co się do tego przyczyniło. Zdaniem niektórych uznano, że imię to jest zbyt święte, by wypowiadały je niedoskonałe usta. Według innych chodziło o to, by imienia tego nie znały — i przypadkiem nie nadużywały — narody nieżydowskie.

Czy zgadzasz się z tym?


Offline M

Odp: Antyhryst i wymowa imienia Bożego
« Odpowiedź #164 dnia: 24 Styczeń, 2017, 19:28 »
Oczywiście że znam, cały czas tak uważałem i będę uważał. CK to nie nieomylny np papież ;)

Skoro CK jest omylne to dlaczego wyklucza się ze zboru za nie zgadzanie się z ich omylną interpretacją Biblii?