Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy Swiadkowie Jehowy maja szance na przetrwanie jako religia?  (Przeczytany 9443 razy)

Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
 Interesuje mnie temat zmian jakich musza dokonac SJ aby przetrwac jako spolecznosc religijna . Dobrze by bylo rozpatrzyc  to w kontekscie historycznym  po przez porownanie z innymi religiami ,jak rowniez w kontekscie spolecznego rozwoju takich ugrupowan... Temat jest troche spekulatywny ,ale wydaje sie , ze mozna sie pokusic o stawianie prognoz na przyszlosc w oparciu o to co dzieje sie juz dzisiaj...


Offline Roszada

Odp: Czy Swiadkowie Jehowy maja szance na przetrwanie jako religia?
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Grudzień, 2016, 17:03 »
Tak jak mormoni i adwentyści (oba wyznania z dziesięciną), również ŚJ są wyznaniem, w którym biznes wydawniczy i nie tylko, kręci się.
Pewnie dzięki temu to połączenie (doktryny + pieniądze) daje szanse na trwanie i jakiś rozwój.
Afryka i Azja do zagospodarowania jeszcze w dużym stopniu. ;)


Offline Estera

Odp: Czy Swiadkowie Jehowy maja szance na przetrwanie jako religia?
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Grudzień, 2016, 19:13 »
  Dziś, jest bardzo dobry dostęp do informacji na temat świadków Jehowy.
  To nie jest ten poziom wiedzy, jaki był 20-30 lat temu, a nawet 10.
  Że wts, mogła wcisnąć wszystko, a co niewygodne, zamieść pod przysłowiowy dywan.
  Rynek krajów ucywilizowanych, gdzie jest dostęp do internetu spowolnił tę lawinę napływu nowych do śJ.
  Czego dowodem może być ogromny spadek ochrzczonych osób na zgromadzeniach z 50 do 3-5 osób.
  Zostaje im rynek Azji i Afryki, co też widać w TV Broadcasting. Afryka na tapecie.
  Więc śmiem zawyrokować, że jako religia, to w jakiś sposób, przetrwają ...
  Ale ... dynamicznego rozwoju, np. tu, w Europie, napewno nie będzie. Bo już jest spadek.
  Tu raczej trzeba liczyć na masowe odejścia, bo wiele osób jest wybudzonych ... "z tej prawdy o prawdzie" ...
 
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline Roszada

Odp: Czy Swiadkowie Jehowy maja szance na przetrwanie jako religia?
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Grudzień, 2016, 19:20 »
W krajach gdzie nigdy nie wychodziła kiedyś Strażnica ludzie nie mają nawet możliwości sprawdzić, czy np. były fałszywe proroctwa. Nie było, bo Strażnicy nie było. :(
A czy ci prości ludzie z Afryki szybko się nauczą angielskiego? Pewnie nie. :-\
Więc tam jest jak kit sprzedawać. ;)
W Azji gorzej, bo jednak 'uinternetowienie', większe niż w Afryce. Język ang. też bardziej znany.


Offline Estera

Odp: Czy Swiadkowie Jehowy maja szance na przetrwanie jako religia?
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Grudzień, 2016, 19:26 »
  Będą przemawiać w ich językach.
  Amatorzy będą tłumaczyć traktaty na języki tych małych grup językowych.
  Wszystko łykną, bez oporów.
  Czytałam takie doświadczenia, jak to wódz wioski, pomagał w tłumaczeniu.
  A potem został świadkiem, a w jego domu odbywały się zebrania.
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Czy Swiadkowie Jehowy maja szance na przetrwanie jako religia?
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Grudzień, 2016, 06:12 »
 Wydaje mi sie ,ze porownanie  rozwoju SJ  z rozwojem KK moze byc dosyc przydatne . Struktury organizacyjne i doktryny wywodza sie z tego samego zrodla (Biblii ) Sa tylko rozmaicie interpretowane ... A wiec ,reakcja takich spolecznosci na zmieniajace sie warunki zewnetrzne i wewnetrzne moze byc podobna . Kosciol katolicki ma juz za soba to cale zamieszanie wokol ustalania doktryn  i ustabilizowal swoje struktury i swoja pozycje w swiecie ... Cena byla niemala : trzeba bylo zrezygnowac z radykalizmu wierzen i poszerzyc troche "waska droge i ciasna brame "   Czy swiadkow Jehowy czeka to samo ? Mimo zapewnien o trzymaniu sie z dala od swiata widac juz teraz jak ta spolecznosc stara  zapewnic sobie stabilizacje prawna w wielu krajach . Spektakularnym tego przykladem jest uznanie  w Niemczech SJ jako "organizacji prawa publicznego" (KdöR) co stawia ich na rowni z Kosciolami katolickim i ewangelickim... Walczono o to przez kilkanascie lat !  Sa to tylko moje dosyc luzne przemyslenia i bede wdzieczny za dalsze wypowiedzi w temacie... :)


Offline Efektmotyla

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 548
  • Polubień: 4649
  • Wspaniale że znajomi i rodzina się budzą :)
Odp: Czy Swiadkowie Jehowy maja szance na przetrwanie jako religia?
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Grudzień, 2016, 22:29 »
Co to znaczy przetrwać?    status quo czy rozwuj w obecnym tempie?    Jeśli chodzi o 7 milionów lub 6 to zachowają taki wynik nawet przez kolejne 30 lat. Ale na wzrosty i dobicie do 10 baniek to nie daję 10% szans.


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Czy Swiadkowie Jehowy maja szance na przetrwanie jako religia?
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Grudzień, 2016, 14:57 »
Co to znaczy przetrwać?    status quo czy rozwuj w obecnym tempie?    Jeśli chodzi o 7 milionów lub 6 to zachowają taki wynik nawet przez kolejne 30 lat. Ale na wzrosty i dobicie do 10 baniek to nie daję 10% szans.
Chyba w takich strukturach i przy tak restrykcyjnych sposobach zwalczania wszelkiej krytyki nie maja duzych szans na utrzymanie Status Quo przez nastepnych 30 lat . Obecnie nastepuje wsrod SJ silna negatywna selekcja w zborach . Odchodza ludzie o otwartych i tworczych umyslach a pozostaja mierni ,bierni ale wierni . Pozornie wydaje sie ,ze to konsoliduje spolecznosc , bo latwiej jest takimi ludzmi manipulowac, ale na dluzsza mete redukuje to atrakcyjnosc  grupy dla przybyszow z zewnatrz i stad ten brak wzrostu jaki obserwujemy ostatnio ,szczegolnie w Europie . A wiec  7 krasnoludkom z Warwick  powinno to dac do myslenia ! Cos mi sie zdaje ,ze CK ma tam gdzies paru zimno kalkulujacych strategow i technokratow, ktorzy obmyslaja juz nastepne posuniecia .Pytanie tylko jakie ?


Offline Lechita

Odp: Czy Swiadkowie Jehowy maja szance na przetrwanie jako religia?
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Grudzień, 2016, 15:19 »
Z tego co widać obecnie próbują za wszelką zatrzymać odpływające owieczki i to mam wrażenie, że zmieniają taktykę "zatrzymywania" , wcześniej robili to "po dobroci" miłością, zainteresowaniem się słabnącymi, a teraz coraz częściej straszą armagedonem, który jest tuż, tuż... , groźbami że odchodzący straci rodzinę, przyjaciół, a w rezultacie życie wieczne.
Na szczęście znajduje się coraz więcej osób o otwartych umysłach, których mimo wysiłków WTS-u nie udało się całkowicie zmanipulować i zastraszyć. Rośnie liczba ludzi, którzy zdobywają wiedzę i mają w głębokim poważaniu zachęty, prośby i groźby...widać to choćby po tym forum. I oby tak dalej  ;D

P.S. Doszły mnie słuchy, że NO swoim przykładem (modlitwami) nauczają, że trzeba się modlić za pomyślną przeprowadzkę z Brooklyn do Warwick.   Czyżby słabe błogosławieństwo w przenosinach? ;)
"Czytaj wszystko, słuchaj każdego. Nie dawaj wiary niczemu, dopóki nie potwierdzisz tego własną wnikliwą analizą"  William "Bill" Cooper


Offline Iza

Odp: Czy Swiadkowie Jehowy maja szance na przetrwanie jako religia?
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Grudzień, 2016, 15:37 »
Mi wydaje się, ze jednak - mimo sporego odpływu obserwowanego w wielu krajach Europy- Organizacja przetrwa i będzie się rozwijać.
Moze nie tak dynamicznie jak to widzieliśmy w Polsce np w latach dziewięćdziesiątych .
 W przeszłości tez były turbulencje i masowe odpływy ( po 75- tym choćby ) a jednak w przeciwieństwie do marginalnych dzis grup po-russelowskich tj. Badacze Pisma Sw. czy  Epifanisci- SJ podnieśli się i liczebnie odbudowali.
Dysponują większa kasa i maja większe szanse na reklamowanie się.
A produkt kuszący oferują.
 Zawsze się znajdzie ktoś , kto da się na to złapać.
Gdzie Duch Pana, tam wolność.


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Czy Swiadkowie Jehowy maja szance na przetrwanie jako religia?
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Grudzień, 2016, 19:54 »

Dysponują większa kasa i maja większe szanse na reklamowanie się.
A produkt kuszący oferują.
 Zawsze się znajdzie ktoś , kto da się na to złapać.
Poruszylas wazna sprawe , Iza ! Kasa  decyduje o strategii dzialania kazdej firmy ! Nowe produkty ,nowe rynki zbytu  , wlasciwy marketing . Jak przed paroma tygodniami przeczytalem  gdzies w jw.org ,ze beda wydawane publikacje po kaszubsku ,po cygansku i po slasku to mnie troche zatkalo . Myslalem , po co tyle zachodu i kosztow skoro ludzie znajacy te jezyki znaja tez normalnie j.polski i moga sobie wszystko przeczytac ? .  Ale potem  olsnilo mnie nowe swiatlo ;D ! Z punktu widzenia marketingu bylo to dosyc genialne posuniecie ... Wyobrazmy sobie Kaszuba ktory przechodzi obok stojaka  z polskimi publikacjami ... Temat go nie interesuje a wiec idzie dalej . Ale gdy zobaczy  jakas ksiazke czy broszure po kaszubsku to  z samej tylko ciekawosci zatrzyma sie i cos wezmie .I juz go maja na haku !  I tak, jak wczesnie napisala Estera , tlumaczen dokonuja amatorzy ,a wiec koszty sa minimalne a efekt spory . Za tym wszystkim stoi nie duch Jehowy ale kuci na cztery nogi profesjonalisci ...


Offline Estera

Odp: Czy Swiadkowie Jehowy maja szance na przetrwanie jako religia?
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Grudzień, 2016, 21:52 »
  Tak, tak, tutaj absolutnie nic nie dzieje się bez celu, wszystko ma swoje drugie dno.
  A i biznesowo, statystyki rosną, bo polski, to jeden język, a tak jeszcze dochodzi trzy, jakby "języki".
  No i razem, to jest publikacja wydana w czterech językach, a nie w jednym, na terenie Polski.
  Dodać takie "zabiegi-numery" w każdym kraju ... i proszę ... jak liczydło galopuje w górę, jak Polka galopka ...
  Jest postęp ... ALEŻ OCZYWIŚCIE ... że jest, a jakże i widać czarno na białym.
« Ostatnia zmiana: 18 Grudzień, 2016, 22:10 wysłana przez Estera »
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Czy Swiadkowie Jehowy maja szance na przetrwanie jako religia?
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Grudzień, 2016, 18:48 »
Zastanawie mnie mozliwosc zmian w spolecznosci SJ ktore ida od "srodka" . A moze  lepsze byloby okreslenie "z dolu do gory"? Jest to grupa sterowana centralnie gdzie "dol" musi sie podporzadkowac "gorze" czyli CK ale niezadowolenie w zborach rosnie i wydaje sie ,ze na dluzszy dystans  nie moze to byc ignorowane !  Przegladam nieraz niemieckie forum "Bruder-Info" ktore zrzesza w/g wlasnych danych ex-swiadkow ,aktywnych glosicieli a nawet starszych ktorzy dzialaja w ukryciu i probuja cos zmienic od wewnatrz . Spektakularnym przykladem takich dzialan jest wystapienie "z otwarta przylbica" pewnego ,ponad 90-cio letniego brata z poludniowych Niemiec ,ktory napisal dwa otwarte listy do Selters w ktorych wykazal czarno na bialym jak niechrzescijanskie jest postepowanie CK. Z tego co wiem nie odwazyli sie go wykluczyc gdyz cieszy sie on duzym autorytetem i to nie tylko w swoim zborze . Byc moze tego typu dzialania sklonia "papiezy" z Warwick do uwzgledniania glosow krytyki idacych z "dolu"?


Offline Estera

Odp: Czy Swiadkowie Jehowy maja szance na przetrwanie jako religia?
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Grudzień, 2016, 19:12 »
  Oj, Listonoszu, raczej na to, to zbytnio bym nie liczyła.
  Może, jakieś małe, "kosmetyczne" zmiany, ale nie w zasadniczej linii przewodniej WTS.
  Ten "głos ludu", o którym wspominasz, to raczej tylko zwykła formalność, gdy trzeba zagłosować nad rezolucją.
  Ewentualnie, takie pojedyńcze głosy, które mają odwagę cokolwiek skierować w kierunku CK.
  Reszta decyzji nie podlega większej dyskusji przez lud.
  To jak za czasów PRL-u, jak KC PZPR zarządziła, tak było, a lud tylko brał "kiełbasę wyborczą".
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Czy Swiadkowie Jehowy maja szance na przetrwanie jako religia?
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Grudzień, 2016, 13:40 »
  Oj, Listonoszu, raczej na to, to zbytnio bym nie liczyła.
  Może, jakieś małe, "kosmetyczne" zmiany, ale nie w zasadniczej linii przewodniej WTS.
 
Tak ,masz racje . Ja tez za bardzo na to nie licze .  Nie pamietam szczegolow ale kiedys czytalem ,ze jak grono starszych jakiegos zboru w USA  nie zgodzilo sie na decyzje finansowe dotyczace ich sali krolestwa ,ktore przyszly z Brooklyn`u  to za jednym zamachem zdjeto tych braci z przywileju  i  nawet podanie sprawy do sadu nic nie dalo bo oficjalnym wlascicielem SK jest WTS . A wiec, jak piszesz "glos ludu" brzmi raczej cieniutko ! Z drugiej strony widzimy ,ze zarysowuja sie jakies trendy czy to czysto finansowe, czy doktrynalne czy wreszcie te zwiazane z reakcjami miedzyludzkimi na poziomie zborow .Wydaje sie mi sie ,ze o przyszlosci SJ zdecyduje wypadkowa tych trzech faktorow... Ale byc moze jest jeszcze cos o czym nie pomyslalem ?...
« Ostatnia zmiana: 20 Grudzień, 2016, 13:44 wysłana przez listonosz »