Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Życie i służba marzec 2017  (Przeczytany 21410 razy)

Gorszyciel

  • Gość
Odp: Życie i służba marzec 2017
« Odpowiedź #75 dnia: 19 Grudzień, 2016, 23:08 »
"lecz właśnie głosimy, jak zostało napisane, to, czego
ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało,
ani serce człowieka nie zdołało pojąć,
jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują.
10 Nam zaś objawił to Bóg przez Ducha. Duch przenika wszystko, nawet głębokości Boga samego. 11 Kto zaś z ludzi zna to, co ludzkie, jeżeli nie duch, który jest w człowieku? Podobnie i tego, co Boskie, nie zna nikt, tylko Duch Boży. 12 Otóż myśmy nie otrzymali ducha świata, lecz Ducha, który jest z Boga, dla poznania darów Bożych”.

Cytując za Poznańską: "6 Głosimy wprawdzie mądrość, lecz wśród dojrzałych duchowo. Nie jest to jednak mądrość zgodna z pojęciami tego świata lub jego władców, którzy przemijają. 7 Głosimy bowiem mądrość Bożą pełną tajemnic i ukrytą, którą Bóg już przed wiekami przeznaczył ku naszej chwale. 8 Tej mądrości nie pojął nikt z władców tego świata, bo gdyby ją byli pojęli, nie ukrzyżowaliby Pana chwały. 9 My głosimy mądrość, o której napisano: „Czego oko nie widziało ani ucho nie słyszało, czego serce człowieka nie zdołało pojąć, to przygotował Bóg tym, którzy Go miłują”. 10 Nam zaś objawił to Bóg przez Ducha. Duch bowiem wszystko przenika, nawet głębię samego Boga. 11 Kto spośród ludzi wie, co jest w człowieku, jeśli nie duch człowieka, który w nim jest? Podobnie i tego, co w Bogu jest, nikt nie zna, oprócz Ducha Bożego."

Wg mnie to co napisałeś niewiele zmienia co się tyczy proroctw biblijnych. Słudzy Boga od zawsze jakoś tam proroctwa interpretowali, a jak się one spełniały, to zawsze to owych sług Boga zaskakiwało (patrz przykład Apostołów, którzy mieli inne wyobrażenie i życiu i misji Mesjasza niż było w istocie; patrz: Piotr, który wzdryga się przed jedzeniem pokarmów nieczystych itd.). Wg mnie próbo dokładnego określania tego, co w przyszłości będzie wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego wolę dmuchać na zimne. Podobnie czyni wielu biblistów. Tobie oczywiście nikt nie zabrania posiadania skrystalizowanej wizji wielkiego ucisku. Mnie jednak często na tyle proza życia zaskakuje, że wolę się dogmatycznie w kwestiach eschatologii nie wypowiadać.


Offline Roszada

Odp: Życie i służba marzec 2017
« Odpowiedź #76 dnia: 20 Grudzień, 2016, 09:23 »
Cytuj
Dla ciekawości, wpisałem do googla trzy frazy:
a) Wielki Ucisk Jan Paweł II
b) Wielki Ucisk Benedykt XVI
c) Wielki Ucisk Franciszek

i jak się spodziewałem nic nie odnaleziono.
To słabo szukałeś.
Ja sięgnąłem na moją półkę i zaraz znalazłem:

Śmierć i życie wieczne 1986 J. Ratzinger (288 stron)

Poza tym teraz właśnie od kilku lat wydawane są przez KUL jego wielotomowe (16 tomów) dzieła po polsku, w tym eschatologia.

http://www.kul.pl/tom-10,art_52148.html

Tom 10 Opera Omnia Josepha Ratzingera - Zmartwychwstanie i życie wieczne. Studia o eschatologii i teologii nadziei (Lublin 2014, ss. 728)


http://www.kul.pl/opera-omnia-josepha-ratzingera-wydawane-na-kul,art_35022.html

JP2 był etykiem a nie dogmatykiem.
F1 jeszcze nie zakończył swego pisarskiego nauczania.
Zresztą oni powołują się na cały dorobek eschatologiczny KK w tym i B16.
Cytuj
Ach roszado, Katechizm z natury swej jest szerszym omówieniem podstawowych prawd wiary. DLatego księża uczą Katechizmu przez wiele lat dzieci i dorosłych. Po to został ułożony Katechizm, aby wyjaśniać szerzej prawdy wiary.
Katechizm więc omawia np. modlitwy, sakramenty, itd.
Jest więc swoistym podstawowym podręcznikiem, eklezjologii, duchowości czy eschatologii.
Sam napisałeś. ;)
I bajerujesz, że KKK się tym nie zajmuje.


Offline zenobia

Odp: Życie i służba marzec 2017
« Odpowiedź #77 dnia: 20 Grudzień, 2016, 12:36 »
Zborowe studium Biblii /30min/.pytam cicho o co chodzi?bo powyciagali ksiazke Krolestwo ....Wodpowiedzi uslyszalam ,ze przeciez odczytuja wersety z biblii.


Offline Roszada

Odp: Życie i służba marzec 2017
« Odpowiedź #78 dnia: 20 Grudzień, 2016, 12:39 »
Zborowe studium Biblii /30min/.pytam cicho o co chodzi?bo powyciagali ksiazke Krolestwo ....Wodpowiedzi uslyszalam ,ze przeciez odczytuja wersety z biblii.
Książka ta to ich historia, a wersety tylko po to, by pokazać, że Biblia o nich mówiła. :)


Offline ihtis

Odp: Życie i służba marzec 2017
« Odpowiedź #79 dnia: 20 Grudzień, 2016, 14:57 »
To słabo szukałeś.
Ja sięgnąłem na moją półkę i zaraz znalazłem:
...
JP2 był etykiem a nie dogmatykiem.


Roszado, po Twoich półkach domowych nie będę szukał. Książki znalazłeś, ale czy tam co więcej o Ucisku, jeśli tak, to będę Ci bardzo wdzięczny o skan lub podpowiedź które rozdziały poświęcone są bezpośrednio, omówieniu tematu wielkiego ucisku - ale proszę nie pisz, że cała eschatologia dotyczy tego zagadnienia.

A co do JP2 że nie był dogmatykiem, .... no nie wiem.... papież nie był dogmatykiem.... to jak napisał tyle encyklik, i innych dokumentów teologicznych. Czy mam rozumieć, że nie zajmował się dogmatyką w związku z tym, że nie miał papieru bycia dogmatykiem? A może miał? Nie wiem? Skąd masz te wiadomości, że papież nie był był dogmatykiem? Czy o papieżu można powiedzieć, że nie był dogmatykiem? Czy w duchu twego rozumowania, jako etyk, papież zajmował się tylko etyką? Gdyby chciał nim być, to musiałby jako biskup, kardynał czy papież chodzić do szkoły i zdawać egzaminy, np. u Roszady? Roszado, chyba znowu popłynąłeś.... :)
« Ostatnia zmiana: 20 Grudzień, 2016, 15:01 wysłana przez ihtis »


Offline Roszada

Odp: Życie i służba marzec 2017
« Odpowiedź #80 dnia: 20 Grudzień, 2016, 18:09 »
Upartyś jak osioł.
Pisałem ci że w KK nie ma "uciskologii".
Jest eschatologia w której skład wchodzi wiele elementów.
Znaki zapowiadające koniec (w tym ucisk, głody, mory itp.), powrót Jezusa, sąd, niebo, piekło, wieczność.

Z Tobą się gada jak z upartym ŚJ. :)

Popatrz człowieku jakie kierunki kończył JP2 i czego nauczał jako profesor na KULu.
A później popatrz to samo o B16.

I nadal nie wiem o co ci chodzi?
Tylko o to że nie ma książki katolickiej pt. "Wielki ucisk"?
A może jest? Pewny jesteś że nie ma?

Jeśli tej książki B16 którą wymieniłem nie znasz, to się kompromitujesz zabierając głos w dyskusji.
W KKK słowo ucisk pada 20 razy.
Dla ciebie to mało bo powinno być 2220. ;D


Offline ihtis

Odp: Życie i służba marzec 2017
« Odpowiedź #81 dnia: 20 Grudzień, 2016, 19:53 »
Roszado, z Tobą za to gada się jak ze starszym zboru i nadzorcą obwodu w jednej osobie a do tego jeszcze czuję wpływy adwentystyczne. Ale to nie o to chodzi.
Ja się poddaję, nic nie wydusimy intelektualnego w tej dyskusji.
Jak kto znajdzie choć jedno opracowanie szersze tematu „wielki ucisk” napisane przez jakiegoś katolickiego „uczonego”, albo jakiś dokument kościelny poświęcony temu i tylko temu zagadnieniu to liczę, że mnie o tym poinformuje, za co już bardzo dziękuję :)  :P :P

A tu mamy tekst, który jak na razie nie doczekał się solidnego opracowania przez katolików, szkoda.

15 Gdy więc ujrzycie „ohydę spustoszenia”, o której mówi prorok Daniel, zalegającą miejsce święte - kto czyta, niech rozumie - 16 wtedy ci, którzy będą w Judei, niech uciekają w góry! 17 Kto będzie na dachu, niech nie schodzi, by zabrać rzeczy z domu. 18 A kto będzie na polu, niech nie wraca, żeby wziąć swój płaszcz. 19 Biada zaś brzemiennym i karmiącym w owe dni! 20 A módlcie się, żeby ucieczka wasza nie wypadła w zimie albo w szabat. 21 Będzie bowiem wówczas wielki ucisk, jakiego nie było od początku świata aż dotąd i nigdy nie będzie. 22 Gdyby ów czas nie został skrócony, nikt by nie ocalał. Lecz z powodu wybranych ów czas zostanie skrócony.

Myślę, że jeszcze może, obok Świadków Jehowy Adwentyści, nieco miejsca poświęcają nauczaniu, o tych wydarzeniach.
Nam pozostaje czytać Roszady opracowania. Dobrze że przynajmniej tyle. No i komiksy Tusi jeszcze :) Może kiedyś KOngregacja Nauki i Wiary wyda dokument: np. Wielki Ucisk, znaczenie, wyzwania i zagrożenia :)




Offline Roszada

Odp: Życie i służba marzec 2017
« Odpowiedź #82 dnia: 20 Grudzień, 2016, 20:01 »
To sobie pójdź człowieku do biblioteki i poczytaj w komentarzach KUL do Mt, Mk, Łk Ap.
Ja je mam, ale dla Ciebie nie będę wklepywał.
Prócz tego są szersze komentarze wydawnictwa Paulistów.

Pofatyguj się do jakiejś biblioteki katolickiej, które są w kilkunastu miastach i poszukaj, a nie bijesz pianę.
Co to za temat "wielki ucisk"?
Co chcesz o nim przeczytać?
Ile lat będzie trwał?
Jak ma wyglądać?
Kiedy się zacznie?
Jak się zabezpieczyć?

Naparłeś się na monotemat i tylko na pewien etap przed paruzją.
O co ci chodzi?

Mam też książkę Biblia o przyszłości (praca zbiorowa, 1987) ale ciebie książki nie interesują tylko bicie piany. ;D
Cytuj
Obok Świadków Jehowy Adwentyści, nieco miejsca poświęcają nauczaniu, o tych wydarzeniach.
Rzeczywiście poświęcają i bardzo dużo, ale co piszą?
Ile razy zmieniali swoje scenariusze?
Wymyślaja bajki które mają pasować do 1914 i 1844 roku. :)
« Ostatnia zmiana: 20 Grudzień, 2016, 20:28 wysłana przez Roszada »


Offline ihtis

Odp: Życie i służba marzec 2017
« Odpowiedź #83 dnia: 20 Grudzień, 2016, 21:05 »
Roszada,
uparty jesteś jak wół.
A ty zaś znów z tymi komentarzami,
a ja nie chce komentarzy!!! tylko monografię!

pozdr :P
« Ostatnia zmiana: 20 Grudzień, 2016, 21:08 wysłana przez ihtis »


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Życie i służba marzec 2017
« Odpowiedź #84 dnia: 20 Grudzień, 2016, 22:01 »
Roszada,
uparty jesteś jak wół.
A ty zaś znów z tymi komentarzami,
a ja nie chce komentarzy!!! tylko monografię!

pozdr :P

ihtis jak już wlazłeś w organizacje to czytaj strażnicę i nie zawracaj dupy innym swoimi schizami. Napaliłeś sie na "ucisk" jak szczerbaty na suchary. Roszada Ci tłumaczy jak chłop krowie na miedzy a Ty dalej swoje... jak typowy... przy stojaku.
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline Roszada

Odp: Życie i służba marzec 2017
« Odpowiedź #85 dnia: 20 Grudzień, 2016, 22:27 »
ichtys wygrałeś polemikę:

KK nic nie uczy o wielkim ucisku, tylko czyta te słowa z Ewangelii i nic od siebie nie dodaje. :(
Natomiast ŚJ i adwentyści znają szczegóły, bo im Bóg, CK i E. White objawiają.
Wszystko wiedzą. ;D
My biedne katolickie owieczki nic nie wiemy: ani kiedy nastąpi, ani jak długo będzie trwał, ani co z nami będzie, ani jak się przygotować, ile słoików zapraw zrobić, ile konserw i wędzonek przyszykować.

Kończę tę dyskusję o wszystkowiedzacych. :-\


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Życie i służba marzec 2017
« Odpowiedź #86 dnia: 20 Grudzień, 2016, 22:34 »
My biedne katolickie owieczki nic nie wiemy: ani kiedy nastąpi, ani jak długo będzie trwał, ani co z nami będzie, ani jak się przygotować, ile słoików zapraw zrobić, ile konserw i wędzonek przyszykować.

A "ihtis" wie, bo strażnice czyta...

Dobranoc panie "ihtis". Im mniej strażnicy tym lepiej.
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Tusia

  • Gość
Odp: Życie i służba marzec 2017
« Odpowiedź #87 dnia: 20 Grudzień, 2016, 22:58 »
Kończę tę dyskusję

Dawno trzeba było zakończyć.


Offline ihtis

Odp: Życie i służba marzec 2017
« Odpowiedź #88 dnia: 20 Grudzień, 2016, 22:59 »
ichtys wygrałeś polemikę:

KK nic nie uczy o wielkim ucisku, tylko czyta te słowa z Ewangelii i nic od siebie nie dodaje. :(
Natomiast ŚJ i adwentyści znają szczegóły, bo im Bóg, CK i E. White objawiają.
Wszystko wiedzą. ;D
My biedne katolickie owieczki nic nie wiemy: ani kiedy nastąpi, ani jak długo będzie trwał, ani co z nami będzie, ani jak się przygotować, ile słoików zapraw zrobić, ile konserw i wędzonek przyszykować.

Kończę tę dyskusję o wszystkowiedzacych. :-\

Roszada,
ja też nie chce kontynuować dyskusji, o czym napisałem wcześniej.
Ale proszę tylko o jedno, o czytanie ze zrozumieniem postów i nie wkładanie w moje
usta tez, które są mi obce, i którym się przeciwstawiam jak i Ty i wielu innych.
Nie domagam się żadnych dat, i nic nie piszę, o tym co ma owa „monografia”, dokument zawierać.
Katolików nie nazywam biednym owieczkami, bo sam jestem katolikiem, jak każdy w opisie profilu
mego to znajdzie. A w sumie, że owieczki to prawdę napisałeś, a czy biedne - to nie wiem :)
Co do formy czasem ironicznej i żartobliwej Twych wpisów, nazywania mnie osłem itp. - to ok, życie jest zbyt szare często, by i z osłem nie pogadać. Jest ok.
Więc jako osioł, dyskusja ta wniosła mimo wszystko wiele świateł w moje życie. Od dzisiaj czytanie komentarzy katolickich i Strażnic nie będzie już takie same. Poddaje się, i nie myślę, żeby tu kto miał co wygrywać lub przegrywać. Niemniej, jak kto poda namiar na ciekawy katolicki tekst o wielkim ucisku, będę usatysfakcjonowany. Chyba mam do tego prawo jako katolik. Wszak, każdego roku tak wiele publikuje się różnych innych często, jakże abstrakcyjnych wydawać by się mogło opracowań teologicznych poświęcanych bardzo niszowym tematom.
Amen, jak mawiają w Kościele.


Tusia

  • Gość
Odp: Życie i służba marzec 2017
« Odpowiedź #89 dnia: 20 Grudzień, 2016, 23:02 »
Roszada,
ja też nie chce kontynuować dyskusji, o czym napisałem wcześniej.

To dlaczego ciągniesz rozmowę dalej? Nie szanujesz własnego zdania?