Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jak liczyć okres obowiązywania doktryny?  (Przeczytany 13702 razy)

Offline Noc_spokojna

Odp: Jak liczyć okres obowiązywania doktryny?
« Odpowiedź #15 dnia: 13 Październik, 2016, 18:11 »
W październiku 2012r. po zebraniu statutowym, wyciekło do netu nowe światło. Wtedy jeszcze żywo interesowałam się organizacją, i starałam się być na bieżąco. Jakoś na początku grudnia, zaszły do mnie głosicielki. Skierowałam rozmowę na tematy - "okołoniewolnikowe", i zapytałam kim jest "niewolnik". Oczywiście otrzymałam odpowiedź, że to grono pomazańców. Następne pytanie - kiedy został powołany - odpowiedz, że w czasach apostołów. Zapytałam, czy apostołowie należeli do grona niewolnika - odpowiedz - oczywiście, że tak!
Wtedy  zapytałam, czy panie (starsze) wiedzą, że w październiku odbyło się zebranie statutowe- nie wiedziały! Ale brnęłam dalej... Wyjaśniałam paniom, że na tym zebraniu objawiło się nowe zrozumienie, i że teraz niewolnikiem jest tylko CK, a apostołowie nie należeli do grona niewolnika, więc one - głosicielki głoszą mi teraz całkiem niezgodną z tym co mówi Biblia, naukę. I, że wydaje mi się, że jeśli CK, już w październiku, odkryło, że tylko ono jest niewolnikiem, a apostołowie nie należeli do jego grona, to panie głoszą mi naukę odstępczą. Panie się pożegnały, i już więcej nie przyszły...
« Ostatnia zmiana: 13 Październik, 2016, 21:23 wysłana przez Noc_spokojna »
Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D


Offline Roszada

Odp: Jak liczyć okres obowiązywania doktryny?
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Październik, 2016, 18:42 »
To tak jak mój znajomy ksiądz podczas kolędy powiadomił znanego w Gdańsku ŚJ biznesmena Fryderyka w roku 1993, że zmarł F. Franz, a ten nie wierzył i dzwonił przy nim do Nadarzyna.

Nagłośnił na pokój telefon, a tam:
na jego pytanie (drżącym głosem), czy to prawda że zmarł prezes, odpowiedź:

taaakkk, ale nic się nie stało... już jest nowy prezes... ;)

No i łyso mu było, że od księdza się dowiaduje o swoim prezesie, a nie od organizacji matki. :(


Offline ihtis

Odp: Jak liczyć okres obowiązywania doktryny?
« Odpowiedź #17 dnia: 17 Październik, 2016, 02:13 »
... apostołowie nie należeli do grona niewolnika,....

To ja chyba też nie należę do poinformowanych. Gdzie w Strażnicy jest napisane, że 12 apostołów nie należało do grona NIewolnika?


Offline Roszada

Odp: Jak liczyć okres obowiązywania doktryny?
« Odpowiedź #18 dnia: 17 Październik, 2016, 10:06 »
To ja chyba też nie należę do poinformowanych. Gdzie w Strażnicy jest napisane, że 12 apostołów nie należało do grona NIewolnika?
Łoj wpierw poszukaj.
Masz przecież na jw.org skorowidz:

http://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1200272093

W przeszłości nasze publikacje podawały następujące wyjaśnienie: Jezus ustanowił wiernego niewolnika nad członkami czeladzi w dniu Pięćdziesiątnicy 33 roku n.e. Niewolnik – począwszy od tamtego dnia – wyobraża wszystkich pomazańców żyjących na ziemi w dowolnym okresie rozpatrywanych jako grupa” (Strażnica 15.07 2013 s. 20).

„Kontekst przykładu o niewolniku wiernym i roztropnym pokazuje, że zaczął się on spełniać nie w dniu Pięćdziesiątnicy 33 roku, lecz w obecnym czasie końca” (Strażnica 15.07 2013 s. 21).

   „W roku 1919, gdy nastąpiło duchowe odrodzenie, Jezus wybrał spośród nich wykwalifikowanych namaszczonych braci, żeby działali jako niewolnik wierny i roztropny, i ustanowił ich nad swoją czeladzią” (jw. s. 23).

Po to mamy na forum dział Nowe Światła aby z niego korzystać.
« Ostatnia zmiana: 17 Październik, 2016, 10:14 wysłana przez Roszada »


Offline ihtis

Odp: Jak liczyć okres obowiązywania doktryny?
« Odpowiedź #19 dnia: 17 Październik, 2016, 18:26 »
Roszada, między wierszami czuję w twym poście agresję, nie podoba mi się to. Fragmenty Strażnic, które przytoczyłeś, nie odpowiadają na moje pytanie.


Offline Roszada

Odp: Jak liczyć okres obowiązywania doktryny?
« Odpowiedź #20 dnia: 17 Październik, 2016, 18:36 »
Roszada, między wierszami czuję w twym poście agresję, nie podoba mi się to. Fragmenty Strażnic, które przytoczyłeś, nie odpowiadają na moje pytanie.
Cholernie jestem agresywny.
Rozszarpuję wszystkich jak leci, a kobiety szczególnie. :(


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: Jak liczyć okres obowiązywania doktryny?
« Odpowiedź #21 dnia: 17 Październik, 2016, 18:48 »
Roszada, między wierszami czuję w twym poście agresję, nie podoba mi się to. Fragmenty Strażnic, które przytoczyłeś, nie odpowiadają na moje pytanie.
??? :o :o

Może ten wątek Ci pomoże. jeśli coś konkretniej, to pytaj śmiało:
https://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php?topic=877.msg7667#msg7667
« Ostatnia zmiana: 17 Październik, 2016, 18:54 wysłana przez Abba »


Offline Roszada

Odp: Jak liczyć okres obowiązywania doktryny?
« Odpowiedź #22 dnia: 17 Październik, 2016, 18:52 »
Cytuj
Fragmenty Strażnic, które przytoczyłeś, nie odpowiadają na moje pytanie.
Jeśli piszą, że niewolnik zaistniał w 1919, a nie że został odtworzony wg wzorca z I wieku to chyba jasne, co?
Co we wskazanych cytatach było nie na temat?
Poza tym agresywnie wskazałem na jw.org skorowidz w którym ujęto wszystkie odsyłacze w tym temacie.
Cytuj
Gdzie w Strażnicy jest napisane, że 12 apostołów nie należało do grona NIewolnika?
Czy muszą pisać że nie należeli, skoro piszą, że niewolnik powstał w 1919 r.

*** w13 15.12 s. 16 CZY SOBIE PRZYPOMINASZ? ***
Kiedy miały się spełnić słowa Jezusa dotyczące niewolnika wiernego i roztropnego? (Mat. 24:45-47).
Zaczęły się one spełniać nie w dniu Pięćdziesiątnicy 33 roku n.e., lecz po roku 1914. Niewolnik został ustanowiony nad czeladzią, czyli wszystkimi chrześcijanami karmionymi duchowo, w roku 1919 (15.7, strony 21-23).
« Ostatnia zmiana: 17 Październik, 2016, 19:36 wysłana przez Roszada »


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: Jak liczyć okres obowiązywania doktryny?
« Odpowiedź #23 dnia: 17 Październik, 2016, 19:23 »
ihtis, zaktualizowałem dla Ciebie link do tego przemówienia:
Zobacz:
https://tv.jw.org/#pl/video/VODProgramsEvents/pub-jwbmw_201506_1_VIDEO

Przy okazji:
Fajnie "pojechali" nawet po tych, którzy im Biblię do naszych czasów donieśli.
To jest dopiero buta :(

Chociaż, skoro mowa tam o 1900 latach, to w sumie nie wynika z tego twierdzenie, że apostołów również nie uważają za "niewolnika". Raczej chodzi o czas późniejszy. Więc jeśli o to Ci chodzi, to takiego stwierdzenia o apostołach faktycznie chyba nie ma. Pomijając oczywiście , że w tym wystąpieniu jest wiele kłamstw i manipulacji, a także to, że cała ta nauka sklecona z podobieństwa o "słudze wiernym" nie ma podstawy. Ale nie o tym jest ten wątek.
« Ostatnia zmiana: 17 Październik, 2016, 19:41 wysłana przez Abba »


Offline ihtis

Odp: Jak liczyć okres obowiązywania doktryny?
« Odpowiedź #24 dnia: 18 Październik, 2016, 04:09 »
Abba Dziękuję, to jest satysfakcjonująca mnie odpowiedź, rzeczowa, i bez agresji :)

Do Roszady, to że uważają ŚJ że w roku 1919 ustanowił Jezus niewolnika, rodzi pytanie.... co to jest za ustanowienie? Nad miniem? Tak i nie. Niewolnik, sługa ów, on po prostu miał istnieć, i dopiero w czasie przyjścia, Miał być rozliczony. Czyli, mętlik cały czas. Ze słów Strażnicy, wynika, że mamy do czynienia z podwójnym procesem: najpierw ustanawianie niewolnika, a potem rozliczania z ustanowienia.  I to są dwie daty, dwa momenty. Dalej skoro, dopiero w 1919 roku ustanowiony został, to oznacza, że nie można winić zwiedzionych chrześcijan, za nic, bo nie było niewolnika, który by ich strzegł. Jej, zaczyna mi się to plątać. Więc już nie piszę, nie chcę poza tym zostać rozszarpany przez Roszadę. A pewnie i tak będę po tym wpisie.

Abba dzięki za film. Roszadzie też dziękuję za odpowiedź. Temat trudny dla mnie, proszę o wyrozumiałość.
« Ostatnia zmiana: 18 Październik, 2016, 04:21 wysłana przez ihtis »


Offline Roszada

Odp: Jak liczyć okres obowiązywania doktryny?
« Odpowiedź #25 dnia: 18 Październik, 2016, 08:44 »
Abba Dziękuję, to jest satysfakcjonująca mnie odpowiedź, rzeczowa, i bez agresji :)

Do Roszady, to że uważają ŚJ że w roku 1919 ustanowił Jezus niewolnika, rodzi pytanie.... co to jest za ustanowienie? Nad miniem? Tak i nie. Niewolnik, sługa ów, on po prostu miał istnieć, i dopiero w czasie przyjścia, Miał być rozliczony. Czyli, mętlik cały czas. Ze słów Strażnicy, wynika, że mamy do czynienia z podwójnym procesem: najpierw ustanawianie niewolnika, a potem rozliczania z ustanowienia.  I to są dwie daty, dwa momenty. Dalej skoro, dopiero w 1919 roku ustanowiony został, to oznacza, że nie można winić zwiedzionych chrześcijan, za nic, bo nie było niewolnika, który by ich strzegł. Jej, zaczyna mi się to plątać. Więc już nie piszę, nie chcę poza tym zostać rozszarpany przez Roszadę. A pewnie i tak będę po tym wpisie.

Abba dzięki za film. Roszadzie też dziękuję za odpowiedź. Temat trudny dla mnie, proszę o wyrozumiałość.
Światowi ludzie mawiają: bez pół litra tego nie rozbierzesz. :)


Offline Roszada

Odp: Jak liczyć okres obowiązywania doktryny?
« Odpowiedź #26 dnia: 18 Październik, 2016, 12:22 »
Abba Dziękuję, to jest satysfakcjonująca mnie odpowiedź, rzeczowa, i bez agresji :)

Do Roszady, to że uważają ŚJ że w roku 1919 ustanowił Jezus niewolnika, rodzi pytanie.... co to jest za ustanowienie? Nad miniem? Tak i nie. Niewolnik, sługa ów, on po prostu miał istnieć, i dopiero w czasie przyjścia, Miał być rozliczony. Czyli, mętlik cały czas. Ze słów Strażnicy, wynika, że mamy do czynienia z podwójnym procesem: najpierw ustanawianie niewolnika, a potem rozliczania z ustanowienia.  I to są dwie daty, dwa momenty. Dalej skoro, dopiero w 1919 roku ustanowiony został, to oznacza, że nie można winić zwiedzionych chrześcijan, za nic, bo nie było niewolnika, który by ich strzegł. Jej, zaczyna mi się to plątać. Więc już nie piszę, nie chcę poza tym zostać rozszarpany przez Roszadę. A pewnie i tak będę po tym wpisie.

Abba dzięki za film. Roszadzie też dziękuję za odpowiedź. Temat trudny dla mnie, proszę o wyrozumiałość.
Ta zmiana dotycząca niewolnika to nie jedyna.
Bo mienie, o którym wspominasz to zupełnie inne mienie i w innym czasie:

„Mienie” przekazane „niewolnikowi” w „wielkim ucisku”

Do tej pory rozumieliśmy, że ‘przybycie’, o którym mówi werset 46, dotyczy przyjścia Jezusa w celu skontrolowania duchowego stanu pomazańców w roku 1918, i że ustanowienie niewolnika nad całym mieniem Pana dokonało się w roku 1919 (Malach. 3:1). Niemniej głębsza analiza wskazuje, że powinniśmy zrewidować swoje zrozumienie dotyczące czasu spełniania się pewnych elementów proroctwa Jezusa” (Strażnica 15.07 2013 s. 8).

„Logiczny jest więc wniosek, że gdy zgodnie z Ewangelią według Mateusza 24:46, 47 Jezus przybywa, by ustanowić niewolnika nad całym swoim mieniem, również chodzi tu o jego przyszłe przybycie podczas wielkiego ucisku” (jw. s. 8).

Jezus nie przybył ustanowić wiernego niewolnika nad całym swoim mieniem w roku 1919, ale że zrobi to w trakcie wielkiego ucisku” (jw. s. 8).


„Mieniem” „niewolnika” jest Królestwo Mesjańskie

   „W przeszłości nasze publikacje podawały następujące wyjaśnienie (...) W roku 1919 Jezus ustanowił wiernego niewolnika »nad całym swoim mieniem« – nad wszystkimi ziemskimi sprawami Królestwa. Jednakże dalsza głęboka analiza połączona z modlitwą skłania do wniosku, że musimy zweryfikować swoje zrozumienie słów Jezusa o niewolniku wiernym i roztropnym (Prz. 4:18)” (Strażnica 15.07 2013 s. 20-21).

   „Obecnie do jego mienia zalicza się Królestwo Mesjańskie, które należy do niego od roku 1914 i które będzie dzielił ze swymi namaszczonymi naśladowcami (Obj. 11:15)” (Strażnica 15.07 2013 s. 24-25).


Offline ihtis

Odp: Jak liczyć okres obowiązywania doktryny?
« Odpowiedź #27 dnia: 18 Październik, 2016, 14:34 »
Dzięki Roszada, tego jest tak dużo, a ty to ogarniasz. Powinieneś dołączyć do Ciała Kierowniczego.
A co do tematu, to mamy niewolnika, potem go nie mamy, i znów go mamy, tylko gdzie indziej, i kto inny nim jest :)
Kolejna sprawa, to jak wytłumaczyłeś, mienie mieniu nie równe.
Jej, właśnie pomyślałem, że można by było organizować kursy dla starszych zboru, w których moglibyśmy im tłumaczyć w co wierzą a w co nie wierzą, w co wierzyć przestali i w co wierzyć prawdopodobnie za niedługo będą.
Bez takiego forum, bez dostępu do tylu dobrych odstępczych opracowań, ciekaw jestem jaka jest faktyczna recepcja nauczania niewolnika.
Gdyby im zrobić test - starszym, z doktryny, ciekaw jestem ilu by zdało? I co by pisali? To mogłoby być nawet śmieszne lub żenujące.
Pozdrawiam



Offline Roszada

Odp: Jak liczyć okres obowiązywania doktryny?
« Odpowiedź #28 dnia: 18 Październik, 2016, 16:11 »
Ja bym tego nie ogarniał, gdybym tego nie notował i ustawiał sobie.
Czasem rydwan tak pędzi, że nie sposób nawet starszym spamiętać.
Pewnie nie jeden starszy pod nosem se 'zaklął': znów zmiana, co ja ludziom powiem :)
Najważniejsze dla nich zapamiętać nową naukę, a starszą już puszcza się w niepamięć. ;)
A najlepiej jak przybywają wciąż nowi ŚJ, wtedy nie trzeba im nawet starszej nauki wspominać.
Kto dziś z tych nowych zna 'starą' naukę o "pokoleniu roku 1914", która odeszła 1 listopada 1995 r.?


Offline bene

Odp: Jak liczyć okres obowiązywania doktryny?
« Odpowiedź #29 dnia: 18 Październik, 2016, 21:17 »
ihtis, zaktualizowałem dla Ciebie link do tego przemówienia:
Zobacz:
https://tv.jw.org/#pl/video/VODProgramsEvents/pub-jwbmw_201506_1_VIDEO

Przy okazji:
Fajnie "pojechali" nawet po tych, którzy im Biblię do naszych czasów donieśli.
To jest dopiero buta :(

Chociaż, skoro mowa tam o 1900 latach, to w sumie nie wynika z tego twierdzenie, że apostołów również nie uważają za "niewolnika". Raczej chodzi o czas późniejszy. Więc jeśli o to Ci chodzi, to takiego stwierdzenia o apostołach faktycznie chyba nie ma. Pomijając oczywiście , że w tym wystąpieniu jest wiele kłamstw i manipulacji, a także to, że cała ta nauka sklecona z podobieństwa o "słudze wiernym" nie ma podstawy. Ale nie o tym jest ten wątek.
Jak dla mnie to przemówienie Davida Splane: Przez 1900 lat nie było „niewolnika” (Mat. 24:45) to prawdziwa bomba. Każdy Świadek Jehowy powinien przesłuchać sobie to przemówienie przynajmniej kilka razy dziennie. Szczególnie powinien zapamiętać zdanie z początku
Cytuj
Po pierwsze co jest źródłem pokarmu duchowego? Biblia. A teraz prześledźmy te 1900 lat. Co wiemy o Biblii. Przede wszystkim mniej więcej do 1455 roku nie było drukowanych egzemplarzy. 
Z tego co ja rozumiem to już nie wszelkiego rodzaje publikacje lecz sama Biblia jest źródłem pokarmu duchowego. I to powinien sobie wbić do głowy i serca każdy miłując Boga człowiek. A teraz co wynika z faktu że uważają że przez 1900 lat nie było niewolnika. Z ciekawości zerknąłem na informację o Gedeonitach https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowe_Stowarzyszenie_Gedeonit%C3%B3w spełniają oni wszystkie kryteria o których to wspominał Splane rozpowszechniają praktycznie tylko Biblię, działają ponad podziałami między wyznaniami, nastawieni są na ewangelizację a najciekawsze jest to że powstali w 1899 czyli praktycznie spełniają kryterium 1900 lat. Może to tylko zbieżność a może to oni są tym niewolnikiem wiernym i rozumnym.
Ciekawe jakie rośliny mają zmysły by poznać jaką budowę ma  owad oraz gdzie mają mózg aby mogły przetwarzać dane z poprzednich cyklów swojej egzystencji aby móc dostosować się do jego budowy