Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jak liczyć okres obowiązywania doktryny?  (Przeczytany 13706 razy)

Offline MX

Odp: Jak liczyć okres obowiązywania doktryny?
« Odpowiedź #45 dnia: 18 Sierpień, 2017, 09:10 »
W NT są słowa Pana Jezusa, że po jego odejściu przyśle takiego jak on Pocieszyciela, Ducha Prawdy i on wprowadzi was w prawdę itd. Czyli z definicji chrześcijanie mieli być wprowadzani w prawdę w przeciwieństwie do narodu izraelskiego gdzie Prawo było dane. Jak długo trwało to wprowadzanie przez Ducha w prawdę ? Czy do momentu spisania i uznania za natchnione ksiąg biblijnych ? Czy też ten okres nadal trwa ?

Druga sprawa. Zapis biblijny to jedno, a jego zrozumienie, interpretacja to drugie.

Różnica między kościołami, a kultem SJ jest też taka, że każdy wyznawca kościołów czy to katolickiego, czy jakiegoś protestanckiego może mieć wpływ na nauczanie swego kościoła. Każdy może się poświęcić teologii (nie mówię o apologetyce tylko teologii). U SJ to raczej mocno ograniczone, żeby nie powiedzieć niemożliwe. Oprócz CK reszta to zwykli zjadacze tego co CK pod swoim nadzorem wypuści z ust lub w formie pisanej. Zwykli SJ nic nie pogłębiają tylko biernie przyjmują to co inni podali do wierzenia.

Zgodzę się, że doktryn to SJ nie mają tylko wytyczne, czy jak to zwał. Tak jak nie mają teologii. Ten ruch to zbudowany jest na negacji wobec tradycyjnych doktryn, ciągłej konfrontacji 'bo oni be' i na sprzedawaniu materialistycznej nadziei na życie w raju w dostatku i zaspokojeniu podstawowych potrzeb socjalnych.

MX - koniec - MX



Offline robbo1

Odp: Jak liczyć okres obowiązywania doktryny?
« Odpowiedź #46 dnia: 19 Sierpień, 2017, 17:56 »
Tylko,że
R.Franz od swego wuja F.Franza wielokrotnie słyszał,żeby w poszukiwaniu odpowiedzi korzystał z powszechnie dostępnych publikacji,takich jak inne przekłady,konkordancje,słowniki itp.Czytamy o tym w książce "Kryzys sumienia".
Ja tak czynię od dawna.
I nikt przeciw temu nie występuje.
« Ostatnia zmiana: 19 Sierpień, 2017, 17:58 wysłana przez robbo1 »


Offline Roszada

Odp: Jak liczyć okres obowiązywania doktryny?
« Odpowiedź #47 dnia: 20 Październik, 2018, 15:46 »
Uczestnicząc na kilku forach, gdzie byli też ŚJ, zauważyłem że oni nigdy nie chwalili się z ogłoszenia nowych świateł.
Niby słyszałem, że cieszą się z nowych prawd, nowych nauk, ale chyba tylko cieszą się w swoim gronie. :-\

Nie zdarzyło mi się jeszcze by to ŚJ zakładał wątek o nowych światłach. :)
Zawsze to ja zakładałem, a oni jakby się tego wstydzili? :(

Tym samym jakby opóźniają wprowadzanie nowej nauki. ;D


Offline Roszada

Odp: Jak liczyć okres obowiązywania doktryny?
« Odpowiedź #48 dnia: 02 Listopad, 2018, 18:27 »
I właśnie jak to jest z królem północy, tym z Rosji. :)

Niby ogłoszone na statutowym spotkaniu, ale czy ŚJ może dziś już powiedzieć o tym ludziom wprost?
Musi czekać, aż ukaże się Strażnica w 3 miesiące przed czasem?
Musi zaglądnąć do niej dopiero, jak będzie dany miesiąc z jej okładki?
Musi czekać aż będą ją w dwa czy trzy miesiące później studiować?
« Ostatnia zmiana: 02 Listopad, 2018, 19:52 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Jak liczyć okres obowiązywania doktryny?
« Odpowiedź #49 dnia: 23 Listopad, 2018, 17:51 »
Przykładem 'konfliktu' co do nowego światła jest nowa książka o Księdze Ezechiela.
Wprowadza ona 4 nowe światła, które omówiono tu:

https://swiadkowiejehowywpolsce.org/nowe-swiatla/2018-cztery-nowe-nauki-z-ksiegi-ezechiela/msg165281/#msg165281

Ale książka wyszła tylko po angielsku i w Ameryce obowiązuje już nowe światło w roku 2018.
Polacy teoretycznie o nim nie wiedzą. Książka w tym roku zapewne się już nie ukaże. Czy w przyszłym? Kto wie.
Inna o Jezusie ukazała się po polsku w 2 lata później, po angielskiej wersji.

Teoretycznie polski ŚJ nic nie wie o nowych naukach z Ez i przedstawiane mu nowiny może uznać za herezje. ;D


Offline kormoran

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 229
  • Polubień: 549
  • Każda zmiana ma iść ku lepszemu
Odp: Jak liczyć okres obowiązywania doktryny?
« Odpowiedź #50 dnia: 15 Grudzień, 2018, 21:42 »
Ta zmiana dotycząca niewolnika to nie jedyna.
Bo mienie, o którym wspominasz to zupełnie inne mienie i w innym czasie:

„Mienie” przekazane „niewolnikowi” w „wielkim ucisku”

Do tej pory rozumieliśmy, że ‘przybycie’, o którym mówi werset 46, dotyczy przyjścia Jezusa w celu skontrolowania duchowego stanu pomazańców w roku 1918, i że ustanowienie niewolnika nad całym mieniem Pana dokonało się w roku 1919 (Malach. 3:1). Niemniej głębsza analiza wskazuje, że powinniśmy zrewidować swoje zrozumienie dotyczące czasu spełniania się pewnych elementów proroctwa Jezusa” (Strażnica 15.07 2013 s. 8).

„Logiczny jest więc wniosek, że gdy zgodnie z Ewangelią według Mateusza 24:46, 47 Jezus przybywa, by ustanowić niewolnika nad całym swoim mieniem, również chodzi tu o jego przyszłe przybycie podczas wielkiego ucisku” (jw. s. 8).

Jezus nie przybył ustanowić wiernego niewolnika nad całym swoim mieniem w roku 1919, ale że zrobi to w trakcie wielkiego ucisku” (jw. s. 8).


„Mieniem” „niewolnika” jest Królestwo Mesjańskie


   „W przeszłości nasze publikacje podawały następujące wyjaśnienie (...) W roku 1919 Jezus ustanowił wiernego niewolnika »nad całym swoim mieniem« – nad wszystkimi ziemskimi sprawami Królestwa. Jednakże dalsza głęboka analiza połączona z modlitwą skłania do wniosku, że musimy zweryfikować swoje zrozumienie słów Jezusa o niewolniku wiernym i roztropnym (Prz. 4:18)” (Strażnica 15.07 2013 s. 20-21).

   „Obecnie do jego mienia zalicza się Królestwo Mesjańskie, które należy do niego od roku 1914 i które będzie dzielił ze swymi namaszczonymi naśladowcami (Obj. 11:15)” (Strażnica 15.07 2013 s. 24-25).

Czytam i pierwszy raz o tym słyszę. Może to znak jak dawno mnie nie było na SK ?  ;) A na poważnie to nasunęły mi się dwie refleksje,
1. skoro zostanie ustanowiony nad mieniem w wielkim ucisku - to dlaczego podają, że "Obecnie do jego mienia zalicza się Królestwo Mesjańskie, które należy do niego od roku 1914"
2. skoro dzisiaj nie jest ustanowiony nad całym mieniem - to dlaczego wszystkie Sale, inne nieruchomości oraz inne dobra przechodzą na WTS ?


Offline Roszada

Odp: Jak liczyć okres obowiązywania doktryny?
« Odpowiedź #51 dnia: 15 Grudzień, 2018, 22:47 »
Bez pół basa nie rozbieriosz.


Offline Roszada

Odp: Jak liczyć okres obowiązywania doktryny?
« Odpowiedź #52 dnia: 22 Czerwiec, 2022, 17:43 »
Jeszcze raz podszedłem do tematu.

Od kiedy obowiązuje nowe światło?

- od momentu wymyślenia i przegłosowania przez CK
- od momentu ogłoszenia przez CK na spotkaniu statutowym
- od momentu ogłoszenia na kongresie
- od momentu zamieszczenia Strażnicy na jworg
- od momentu wydrukowania w Strażnicy
- od momentu otrzymania Strażnicy przez głosicieli
- od momentu omawiania danej Strażnicy na zebraniu

Pewnie CK powinno się samo wypowiedzieć, bo to jego broszka. :)