Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Drapieżniki w raju?  (Przeczytany 13277 razy)

KaiserSoze

  • Gość
Drapieżniki w raju?
« dnia: 20 Wrzesień, 2016, 08:27 »
mav: Post został usunięty z powodu roszczeń z tytułu praw autorskich zgłoszonych przez KaiseraSoze.

Omawiany fragment z Przebudźcie się! z 1983 roku, numer 5, strona 7:

Cytuj
Stwarzając zwierzęta i ludzi do życia na ziemi, Bóg nie chciał, żeby się wzajemnie zabijali. Zostali stworzeni do tego, żeby żyć w pokojowych stosunkach. Dlatego ówczesne warunki całkowicie różniły się od dzisiejszych. Sprawozdanie mówi: „Obejrzał Bóg wszystko, co uczynił, a oto było bardzo dobre” (Rodz. 1:31).
Ludzie mieli miłościwie utrzymywać w podległości „ryby morskie, stworzenia latające pod niebem i każde żywe stworzenie, które się porusza na ziemi” (werset 28). Żadne zwierzę w ogrodzie Eden nie zabijało. Zwierzęta nie zagrażały człowiekowi ani człowiek nie zagrażał żadnemu zwierzęciu.
(...)
Zwierzęta, które tak jak nasi prarodzice odżywiały się w ogrodzie Eden pokarmem roślinnym, zaczęły się wzajemnie pożerać, a nieraz także pożerać ludzi (Rodz. 1:30). Po potopie zaś zezwolono człowiekowi na spożywanie mięsa, żeby mu ułatwić utrzymanie się przy życiu (Rodz. 9:2-4).
(...)
Nie zapominajmy, że warunki panujące dziś na ziemi nie odpowiadają warunkom istniejącym w raju Eden. Tamto środowisko było zupełnie inne. Prawdopodobnie było też wiele odmiennych pokarmów. Zwierzęta mające silniejsze zęby jadły zapewne twardszy pokarm. Ich zęby były do tego przystosowane.
(...)
A co sądzić o twierdzeniu Bertranda Russella, że ktoś wszechwiedzący i wszechmocny nie powinien był stworzyć takiego chaotycznego świata. Jego zdaniem — jak też wielu innych — Bóg, jeśli istnieje, ponosi odpowiedzialność za taki świat.
Jednakże Stwórca, Jehowa Bóg, nie jest władcą tego świata. Obecnym systemem rzeczy kierują ludzie, którzy się od Niego uniezależnili, a manewruje nimi zbuntowane niewidzialne stworzenie duchowe, Szatan Diabeł. Biblia określa go mianem „boga tego systemu rzeczy”
« Ostatnia zmiana: 25 Sierpień, 2019, 09:56 wysłana przez mav »


Offline noelo

Odp: Drapieżniki w raju?
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Wrzesień, 2016, 09:26 »
1. one nie żarły trawy, tylko tajemne twarde pokarmy, które przez grzech Adama zniknęły z Ziemi xD
2. to nie Bóg ustalał, kto na kogo będzie polował, samo się popsuło bez jego ingerencji podczas gdy Szatan przejął władzę
3. dlaczego nielogiczny? dla mnie nie taki nielogiczny. Szatan podjudził Adama, Adam się zbuntował i Bóg nie ma z tym nic wspólnego bo już cała Ziemia się popsuła :P

Kto to był Bertrand Russel?

EDIT: i dlaczego od razu hejty, może dla odmiany propsy? :P


Offline Roszada

Odp: Drapieżniki w raju?
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Wrzesień, 2016, 09:29 »
Kiedy nastąpiła zmiana z roślinożernego lwa, na mięsożernego? :)
Podczas potopu przebiegła ewolucja? ;)
Szybka. :-\
Pewnie na arce się tak wygłodził, że po zejściu na ląd, jak popatrzył, że Noe składa ofiarę ze zwierząt, sam się rozochocił. ;)


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Drapieżniki w raju?
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Wrzesień, 2016, 09:37 »


Offline Roszada

Odp: Drapieżniki w raju?
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Wrzesień, 2016, 09:40 »
Kto to był Bertrand Russel?
Daaaaleeeki krewny Charlesa Taze Russella, założyciela Towarzystwa Strażnica. ;D


Offline noelo

Odp: Drapieżniki w raju?
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Wrzesień, 2016, 09:46 »
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bertrand_Russell

Jakbym chciała poczytać Wikipedię, to bym sobie wpisała jego nazwisko w Google. Liczyłam na to że mi streścisz xP


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Drapieżniki w raju?
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Wrzesień, 2016, 09:51 »
Jakbym chciała poczytać Wikipedię, to bym sobie wpisała jego nazwisko w Google. Liczyłam na to że mi streścisz xP

Ech ta dzisiejsza młodzież :D


Offline zaocznie wywalony

Odp: Drapieżniki w raju?
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Wrzesień, 2016, 10:11 »
Ech ta dzisiejsza młodzież :D
No co się mnie czepiasz  ;D


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Drapieżniki w raju?
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Wrzesień, 2016, 10:12 »
No co się mnie czepiasz  ;D

Młodzież dzielimy na
- dobrze wychowaną
oraz
- ech tą dzisiejszą

Sam się zdefiniuj :)


Offline zaocznie wywalony

Odp: Drapieżniki w raju?
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Wrzesień, 2016, 10:23 »
Młodzież dzielimy na
- dobrze wychowaną
oraz
- ech tą dzisiejszą

Sam się zdefiniuj :)
Ja jestem :
Niespełna pięćdziesięcioletnią
Dobrze wychowaną
Tą dzisiejszą - (prawie) (bez ech)  ;D


Offline Fantom

Odp: Drapieżniki w raju?
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Wrzesień, 2016, 11:28 »
hola,hola,gdzie możemy w biblii przeczytać,że w raju były drapieżniki?:) Na poczekaniu wymyśliłem taką o to teoryjkę:w raju były same roślinożerne zwierzęta.Np. były zwierzątka z rodziny kotowatych,ale roślinożerne.Najlepszym momentem pojawienia się mięsożernych drapieżników,byłby czas opuszczenia Arki.CK naucza,że z każdego rodzaju powstały różne gatunki.Wtedy może właśnie doszło do przystosowania się do nowych warunków.Oczywiście problem pojawia się w czasie.Czy krótki  czas po wyjściu z arki pozwoliłby na takie zróżnicowanie,adaptacje itp.
 Inna moja wymyślona wersja to ta,że w raju żyły sobie tylko roślinożerne(bydło domowe),a poza rajem mięsożerne(dzikie zwierzęta).24 Potem Bóg rzekł: «Niechaj ziemia wyda istoty żywe różnego rodzaju: bydło, zwierzęta pełzające i dzikie zwierzęta według ich rodzajów!»
 Biblia mówi jednak,że na całej ziemi miały żywić się roślinnością i tu pojawia się problem.30 ''A dla wszelkiego zwierzęcia polnego i dla wszelkiego ptactwa w powietrzu, i dla wszystkiego, co się porusza po ziemi i ma w sobie pierwiastek życia, będzie pokarmem wszelka trawa zielona Pytanie czy użyte w tym zdaniu słowo ''ziemia'' miało oznaczać cały glob ziemski,czy tylko obszar w zasięgu Adama i Ewy.
 Rz.10:18 ''Pytam więc: czy może nie słyszeli? Ależ tak:
Po całej ziemi rozszedł się ich głos, aż na krańce świata ich słowa''. Czy możliwe,aby za czasów Pawła Ewangelia dotarła na krańce świata?Na całą ziemię? Raczej nie. Chodziło chyba raczej o jakieś cywilizacje w zasięgu ręki.

 Co ciekawe w tej wyliczance zabrakło dzikich zwierząt nad którymi miał panować człowiek.Czyżby miał panować tylko nad ptactwem,bydłem i zwierzętami pełzającymi po ziemi?Co rozumiemy przez pełzające?Takie jak wąż?Gdyby chodziło o wszystkie zwierzeta to chyba i bydło by by się do tego zaliczało.Jednak bydło zostało wymienione wcześniej.26 3''A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!»
 Genaralnie do dzisiaj tak pozostało,ze człowiek panuje nad zwięrzetami domowymi.Nad dzikimi już nie.Z pewnymi wyjątkami.
 Jestem po nocnej zmianie,a godzina jest dla mnie późna.Być może coś pokręciłem:)
« Ostatnia zmiana: 20 Wrzesień, 2016, 11:39 wysłana przez fantom »
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Tazła

  • Mistrzyni Ciętej Riposty
  • Wiadomości: 3 356
  • Polubień: 12349
  • Nigdy nie marzyłam o sukcesie. Pracowałam na niego
Odp: Drapieżniki w raju?
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Wrzesień, 2016, 11:33 »
  Sorry ale muszę to na pisać....

Moim zdaniem w raju mieszkali....Ewa ta małpa, Adam ten osioł i wąż podły gad.  ;D
Szukam osób wątpiących w słuszność organizacji z okolic Wyszkowa ( mazowieckie).


Offline Fantom

Odp: Drapieżniki w raju?
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Wrzesień, 2016, 11:36 »
Ja bym to odwrócił.Ewa głupia jak osioł.Adam ta małpa-małpował po Ewie.
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Drapieżniki w raju?
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Wrzesień, 2016, 11:37 »
hola,hola,gdzie możemy w biblii przeczytać,że w raju były drapieżniki?:)

Wg tego artykułu, który cytowałem wskazuje na to Rodzaju 1:29, 30
Cytuj
I przemówił Bóg: „Oto dałem wam wszelką roślinność wydającą nasienie, która jest na powierzchni całej ziemi, i wszelkie drzewo, na którym jest owoc drzewa wydający nasienie.+ Niech wam to służy za pokarm. I wszelkiemu dzikiemu zwierzęciu ziemi, i wszelkiemu latającemu stworzeniu niebios oraz wszystkiemu, co się porusza po ziemi, w czym jest życie jako dusza, [dałem] na pokarm wszelką zieloną roślinność”. I tak się stało.


Offline noelo

Odp: Drapieżniki w raju?
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Wrzesień, 2016, 11:39 »
drapieżnik - zwierzę żywiące się mięsem innych zwierząt; zwierzę drapieżne

Twój cytat nie spełnia definicji; skoro żywiły się trawą, drapieżnikami nie były.