Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Urodziny w Biblii  (Przeczytany 15683 razy)

Offline Lila

Odp: Urodziny w Biblii
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Wrzesień, 2016, 14:44 »
Ale co to znaczy obchodzić urodziny?
Czy to jakieś bałwochwalstwo?

Jakie to elementy:

kupuję np. tort lub ciasta
przychodzą goście
wręczają prezenty, kwiaty i składają życzenia, żeby mi Bóg błogosławił zdrowiem.
szampan, wino i smakołyki.
Wszystko.

Czy są jakieś padania na twarz przede mną?
Czy jest wzywanie jakichś bogów?

Nie wiem, czy to dobrze - raczej nie, ale znam przypadki, w których moi znajomi podczas świętowania urodzin z szampanem i winkiem faktycznie padali na twarz i wtedy krzyczeli "o boże!", albo "o qr#a!".
Nie wiem, jak to świadczy o ich bogach i czy w tej chwili ich czcili :)


Offline NiepokornaHadra

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 078
  • Polubień: 2332
  • "Zabierz ze sobą tylko dobre wspomnienia" (GD)
Odp: Urodziny w Biblii
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Wrzesień, 2016, 15:28 »
Nie wiem czy to ja mam jakieś dziwne szczęście albo i pecha (dowolność), nigdy nie byłam na urodzinach na których by ktoś spił się do nieprzytomności, nikt nikomu nie ukradł portfela, telefonu, kluczyków, żadnych bójek, nikt nikogo nie zgwałcił, nie było żadnych orgii, nie było padania na twarz przed czymkolwiek czy kimkolwiek.
Teraz nie wiem czy to wts mi kit wciskał przez cały czas, czy to ja zadaję się z dziwnymi światusami. Powinnam złożyć reklamację, jeśli tak to do kogo?

Jesteśmy dorośli bądźmy poważni, to co zarzucają obchodzeniu urodzin, to jakaś farsa. Morderstwa, pijaństwo, obżarstwo i inne to dzieje się wszędzie tam gdzie są ludzie, to jakiego ktoś jest wyznania nie ma nic do tematu, tu raczej wchodzi w kwestię wychowanie, kultura osobista.

Co często podkreślają, dlaczego tylko raz w roku taka zabawa, niby racja, powiedzmy sobie szczerze, kto na to będzie mieć czas żeby częściej tworzyć takie imprezy. Na chłopski rozum, ponoć nic złego nie ma w tortach, ale tego dnia niet.
Skoro urodziny to też stukanie się kieliszkami, unoszenie kieliszków ku górze, śpiewanie '100 lat' (a przecież mają żyć wiecznie).

Przepraszam ale nie chce mi się bardziej tego rozwlekać, nawet tego pisać jakoś logicznie, albo żeby chociaż wyglądało ze nie mam ilorazu inteligencji ameby. Mam zły tydzień, nie chce mi się myśleć.
"Bardziej niż w kwiaty, które więdną, możemy wdać się w chwasty. A te stale rosną i trudno się ich pozbyć" <T.O.P>

"...niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie..." <Immanuel Kant>


Tusia

  • Gość
Odp: Urodziny w Biblii
« Odpowiedź #17 dnia: 09 Wrzesień, 2016, 15:40 »
Nie wiem czy to ja mam jakieś dziwne szczęście albo i pecha (dowolność), nigdy nie byłam na urodzinach na których by ktoś spił się do nieprzytomności, nikt nikomu nie ukradł portfela, telefonu, kluczyków, żadnych bójek, nikt nikogo nie zgwałcił, nie było żadnych orgii, nie było padania na twarz przed czymkolwiek czy kimkolwiek.

Ja też nie spotkałem się z sytuacją, by ktoś na urodzinach ściął głowę...
(Mk 6,25)


Offline Roszada

Odp: Urodziny w Biblii
« Odpowiedź #18 dnia: 09 Wrzesień, 2016, 16:15 »
Ja najczęściej nie chodzę na urodziny, ale na urodzinki, dzieci. :)
Dorośli w naszych stronach zazwyczaj obchodzą imieniny. :D

Urodziny u nas to obchodzą tak zwani 80+.
Np. byłem w lutym na urodzinach mamy siostry 94 lata skończyła. :-\
Cytuj
I jeszcze na dodatek zacieśniasz więzy rodzinne, a to już jest bardzo złe, bo stawia pod znakiem zapytania lojalność w przyszłości wobec org
Zapomniałaś dodać, że na urodzinach zazwyczaj będą ludzie z rodziny 'ze świata', jeśli ktoś jest jako rodzynek ŚJ, albo w mniejszości. :-\


Offline gerontas

Odp: Urodziny w Biblii
« Odpowiedź #19 dnia: 09 Wrzesień, 2016, 17:07 »
Jeżeli świadkowie Jehowy obchodzą rocznicę ślubu to dlaczego nie obchodzić kolejną rocznicę urodzin.
Jaka to różnica? Czy podczas rocznicy ślubu nie wydarzyły się gdzieś jakieś złe rzeczy. Na pewno tak.
Jeśli tak to dlaczego obchodzimy rocznicę ślubu? To jakiś bzdurny argument WTS-u odnośnie urodzin.
Apostoł Paweł to nawet pisał, że złe rzeczy działy się podczas Wieczerzy Pańskiej, niektórzy niegodnie
spożywali. To znaczy, że mamy tą Wieczerzę nie obchodzić?


Offline Deborah

Odp: Urodziny w Biblii
« Odpowiedź #20 dnia: 09 Wrzesień, 2016, 17:29 »
Jeżeli świadkowie Jehowy obchodzą rocznicę ślubu to dlaczego nie obchodzić kolejną rocznicę urodzin.
Jaka to różnica? Czy podczas rocznicy ślubu nie wydarzyły się gdzieś jakieś złe rzeczy. Na pewno tak.
Jeśli tak to dlaczego obchodzimy rocznicę ślubu? To jakiś bzdurny argument WTS-u odnośnie urodzin.
I to jeszcze jak hucznie niektórzy obchodzą. ;) Słyszałam o imprezach w wynajmowanych lokalach na kilkanaście lub więcej osób. Niektórzy rekompensują sobie jak mogą nie obchodzenie świąt, urodzin itp. lub też szukają okazji, by sobie poszaleć przy muzyce i alkoholu.
Ja osobiście również nie obchodzę urodzin, chociaż nie jestem przeciwnikiem tych, którzy to robią. Uważam, że Biblia w ogóle nie wypowiada się na ten temat i powinno być to kwestią sumienia - czy obchodzić, a jeżeli tak, to w jaki sposób.

Co ciekawe w Biblii Poznańskiej pierwsza część wersetu z Hioba 1:4 brzmi tak:
"Synowie jego mieli zwyczaj schodzić się na uczty, które każdy z nich kolejno urządzał w swoim domu w ustalonym dniu."
W przypisie napisano: "Uczty urządzane przez synów Joba miały charakter rodzinnego spotkania z wzajemnej miłości."
Natomiast wersety z Hioba 3:1-3 oddano tak: "W końcu Job otworzył usta i przeklinał dzień swego narodzenia. Zabrał głos i przemówił: Niech zginie dzień, w którym się urodziłem i noc, podczas której powiedziano: Począł się człowiek."

Dla mnie są to słowa udręczonego ogromnymi nieszczęściami człowieka, których było zbyt wiele, jak na jedną osobę.
Jest to tak traumatyczne, że w tym momencie chciałby po prostu umrzeć, a najlepiej - cofnąć czas i nigdy się nie urodzić.
« Ostatnia zmiana: 09 Wrzesień, 2016, 17:31 wysłana przez Deborah »


Offline Światus

Odp: Urodziny w Biblii
« Odpowiedź #21 dnia: 09 Wrzesień, 2016, 17:31 »
Po pierwsze primo; Biblia mówi o urodzinach.
Po drugie primo; Biblia NIE ZAKAZUJE obchodzenia urodzin.

Gdyby postępować wg logiki WTS, nie powinno sie głosić Ewangelii bo tylko Apostoł Jan zmarł śmiercią naturalną. Lub przykład juz stricte biblijny;
Rzym 8:36 Jak to jest napisane:
Z powodu Ciebie zabijają nas przez cały dzień,
uważają nas za owce przeznaczone na rzeź.

Po trzecie primo; Z pewnością czytaliście te niekończące się rodowody;
Ten i ten, żył 680 lat i miał synów i córki. Dziwne trochę, że liczyli sobie lata, a nie obchodzili urodzin.

Świadkowie Jehowy twierdzą, że chrześcijan nie obowiązuje prawo mojżeszowe, a ustanawianie dodatkowych ciężarów, jako tradycji potępiają. Jednak nie są konsekwentni, jeśli chodzi o urodziny i ich stosunek do nich. Prawo mojżeszowe nic nie mówi o obchodzeniu urodzin ani nie potępia ani nie pochwal. Zupełna cisza w tym temacie obchodzenia rocznicy urodzin. Świadkowie Jehowy jednak odwołują się do tradycji i twierdzą, że izraelici brzydzili się tego typu świętem.

Gdyby nawet w prawie mojżeszowym był wyraźny zakaz obchodzenia urodzin to i tak nas naśladowców Chrystusa taki zakaz by nie obowiązywał, a tym bardziej nie obchodzi nas tradycja.
Tu więcej;
http://pomazancowy.blogspot.com/2015/11/urodziny-w-swietle-biblii.html
« Ostatnia zmiana: 09 Wrzesień, 2016, 17:40 wysłana przez Światus »
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Urodziny w Biblii
« Odpowiedź #22 dnia: 09 Wrzesień, 2016, 17:50 »
Jeżeli świadkowie Jehowy obchodzą rocznicę ślubu to dlaczego nie obchodzić kolejną rocznicę urodzin.
Jaka to różnica? Czy podczas rocznicy ślubu nie wydarzyły się gdzieś jakieś złe rzeczy. Na pewno tak.
Jeśli tak to dlaczego obchodzimy rocznicę ślubu? To jakiś bzdurny argument WTS-u odnośnie urodzin.
Apostoł Paweł to nawet pisał, że złe rzeczy działy się podczas Wieczerzy Pańskiej, niektórzy niegodnie
spożywali. To znaczy, że mamy tą Wieczerzę nie obchodzić?

Na weselach leją się sztachetami, więc obchodząc rocznicę ślubu obchodzi się rocznicę bijatyki :)


Offline Roszada

Odp: Urodziny w Biblii
« Odpowiedź #23 dnia: 09 Wrzesień, 2016, 18:28 »
I to jeszcze jak hucznie niektórzy obchodzą. ;) Słyszałam o imprezach w wynajmowanych lokalach na kilkanaście lub więcej osób. Niektórzy rekompensują sobie jak mogą nie obchodzenie świąt, urodzin itp. lub też szukają okazji, by sobie poszaleć przy muzyce i alkoholu.
„Niektórzy jednak nie stosują się do zalecenia i organizują spotkania towarzyskie tak duże, iż nie sposób roztoczyć nad nimi odpowiedniego nadzoru, co prowadzi do nieprzyjemnych sytuacji. Czasami na huczną zabawę, na której dominuje świecka rozrywka, zaprasza się setki osób. Od uczestników nieraz żąda się opłaty za wstęp albo ponoszenia innych kosztów. Takie spotkania łudząco przypominają świeckie imprezy, na których przekracza się wszelkie granice przyzwoitości i łamie zasady biblijne (...). Nadchodzą informacje, że duże grupy Świadków zbierają się w wynajętych obiektach, gdzie korzystają z niezdrowych świeckich form rozrywki i gdzie brak jest należytego nadzoru. Podobne zabawy, zachwalane jako »weekendy Świadków Jehowy«, urządza się w hotelach i innych lokalach. Tak licznym grupom trudno zapewnić odpowiedni nadzór, co stwarza kłopoty. Nieraz dochodzi do awantur, nadużywania trunków czy wręcz do niemoralności (...). Takie spotkania towarzyskie nie przysparzają czci Jehowie. Ściągają raczej hańbę na dobre imię zboru i gorszą drugich...” (Nasza Służba Królestwa Nr 9, 1995 s. 2).
Cytuj
Po drugie primo; Biblia NIE ZAKAZUJE obchodzenia urodzin.
Biblia nie zawiera wyraźnego zakazu świętowania dnia urodzin” (Strażnica Rok CIII [1982] Nr 8 s. 24).


Blizna

  • Gość
Odp: Urodziny w Biblii
« Odpowiedź #24 dnia: 09 Wrzesień, 2016, 18:38 »
Nie wiem, jak mogłam tyle lat wyznawać pseudo-logikę w sprawie urodzin.
Dwa razy kogoś ścięto.
Ale x razy NIE.
I to bałwochwalstwo rzekome... naprawdę na siłę dorobiony argument.
Bardzo się cieszę, że nareszcie obchodzę urodziny! :)


Offline Exodus

Odp: Urodziny w Biblii
« Odpowiedź #25 dnia: 09 Wrzesień, 2016, 18:50 »
Po pierwsze primo; Biblia mówi o urodzinach.
Po drugie primo; Biblia NIE ZAKAZUJE obchodzenia urodzin.

 I wszystko w tym temacie  :)
 Dużo tu mądrych przez forumowiczów podanych zostało przykładów.
  Ja jednak chciałbym......
No właśnie! Tym , którzy oglądali , oglądają , bądź będą oglądać ten watek.
 Chcę wszystkim złożyć serdeczne życzenia - wszystkiego co dobre i miłe, duuużo zdrowia i radości ,dobrych ludzi wokół Was...Wam drodzy forumowicze i waszym najbliższym - rodzicom, dziadkom i pociechom  :)
  Myślę sobie.... Przyjście na świat każdej istotki ludzkiej - malutkiego dzieciątka jest Wieeelkim cudem!
 Rodzicom , którzy oczekują właśnie na przyjście  pociechy ...życzę  ;) Przyznania 12 punktów w skali Apgar podczas badania noworodka ! Wiem wiem! Powiecie - jest ich tylko 10 !
 Ale , czy 11-nie może być za wrodzoną inteligencję po Tatusiu a 12 ty za Urodę Po - Mamusi ? (bądź na odwrót ) jak kto woli  :)
 Faktycznie - miały miejsce 2 przykłady opisane w Biblii. I co z tego ? Ja zacząłem patrzeć na to jednak inaczej - jako wydarzenie.
 Wiem już kto się urodził 15 Sierpnia a kto 15 Lipca :) Mimo iż nie obchodzą nie mieli mi za złe , że napisałem i zadzwoniłem. Nie miejcie i Wy.
 Osobom , które obchodzą URODZINY -chciałbym , tak po cichutku podpowiedzieć, że ten dzień jest świętem także i Waszej Mamy.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 09 Wrzesień, 2016, 18:52 wysłana przez Exodus »


Offline Roszada

Odp: Urodziny w Biblii
« Odpowiedź #26 dnia: 09 Wrzesień, 2016, 18:50 »
Mają swoje 'urodziny':

wydania pierwszego numeru Strażnicy, na przykład 100-lecie w 1979 r. (Strażnica Rok C [1979] Nr 13);

powstania Towarzystwa Strażnica, na przykład 100-lecie w 1984 r. (Przebudźcie się! Rok LXVI [1985] Nr 7; Strażnica Rok CVI [1985] Nr 8 s. 16);

powstania ich Szkoły Gilead, na przykład 50-lecie w 1993 r. (Strażnica Nr 11, 1993 s. 23).

Przy tych okazjach w Brooklynie i oddziałach krajowych odbywają się uroczystości (np. Strażnica Rok CVI [1985] Nr 8 s. 16-17);

„Uroczyste oddanie Centrum Szkoleniowego Towarzystwa Strażnica. Święto dla Jehowy” (Strażnica Nr 22, 1999 s. 8);

Ostatnio tez 100 lecie Królestwa w niebie.

Dwa razy w roku organizuje się „Uroczystość rozdania dyplomów w Szkole Gilead” (Strażnica Nr 24, 1998 s. 31) oraz czasem uroczyste otwarcie kolejnego Domu Betel w którymś z krajów (np. w Polsce - patrz broszura pt. „Uroczystość otwarcia nowego Biura Oddziału i Domu Betel” Polska, 28 listopada 1992) lub „uroczyste otwarcie Sali Zgromadzeń” (Przebudźcie się! Nr 2, 2003 s. 16). Gdy umrze kolejny prezes Strażnicy, ŚJ organizują „uroczystości pogrzebowe”, podczas których łączą się z USA z ich biurami w innych krajach (Strażnica Nr 6, 1993 s. 31).

To są takie "uroczyste" imprezki Towarzystwa. :-\


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Urodziny w Biblii
« Odpowiedź #27 dnia: 09 Wrzesień, 2016, 20:21 »
Synowie Hioba mieli zwyczaj urządzać przyjęcia w swoich domach, na które zapraszali również swoje siostry. MISZTECH to uczta czy uroczystość o charakterze świeckim (zob. Rdz 21,8; 29,22, często w Est dla uczt na dworze królewskim: 1,3.5.9; 2,18 itp.). Fakt, że synowie Hioba posiadali swoje domy (jak książęta z 2 Sm 13,7; 14,31), ukazuje Hioba jako władcę. Natomiast nie całkiem jasne jest owo wyrażenie JOMO (hebr. "w dniu jego"), które w oparciu o Hi 3,1 można by rozumieć jako dzień czy dni urodzin. Jednak równie dobrze może chodzić o jakieś mniej lub bardziej regularne uczty, związane z różnymi okazjami. Tak czy inaczej obrazują wspaniałe, wręcz królewskie życie rodziny Hioba, tym bardziej że 1,5 może sugerować ich wielodniowe trwanie (jeśli byłby to dzień urodzin, to bracia musieli by mieć urodziny w sąsiadujących ze sobą dniach).

Wiersz Hi 3,1 jest kontynuacją prologu. Narrator informuje czytelnika, co wydarzyło się po siedmiu dniach i nocach, w czasie których przyjaciele w milczeniu siedzieli razem z Hiobem (zob. Hi 2,13). Po dopełnieniu się okresu milczenia, Hiob ponownie zabiera głos. Wyrażenie otworzyć usta, które oznacza tyle, co mówić, stoi w kontraście wyrażeniem hebrajskim z Hi 2,13 (milczeć). Milczenie się skończyło i nadeszła pora mówienia. Tym razem zapowiadają się bardziej złowieszcze słowa, przeklinanie (od hebr. czasownik QALAL), które terminologicznie nawiązuje do centralnego pojęcia z prologu: błogosławić. Hiob bynajmniej nie będzie przeklinać Boga, lecz jedynie swój dzień. Czasownik QALAL (przeklinać) w deklaratywnym (lub faktywnym) znaczeniu (hebr. osnowa piel - jak tutaj został użyty) odnosi się do obelgi, złorzeczenia, za pomocą której uciemiężony czy poniżany człowiek próbuje stworzyć sobie pewną przestrzeń swobody wobec dotykającego go nieszczęścia, zyskać przynajmniej emocjonalną przewagę nad nim. W bezpośrednim kontekście, w świetle następującego dalej złorzeczenia (Hi 3,3-4) chodzi przede wszystkim o dzień urodzenia (też np. Rdz 40,20; Kzn 7,1). Jednak takie znaczenie nie obejmuje całości skargi Hioba (zob. Hi 3,20-26). Może więc mieć szersze znaczenie, odnosząc się nie tylko do dnia urodzenia czy dnia nieszczęścia (jak w 1 Sm 26,10; Jr 50,31; Ez 21,20; Ps 37,13), ale w ogóle do życia jako takiego (30,25; por. też 1,4).

Mam nadzieję, że nie zaciemniłem sprawy za bardzo.


Offline Światus

Odp: Urodziny w Biblii
« Odpowiedź #28 dnia: 09 Wrzesień, 2016, 20:35 »
1. "Wszystkie dzieła Jehowy są doskonałe; nie jest On sprawcą niesprawiedliwości ani nie stworzył nikogo złego (Powt. Pr. 32:4; Ps. 5:4)." rs s. 328-s. 334

Czy nie należy się cieszyć, że powstało doskonałe dzieło Boga?
Odpowiedź poniżej.

2. Ps 139:13 Ty bowiem utworzyłeś moje nerki,
Ty utkałeś mnie w łonie mej matki.
14 Dziękuję Ci, że mnie stworzyłeś tak cudownie,
godne podziwu są Twoje dzieła.
I dobrze znasz moją duszę,

Czy to ie jest radość z tego, że autor psalmu się urodził?
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Roszada

Odp: Urodziny w Biblii
« Odpowiedź #29 dnia: 09 Wrzesień, 2016, 20:46 »
Ale Towarzystwo bardziej ceni dzień śmierci:

„Nie ma też w Biblii żadnego zalecenia, które by uzasadniało obchodzenie rocznicy śmierci jakiegoś chrześcijanina, chociaż zgadzamy się z tym, że dzień śmierci jest lepszy niż dzień narodzenia” (Strażnica Rok CIII [1982] Nr 8 s. 24).

Interesujące jest to, że dziś Towarzystwo Strażnica poleca pamiętać na przykład o rocznicy śmierci małżonka czy dzieci:

„Wdowa lub wdowiec może szczególnie potrzebować towarzystwa w niektóre dni, na przykład w rocznicę ślubu bądź śmierci partnera” (Strażnica 01.05 2010 s. 11).

Dlatego staraj się pamiętać o ważnych datach, takich jak rocznica ślubu albo rocznica śmierci” (Strażnica 01.11 2010 s. 11).