Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)  (Przeczytany 20160 razy)

Offline Roszada

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #30 dnia: 04 Wrzesień, 2016, 15:18 »
Dzięki. Super. :) Tylko co w ich mniemaniu oznacza tutaj słowo natura. To cechy bytu? Czy cechy charakteru? Piszą coś teraz na ten temat?
Mało piszą ostatnio:

*** w77/18 ss. 22-23 Pytania czytelników ***
Łatwiej dzięki temu odróżnić „Słowo” — Jezusa Chrystusa — jako boga, czyli osobę natury boskiej, posiadającą ogromną moc, od Boga, „u” którego był — od Jehowy, Wszechmocnego.

*** w77/18 s. 24 Pytania czytelników ***
Nie oznacza to jednak, że będą równi Bogu, tak samo jak posiadanie razem z nimi „Boskiej natury” nie oznacza tego dla Jezusa.

*** rs s. 382 ak. 1 Trójca ***
„Boskość” lub „boska natura” Jezusa nie czyni go jako Syna Bożego równym Ojcu ani współwiecznym z Ojcem, tak jak „człowieczeństwo” lub „natura ludzka” wcale nie czyni wszystkich ludzi równymi sobie ani rówieśnikami

Po 2001 r. natur* bosk* Jezus* nie występuje prócz Wnikliwe


Offline Falo

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #31 dnia: 04 Wrzesień, 2016, 15:37 »
Niezależnie czy natura oznaczałaby cechy istnienia bytu czy charakteru, właśnie znalazłem coś co zdaje się zaprzeczać jednemu i drugiemu w odniesieniu do Jn 1:1. Tutaj jest sugestia że "bogiem" oznaczało pozycje Syna Bożego względem innych istot.


Czego uczy Biblia? str 202
Musimy pamiętać, że ta część Biblii pierwotnie została spisana po grecku. Dopiero później przetłumaczono ją na inne języki. Ale w omawianym wersecie wielu tłumaczy nie użyło zwrotu „Bogiem było Słowo”. Dlaczego? Jako znawcy biblijnej greki, doszli do wniosku, że należy oddać ten fragment inaczej. Jak? Oto przykłady: „Logos [Słowo] był boski” (A New Translation of the Bible). „Słowo było bogiem” (The New Testament in an Improved Version). „Słowo było u Boga i miało tę samą naturę” (The Translator’s New Testament). Zgodnie z tymi przekładami Słowo nie jest Bogiem Wszechmocnym.* Zostało nazwane „bogiem” ze względu na swą wysoką pozycję wśród stworzeń Jehowy. W tym kontekście „bóg” znaczy po prostu „ktoś potężny.

Dziwne!!!! Bo przecież Syn był bogiem zanim jeszcze nie było nikogo nad kim miałby wyższą pozycję. Ale pomijając to, tutaj bycie bogiem podobno wyraża nie naturę, ani cechy, tylko pozycję. Coś czuję że w innej publikacji będzie wyrażać coś innego. :)


Offline Roszada

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #32 dnia: 04 Wrzesień, 2016, 17:39 »
Oni nie lubią używać terminu "natura", bo wiedzą, że trynitarze stosują to nazewnictwo: "ludzka natura" i "boska natura" Chrystusa.


Offline sajmon

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #33 dnia: 04 Wrzesień, 2016, 23:30 »
Tu jest artykuł mojego kolegi:

Bóstwo Chrystusa, czy bóstwo Ojca? (1 J 5,20)

http://zebrowski.apologetyka.info/trojca-swieta/bostwo-jezusa-chrystusa/bostwo-chrystusa-czy-bostwo-ojca-1-j-520,28.htm

David H. Stern, wybitny   biblista, wierzący w Jezusa jako Mesjasza, twierdzi, że zaimek wskazujący οὗτός – ten, on  dotyczy/oznacza Boga-Ojca, a nie Jezusa Chrystusa, gdyż:
 w podobnym kontekście "1J 2:3" chodzi o poznanie Boga-Ojca, a określenie "Prawdziwy" przypisane jest także Jemu, np. "J 17:3".
 
Komentarz Żydowski do Nowego Testamentu, David H. Stern, wyd. Vocatio, Warszawa 2004, str. 1041


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #34 dnia: 05 Wrzesień, 2016, 02:25 »
Jezus niby "boski" ale jego "boskość" chyba też z małej litery, skoro w Rz 1,20 w PNŚ mamy "Boskość" Ojca literą wielką :P


Offline Roszada

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #35 dnia: 05 Wrzesień, 2016, 10:16 »
David H. Stern, wybitny   biblista, wierzący w Jezusa jako Mesjasza, twierdzi, że zaimek wskazujący οὗτός – ten, on  dotyczy/oznacza Boga-Ojca, a nie Jezusa Chrystusa, gdyż:
 w podobnym kontekście "1J 2:3" chodzi o poznanie Boga-Ojca, a określenie "Prawdziwy" przypisane jest także Jemu, np. "J 17:3".
 
Komentarz Żydowski do Nowego Testamentu, David H. Stern, wyd. Vocatio, Warszawa 2004, str. 1041
Nie dziwię się, że Stern jako Żyd tak pisze.
Trudno by Żyd Jezusa nazywał "prawdziwym Bogiem". :-\
A prócz tego wymienił jeden przykład, a mój kolega kilka.

Jezus jest też kilka razy nazwany Prawdziwym, ci ten Żyd przemilcza.
Cytuj

Jezus niby "boski" ale jego "boskość" chyba też z małej litery, skoro w Rz 1,20 w PNŚ mamy "Boskość" Ojca literą wielką
Skoro dla nich bóg to boski. ;)
A Jehowa Bóg to Boski. :)


Offline Roszada

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #36 dnia: 05 Wrzesień, 2016, 13:22 »
Te jeszcze frafgmenty, ze słowem Bóg, bywają przywoływane w argumentacji na Bóstwo Jezusa:

Flp 2:6,
Kol 2:2,
Kol 2:9,
Kol 1:19 (Nowy Przekład),
Iz 40:3,
Iz 35:4-5,
2P 1:3,
2Kor 4:6,
Tt 1:3.


Offline Roszada

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #37 dnia: 06 Wrzesień, 2016, 12:22 »
Moja krótka przygoda związana z Bóstwem Jezusa:

Pan R. pełnił funkcję docenta na Politechnice Gdańskiej (za PRL-u stopień wyższy od doktora). Był wykładowcą fizyki (wykształcenie, stopnie i tytuły naukowe zdobył zanim stał się Świadkiem Jehowy). Świadek ten, gdy rozpoczynaliśmy rozmowę o prawdziwym Bóstwie Jezusa powiedział:

Proszę udowodnić mi Bóstwo Chrystusa, na podstawie Ewangelii, z wyłączeniem Ewangelii Jana”.

Wszystko to zapewne było zgodne, według niego, ze słowami „Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów...” 2Tm 3:16.

Pamiętam, że wtedy prawie automatycznie wypowiedziałem słowa:

„Łk 1:16-17. Proszę otworzyć ten tekst i przeczytać go nam!” (były przy tym obecne jeszcze trzy inne osoby).

Oto te słowa:

„[Jan] Wielu spośród synów Izraela nawróci do Pana, Boga ich; on sam pójdzie przed Nim w duchu i mocy Eliasza...” Łk 1:16-17.

Po odczytaniu tego wersetu, całkiem profesora ‘zatkało’. Widocznie na ‘kursach antytrynitaryzmu’ nie nauczono go jeszcze, jak wywrócić ten tekst ‘do góry nogami’. Mało tego, publikacje Towarzystwa Strażnica też raczej nie komentują tego tekstu.

Zadane dodatkowe pytanie: „Przed kim szedł Jan?”, sprawiło tyle problemu naszemu nadzorcy, że nie odpowiedział na tę kwestię.

W myślach zrozumiał on zapewne, że przecież Jan szedł przed Jezusem, a w Łk 1:16-17 mowa jest o tym, że poprzedzał on „Pana Boga”. Pan R. miał wiele kłopotu z pojęciem tego, a nie istniał jeszcze wtedy polski Nowy Testament wydany w 1994 r. przez Towarzystwo Strażnica, który byłby mu pomocny.
Zamyślony wreszcie sięgnął do torby po znajdującą się w niej angielską edycję „Pisma Świętego w Przekładzie Nowego Świata”.
Po chwili medytacji stwierdził, że trzeba w tym wersecie wstawić imię Jehowa (zamiast Pan) i problem (jego) znika. :-\


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #38 dnia: 06 Wrzesień, 2016, 21:09 »
Co sie dzieje teraz z panem R.?
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline Roszada

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #39 dnia: 06 Wrzesień, 2016, 21:21 »
Co sie dzieje teraz z panem R.?
Zmarł, zdaje się na serce. Niby wykształcony był, ale podczas spotkania chciał wygłaszać przemowy, jak w zborze. Dość niegrzecznie mu powiedziałem, że przemowy, to tam może wygłaszać. Zaczynał od naukowości, jak to uczony... ;)
Był najbardziej wykształconym ŚJ. właściwie nazwisko nie jest tajne Roznerski.
Po nim drugim był znany z netu doktor Wilk, biolog. Ten tylko maszynopisy wysyłał, też do mnie do poradni. Podany na kongresie jako wzór, który z 300 osobami i instytucjami 'koresponduje'. ;D  Oczywiście w jedną stronę, bo na listy nie odpowiadał, tylko kolejne maszynopisy wysyłał.


Tusia

  • Gość
Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #40 dnia: 06 Wrzesień, 2016, 22:41 »
Po nim drugim był znany z netu doktor Wilk, biolog. Ten tylko maszynopisy wysyłał, też do mnie do poradni. Podany na kongresie jako wzór, który z 300 osobami i instytucjami 'koresponduje'. ;D  Oczywiście w jedną stronę, bo na listy nie odpowiadał, tylko kolejne maszynopisy wysyłał.

Do mnie też pisał...


Offline Roszada

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #41 dnia: 07 Wrzesień, 2016, 10:25 »
Biblia mówi:

„Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie” (Pwt 5:7);

„Popatrzcie teraz, że Ja jestem, Ja jeden i nie ma ze Mną żadnego boga” (Pwt 32:39).

A przekład ŚJ podaje:

„Na początku był Słowo, a Słowo był u Boga i Słowo był bogiem.” (Jn 1:1)

„Żaden człowiek nigdy nie widział Boga; jednorodzony bóg, który zajmuje miejsce u piersi Ojca, ten dał co do niego wyjaśnienie.” (Jn 1:18)


Offline Roszada

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #42 dnia: 08 Wrzesień, 2016, 10:15 »
Inna niekonsekwencja ŚJ to Mk 15:39, gdzie występuje, jak w J 1:1, identyczne słówko greckie w miejscu słowa „był” (gr. en) i brak jest rodzajnika przed określeniem „Syn Boży”, jak przed "bogiem" w J 1:1.

Piszą oni o Jezusie: „był Synem Bożym” (Mk 15:39); por. „był bogiem” J 1:1.


Offline Roszada

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #43 dnia: 08 Wrzesień, 2016, 23:01 »
To dla mnie, jako wierzącego w Bóstwo Chrystusa, był i jest najbardziej bluźnierczy fragment:

„Ktoś mógłby jednak zapytać: A czy w Biblii nie nazywano Jezusa bogiem? To prawda. Ale bogiem nazywano również Szatana (2Kor 4:4)” („Będziesz mógł żyć...” s. 39; por. „Czy wierzyć w Trójcę? s. 28).

Zestawianie Syna Bożego z diabłem, dla obrony swego, to jakaś paranoja.

To ja bym mógł napisać na podstawie ich słów:

*** bi12 s. 1659 Biblijne tematy do rozmów ***
Bóg zawsze był władcą wszechświata  Flp 2:5, 6; Dn 4:35

„Ktoś mógłby jednak zapytać: A czy w Biblii nie nazywano Jehowy władcą? To prawda. Ale władcą nazywano również Szatana (J 12:31)”.


Offline Roszada

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #44 dnia: 10 Wrzesień, 2016, 21:39 »
Znawca Biblii potrafi też poniższe słowa o Bogu odnieść do Jezusa:

„Nauczycielu dobry (...). Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg” Łk 18:18-19.

Jest bowiem wiele tekstów, gdy Jezus mówi o sobie jako "dobrym", a i sprawiedliwi ludzie i Ojciec nazywają Go "dobrym".