Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)  (Przeczytany 20193 razy)

Offline Roszada

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #60 dnia: 14 Wrzesień, 2016, 18:47 »
Jezus jak Bóg

Baranek zabity jest godzien wziąć potęgę i bogactwo, i mądrość, i moc, i cześć, i chwałę, i błogosławieństwo” Ap 5:12
Baranek prócz 6 wspólnych z Ojcem określeń ma dodatkowo „bogactwo”, które Bóg posiada też wg Flp 4:19.

Bóg jak Jezus

Błogosławieństwo i chwała, i mądrość, i dziękczynienie, i cześć, i moc, i potęga Bogu naszemu na wieki wieków!” Ap 7:12
Bóg prócz 6 wspólnych z Synem określeń ma dodatkowo „dziękczynienie”, które Jezus otrzymuje też wg Łk 17:16.

Patrz też wspólnie (Ojciec i Syn) dodatkowo kratos (Ap 5:13) – siła, moc, potęga. Ten termin grecki nie występuje w Ap 5:12 i 7:12.


Offline Roszada

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #61 dnia: 15 Wrzesień, 2016, 09:11 »
Taka oto opinia o Jezusie i czci dla niego w porównaniu z Bogiem:

„Poza tym obchodzenie »Bożego Narodzenia« przyczynia się do tego, że czci się Jezusa w miejsce jego Ojca, Jehowy Boga. Jest to kolejna forma bałwochwalstwa, gdyż wyniesiony do chwały Pan Jezus Chrystus jest jedynie »początkiem stworzenia Bożego«...” (Strażnica Rok CVI [1985] Nr 23 s. 24).

A Biblia ŚJ?

„Zasiadającemu na tronie i Barankowi błogosławieństwo i szacunek, i chwała, i potęga na wieki wieków”. A cztery żywe stworzenia mówiły: „Amen!”, starsi zaś upadli i oddali cześć.” (Obj 5:13, 14)


Offline nowa

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #62 dnia: 15 Wrzesień, 2016, 11:27 »
SJ mówią, ze głoszą ewangelię o Królestwie Bożym. Tymczasem Dobra Nowina o Królestwie jest manifestacją chwały Chrystusa, który jest obrazem Boga:

My Zwiastujemy Chrystusa ukrzyżowanego, dla Żydów wprawdzie zgorszenie, a dla pogan głupstwo,
... zwiastujemy Chrystusa, który jest mocą Bożą i mądrością Bożą. Biblia Warszawska - I Kor 1,24

W których bóg świata tego zaślepił umysły niewierzących, aby im nie świeciło światło ewangelii o chwale Chrystusa, który jest obrazem Boga. 1 Kor. 4, 4

Zwiastujemy wam dobrą nowinę, abyście się odwrócili od tych marnych rzeczy do Boga żywego, który stworzył niebo i ziemię, i morze, i wszystko, co w nich jest Dz. 14, 15


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #63 dnia: 21 Wrzesień, 2016, 10:07 »
Ze źródeł pozabiblijnych, acz godnych uwagi ze względu na pochodzenie, są listy Ignacego Antiocheńskiego, jakie skierował do wczesnych zborów czy kościołów przed swą męczeńską śmiercią. Wg. dostępnych informacji, żył on współcześnie z apostołami, choć był od nich znacznie młodszy, w czasie zburzenia Jerozolimy w 70 roku mógł mieć ok. 40 lat. Z tego względu, jako że śmierć jego przypadała pewnie gdzieś w okolicach czasu śmierci apostoła Jana, trudno mówić o rozwiniętym odstępstwie.  Cytuję list do Kościoła w Efezie, napisany zdaje się, mniej niż 10 lat po ok. 100 roku n.e:

"Z woli Ojca i Jezusa Chrystusa, Boga naszego, do Kościoła
zaiste godnemu uwielbienia, który znajduje się w Efezie, w Azji
- serdeczne pozdrowienia w Jezusie Chrystusie i w nieskazitelnej radości.
(...)
przez waszą wrodzoną prawość dzięki wierze i miłości
Jezusa Chrystusa, naszego zbawcy. Naśladowcy Boga,
ożywieni na nowo krwią Boga
, dopełniliście w sposób doskonały
dzieła zgodnego z waszą własną naturą.
(...)
Jeden jest Lekarz, cielesny i zarazem duchowy,
zrodzony i niezrodzony, przychodzący w ciele Bóg,
w śmierci życie prawdziwe, zrodzony z Maryi i zrodzony z Boga
,
najpierw podległy cierpieniu, a teraz mu już niepodlegający"
(podkreślenia moje)

« Ostatnia zmiana: 21 Wrzesień, 2016, 10:47 wysłana przez Abba »


Offline pies berneński

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #64 dnia: 31 Grudzień, 2016, 08:04 »
Mnie w tych rozważaniach zastanawia dlaczego na zarzut Żydów:
(33): Odpowiedzieli mu Żydzi, mówiąc: Nie kamienujemy cię za dobry uczynek, ale za bluźnierstwo i za to, że Ty, będąc człowiekiem, czynisz siebie Bogiem. [Biblia Warszawska, J 10]
(33): uważasz siebie za Boga". [Biblia Tysiąclecia II, J 10]
(33):  czynisz się sam Bogiem. [Biblia Gdańska, J 10]
Pan Jezus odpowiedział:
(36): to jakżeż wy o Tym, którego Ojciec poświęcił i posłał na świat, mówicie: "Bluźnisz", dlatego że powiedziałem: Jestem Synem Bożym? [Biblia Tysiąclecia II, J 10]
Przecież mógł powiedzieć,że jest Bogiem ,ale chyba nigdzie tak osobiście nie powiedział.
Biblia wskazuje,że jest  Bogiem,ale czy jest równy Bogu z Starego Testamentu,to mam wątpliwości.
Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić.


Offline Roszada

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #65 dnia: 31 Grudzień, 2016, 08:22 »
Przecież Tomaszowi potwierdził. :)
A niewierzącym po co miał mówić? Czy uwierzyliby?
W szał by wpadli, jak na Szczepana z kamieniami. :-\


Offline Roszada

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #66 dnia: 31 Grudzień, 2016, 10:53 »
Po słowach Tomasza "Pan mój i Bóg mój" (J 20:28) wyobrażam sobie odpowiedź Jezusa:

"Tomaszu pomyliłeś się, ja nie jestem Bogiem, a tylko Synem Bożym". :(
"Nie jestem też Panem twoim, tylko ewentualnie panem, bo Panem twoim jest Bóg, a nie ja". :-\


Offline pies berneński

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #67 dnia: 31 Grudzień, 2016, 14:19 »
Czytam Jan 20 rozdział i moim zdaniem Pan Jezus osobiście nie zaprzecza,ale też nie potwierdza,że jest Bogiem.Skupia się na czymś innym.Tomasz nie wierzył w zmartwychwstanie Pana Jezusa,toteż pyta:
(29): Powiedział mu Jezus: "Uwierzyłeś dlatego, ponieważ Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli". [Biblia Tysiąclecia II, J 20]
I ciekawie jest zakończenie tego rozdziału:
 (31): Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc mieli życie w imię Jego. [Biblia Tysiąclecia II, J 20]
Myślę,że dla Żyda żyjącego w tamtych czasach nie było problemu zrozumieć jakie relacje zachodzą między ojcem,a synem.
Np.Jestem ojcem.Mój syn jest ojcem.Mało tego syn mojego syna też jest ojcem.
Mamy więc trzech mężczyzn,którym prawnie należy się tytuł ojciec.
Który z nich zasługuje na największy szacunek?
Pan Jezus w stosunku do ludzi użył takiego zwrotu:
(34): Odpowiedział im Jezus: "Czyż nie napisano w waszym Prawie: Ja rzekłem: Bogami jesteście? [Biblia Tysiąclecia II, J 10]
Ale słowo Bóg jak także Ojciec nie oznacza,że osoby noszące taki tytuł są sobie równe.
Takie mam zrozumienie tego zagadnienia.
Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić.


Offline Roszada

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #68 dnia: 31 Grudzień, 2016, 14:35 »
I słusznie napisałeś, dla Tomasza i opisującego to Jana Jezus jest:
Synem Bożym i Bogiem, tak jak i Synem Człowieczym i Człowiekiem.
Jest Panem dla niektórych i panem dla innych.
Dla jednych jest bogiem, dla Żydów jego wrogów też użyto tego argumentu, a dla Tomasza Bogiem i Panem.
Dla jednych jest Mesjaszem, a dla drugich bluźniercą.

To że zmartwychwstał czyni go Bogiem, a nie bogiem, bo bogowie sami nie zmartwychwstają. :-\


Naśladował Jezusa pastor Russell.
Jezus nigdy nie powiedział: jestem Bogiem.
Chciał żeby ludzie sami wyciągnęli ten wniosek na podstawie jego czynów.

Russel też: nigdy nie powiedział "jestem sługą wiernym i roztropnym".
Chciał żeby ludzie sami wyciągnęli ten wniosek na podstawie jego czynów.
Cytuj
Np.Jestem ojcem.Mój syn jest ojcem.Mało tego syn mojego syna też jest ojcem.
Mamy więc trzech mężczyzn,którym prawnie należy się tytuł ojciec.
Który z nich zasługuje na największy szacunek?
Wszyscy zasługują na ten sam szacunek.
Widzę chcesz do absurdu sprowadzać coś. :(
« Ostatnia zmiana: 31 Grudzień, 2016, 14:56 wysłana przez Roszada »


Tusia

  • Gość
Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #69 dnia: 31 Grudzień, 2016, 15:48 »
(36): to jakżeż wy o Tym, którego Ojciec poświęcił i posłał na świat, mówicie: "Bluźnisz", dlatego że powiedziałem: Jestem Synem Bożym? [Biblia Tysiąclecia II, J 10]
Przecież mógł powiedzieć,że jest Bogiem ,ale chyba nigdzie tak osobiście nie powiedział.

Bo wyrażenie "Syn Boży" oznacza, że jest Bogiem, tzn.: Syn zrodzony z istoty (natury) Ojca. Zrodzony z człowieka jest człowiekiem, zrodzony z Boga (Hbr. 1, 5) jest Bogiem.
http://piotrandryszczak.pl/dlaczego-jezus-jest-nazwany-synem-bozym.html


Offline Roszada

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #70 dnia: 31 Grudzień, 2016, 17:25 »
Cytuj
Przecież mógł powiedzieć,że jest Bogiem ,ale chyba nigdzie tak osobiście nie powiedział.
Właśnie Tomaszowi potwierdził, gdy ten powiedział "Pan mój i Bóg mój" ... Uwierzyłeś bo...

Jakby powiedział, że jest Bogiem, to byś, jak ŚJ powiedział, że nie powiedział, jestem "Bogiem prawdziwym", a jakby to powiedział, to byś powiedział, że nie powiedział "jestem Bogiem Wszechmogącym".
A jakby to nawet powiedział, to byś, jak ŚJ, powiedział, że nie mówił, że "jest Jehową". :)
itd. ;)
Ja już nam te przepychanki. ;)


Offline Stanisław Klocek

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #71 dnia: 31 Grudzień, 2016, 19:36 »
Bo wyrażenie "Syn Boży" oznacza, że jest Bogiem, (...)
http://piotrandryszczak.pl/dlaczego-jezus-jest-nazwany-synem-bozym.html
Zdrowo myśląca osoba w tym linku nie dostrzeże wyjaśnienia, lecz krętactwo słów zwanym też kalamburem. Stosowanie strategi kalamburu ma na celu przekonać o czymś, czego w rzeczywistości nie wyjaśnia, lecz stara się zmęczyć plątaniną wyjaśnień, aby taka osoba zrezygnowała ze zrozumienia, a w konsekwencji przyjąć na wiarę bez żadnych dowodów. Może najkrótszym przykładem będzie ten skan z Katechizmu. Jeśli powiesz, że Jezus jest Bogiem, to będzie źle i dobrze, zależnie od rozwoju dialektycznego, czyli dochodzeniu do prawdy poprzez ujawnianie sprzeczności z adwersarzem.

1. Jezus jest prawdziwym Bogiem - dobrze ze względu, że Jezusa nie odziera się z Bóstwa.

2. Jezus jest prawdziwym Bogiem - źle ze względu na trzech Bogów, przypisując tak samo kolejnym; Ojcu i DŚ, czyli byłaby to pogańska triada.
Cytuj
KKK
Dogmat Trójcy Świętej
253 Trójca jest jednością. Nie wyznajemy trzech bogów, ale jednego Boga w trzech Osobach: ...

Zatem sam Jezus jest Bogiem, czy nie jest? Oczywiście całym motorem tumanienia umysłów jest termin dotyczący natury zapożyczony od gnostyków, których KK tak mocno ich gani za swe odkrycia o czym m.in. Początki Doktryny Chrześcijańskiej <---> najpierw wyklęto - a potem wyklęte wprowadzono po dziś.


Offline Roszada

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #72 dnia: 31 Grudzień, 2016, 19:44 »
Nie rozkminiaj, bo wątek nie jest o Trójcy, a o Bóstwie Jezusa.
Nie każdy co uznaje Bóstwo Jezusa musi uznawać Trójcę. :-\

Tak więc Twe filozoficzne poglądy na nic nie są tu przydatne. :-\

A tak w ogóle to o co ci chodzi w tym Twoim poście?
Prócz tego, że piszesz o "tumanieniu" innych.
Ty też tu teraz mnie tumanisz. ;D
Rozumiesz? Tumanisz mnie. ;)
« Ostatnia zmiana: 31 Grudzień, 2016, 19:46 wysłana przez Roszada »


Tusia

  • Gość
Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #73 dnia: 31 Grudzień, 2016, 20:22 »

1. Jezus jest prawdziwym Bogiem - dobrze ze względu, że Jezusa nie odziera się z Bóstwa.

2. Jezus jest prawdziwym Bogiem - źle ze względu na trzech Bogów

Źle! Nie wierzymy w trzech Bogów

Nie zmienisz faktu, że Jezus, Syn Boży, jest prawdziwym Bogiem i życiem wiecznym. Amen!


Offline Roszada

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #74 dnia: 31 Grudzień, 2016, 20:35 »
S. Klocek leci schematycznie, tak jak Świadek Jehowy. :)
Walić w Trójcę. :-\

A tymczasem jest wiele grup protestanckich, w których wcale się nie używa terminu Trójca.
Raz, że uważają iż to pewna katolicka 'naleciałość'.

A dwa, że im wcale nie jest potrzebny ten termin.
Uznają Bóstwo Jezusa i tyle.
Nie definiują wcale zależności osób Bożych od siebie.

Znanym przykładem na to jest Tadeusz Połgensek i jego Słowo Nadziei.
Czytałem jego opracowanie. Głosi taki niezdefiniowany tryteizm.