Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)  (Przeczytany 20172 razy)

Offline pies berneński

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #75 dnia: 01 Styczeń, 2017, 08:23 »
Ja już nam te przepychanki. ;)
No cóż każdy jest w jakiś sposób przesiąknięty różnymi wpływami.Więc próbujemy na swój sposób dopasować konia do homonta.
Idealnie,by było gdyby człowiek oczyścił umysł z wszelkich tłumaczeń,interpretacji,a doszedłby do wniosków pod wpływem czytania  samej Biblii.Ale,to raczej jest niemożliwe.
Ja czytając Biblię jak na razie nie doszukałem się,by w relacjach Bóg Ojciec,a Bóg Jezus,czy inni Bogowie o których wspomniał Pan Jezus można definitywnie postawić znak równości.
A przykład o ojcach nie jest absurdalny.Przykładowo uroczyste  spotkanie rodzinne w takie pokoleniowej rodzinie,by szybko z weryfikowało kto zajmuje zaszczytne miejsce.Kiedyś,to chyba się nazywał patriarcha.
Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić.


Offline Roszada

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #76 dnia: 01 Styczeń, 2017, 09:07 »
Okej!
Jezus jest jako człowiek bogiem, tak jak wspomniani u Jana ludzie.
Jezus zmartwychwstały jest Bogiem, tak jak o nim mówi ten sam Jan.

I wilk syty i owca cała.
Chciałeś boga to masz. Potwierdzam Ci go.
A że nie chcesz widzieć w Jezusie Boskiej osoby to już Twój problem a nie mój.
Bo dla mnie jak ktoś zjawiskami takimi jak burza kieruje, to nie jest to bożek, bóg czy tylko człowiek. :-\


Offline Stanisław Klocek

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #77 dnia: 01 Styczeń, 2017, 13:47 »
2. Jezus jest prawdziwym Bogiem - źle ze względu na trzech Bogów, ...
Źle! Nie wierzymy w trzech Bogów
Znaczy to, że osoba Ojca nie jest Bogiem, osoba Syna nie jest Bogiem, osoba nie jest Bogiem. Więc nadal podlega pod krętactwu, gdy obydwa stwierdzenia górny i dolny cytaty sobie przeczą
Nie zmienisz faktu, że Jezus, Syn Boży, jest prawdziwym Bogiem ...
Proszę o określenie jednoznaczne; albo Jezus jako osoba odrębna od Ojca i DŚ jest Bogiem (KKK 464), albo nim nie jest. Tak trudno wybrać jedno z tych dwu przeciwstawnych stwierdzeń? Ponadto, określenie ,,syn Boży" nie jest powodem decydującym o byciu Bogiem, ponieważ i aniołów tak się nazywa (zob. KKK 441). Także pisane z dużej litery ,,Syn Boży" nic nie zmienia, a jest jedynie późniejszym tworem gramatycznym pod doktrynę danej religii, gdyż początkowe powstawanie ksiąg biblijnych takiego rozróżnienia nie czyniły. I jeszcze jedno, gdy jest mowa o Bóstwie Jezusa, to czy przysługuje aniołom m. in.: Rafałowi (Tb 12:15), Michałowi (Dn 10:13) i Gabrielowi (Łk 1: 19) miano Bóstwa? Pytam ponieważ często uzasadnia się Bóstwo Jezusa tym, że posiada naturę Bożą.

Przywołam w tym miejscu KKK 329 Święty Augustyn mówi na ich temat: "<<Anioł>> oznacza funkcję, nie naturę. Pytasz, jak nazywa się ta natura? - Duch. Mocno to pogmatwane. Natura Boga nazwana jest Duchem (Ja 4:24), natura aniołów jest duchowa (Hebr 1:7, 14), zbawieni ludzie w niebie będą mieć naturę Boską (2 Pi 1:4). Skoro tak, to mówiąc wprost, zamiast trzyosobowego Boga byłby to Bóg składałby się z tysięcy bytów osobowych. Często podaje się, że Jezusowi przysługuje Bóstwo ze względu posiadania natury Boskiej podobnie jak i DŚ. Jednak Czym dalej w las, tym więcej drzew. W związku z powyższymi zapytuję: Jakie kryteria określają Boską naturę? Czym się różni natura Boskości Jezusa od Boskiej natury wiernych aniołów i ludzi w niebie? 


Offline Roszada

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #78 dnia: 01 Styczeń, 2017, 14:22 »
Załóż człowiecze wątek o Trójcy.
To jest wątek o Bóstwie Jezusa.
Umiesz czytać? :-\

Może dołączysz zaraz archanioła Michała i inne bogi. :(

Ty dla exŚJ cytujesz Katechizm KK?
Toć ja tego nie robię tu, a Ty robisz jakąś katolicką indoktrynację. ;D


Offline Roszada

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #79 dnia: 01 Styczeń, 2017, 15:04 »
Tu dla tych cytaty co są za opcją Jezus bóg:

Diabeł jest bogiem tego świata. Pan Jezus Chrystus jest bogiem nowego” (ang. Złoty Wiek 15.07 1925 s. 669 – The devil has been the god of this world. The Lord Jesus Christ is the god of the new).

„Ktoś mógłby jednak zapytać: A czy w Biblii nie nazywano Jezusa bogiem? To prawda. Ale bogiem nazywano również Szatana (2Kor 4:4)” („Będziesz mógł żyć...” s. 39; por. „Czy wierzyć w Trójcę? s. 28).

Stary cytat z 1925 i nowy świadczą że w tej kwestii jakoś zmian nie ma. ;)
Także ci co uważają Jezusa za boga mają w Towarzystwie swego poplecznika i wspomożyciela. :)


Offline Stanisław Klocek

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #80 dnia: 01 Styczeń, 2017, 17:23 »
Załóż człowiecze wątek o Trójcy.
To jest wątek o Bóstwie Jezusa.
Umiesz czytać? :-\
Dogmat o Trójcy powstał w łonie Kościołów pierwszych wieków n. e. W Biblii nie znajdujemy oświadczenia Boga lub Jego posłańców coś w rodzaju - "Jestem Trójcą" lub "Jestem Bogiem trzyosobowym" lub "Jestem Bogiem niepodzielnej jednej natury trzech osób". Według nauki KK Bóstwo Jezusa jest tak ściśle związana z dogmatem o Trójcy Świętej, że nie można mówić w oderwaniu tych dwu terminów - Bóg w Trójcy oraz Bóstwo Jezusa. Rozumiem tak, że jak chciałbyś rozmawiać tylko o Bóstwie Jezusa, to tak jakbyś domagał się rozerwać Jednie Boga w Trójcy na trzy kawałki, a to już nie po chrześcijańsku. Myślę, że nie mogąc logicznie i Biblią zdefiniować Bóstwa Jezusa, iż uciekasz się do takich cięć na wątki, aby mieszać to, co już jest pomieszane na temat Bóstwa. Jeśli można zdefiniować wyraz ,,Bóstwo", to proszę o podanie kryteriów i od tego trzeba zacząć, zamiast jakichś uwag nic nie wyjaśniających merytorycznie i braku odpowiedzi na me pytania.


Offline Roszada

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #81 dnia: 01 Styczeń, 2017, 18:18 »
To nie wątek o Trójcy.

Antytrynitarze sami mówią, że Trójca powstała po IV wieku, a my tu rozpatrujemy z Biblii Jezusa jako Boga względnie boga. :-\
I wiek, a IV wiek to różnica jest co?
Oj Klocku widzę gubisz się albo to starość nie radość. :)

Tytuł wątku jest:

Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)

a nie

Jezus nazwany Trójca. :(
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń, 2017, 18:26 wysłana przez Roszada »


Offline Stanisław Klocek

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #82 dnia: 01 Styczeń, 2017, 19:58 »
Poprosiłem o kryteria definicji Bóstwa, lecz zamiast definicji otrzymuję kolejną prowokacje zbaczania.
Jeśli można zdefiniować wyraz ,,Bóstwo", to proszę o podanie kryteriów i od tego trzeba zacząć, zamiast jakichś uwag nic nie wyjaśniających merytorycznie
To nie wątek o Trójcy
Dziękuje za przypomnienie.
Tytuł wątku jest:Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
Zatem pytam jeszcze o to, czy nazwanie Jezusa Bogiem jest tożsame bycie Bogiem? Prościej, jaka jest różnica między nazwaniem a byciem nim? Analogia do:
Izajasza 9:5 Albowiem Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany, na Jego barkach spoczęła władza. Nazwano Go imieniem: Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju. Czy nazwanie Jezusa Bogiem i Ojcem, czyni go Ojcem a przestaje być Synem? Czy może też Jezus jest równocześnie Ojcem i Synem w jednej osobie? Gdyby tak było, to skąd mam wiedzieć o jaką osobę chodzi, Jahwe czy Jezusa, gdy czytam m. in.
 
1 Pi 1:2 którzy wybrani zostali według tego, co przewidział Bóg Ojciec, aby w Duchu zostali uświęceni, skłonili się do posłuszeństwa i pokropieni zostali krwią Jezusa Chrystusa ... Jeśli iść tokiem rozumowania Izajasza, to można podciągnąć, że Piotr Jezusa Chrystusa utożsamił z Bogiem Ojcem, co jest oczywiście niedorzecznością.

Z podobnych zwrotów można by wysnuć wniosek, że Bóg jest aniołem Rdz 18:1 bt Jahwe ukazał się Abrahamowi... w postaci 2 ... trzech ludzi ... 20 bp Rzekł więc Jahwe ... 19:1. "byli to aniołowie" Hebr 13:2 ... nie wiedząc, aniołom dali gościnę. Zatem Biblia jest na tyle nie spójna, że można wygrać każdą melodię dogmatu, bo nie wiadomo co jest dosłownie, co metaforą, co alegorią, co symbolem, czy może inne style narracji. Dlatego definicje o Bóstwie można sobie podciąga jak komu się rzewnie podoba.


Offline Roszada

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #83 dnia: 01 Styczeń, 2017, 20:03 »
Cytuj
Zatem pytam jeszcze o to, czy nazwanie Jezusa Bogiem jest tożsame bycie Bogiem?
A to może będzie ci dane, jeśli jesteś wierzący, zapytać Jana i Tomasza oraz Pawła i Izajasza. :)
Jeśli zaś niewierzący jesteś, to raczej nie wierzysz w taką możliwość. ;D


Offline Stanisław Klocek

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #84 dnia: 02 Styczeń, 2017, 12:50 »
A to może będzie ci dane, jeśli jesteś wierzący, zapytać Jana i Tomasza oraz Pawła i Izajasza. :
Przede wszystkim nikt z postaci Starego Testamentu nie miał najmniejszego pojęcia, że istniał ktoś taki jak Jezus lub ten sam pod innymi nazwami, który byłby Bogiem Stwórcą. Również Izajasz o istnieniu takiego Jezusa Boga nic nie wiedział. Prorokował jedynie, że narodzi się ktoś niezwykły z panny (Iz 7:14 9:5-6) {które to proroctwo się nie spełniło, gdyż Maria w chwili porodu była żonatą, a nie panną Mat 1:23-24}, a więc będzie miał początek swego istnienia, jako Pomazaniec (Mesjasz, Chrystus) o którym w przeciwieństwie do Izajasza, Daniel 9:26 przepowiada, że poniesie porażkę przez zabicie go.

Przede wszystkim wiedz, że dwaj pierwsi Ewangeliści Marek i Mateusz (pomijając na razie to, że autorem I Ew. był ktoś inny) jak i Piotr nie wierzyli, że Jezus jest Bogiem, a jedynie Chrystusem synem Boga na podobnych zasadach jak sędziowie i książęta Izraela (Ps 82:6, Mat 16:16). Gdyby wierzyli w Bóstwo Jezusa, to czy nie powiadomili tak ważnej informacji? Natomiast  Paweł uległ odstępstwu prawdopodobnie będący pod wpływem Filona z Aleksandrii, który był twórcą nowej, filozoficzno-judaistycznej koncepcji Boga który zaincjował idee osobową Logosa (słowo) jako pośrednika (zobacz). Podobnie za Filonem i Pawłem, odstępstwu uległ autor IV Ew., który nie był tym Janem, jednym z dwunastu uczni Jezusa, lecz kimś innym. O tym wiedzą dziś wybitniejsi badacze powstawania Biblii, ale to już odrębny temat.
Jeśli zaś niewierzący jesteś, to raczej nie wierzysz w taką możliwość. ;D
Jestem wierzący, tylko inaczej niż podają wierzący w Biblie, Koran itp. pochodne mieszadła prawd historycznych zakropionych kłamstwami historycznymi i mitami. Nie łykam wszystkiego na chybił trafił, lecz staram się obiektywnie sprawdzać i w to wierzyć, co jest bliższe prawdy. 


Offline Roszada

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #85 dnia: 02 Styczeń, 2017, 13:30 »
Cytuj
Jestem wierzący, tylko inaczej niż podają wierzący w Biblie, Koran itp.
No to sobie musisz na innym forum chyba poszukać dyskutantów, bo mówimy innymi językami, jak pod wieżą Babel. ;D
Jak masz swojego boga, to mnie on akurat interesuje tyle co zeszłoroczny śnieg.
Nie wiem po co ci mój Bóg, skoro masz swego.
Wojenki na siłę szukasz? :(

Ależ człowiecze tyś jest widzę wszystkowiedzący, po co ty wo ogóle pytania zadajesz. Toć widzę żeś alfa i omego co do bogów, Biblii itp.
Musisz tylko uczniów sobie znaleźć co to pojmą i zaakceptują.
Jak na razie widzę jedziesz w pojedynkę. ;D
A kostucha już krąży. :-\
Już ci to adaś na bratnim forum pisał. :D
« Ostatnia zmiana: 02 Styczeń, 2017, 13:33 wysłana przez Roszada »


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #86 dnia: 02 Styczeń, 2017, 19:20 »
Drodzy ,zacietrzewieni Dyskutanci (mysle tu o Roszadzie i Klocku  :) :) ) Pytanie o to czy Jezus ,w/g Biblii byl Bogiem czy moze tylko bogiem ma tyle samo sensu co pytanie czy maly Jas to ta sama osoba co 50 -letni  Jan . W czasie przytaczania waszych , jakze rzeczowych argumentow , zdajecie sie zapominac ,ze Biblia napisana jest   w jezykach etnicznych ,a te maja  w swojej naturze  tzw.  rozmycie interpretacyjne . To nie jezyk matematyki czy programow komputerowych ,gdzie 2 + 2= 4  i kazdy znak ma tylko jedno znaczenie . Dlatego udaje sie Wam na poparcie swoich tez przytoczyc pelno wersetow i , o dziwo , kazdy z was ma swieta racje . A przeciez Biblia powstawala przez ok. 1300 lat ,nic wiec dziwnego ,ze wyobrazenia co do Mesjasza  czy Boga  i  ich natury ulegaly ciaglemu przeobrazeniu . Do tego jeszcze ,nawet po skonczeniu spisywania tych tekstow , zaczela rozwijac sie cala teologia  i egzegeza biblijna ,zaczely sie spory jak to czy owo czytac i rozumiec . Czy wydaje sie Wam ,ze Biblia to Monolit , wewnetrznie niesprzeczny i absolutnie logiczny ? Oczywiscie ,mozna w to wierzyc ,ale za cene ignorowania faktow historycznych . Wracajac do mego  przykladu z malym Jasiem i dojrzalym Janem . Proponuje spojrzec na nauki biblijne jak na rozwijajacy sie proces  : byl czas ,ze dla Zydow i chrzescijan pochodzenia zydowskiego bylo nie do pomyslenia uwazac Jezusa za Boga   ale nauka ta dojrzewala i ewoluowala , az po wieki trwajacym rozwoju ustabilizowala sie  w postaci nauki o Trojcy ( co nie znaczy ,ze nie probuje sie jej podwazac ) . Oczywiscie dotyczy to rowniez innych doktryn . Te wieczne dyskusje i spory o nature Jezusa czy Boga  przypominaja sredniowieczne rozprawy o ilosci demonow na czubku szpilki albo , jak to dowcipnie okreslil  R. Dawkins , rozwazania o strukturze skrzydelek wrozki . I na koniec wreszcie: czy zauwazyliscie ,ze na poparcie mych twierdzen nie przytoczylem  ANI JEDNEGO WERSETU BIBLIJNEGO !?  Przyczyna jest prosta ; Biblia jest jak stare skrzypce ,mozna na niej wygrac kazda melodie  ;D Pzdr


Offline Roszada

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #87 dnia: 02 Styczeń, 2017, 19:36 »
Ależ człowiecze nie masz widzę pojęcia. :(
Jakie języki etniczne? Greka i łacina to etniczne?
Biblia jest przekazywana przez wieki przez uczniów Jezusa, uczniów Apostołów itd.
Dawkins o Bogu mnie nie będzie uczył bo jest ateistą.
Ja zaś do jego polskiej edycji książki się dostałem do przypisu. :)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #88 dnia: 02 Styczeń, 2017, 19:50 »
W językach etnicznych, które mają w swojej naturze  tzw.  rozmycie interpretacyjne? Hmm... Co to wg Ciebie znaczy? 1. Niemal każdy język jest etniczny, bo etnos=lud, a jakimś językiem mówi/mówił zawsze jakiś lud (wyjątki są nieliczne, np. esperanto). 2. Czemu język ma być rozmyty interpretacyjne i jeszcze mieć to w naturze? Czemu tzw.? Kto to tak nazywa? Ty?


Offline Roszada

Odp: Jezus nazwany THEOS (BOGIEM)
« Odpowiedź #89 dnia: 02 Styczeń, 2017, 20:24 »
Listonosz pomylił wątek. ;D
To nie jest wątek o nieistnieniu Boga tylko jak sam tytuł wskazuje.
Dział ateizmu jest gdzie indziej.
Jak sam jest ateistą to po co o nieistniejącym Bogu zawiera głos?
Wiem, że ten jego nie istnieje, jak sobie tego życzy. :)
Ale do mojego mu wara. ;)

Listonoszu tu masz swój dział ateistyczny:

https://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php?board=46.0