Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?  (Przeczytany 10276 razy)

Offline Roszada

Towarzystwo Strażnica co kilkanaście lat zmienia swoje główne podręczniki, które studiują Świadkowie Jehowy i ich zainteresowani, przyszli głosiciele.
Dlaczego są one zmieniane, choć Biblia jest niezmienna, a i pozabiblijne pisma wczesnochrześcijańskie ciągle są drukowane do dziś, pomimo że minęło kilkanaście wieków od ich powstania?

Otóż Towarzystwo Strażnica musi co kilkanaście lat zmieniać swe podręczniki, gdyż zmieniają się nauki tej organizacji. Książki te stają się z czasem nieaktualne i odstawiane do lamusa historii, a względnie nowe na dalsze półki biblioteczki.
Oto dawny podręcznik do „studium Biblii” Towarzystwa Strażnica z lat 20. XX wieku i ostatnie publikacje z lat 1946-2005:

„Biblijne Studia »Harfy« (...) Nadarza się obecnie sposobność dla wszystkich, którzy pragną podjąć treściwy a jednak zrozumiały kurs do przedmiotowego badania Biblii. Kurs też używa za podręcznika »Harfę Bożą«, dzieło obejmuje 384 stron” (Dokonana Tajemnica ok. 1926 [duży format] s. 223).

„Od roku 1946 do 1968 (...) posługiwano się książką Niech Bóg będzie prawdziwy (...) W następnym okresie, od opublikowania w roku 1968 książki Prawda, która prowadzi do życia wiecznego do roku 1982, nasze szeregi powiększyły się o ponad 1 300 000 głosicieli. (...) W roku 1982 wydano książkę Będziesz mógł żyć wiecznie w raju na ziemi (w języku angielskim)” (Nasza Służba Królestwa Nr 7, 1985 s. 10).

„W minionych latach otrzymaliśmy takie książki, jak (...) Wiedza, która prowadzi do życia wiecznego [1995 r.], a ostatnio Czego naprawdę uczy Biblia? [2005 r.]” (Strażnica 01.02 2007 s. 25).


Offline Światus

Odp: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Sierpień, 2016, 19:56 »
Dlaczego są one zmieniane, choć Biblia jest niezmienna, a i pozabiblijne pisma wczesnochrześcijańskie ciągle są drukowane do dziś, pomimo że minęło kilkanaście wieków od ich powstania?
Niedawno wkurzył mnie fragment Strażnicy 15.06.2016, właśnie z powyższego powodu.

Cytuj
"W przeszłości wyjaśnialiśmy, że we współczesnym spełnieniu tej wizji człowiek z kałamarzem sekretarskim symbolizuje ostatek chrześcijan namaszczonych duchem. Uważaliśmy, że osoby, które reagują pozytywnie na dobrą nowinę, już teraz otrzymują znak umożliwiający ocalenie. Jednak ostatnio stało się oczywiste, że musimy skorygować to wyjaśnienie. Jak wynika z Ewangelii według Mateusza 25:31-33, to Jezus osądza ludzi."
No kurza melodia. To Ewangelię wg Mateusza napisano ostatnio? Poza tym, co takiego się wydarzyło, ze stało się to oczywiste?

Co ciekawe, pisali o tym już 3 lata temu. Strażnica 15.07.2013 "Powiedz nam kiedy to nastąpi".
Cytuj
13 Jaki wniosek płynie z tych rozważań? Jezus będzie sądził ludzi ze wszystkich narodów — uznając jednych za owce, a drugich za kozy — gdy przybędzie podczas wielkiego ucisku.
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Roszada

Odp: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Sierpień, 2016, 20:01 »
Jak wyszła książka ŚJ pt. Będziesz mógł żyć wiecznie w raju na ziemi myślałem, że ta pierwsza kolorowa będzie już na wieki wieków.
A tu nie pomyślałem, że w końcu wymrze pokolenie roku 1914 i kniga pójdzie precz i to już w 1995 r.

Teraz tak samo myślę teraz o Czego naprawdę uczy Biblia?. Że to już książka do Armagedonu. :-\
Bardzo się zdziwię, gdy któregoś roku ogłoszą nowy podręcznik. ;)

Cytuj
No kurza melodia. To Ewangelię wg Mateusza napisano ostatnio? Poza tym, co takiego się wydarzyło, ze stało się to oczywiste?
No właśnie oni tak piszą, jakby dokonano w Biblii jakiegoś epokowego odkrycia.
Jakby Biblia z siebie wydawała jakieś nowinki na poczekaniu. :(
« Ostatnia zmiana: 12 Sierpień, 2016, 20:03 wysłana przez Roszada »


Offline gerontas

Odp: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Sierpień, 2016, 20:47 »
Mam podobne odczucia. Ostatnio przeczytałem w Strażnicy "uściślone"  zrozumienie Hebrajczyków 4:12. Ja, mały gerontas, w cale nie biegły w Biblii, odczytałem z kontekstu, że to "słowo" nie jest związane z tym jak Biblia zmienia nasze życie, lecz jest związane z objetnicą, która spełniła się w Chrystusie. A tu proszę "niewolnik" kierowany "duchem" wpadł na coś podobnego po ponad stu latach. Brak słów.


Offline Roszada

Odp: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Sierpień, 2016, 20:53 »
Książka pt. Czego naprawdę uczy Biblia? została wydana w roku 2005.
Podręcznik ten był pierwszą studiowaną publikacją ‘oszczędnościową’, to znaczy bez sztywnej okładki, którą posiadały wszystkie wcześniejsze!

Ciekawe jest to, że już w cztery lata po wydaniu powyższego podręcznika zmieniono określenie „studium książki” na „studium Biblii”:

„Począwszy od 1 stycznia 2009 roku zborowe studium książki będzie się odbywać razem z teokratyczną szkołą służby kaznodziejskiej i zebraniem służby. Nazwa »zborowe studium książki« zostanie zmieniona na »zborowe studium Biblii«” (Nasza Służba Królestwa Nr 10, 2008 s. 1).

„Zborowe studium Biblii. Zebranie to będzie przypominało studium Strażnicy” (jw. s. 1).

Być może właśnie z tego powodu powiedziano później, że treść tych książek pochodzi „od Jehowy”, a nie od ludzi, którzy tworzą je:

Literatura ta jest oparta na Słowie Bożym, dlatego podawane w niej pouczenia nie pochodzą od ludzi, lecz od Jehowy” (Strażnica 15.09 2010 s. 13).

To ostatnie zdanie mnie do dziś szokuje. ŚJ powinni je sobie w zborach na ścianach wieszać i powtarzać przy pacierzu. :-\


Offline Fantom

Odp: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Sierpień, 2016, 21:22 »
odpowiedż dla ŚJ jest banalnie prosta.Zawsze ta sama,powtarzana jak mantra.Można ją przeczytać tutaj:https://www.jw.org/pl/%C5%9Bwiadkowie-jehowy/faq/swiadkowie-jehowy-zmiany-w-wierzeniach/
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Światus

Odp: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Sierpień, 2016, 21:54 »
odpowiedż dla ŚJ jest banalnie prosta.Zawsze ta sama,powtarzana jak mantra.Można ją przeczytać tutaj:https://www.jw.org/pl/%C5%9Bwiadkowie-jehowy/faq/swiadkowie-jehowy-zmiany-w-wierzeniach/
Ale na jedną "technikę" znajdzie się inna "technika".

Ps 37;5 Powierz Panu swoją drogę
i zaufaj Mu: On sam będzie działał
6 i sprawi, że twoja sprawiedliwość zabłyśnie jak światło,
a słuszność twoja - jak południe.
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline PoProstuJa

Odp: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Sierpień, 2016, 22:00 »
Niedawno wkurzył mnie fragment Strażnicy 15.06.2016, właśnie z powyższego powodu.

No kurza melodia. To Ewangelię wg Mateusza napisano ostatnio? Poza tym, co takiego się wydarzyło, ze stało się to oczywiste?

Co ciekawe, pisali o tym już 3 lata temu. Strażnica 15.07.2013 "Powiedz nam kiedy to nastąpi".

Światus ja już od dłuższego czasu nie czytam "pokarmu duchowego", więc ten tekst ze Strażnicy to dla mnie odkrycie.

I kiedy widzę te słowa: ostatnio stało się oczywiste, to zaczynam się intensywnie zastanawiać co doprowadziło CK do tak genialnego odkrycia? Czy sam duch święty niczym w dniu Pięćdziesiątnicy wstąpił na nich? A może jakaś tajemnicza ręka coś napisała im na ścianie?  ;D
Oni robią nie tylko ludziom wodę z mózgu, ale również robią z nich głupków!
A ten mąż z kałamarzem to w pierwotnej wersji był Russell. Czyli z tego co widzę, to mamy trzecie "wyjaśnienie" męża z kałamarzem.

Za parę lat się nagle  okaże, że tym mężem jest jednak 7-osobowe Ciało Kierownicze!  ;D


Offline Światus

Odp: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Sierpień, 2016, 22:34 »
Widzę 2 wyjaśnienia.
1. Nie znają Biblii.
a) mogli zostać wytresowani w jedynie słusznym zrozumieniu.
2. Robią to specjalnie.

Bardziej przemawia do mnie teoria nr 2. Utrzymywanie ludzi w ciągłej niepewności i jednocześnie w pewności, że SWiR wie lepiej i nie trzeba nic sprawdzać bo przecież wie lepiej.
Większość ludzi lubi mieć wszystko podane na tacy, a ŚJ dodatkowo powiedziane co mają robić i zaplanowany czas. Przypomina mi się wątek "...co proponujecie w zamian"  ;)
Wydaje mi się (choć zwykle sie mylę), że to takie wołanie; "Powiedzcie mi co mam robić".

SWiR - Sługa Wierny...
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline PoProstuJa

Odp: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Sierpień, 2016, 22:44 »
Widzę 2 wyjaśnienia.
1. Nie znają Biblii.
a) mogli zostać wytresowani w jedynie słusznym zrozumieniu.
2. Robią to specjalnie.

Bardziej przemawia do mnie teoria nr 2. Utrzymywanie ludzi w ciągłej niepewności i jednocześnie w pewności, że SWiR wie lepiej i nie trzeba nic sprawdzać bo przecież wie lepiej.
Większość ludzi lubi mieć wszystko podane na tacy, a ŚJ dodatkowo powiedziane co mają robić i zaplanowany czas. Przypomina mi się wątek "...co proponujecie w zamian"  ;)
Wydaje mi się (choć zwykle sie mylę), że to takie wołanie; "Powiedzcie mi co mam robić".

SWiR - Sługa Wierny...

A ja już wiem dlaczego ŚJ zmieniają swoje nauki. Oto ich wyjaśnienie na jw.orgu:

https://www.jw.org/pl/%C5%9Bwiadkowie-jehowy/faq/swiadkowie-jehowy-zmiany-w-wierzeniach/

Cytuj


Za jedyną podstawę naszych wierzeń zawsze uznawaliśmy Biblię. Dlatego w miarę jak coraz lepiej rozumiemy tę Księgę, dostosowujemy do tego swoje przekonania *.

Wprowadzanie takich zmian pozostaje w zgodzie z zasadą biblijną z Księgi Przysłów 4:18: „Ścieżka prawych jest jak jasne światło, które świeci coraz jaśniej, aż nastanie pełny dzień”. Podobnie jak wschodzące słońce stopniowo odsłania coraz więcej szczegółów krajobrazu, tak Bóg stopniowo — w wybranym przez siebie czasie — udziela zrozumienia natchnionych prawd (1 Piotra 1:10-12). Jak zapowiedziano w Biblii, proces ten nabrał tempa w „czasie końca” (Daniela 12:4).

Zmiany w zrozumieniu nie powinny nas zaskakiwać ani niepokoić. Również starożytni słudzy Boży miewali błędne poglądy i oczekiwania, dlatego musieli korygować swój sposób myślenia.

    Mojżesz chciał wystąpić jako wyzwoliciel narodu izraelskiego 40 lat przed czasem wyznaczonym przez Boga (Dzieje 7:23-25, 30, 35).

    Apostołowie nie rozumieli proroctwa o śmierci i wskrzeszeniu Mesjasza (Izajasza 53:8-12; Mateusza 16:21-23).

    Niektórzy chrześcijanie z I wieku n.e. mieli mylne wyobrażenia o tym, kiedy nadejdzie „dzień Jehowy” (2 Tesaloniczan 2:1, 2).

Z czasem Bóg skorygował błędne poglądy tych osób. Modlimy się, żeby w dalszym ciągu robił to samo dla nas (Jakuba 1:5).

Z tego co widać zmiana nauk jest zgodna z Biblią, a konkretnie z księgą Przysłów!

Niech teraz CK idzie do tych hemofilików co umarli, bo nie przyjęli frakcji krwi, a po "zmianie światła" już by mogli, i niech powie: no wiesz... sorry... światło się zmieniło... ale troszeczkę za późno.. nie dożyliście do tego momentu...

Niech idą do tych, którzy siedzieli i siedzą w więzieniach za odmowę wojskowej służby zastępczej i niech im powiedzą dlaczego musieli odsiedzieć tyle lat za zmieniające się światło!

Ciekawe jest to, że ten krótki artykuł jest przedstawiony w taki sposób, że zmiana nauk u ŚJ jest traktowana wręcz jak zaleta tej religii (bo jest to zgodne z Biblią, z księgą Przysłów), a nie jej wada... !
120% manipulacji!

Przypomina mi się wątek "...co proponujecie w zamian"  ;)
Wydaje mi się (choć zwykle sie mylę), że to takie wołanie; "Powiedzcie mi co mam robić".

Wtedy to akurat nie było wołanie o to co mam robić, bo ja byłam pewna, że robię dobrze!  ;D

Ja takie wołanie mam teraz wewnątrz siebie. I wiele osób miało, ma i mieć będzie. To chyba normalne, że w sytuacji niepewności zwracamy się do innych po pomoc.
« Ostatnia zmiana: 12 Sierpień, 2016, 22:48 wysłana przez PoProstuJa »


Offline Światus

Odp: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Sierpień, 2016, 23:11 »
Wtedy to akurat nie było wołanie o to co mam robić, bo ja byłam pewna, że robię dobrze!  ;D

Ja takie wołanie mam teraz wewnątrz siebie. I wiele osób miało, ma i mieć będzie. To chyba normalne, że w sytuacji niepewności zwracamy się do innych po pomoc.

Uprzedzałem, że zwykle się mylę  :P
Oczywiście, że tak. Najtrudniej wybaczyć, że zostało się oszukanym.
A co do kościoła, zboru czy cerkwi... Można być dobrym katolikiem, protestantem i prawosławnym  :)
Mój idol - dobry łotr - został zbawiony dlatego, że uwierzył.
Trzeba się modlić i zaufać Bogu. I przebaczyć.
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline PoProstuJa

Odp: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Sierpień, 2016, 23:24 »
Uprzedzałem, że zwykle się mylę  :P
Oczywiście, że tak. Najtrudniej wybaczyć, że zostało się oszukanym.
A co do kościoła, zboru czy cerkwi... Można być dobrym katolikiem, protestantem i prawosławnym  :)
Mój idol - dobry łotr - został zbawiony dlatego, że uwierzył.
Trzeba się modlić i zaufać Bogu. I przebaczyć.

Ja jestem wkurzona, że zostałam oszukana, ale nie odczuwam swojej przynależności do ŚJ jako czegoś bardzo traumatycznego. Nie mam więc co i komu przebaczać. Zresztą Świadkowie "odstępców" o przebaczenie nie proszą  ;D

Z kościoła katolickiego odchodziłam bez żadnych sentymentów. I od Świadków też odejdę bez sentymentów.
Zaczęłam swoją "przygodę" ze Świadkami dlatego, że szukałam kogoś, kto pomoże mi zrozumieć Biblię. No i pomogli... aż za dobrze! Ale takie zrozumienie jak mają ŚJ - zmienne co dwa lata - może mieć każdy człowiek na tej kuli ziemskiej.
Pogodziłam się więc z tym, że nie da się w pełni zrozumieć Biblii, ale to zrozumienie nie jest najważniejsze. Najważniejsze są przykazania Chrystusa, które na szczęście są proste do zrozumienia :)


Offline gerontas

Odp: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Sierpień, 2016, 06:57 »
Najważniejsze są przykazania Chrystusa, które na szczęście są proste do zrozumienia :)

I to jest, myślę sedno istoty chrześcijaństwa. Chrystus i jego przykazania. On nie tworzył doktryny, lecz miał dla uczniów dwa przykazania: miłuj Boga i bliźniego. Na tym opiera się całe prawo i prorocy. Koniec, kropka.


Offline todd

Odp: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Sierpień, 2016, 07:21 »
Mam podobne odczucia. Ostatnio przeczytałem w Strażnicy "uściślone"  zrozumienie Hebrajczyków 4:12. Ja, mały gerontas, w cale nie biegły w Biblii, odczytałem z kontekstu, że to "słowo" nie jest związane z tym jak Biblia zmienia nasze życie, lecz jest związane z objetnicą, która spełniła się w Chrystusie. A tu proszę "niewolnik" kierowany "duchem" wpadł na coś podobnego po ponad stu latach. Brak słów.
Zapewne ciężko studiowali Słowo Boże aż pot im spływał po skroniach i dlatego doszli do takich wniosków. :)
Rozwiązania problemów są proste, droga do nich jest trudna.


Offline rzeski

Odp: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Sierpień, 2016, 08:29 »
W temacie zajrzyjcie do Przysłów 30:5,6. Jak to ma się do zmiennego światła? Chyba że to kogut policyjny: czerwone, niebieskie, świeci, przygasa. A jak to ma się do wypowiedzi że u Boga nie ma zmienności?