Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?  (Przeczytany 10278 razy)

Offline Roszada

Odp: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?
« Odpowiedź #15 dnia: 13 Sierpień, 2016, 08:31 »
Wiem czemu jeden podręcznik wprowadzono czyli zamieniono starszy na kolorowy z dziesiątkami obrazków:

   „Pierwszym oddziałem, który zaczął drukować wszystkie wydania czasopism na maszynie offsetowej techniką czterobarwną, był oddział w Finlandii. W pracy nad numerami ze stycznia 1981 roku użyto stosunkowo prostych metod, a potem stopniowo je udoskonalano. Następnie w Japonii zastosowano druk czterobarwny do produkcji pewnej książki. Pozostałe drukarnie Towarzystwa Strażnica poszły za tym przykładem, kiedy tylko otrzymały odpowiedni sprzęt” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 595).

Ilustracje przykuwają wzrok i częstokroć skuteczniej niż słowo pisane potrafią utrwalić w pamięci ważną myśl. Pewna matka opowiada, ile otuchy dodała jej treść jednej z takich rycin: »Bardzo podobają mi się rysunki zamieszczone w książce pt. Będziesz mógł żyć wiecznie w raju na ziemi, gdyż zawsze trafiają w sedno omawianego zagadnienia« (...) Ta 256-stronicowa książka zawiera ponad 150 ilustracji, w większości barwnych. Chętnie ją Państwu udostępnią i pomogą przestudiować mieszkający w pobliżu Świadkowie Jehowy” (Strażnica Nr 16, 1990 s. 32).

Czyli nie tylko zmiany doktrynalne, ale i wizerunek i reklama. :)


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Sierpień, 2016, 08:37 »
Odstępcy znają jakąś inną wersję Biblii :)


Offline todd

Odp: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?
« Odpowiedź #17 dnia: 13 Sierpień, 2016, 12:45 »
Czyli nie tylko zmiany doktrynalne, ale i wizerunek i reklama. :)

Przypomina to sztukę sprzedaży bezpośredniej. Uczą tego na kursach wszelakich związanych z handlem.
Rozwiązania problemów są proste, droga do nich jest trudna.


Offline Roszada

Odp: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Sierpień, 2016, 14:21 »
Najbardziej czytelna była zmiana podręcznika:
Będziesz mógł żyć... 1990
na
Wiedza, która prowadzi... 1995

Tam widać było odrzucenie nauki o pokoleniu roku 1914.

No i zmiana stylu, szybciej przyciągać ludzi, łatwiejsze studium, tylko jedna książka do studium, w której nie polemizowano z naukami katolicko-protestanckimi, tylko podawano swoje nauki.


Offline Roszada

Odp: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Sierpień, 2016, 19:44 »
Podręcznik Będziesz mógł żyć... wymieniono nawet w biegu.
Pamiętacie, że wersja z roku 1989 (i 1984) miała, że Sodoma zmartwychwstanie, a wersja z 1990, że nie.
Tak więc uczono się:

w latach 1984-1990, że zmartwychwstanie Sodoma
w latach 1990-1995, że nie zmartwychwstanie.

Czyli po 6 lat mniej więcej.

No i trzeba było zmienić książkę do studium. :)


Offline Roszada

Odp: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?
« Odpowiedź #20 dnia: 14 Sierpień, 2016, 09:18 »
Dlaczego więc w 2005 r. odrzucono książkę:

Wiedza, która prowadzi do życia wiecznego

na rzecz

Czego naprawdę uczy Biblia?

Może ta "wiedza" zawiniła, wszak wiedza to gnoza!
A o gnostykach ŚJ piszą niepochlebnie:

„Gnostycy (od greckiego słowa gno′sis – »wiedza, poznanie«) twierdzili, iż dzięki tajemnemu objawieniu posiedli wyższą wiedzę, i chełpili się, że mogą ‛poprawiać apostołów’” (Strażnica Nr 14, 1990 s. 21).

Jakbym skądś znał tych poprawiaczy Apostołów. :)


Offline PoProstuJa

Odp: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?
« Odpowiedź #21 dnia: 14 Sierpień, 2016, 10:22 »
Dlaczego więc w 2005 r. odrzucono książkę:

Wiedza, która prowadzi do życia wiecznego

na rzecz

Czego naprawdę uczy Biblia?

Może ta "wiedza" zawiniła, wszak wiedza to gnoza!
A o gnostykach ŚJ piszą niepochlebnie:

„Gnostycy (od greckiego słowa gno′sis – »wiedza, poznanie«) twierdzili, iż dzięki tajemnemu objawieniu posiedli wyższą wiedzę, i chełpili się, że mogą ‛poprawiać apostołów’” (Strażnica Nr 14, 1990 s. 21).

Jakbym skądś znał tych poprawiaczy Apostołów. :)

Ze mną studiowano "Wiedzę" i sobie nie chwalę tej książki. W wielu miejscach była napisana albo nudno albo mało zrozumiale. Moim zdaniem dużo lepsza była ta wcześniejsza książka "Będziesz mógł żyć...".

Ja miałam takie studium na zasadzie: akapit - pytanie, więc nie byłam nim zachwycona. No ale chciałam dowiadywać się więcej o naukach biblijnych, więc uznałam, że widocznie studium musi być nudne i tyle. Za to ożywiałam się po studium, gdy już mogłam porozmawiać na różne tematy i gdy siostra ze mną studiująca pokazywała mi filmy WTS.

Moim zdaniem książka "Czego uczy Biblia" jest przystępniej napisana od "Wiedzy"i tę zmianę uznałam za korzystną.

Jednak moje rozważania są już teraz tylko teoretyczne, bo z żadnej z tych książek już korzystać nie będę do "nawracania"  ;D


Offline Roszada

Odp: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?
« Odpowiedź #22 dnia: 14 Sierpień, 2016, 14:30 »
Podręczniki do studium zmieniane są pewnie częściowo z powodów doktrynalnych, choć tego wprost, jak o śpiewnikach, nie powiedziano.

Zmiany doktrynalne śpiewnika z roku 2010

   „Jaśniejsze światło nieuchronnie prowadzi do zmiany sposobu »śpiewania o prawdzie«. Ponad 20 lat Świadkowie Jehowy w wielu krajach z radością korzystali ze śpiewnika zatytułowanego Wysławiajcie Jehowę w pieśniach. Od chwili wydania go światło prawdy pojaśniało i niektóre używane dotąd wyrażenia stały się nieaktualne. Na przykład rozumiemy, że imię Jehowy będzie »uświęcone«, a nie »usprawiedliwione«. Dlatego też choćby ze względów doktrynalnych trzeba było zrewidować śpiewnik. Z tych i innych powodów Ciało Kierownicze podjęło decyzję o wydaniu nowego śpiewnika, zatytułowanego Śpiewajmy Jehowie. Liczbę pieśni zmniejszono do 135. Ponieważ jest ich mniej, łatwiej nam będzie nauczyć się na pamięć tekstów choćby niektórych z nich” (Strażnica 15.12 2010 s. 23).

Zmiany doktrynalne śpiewnika z roku 2014

„Na ostatnim dorocznym zgromadzeniu statutowym Pensylwańskiego Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego – Strażnica, które odbyło się 4 października 2014 roku, poinformowano o zamiarze wydania zrewidowanego śpiewnika. To była naprawdę wspaniała wiadomość! Wszystkim zebranym przypomniano, jak ważne miejsce w wielbieniu Jehowy zajmuje śpiewanie pieśni Królestwa (Ps. 96:2). Może zastanawiasz się, dlaczego trzeba wprowadzić zmiany w śpiewniku. Jest kilka powodów. Przede wszystkim stale pogłębia się nasze zrozumienie Biblii, a to może wpływać na treść naszych pieśni (Prz. 4:18). Poza tym zrewidowano Przekład Nowego Świata w języku angielskim, a wiele wyrażeń i zwrotów użytych w obecnym śpiewniku zaczerpnięto z wcześniejszego wydania. Dlatego trzeba dostosować słownictwo pieśni do zrewidowanego tekstu Biblii. A ponieważ wiąże się to z dużymi zmianami, przy tej okazji zdecydowano dodać do śpiewnika kilkanaście utworów” (Nasza Służba Królestwa Nr 12, 2014 s. 7).


Offline Światus

Odp: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?
« Odpowiedź #23 dnia: 14 Sierpień, 2016, 18:24 »
Czy Jehowa słuchając pieśni w poprzednich wersjach był zachwycony czy wręcz przeciwnie, wkurzony, że Jego wyznawcy przez ponad 100 lat niczego nie zrozumieli?

Nie powinni wystawiać na sprzedaż koparek po Warwicku skoro ciągle pogłębiają... Chyba, że sprawa zaszła tak daleko, że potrzeba świdra do odwiertów geologicznych. Prawdziwa kopalnia odkrywkowa  ;D ;D
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Roszada

Odp: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?
« Odpowiedź #24 dnia: 15 Sierpień, 2016, 09:22 »
Poprzednia książka do studium:

*** yb04 s. 4 ***
książka Wiedza, która prowadzi do życia wiecznego została wydana w przeszło 93 milionach egzemplarzy w 161 językach

Było wtedy ponad 7 mln ŚJ a wydano książki 93 mln.
Skoro była taka dobra, taki bestseler, to trza było dalej wydawać. :)
Tylko, owoców nie było, co? ;)

Świeży pokarm, jako Czego naprawdę uczy Biblia też chyba owoców nie dał za bardzo.
ŚJ jest ponad 8 mln a książka:

*** kr rozdz. 8 s. 82 ak. 10 Narzędzia używane do głoszenia — działalność wydawnicza ***
Wydrukowano już około 200 milionów jej egzemplarzy w 256 językach!

Ja przepraszam ale dla kogo te 192 miliony, skoro ŚJ jest 8 mln.
Aaaa ludzie nie mają czym w piecach palić i w co skręty owijać. :)
« Ostatnia zmiana: 15 Sierpień, 2016, 09:25 wysłana przez Roszada »


Offline Światus

Odp: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?
« Odpowiedź #25 dnia: 15 Sierpień, 2016, 13:29 »

Tylko, owoców nie było, co? ;)
Świeży pokarm, jako Czego naprawdę uczy Biblia też chyba owoców nie dał za bardzo.

Aaaa ludzie nie mają czym w piecach palić i w co skręty owijać. :)
Jak to nie było owoców? Były...  ;)
Jr 24:2 Jeden kosz zawierał wyborne figi, jakimi są wczesne figi, drugi natomiast kosz zawierał figi zepsute, tak zepsute, że się nie nadawały do jedzenia.   ;D

Kwestia druga; akurat wczoraj rozmawiałem ze znajomym, podobno nawet słabo się palą, a za śliskie żeby powiesić na gwoździu w Jaskini Wiatrów :D
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline zaocznie wywalony

Odp: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?
« Odpowiedź #26 dnia: 15 Sierpień, 2016, 13:42 »
Jak to nie było owoców? Były...  ;)
Jr 24:2 Jeden kosz zawierał wyborne figi, jakimi są wczesne figi, drugi natomiast kosz zawierał figi zepsute, tak zepsute, że się nie nadawały do jedzenia.   ;D

Kwestia druga; akurat wczoraj rozmawiałem ze znajomym, podobno nawet słabo się palą, a za śliskie żeby powiesić na gwoździu w Jaskini Wiatrów :D

Same - nie za bardzo się palą.
Swojego czasu zalegające na salach starsze i podniszczone czasopisma i broszury przerabiałem na brykiety. Sporo pracy, ale efekt bardzo dobry - nieźle i długo się palą, a i nie za bardzo widać materiał z jakiego zrobione (takie były zamierzenia i cel, bo inicjatywa była starszego - żeby nie wywozić do skupu, a i nikogo nie zgorszyć).


Offline Roszada

Odp: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?
« Odpowiedź #27 dnia: 15 Sierpień, 2016, 18:17 »
Skoro Wiedza była taka świetna, to czemu ja zamieniono na nową?

„Informacje zawarte w każdym rozdziale książki Wiedza powinny umożliwić zainteresowanym robienie dość szybkich postępów duchowych. Prawdy biblijne przedstawiono w niej w sposób budujący. Książka nie zajmuje się szczegółową analizą fałszywych nauk. Jasny język oraz logiczny układ materiału ułatwią prowadzenie na jej podstawie studiów biblijnych i pomogą ludziom w przyswajaniu sobie wiedzy o Bogu” (Strażnica Nr 2, 1996 s. 13-14).

A taka amerykańska była i poszła na przemiał. :)
« Ostatnia zmiana: 15 Sierpień, 2016, 19:16 wysłana przez Roszada »


Offline Światus

Odp: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?
« Odpowiedź #28 dnia: 15 Sierpień, 2016, 19:15 »
Skoro Wiedza była taka świetna, to czemu ja zamieniono na nową?

Książka nie zajmuje się szczegółową analizą fałszywych nauk.

A tak amerykańska była i poszła na przemiał. :)

Jacy mili ludzie. Zostawili ren przywilej Tobie  ;D
Jakby nie Witia to mieli by my najgorszego wałacha z całej UNRRY  ;D
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Roszada

Odp: Dlaczego Towarzystwo zmienia podręczniki do studiowania Biblii?
« Odpowiedź #29 dnia: 15 Sierpień, 2016, 19:20 »
Nawet nie wiedziałem, że pobili swój rekord:

*** w15 15.2 s. 27 ***
Czego naprawdę uczy Biblia?
237 600 000 EGZEMPLARZY [272 języki]

Najwyższa liczba głosicieli: 8 220 105 w 2015 r.

No to gdzie jest te 229 000 000 czytelników tej książki?
Zastanawiają się czy się chrzcić? ;)
Może zbierają różne edycje, jak ja. ;D

Łoj pewnie czas będzie zmienić kniżke, bo napełnią rynek i nie będzie wzięcia. :)