Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Betel - życie i przygody betelczyków  (Przeczytany 15569 razy)

Offline Roszada

Betel - życie i przygody betelczyków
« dnia: 13 Lipiec, 2016, 19:49 »
Napiszcie coś o Betel i jego mieszkańcach, których znaliście osobiście.

Ja rozpocznę od ciekawostki ze skorowidza ŚJ:

*** dx86-14 Betel (używka) ***
BETEL (używka) :-\

*** g 2/12 s. 22 Czy żuć betel? ***
PRZECHODZIEŃ idący ulicą południowoazjatyckiego miasta uśmiecha się przyjaźnie. Trudno nie zauważyć jego sczerniałych zębów i czerwonej śliny. Po chwili spluwa na chodnik, zostawiając brzydką plamę w kolorze krwi. Człowiek ten nałogowo żuje betel.

Jeśli to nałóg, to może betelczycy to też nałogowcy. :)


Offline Moyses

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 076
  • Polubień: 6229
  • Nie próbuj, rób albo nie rób, nie ma próbowania.
Odp: Betel - życie i przygody betelczyków
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Lipiec, 2016, 20:42 »
Kiedyś (nie wiem jak teraz) można było w Betel nabyć piwo i je tam wypić na legalu.

Każdy betelczyk jest przydzielony do jakiegoś zboru w Wawie lub okolicach.

Wszyscy betelczycy są skoszarowani. To wynik mieszkania w jednej społeczności na małym obszarze terytorialnym ze standardami,
które można porównać do obowiązujących w klasztorach.

W betel się nie sprząta - tam się zapobiega brudzeniu.


Offline Roszada

Odp: Betel - życie i przygody betelczyków
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Lipiec, 2016, 21:06 »
W betel się nie sprząta - tam się zapobiega brudzeniu.
Masz 100% racji. Też tego doświadczyłem, co opisałem w swoim artykule:
Cytuj
Kiedyś jesienią przyszli do niego [do proboszcza za miedzą] Świadkowie Jehowy i pytali, czy mogą u niego pozamiatać liście na podwórzu i trawnikach. On powiedział im, że mu nie przeszkadzają, że liście, jak liście, uschną a wiatr je zabierze itp. Oni nadal nalegali, więc zapytał ich czemu im tak zależy? Powiedzieli mu, że są odpowiedzialni za porządek na swoim terytorium, a liście z parafii wiatr przerzuca na ich stronę i oni z tego powodu dostają ‘burę’ za bałagan na swej posesji. Ksiądz dla dobra sprawy pozwolił im. Tym sposobem mogliby posprzątać całą wieś z liści.
;D


Offline Roszada

Odp: Betel - życie i przygody betelczyków
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Lipiec, 2016, 21:11 »
Ja ze swego zwiedzania pamiętam (to był dzień zwiedzań, sobota):

łańcuszek w drzwiach do biblioteki (drzwi były otwarte);

otwieranie przez przewodnika kluczem poszczególnych przejść wewnątrz budynku;

konsternacja, gdy ktoś chciał wejść do ubikacji, a ona zamknięta na klucz i przewodnik musiał mu otworzyć. :-\


Offline Roszada

Odp: Betel - życie i przygody betelczyków
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Lipiec, 2016, 21:22 »
Wszyscy betelczycy są skoszarowani.  To wynik mieszkania w jednej społeczności na małym obszarze terytorialnym ze standardami,
które można porównać do obowiązujących w klasztorach.

O światowym Betel piszą:

*** jv rozdz. 21 s. 351 ak. 5 Jak to wszystko jest finansowane? ***
Wszyscy przyjmowani do specjalnej służby pełnoczasowej w światowym ośrodku działalności Świadków Jehowy składają ślub ubóstwa, podobnie jak to uczynił każdy członek Ciała Kierowniczego oraz reszta tamtejszej rodziny Betel. Nie oznacza to, że wiodą oni szare życie, pozbawione wszelkich wygód, ale że wszyscy pełniący tę służbę żyją w takich samych skromnych warunkach i otrzymują jednakowe wyżywienie, mieszkanie i jednakowe kieszonkowe.


Offline Thialve

Odp: Betel - życie i przygody betelczyków
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Lipiec, 2016, 22:44 »
Czy mógłby ktoś przypomnieć czym różni się Nadarzyn od Betel?
Byłam na wycieczce, raczej w Nadarzynie, i przeraziły mnie tamtejsze warunki - całkowicie odcięci od świata, własne kucharki, własne pralnie, własne fryzjerki i najważniejsze - sprzątaczki wkładające ręczniki w łabędzie :P Któryś brat, po skończonej służbie tam (miał już 40+) opowiadał że są cotygodniowe rewizje książek, telefonów, mp3 itp w celu sprawdzenia czy nie czytasz/słuchasz/oglądasz czegoś niewłaściwego, a siostrom na wstępie zabierane są wszystkie nieprzyzwoite stroje (za krótkie spódniczki, bluzki na ramiączka etc). Kiedyś nawet mi się podobało, ale potem zaczęło przerażać :o


Offline M

Odp: Betel - życie i przygody betelczyków
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Lipiec, 2016, 23:05 »
Czy mógłby ktoś przypomnieć czym różni się Nadarzyn od Betel?

Dom Betel = Biuro Oddziału Świadków Jehowy w danym kraju
Nadarzyn = Dom Betel w Polsce
Brooklyn = Dom Betel w USA (i zarazem Biuro Główne)


Offline Thialve

Odp: Betel - życie i przygody betelczyków
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Lipiec, 2016, 23:13 »
Ale w Nadarzynie produkują te audiobooki, lektora do filmów i kiedyś dubbing do dramatów na kongresy, a w Betel co się robi? :P


Offline Roszada

Odp: Betel - życie i przygody betelczyków
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Lipiec, 2016, 23:16 »
Dom Betel = Biuro Oddziału Świadków Jehowy w danym kraju
Nadarzyn = Dom Betel w Polsce
Brooklyn = Dom Betel w USA (i zarazem Biuro Główne)
To Dom Boży, przedsionek raju:

*** w15 1.4 s. 9  ***
Słowem „Betel” (które znaczy „dom Boży”) Świadkowie Jehowy określają ośrodki koordynujące ich działalność w różnych częściach świata

„Jestem głęboko przekonany, że już teraz, przed nastaniem ziemskiego raju, Betel jest najwspanialszym miejscem na świecie. (...) Pragnę z Jego [Jehowy] pomocą dalej uważać Betel za swój dom...” (Strażnica Nr 17, 1989 s. 30).

To nie jest teoria ;):

*** w04 1.7 s. 26 ***
Każdego dnia powtarzałam sobie: to prawda, że jestem zmęczona, ale za to usługuję w Betel, domu Bożym!
« Ostatnia zmiana: 13 Lipiec, 2016, 23:18 wysłana przez Roszada »


Offline TomBombadil

Odp: Betel - życie i przygody betelczyków
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Lipiec, 2016, 23:46 »
Nadarzyn  to wieś. Tam na ulicy Warszawskiej mieści się kompleks budynków zwany potocznie przez świadków Betel. Jest to Biuro Oddziału świadków.Stamtąd  zarządza się społecznością świadków w Polsce,tam (jeszcze ) tłumaczy się literaturę i dokonuje nagrań w j. polskim. Itd. Niedługo może ruszy praca nad placówką tłumaczy i nowe biuro nagrań. Zobaczymy.


Offline Baran

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 500
  • Polubień: 8087
  • "Być wolnym, to móc nie kłamać" A. Camus
Odp: Betel - życie i przygody betelczyków
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Lipiec, 2016, 23:59 »
Dom Betel = Biuro Oddziału Świadków Jehowy w danym kraju
Nadarzyn = Dom Betel w Polsce
Brooklyn = Dom Betel w USA (i zarazem Biuro Główne)

Tam nauczyciele prawa stali się „ślepymi przewodnikami ślepych” (Mt.15:14)
"Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili" E.B
..ŻADEN STARSZY na 1006 przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci nie zgłosił tego władzom R Commission


Offline M

Odp: Betel - życie i przygody betelczyków
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Lipiec, 2016, 09:52 »
Ale w Nadarzynie produkują te audiobooki, lektora do filmów i kiedyś dubbing do dramatów na kongresy, a w Betel co się robi? :P

Każde Biuro Oddziału (Betel) zajmuje się produkcją materiałów propagandowych na dany kraj w językach używanych w danym kraju. Czasem też jedno Biuro Oddziału obsługuje kilka krajów (i języków). W Nadarzynie jest Biuro Oddziału obsługujące Polskę i produkujące materiały propagandowe po polsku (i chyba w kilku innych lokalnie używanych językach). Przy czym w polskim biurze nie drukuje się literatury (bo nie mają tam drukarni), ta jest drukowana u naszych zachodnich sąsiadów w Biurze Oddziału w miejscowości Selters.


Offline Dietrich

Odp: Betel - życie i przygody betelczyków
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Lipiec, 2016, 10:50 »
Czy mógłby ktoś przypomnieć czym różni się Nadarzyn od Betel?
Byłam na wycieczce, raczej w Nadarzynie, i przeraziły mnie tamtejsze warunki - całkowicie odcięci od świata, własne kucharki, własne pralnie, własne fryzjerki i najważniejsze - sprzątaczki wkładające ręczniki w łabędzie :P Któryś brat, po skończonej służbie tam (miał już 40+) opowiadał że są cotygodniowe rewizje książek, telefonów, mp3 itp w celu sprawdzenia czy nie czytasz/słuchasz/oglądasz czegoś niewłaściwego, a siostrom na wstępie zabierane są wszystkie nieprzyzwoite stroje (za krótkie spódniczki, bluzki na ramiączka etc). Kiedyś nawet mi się podobało, ale potem zaczęło przerażać :o

Serio? Rewizje mają?


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Betel - życie i przygody betelczyków
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Lipiec, 2016, 10:57 »
Czy mógłby ktoś przypomnieć czym różni się Nadarzyn od Betel?
Byłam na wycieczce, raczej w Nadarzynie, i przeraziły mnie tamtejsze warunki - całkowicie odcięci od świata, własne kucharki, własne pralnie, własne fryzjerki i najważniejsze - sprzątaczki wkładające ręczniki w łabędzie :P Któryś brat, po skończonej służbie tam (miał już 40+) opowiadał że są cotygodniowe rewizje książek, telefonów, mp3 itp w celu sprawdzenia czy nie czytasz/słuchasz/oglądasz czegoś niewłaściwego, a siostrom na wstępie zabierane są wszystkie nieprzyzwoite stroje (za krótkie spódniczki, bluzki na ramiączka etc). Kiedyś nawet mi się podobało, ale potem zaczęło przerażać :o


Nie wierzę...


Offline Cielec Kierowniczy

Odp: Betel - życie i przygody betelczyków
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Lipiec, 2016, 11:01 »
Kto wie...
Może raz w miesiącu mają rewizję osobistą, jak na lotnisku ;D