Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Nowe ogłoszenie dotyczące datków na kongresie  (Przeczytany 36644 razy)

Offline nokturn

Odp: Nowe ogłoszenie dotyczące datków na kongresie
« Odpowiedź #75 dnia: 28 Czerwiec, 2016, 18:31 »
Wtedy roczne zobowiązanie pioniera wynosiło 1000 godzin (90 w miesiącu), a kwota o której piszę, to naprawdę było kieszonkowe - starczyło na to, żeby sobie coś w służbie kupić do picia, czy opłacić bilet na dojazd na jakiś dalszy teren - absolutnie nie była to kwota na całomiesięczne wyżywienie, czy opłacenie kwatery/mieszkania. Pionierzy jeśli wtedy pracowali, to na pół etatu.

Dodam jeszcze dla lepszego zrozumienia, że nie była to zbiórka wsród braci - gdyby przełożyć to na dzisiejsze praktyki, raczej drogą rezolucji postanawiano z pieniędzy otrzymywanych na potrzeby zboru co miesiąc wspierać każdego pioniera stałego pewną stałą i niewielką kwotą pieniędzy.
Potwierdzam!!! U mnie w zborze przez jakiś czas to działało i rzeczywiście, kieszonkowe wypłacano pionierom z kasy na potrzeby zboru (rezolucja).


Offline M

Odp: Nowe ogłoszenie dotyczące datków na kongresie
« Odpowiedź #76 dnia: 28 Czerwiec, 2016, 19:22 »
Potwierdzam!!! U mnie w zborze przez jakiś czas to działało i rzeczywiście, kieszonkowe wypłacano pionierom z kasy na potrzeby zboru (rezolucja).
Dementuję , wonczas byłem pionierem , nic takiego nie miało miejsca. Trzeba było normalnie pracować na siebie

Zdania są podzielone ;D. A prawda jest zapewne taka, że były to inicjatywy oddolne, które jednak z czasem góra ucięła.


Offline nokturn

Odp: Nowe ogłoszenie dotyczące datków na kongresie
« Odpowiedź #77 dnia: 28 Czerwiec, 2016, 19:55 »
Zdania są podzielone ;D. A prawda jest zapewne taka, że były to inicjatywy oddolne, które jednak z czasem góra ucięła.
Nie, to nie była inicjatywa oddolna. Lokalne zbory nigdy by się nie odważyły, by pójść w tym kierunku. Niestety działo się już dość dawno, i nie pamiętam czyja to była "dyrektywa" [jak wysoko sięgała].


Offline Roszada

Odp: Nowe ogłoszenie dotyczące datków na kongresie
« Odpowiedź #78 dnia: 28 Czerwiec, 2016, 19:55 »
Zdania są podzielone ;D. A prawda jest zapewne taka, że były to inicjatywy oddolne, które jednak z czasem góra ucięła.
U nas to się nazywa tak:

"proboszcz na parafii - papież na parafii".

Czyli co sobie wprowadzi, to ma, póki go biskup nie obtańcuje. :)

Coś podobnego też jest w pewnym stopniu w zborach ŚJ.
Jakieś próby samowolki. ;)


Offline M

Odp: Nowe ogłoszenie dotyczące datków na kongresie
« Odpowiedź #79 dnia: 28 Czerwiec, 2016, 19:57 »
Nie, to nie była inicjatywa oddolna. Lokalne zbory nigdy by się nie odważyły, by pójść w tym kierunku. Niestety działo się już dość dawno, i nie pamiętam czyja to była "dyrektywa" [jak wysoko sięgała].

Oddolna to również w tym wypadku nadzorca obwodu. W tamtych czasach NO mieli większą autonomię i być może, że znaleźli się tacy którzy coś takiego starszym zasugerowali.


Offline nokturn

Odp: Nowe ogłoszenie dotyczące datków na kongresie
« Odpowiedź #80 dnia: 28 Czerwiec, 2016, 20:12 »
Oddolna to również w tym wypadku nadzorca obwodu. W tamtych czasach NO mieli większą autonomię i być może, że znaleźli się tacy którzy coś takiego starszym zasugerowali.
To jest prawdopodobne, i mogło tak się wydarzyć; jak próbuję sobie przypomnieć, zielone światło mogło paść np w trakcie tzw. podwójnej "obsługi": obwodowego i okręgowego.


Offline Roszada

Odp: Nowe ogłoszenie dotyczące datków na kongresie
« Odpowiedź #81 dnia: 28 Czerwiec, 2016, 20:27 »
W tamtych czasach NO mieli większą autonomię i być może, że znaleźli się tacy którzy coś takiego starszym zasugerowali.
A co dopiero przed 1989. ;)
Ameryka była daleko, maile i smsy nie istniały. :-\
Przyjazd urzędasów z USA raz na kilka lat.
List z USA szedł nawet miesiąc.

NO to był szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie. ;D

Tak historycznie, to w Polsce się dowiedzieli, że Russell zmarł w 1916 pono dopiero jak się wojna skończyła w 1918. :-\


Offline janeczek

Odp: Nowe ogłoszenie dotyczące datków na kongresie
« Odpowiedź #82 dnia: 28 Czerwiec, 2016, 20:38 »
Przełom 80na 90 były rezolucje żeby finansowo wspierać pionierów miało to związek z opracowaniem terenów oddalonych jestem z takiego wschodniego terenu,i naprawde inaczej się nie dawało żeby odfajkować te tereny około 93 zanikło, nastąpił wzrost i u nas potrzeba ustała teraz znowu coś podobnego ale bez pieniędzy wraca pionier mieszka u zamożnej rodziny dach nad głową i wyżywienie dają a dojazdy inni zapewniają i wszyscy zadowoleni nikt nikogo nie ciśnie na głoszenie pioniera utrzymują,dlatego nie wszędzie to kieszonkowe występowało bo było to związane z potrzebami opracowania terenu
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ 
Publikacja ta jest poufna i chroniona prawem autorskim.  Ktoś dobrowolnie przyjmuje krew należy podać w zborze że winowajca odłączył się


Offline Lila

Odp: Nowe ogłoszenie dotyczące datków na kongresie
« Odpowiedź #83 dnia: 28 Czerwiec, 2016, 20:55 »
W moim zborze wspierano pionierów w latach 80/90. Szczegółów nie pamiętam, może przy okazji podpytam ojca, kto o tym decydował. Na pewno to nie były wielkie pieniądze, na obecne czasy to byłoby pewno z 50-80zł. To było duże miasto, teren do opracowania raczej na nogach, mieszkał każdy u siebie, sporadycznie jakaś pionierka mieszkała u którejś starszej cioci, ale dorabiała sprzątając.


Offline nokturn

Odp: Nowe ogłoszenie dotyczące datków na kongresie
« Odpowiedź #84 dnia: 29 Czerwiec, 2016, 12:27 »
W moim zborze wspierano pionierów w latach 80/90. Szczegółów nie pamiętam, może przy okazji podpytam ojca, kto o tym decydował. Na pewno to nie były wielkie pieniądze, na obecne czasy to byłoby pewno z 50-80zł. To było duże miasto, teren do opracowania raczej na nogach, mieszkał każdy u siebie, sporadycznie jakaś pionierka mieszkała u którejś starszej cioci, ale dorabiała sprzątając.
U nas to było 100 zł na pioniera stałego (pełnoczasowego)


Offline Czuwający

Odp: Nowe ogłoszenie dotyczące datków na kongresie
« Odpowiedź #85 dnia: 29 Czerwiec, 2016, 14:36 »
pamiętam ze kiedyś lata 80 było coś takiego ze podobno pionierzy dostawiali kieszonkowe od centrali ale tylko tak słyszałem, mogło równie dobrze chodzić o podróżujących


Offline dziewiatka

Odp: Nowe ogłoszenie dotyczące datków na kongresie
« Odpowiedź #86 dnia: 29 Czerwiec, 2016, 14:44 »
Były to czasy gdzie żadnej rezolucji nie potrzebowano natomiast w sprawozdaniu grupy podawano kwotę wydaną na pionierów .Pamiętam taką sytuację gdy powiedziałem ,że mnie i żonę stać na to by ze swoich środków korzystać .Odpowiedź była taka:weź a potem przekaż na datki.Czy była to oddolna inicjatywa wątpię  ,były to czasy gdy pionierzy byli na utrzymaniu zborów.Dopiero w połowie lat 90 nastąpiła radykalna zmiana.W latach 80 i na początku lat 90 wielu pionierów wyjeżdżało na tereny z potrzebami na prośbę miejscowych zborów ,również za wiedzą BO.Z własnych obserwacji wiem ,że ci pionierzy właściwie byli ulubieńcami starszych cioć ,dzięki temu mogli pracować w terenie.


Offline TomBombadil

Odp: Nowe ogłoszenie dotyczące datków na kongresie
« Odpowiedź #87 dnia: 29 Czerwiec, 2016, 17:45 »
Ok 1991/92 przestano pionierom wypłacać wsparcie. To było naprawdę mało ,tak na 10 biletów starczało.Przyjąć trzeba było,bo brat miałby problem i prosił,że samemu do skrzynki trzeba wrzucić, bo on musi buchalterię prowadzić i suma musi się zgadzać. Pamiętam,że czułam się z tym źle. Jakby ktoś mi za głoszenie płacił. Potem był jakiś list,że tylko specjalni będą dostawać.
Pracowałam na cały etet i pionierowałam,bez wsparcia rodziny. Zbór o siebie nawzajem dbał i wtedy to była fajna,braterska atmosfera.


Offline PoProstuJa

Odp: Nowe ogłoszenie dotyczące datków na kongresie
« Odpowiedź #88 dnia: 30 Czerwiec, 2016, 09:23 »
Mam pytanie czy ktoś dysponuje jakąś aktualną fotką takowej skrzynki lub terminala z tegorocznych kongresów. Warto by było ją zestawić z zapewnieniem na zaproszeniu, że nie ma zbiórek pieniędzy.

Fotografii niestety nie mam, ale jeżeli kongres jest poza salą kongresową (np. na obiekcie sportowym), to są to duże kartonowe pudła z otworem na kasę, prawie jak urny do głosowania (no może gabarytowo trochę mniejsze od urny). Każdy karton jest pilnowany przez siostrę lub brata, którzy mają "dyżur pilnowacza".

Oczywiście można też płacić kartą kredytową.
A kto wie... może otworzą też punkt z tabletami, jeśli ktoś chce zrobić przelew przez JW.ORG i jakimś cudem nie wziął swojego tabletu?! :)


Offline M

Odp: Nowe ogłoszenie dotyczące datków na kongresie
« Odpowiedź #89 dnia: 30 Czerwiec, 2016, 12:31 »
Mam pytanie czy ktoś dysponuje jakąś aktualną fotką takowej skrzynki lub terminala z tegorocznych kongresów. Warto by było ją zestawić z zapewnieniem na zaproszeniu, że nie ma zbiórek pieniędzy.

Taką znalazłem (w tym wypadku "pilnowaczem" była kobitka ;)):