Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Kongresy regionalne 2016 - streszczenie  (Przeczytany 48741 razy)

Offline PoProstuJa

Odp: Kongresy regionalne 2016 - streszczenie
« Odpowiedź #45 dnia: 13 Maj, 2016, 00:02 »
No właśnie wczoraj próbowałam zrozumieć tekst, w którym polemizują z datą 587 i trochę mętnie upierają się przy 607. Niestety tekst mnie przerósł i o to chyba autorom chodziło:) Ale tak jak piszesz - tak dawno, kto to wie...

"Kryzys sumienia" sobie zamówiłam, może oszczędzi mi to studium biblijnego z ciekawości.

To dopiero teraz mnie zaciekawiłaś Ingrid :) Specjalnie kupiłaś tę książkę?
Czyli rozumiem, że coś Ciebie do nauk Świadków ciągnie, ale wolisz zaznajomić się z literaturą krytyczną na ich temat, żeby nie dać się zniewolić naukom organizacji?
Zastanawiam się skąd u Ciebie ta determinacja w poznaniu Świadków? Czyżby ktoś z Twojej rodziny był w tej religii?

Ja tam religii Świadków nikomu nie odradzam - są ludzie, którzy pewnie będą się dobrze czuli z tymi naukami i zasadami panującymi w zborze. Ale jednocześnie uważam, że każdy Świadek powinien przeczytać "Kryzys sumienia" i dopiero wtedy podjąć decyzję czy chce pozostać w zborze. Gdyby każdy tę książkę przeczytał, to obawiam się, że w zborach pozostałoby tylko 20 % głosicieli.

Jeśli Ty Ingrid przeczytasz tę książkę, to będzie dużo lepiej wyedukowana niż Świadkowie. Oni bowiem (w sensie ci "gorliwi" ŚJ) takich odstępczych książek nie czytają, więc nie mają pojęcia o wielu rzeczach. Ta książka również dla mnie była wielkim odkryciem i sama się nie mogłam nadziwić, że czytam ją dopiero teraz, choć powstała w latach 80-tych. Dopiero wiadomości o aferze pedofilskiej zainspirowały mnie do dalszych poszukiwań informacji o organizacji i trafiłam m.in. na tę książkę. Bardzo mi się ona spodobała i również sobie kupiłam w wersji papierowej (choć w internecie są dostępne pdfy).

P.S. Ja wcale nie uważam, że wszystkie nauki propagowane przez Świadków są złe. Jest dużo właściwych nauk, mocno popartych Biblią. Schody zaczynają się jednak przy tych naukach, w których dokonuje się bardzo swobodnej interpretacji wyrwanych w kontekstu wersetów biblijnych.


Offline gedeon

Odp: Kongresy regionalne 2016 - streszczenie
« Odpowiedź #46 dnia: 13 Maj, 2016, 00:12 »


Ja tam religii Świadków nikomu nie odradzam - są ludzie, którzy pewnie będą się dobrze czuli z tymi naukami i zasadami panującymi w zborze.


P.S. Ja wcale nie uważam, że wszystkie nauki propagowane przez Świadków są złe. Jest dużo właściwych nauk, mocno popartych Biblią. Schody zaczynają się jednak przy tych naukach, w których dokonuje się bardzo swobodnej interpretacji wyrwanych w kontekstu wersetów biblijnych.

A ja odradzam i to z całą stanowczością to toksyczny system oparty na destrukcji.
Pokaż mi chodź jedną naukę popartą Biblia te nauki to nic innego jak baśnie z krainy czarów.Zachęcam abyś poczytała biblioteczkę Roszady tam odkryjesz jak są te nauki podparte kijem a nie Biblią 8-)


od-nowa

  • Gość
Odp: Kongresy regionalne 2016 - streszczenie
« Odpowiedź #47 dnia: 13 Maj, 2016, 00:23 »
Również  ja odradzam ze względu na wiele destrukcyjnych wpływów na jednostkę,  często niekorzystne kształtowanie osobowości, czy porozbijanie rodziny przez system panujący w org. do którego wyznawcy tej Religii muszą się stosować, a jak nie to ponoszą tego konsekwencje (tak w ogromnym skrócie). Na Forum mamy możliwość zaznajomienia się z wieloma tematami, doświadczeniami z różnych punktów widzenia, ze względu na zróżnicowane doświadczenia, a także jak zmiany doktryn przebiegały.
Wcale nie z błahych przyczyn  jest sprawa przedstawiona w Kancelarii Prezydenta RP w Warszawie z ramienia Centrum Edukacji i Obywatelskich Inicjatyw Społecznych, na czele ze Stanisławem Chłościńskim.

PS.
Do Ingrid:

https://www.youtube.com/watch?v=AyJx6P4BmBs

Jeżeli nie miałaś jeszcze okazji zapoznać się z wywiadem przeprowadzonym  w PL z byłym członkiem CK Raymondem Franzem, który napisał "Kryzys sumienia" wyżej podałam link.
Zaraz po kilkukrotnym wysłuchaniu wspomnianego wywiadu, na Allegro kupiłam jego książkę, wtedy to dopiero zobaczyłam prawdziwe oblicze organizacji, szok, smutek, zawód, oburzenie, takie mniej więcej emocje mną targały.

« Ostatnia zmiana: 13 Maj, 2016, 00:47 wysłana przez od-nowa »


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Kongresy regionalne 2016 - streszczenie
« Odpowiedź #48 dnia: 13 Maj, 2016, 07:02 »
Ja tam religii Świadków nikomu nie odradzam - są ludzie, którzy pewnie będą się dobrze czuli z tymi naukami i zasadami panującymi w zborze. Ale jednocześnie uważam, że każdy Świadek powinien przeczytać "Kryzys sumienia" i dopiero wtedy podjąć decyzję czy chce pozostać w zborze. Gdyby każdy tę książkę przeczytał, to obawiam się, że w zborach pozostałoby tylko 20 % głosicieli.
P.S. Ja wcale nie uważam, że wszystkie nauki propagowane przez Świadków są złe. Jest dużo właściwych nauk, mocno popartych Biblią. Schody zaczynają się jednak przy tych naukach, w których dokonuje się bardzo swobodnej interpretacji wyrwanych w kontekstu wersetów biblijnych.

Ludzie mają dziwne gusta i upodobania. Np niektórzy płacą ciężkie pieniądze w domach uciech aby ich traktowano jak psów  ;D Niektórzy z kolei gotowi są zrezygnować z własnego życia, udziału w społeczeństwie (także w wyborach), poddać się pod surowy osąd innych żyjąc w zamkniętych klasztorach. A inni wolą, żeby ktoś za nich myślał i podawał na tacy "pokarm duchowy".
Wszędzie są patologie i to z nimi trzeba walczyć!!!
Ale zakazując swobód osiąga się zwykle efekt przeciwny - syndrom oblężenia, co jeszcze bardziej utwierdza w przekonaniu o słuszności wyboru  :-\
Mimo wszystko stawiałbym na edukację.
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Kongresy regionalne 2016 - streszczenie
« Odpowiedź #49 dnia: 13 Maj, 2016, 08:25 »
Ale ja już wiem jak owa siostra może tłumaczyć rozbieżność pomiędzy rokiem 607 a 587 - na przykład tak, że historycy się po prostu mylą. :)


A ty jak sobie to tłumaczysz? :)


Offline Ingrid

Odp: Kongresy regionalne 2016 - streszczenie
« Odpowiedź #50 dnia: 13 Maj, 2016, 12:07 »
To dopiero teraz mnie zaciekawiłaś Ingrid :) Specjalnie kupiłaś tę książkę?
Czyli rozumiem, że coś Ciebie do nauk Świadków ciągnie, ale wolisz zaznajomić się z literaturą krytyczną na ich temat, żeby nie dać się zniewolić naukom organizacji?
Zastanawiam się skąd u Ciebie ta determinacja w poznaniu Świadków? Czyżby ktoś z Twojej rodziny był w tej religii?
(...)

Książkę Kryzys sumienia chcę przeczytać już od roku, ale jakoś nie było czasu.
Nie mam żadnych Świadków w rodzinie, jedyni z dawnego otoczenia to kolega z klasy i sąsiedzi (nigdy mi nie głosili, ani nie poruszali tematu religii, ewentualnie tłumaczyli krótko, dlaczego nie obchodzą urodzin i świąt, i tyle).

Całkiem jeszcze świeża fascynacja zaczęła się rok temu, kiedy obserwowałam Świadków z wózeczkami w tłumie konsumpcyjnego tłumu (zgniły Zachód). Wyróżniali się spośród również obecnych scientologów, Mormonów, ulicznie głoszących bractw śpiewających wzg. lefebrysty (sztuk jeden) tym, że nie opowiadali ciekawych acz kompletnie niewiarygodnych historii (sciento, Mormo) i sprawiali wrażenie zrównoważonych (nawet za bardzo:). Jako że jestem ogólnie raczej anty-kolektywna i niepasująca do żadnej ze znanych mi grup wyznaniowych (czego nie uważam bynajmniej za zaletę:/), postanowiłam bez wielkiego bratania się z nimi raczej sama dowiedzieć się, co jest na rzeczy.
 
Zaczęłam szperać w ich literaturze i w literaturze o nich. Zafascynowała mnie książka Mishy Anouk'a - "Goodbye Jehova", ex Świadka świeżo po 30tce, z rodziny od pokoleń ŚJ. Inne książki ex-Świadków, które wpadły mi w ręce były raczej smutne i bardzo subiektywne (nie bez powodu). Przy jego opowieści o dzieciństwie i dorastaniu wśród ŚJ można dla odmiany śmiać się przez łzy. Ma niesamowity dystans do siebie i do przeszłości. Stara się opisać to wszystko, jako w miarę zwyczajne i normalne (dla niego wtedy) życie, z pewnymi dziwnymi elementami. Przeplata swoje opowieści rozdziałami, w których w zaskakująco metodologicznie i naukowo poprawny sposób rozprawia się z najważniejszymi zjawiskami i punktami doktryny, albo (jeśli sytuacja nie jest jasna) - pokazuje luki i błędy. Zrobił niesamowity research i przyznaje, że dla niego to część terapii. Teraz raczej przestał się udzielać w temacie, zajął się własnym życiem i pracą. I też mówi, że nie chce uświadamiać i nawracać ludzi, którzy w tej religii są szczęśliwi, bo tacy są.

Jego książka w wielu miejscach zawiera odniesienia do publikacji R. Franza. Dlatego chcę i tę drugą przeczytać.

Nawet jeśli czytam literaturę Świadków i się krzywię, to w niektórych miejscach zmuszają oni do myślenia (chociażby - czy istnieje jakaś szansa, że mają w niektórych punktach rację? Dlaczego uważam, że nie mają racji?). Do tego dochodzi napewno spora fascynacja organizacją, to przyznaję.


Offline Ingrid

Odp: Kongresy regionalne 2016 - streszczenie
« Odpowiedź #51 dnia: 13 Maj, 2016, 12:15 »
PS.
Do Ingrid:

https://www.youtube.com/watch?v=AyJx6P4BmBs

Jeżeli nie miałaś jeszcze okazji zapoznać się z wywiadem przeprowadzonym  w PL z byłym członkiem CK Raymondem Franzem, który napisał "Kryzys sumienia" wyżej podałam link.
Zaraz po kilkukrotnym wysłuchaniu wspomnianego wywiadu, na Allegro kupiłam jego książkę, wtedy to dopiero zobaczyłam prawdziwe oblicze organizacji, szok, smutek, zawód, oburzenie, takie mniej więcej emocje mną targały.

Dziękuję za link. Nie wiedziałam, że po polsku jest coś takiego. Ja to oglądam i czytam w ramach poznania i fascynacji. Nawet sobie nie wyobrażam, jakie to uczucie oglądać to, jeśli to dotyczy części Twojego życia.


Offline Lila

Odp: Kongresy regionalne 2016 - streszczenie
« Odpowiedź #52 dnia: 13 Maj, 2016, 12:35 »
A ja odradzam i to z całą stanowczością to toksyczny system oparty na destrukcji.
Pokaż mi chodź jedną naukę popartą Biblia te nauki to nic innego jak baśnie z krainy czarów.Zachęcam abyś poczytała biblioteczkę Roszady tam odkryjesz jak są te nauki podparte kijem a nie Biblią 8-)

Co do nauk, czy raczej wytycznych, które stanowią pozytywne podstawy funkcjonowania społeczeństwa należy dekalog. I jak dla mnie na nim Biblia mogła by się skończyć. Nic więcej nie jest potrzebne by człowiek mógł żyć szczęśliwie z innymi ludźmi. I na szczęście, żeby tak się zachowywać nie trzeba być ani świadkiem, ani katolikiem, ani mormonem.


Co do zaś ustroju panującego w organizacji, to jest bliźniaczo podobny do scjentologii. Oczywiście naukami się różni, ale cała reszta jest zastraszająco podobna.
Niedawno czytałam książkę "Ofiarowana. Moje życie w sekcie scjentologów" Hill Miscavige Jenna. Polecam ją wszystkim. To zło w czystej postaci - manipulacja i separacja na najwyższym poziomie.
A fascynacja takimi sektami jest jak zabawa polonem 210...



od-nowa

  • Gość
Odp: Kongresy regionalne 2016 - streszczenie
« Odpowiedź #53 dnia: 13 Maj, 2016, 12:50 »
Dziękuję za link. Nie wiedziałam, że po polsku jest coś takiego. Ja to oglądam i czytam w ramach poznania i fascynacji. Nawet sobie nie wyobrażam, jakie to uczucie oglądać to, jeśli to dotyczy części Twojego życia.
Proszę bardzo, korzystaj  :)
Miłe to co napisałaś o uczuciach, jakie wywołuje oglądanie byłego członka CK.
Moje uczucia były od wzruszenia, poprzez płacz żalem podszyty, że to w co wierzyłam legło w gruzach, a organizacja (system, mechanizmy) okazała się nieczułą, bezduszną machiną.
To wielki skrót.
« Ostatnia zmiana: 13 Maj, 2016, 12:56 wysłana przez od-nowa »


Offline Ingrid

Odp: Kongresy regionalne 2016 - streszczenie
« Odpowiedź #54 dnia: 13 Maj, 2016, 13:57 »

Co do zaś ustroju panującego w organizacji, to jest bliźniaczo podobny do scjentologii. Oczywiście naukami się różni, ale cała reszta jest zastraszająco podobna.
Niedawno czytałam książkę "Ofiarowana. Moje życie w sekcie scjentologów" Hill Miscavige Jenna. Polecam ją wszystkim. To zło w czystej postaci - manipulacja i separacja na najwyższym poziomie.
A fascynacja takimi sektami jest jak zabawa polonem 210...



Przyłączam się do polecenia tej książki. Z książek o scientologii jest chyba jedyną, która naprawdę wnosi jakieś nowe informacje (inne w dużej części pretendują do tytułu kompedium demaskującego scientologię, a to jest po prostu opis życia). Czasem trochę za dużo miejsca zajmują opisy osobistych konfliktów z poszczególnymi osobami w organizacji, ale to w sumie też daje nawet pełniejszy obraz). Jest też napisana z użyciem dużej ilości terminologii scientologicznej, więc trochę trudno się ją czyta, gdy człowiek już zapomni, kto to "SP" *suppresive person, odpowiednik osoby poddawanej ostracyzmowi u ŚJ.

Odnośnie zabawy polonem, to tam gdzie mieszkam scientologia werbuje ostro i w ciężkiej desperacji. Także dzięki fascynacji religiami i sektami w odpowiedzi na zaproszenie na test psychologiczny pytam kto to jest Xenu albo gdzie przebywa obecnie żona Miscavidgea a panowie w białych koszulach tracą jakoś zainteresowanie mną:)))
« Ostatnia zmiana: 13 Maj, 2016, 14:08 wysłana przez Ingrid »


Offline PoProstuJa

Odp: Kongresy regionalne 2016 - streszczenie
« Odpowiedź #55 dnia: 13 Maj, 2016, 16:29 »
To ja widzę Ingrid, że Ty jesteś pasjonatką tematu różnych religii! :)

Masz rację, że Świadkowie wyróżniają się swoją postawą. Są inni niż wszyscy.
Na forum już niejednokrotnie spotykałam się z wypowiedziami, że są tacy na pokaz, że nie są szczerzy. Ale ja nigdy z takimi uogólnieniami się nie zgadzam.
Zapewne część osób jest nieszczera w swoim postępowaniu, ale spora rzesza, to naprawdę ludzie szczerzy i dobrzy. Są to ludzie, którzy chcą z całego serca postępować tak jak im każe Jehowa i w tym celu zdobywają się na mnóstwo poświęceń. I w książce Franza ujęło mnie własnie to, że on nie patrzy na tę rzeszę ludzi z nienawiścią, ale z miłością i współczuciem.

Do religii Świadków "rekrutowani" są naprawdę dobrzy ludzie. Gorzej tylko, jak później "po obróbce" przez nauki CK część z nich zatraca zdolność do logicznego myślenia i kierowania się swoim sumieniem.

To forum w 90% skupia osoby, które w jakiś sposób zostały skrzywdzone przez zwierzchników tej organizacji (lub przez fanatyczną rodzinę), więc trudno spodziewać się, że będą pisać pozytywne komentarze.
Tylko ja jestem tą nieliczną, co "walczy z wiatrakami" żeby zwrócić uwagę na to, że nie wszyscy są źli. Że generalizacja jest najgorsza.
Ale fakt faktem, że piszę to z pozycji osoby, która nie czuje się skrzywdzona.
Ja od pół roku czuję się oszukana (aferą pedofilską), ale NA RAZIE jeszcze nie skrzywdzona.
Problemy o których piszę (np. oziębienie miłości wśród wyznawców) zdarzają się w każdej religii.

Ilekroć napiszę coś pozytywnego o Świadkach, to od razu pojawiają się zarzuty że ich bronię itd. itp. Ale skoro 95% forumowiczów głównie ich gani, to muszę przejąć tę niewdzięczną rolę "adwokata diabła"  ;D
Gdyby ludzie byli podzieleni na biało - czarnych, czyli dobry - zły, to łatwo by można ocenić wyznawców kazdej religii. Problem polega jednak na tym, że ludzie są w odcieniach szarości. Jedni twierdzą, że Świadkowie są ciemno-szarzy lub czarni, a ja jestem tą co optuje za kolorem jasno-szarym  ;D

(pomijam tu czarne uczynki Ciała Kierowniczego - nimi zajmie się sąd i sam Bóg - oby jak najszybciej!  )


Offline janeczek

Odp: Kongresy regionalne 2016 - streszczenie
« Odpowiedź #56 dnia: 15 Maj, 2016, 01:38 »
To na co zwraca uwage to forum to degeneracja tego co było pośród śj normą więzi rodzine, jak kogoś wykluczono to się czekało aż go przyłączą a wszystko odbywało się w zborze nie nadarzynie,teraz to gorszy wróg niż stalin hitler ja nie twierdzę że to wina zwykłych śj to idzie z góry od tego ścierwa CK antychrysta ziejącego nienawiścią,wszyscy się znali to ciocie i wujkowie byli teraz kliki na salach jak pomóc starszej osobie jak nie ma zebrania w domu a liczą się tylko godziny i tak nic nie dające bo większości na pokaz to robi,a o wiare widząc Lett czy Herda jest coraz trudniej zakłamywanie australii,jeżeli dorosły zwebowany zna fakty i nadal chce służyć CK korporacj strażnica to ja nie jestem za tym żeby zabraniać, ale oni kłamią żadna agitka nie zawiera informacj o tym że mają doktryny sprzeczne z biblią,nakaz umierania krew,nienawiści do tych co nie uznają ich dogmatów gdyby było to w ich pisemkach to można powiedzieć kto przechodzi na czerwonym świetle ma świadomości czym to grozi
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ 
Publikacja ta jest poufna i chroniona prawem autorskim.  Ktoś dobrowolnie przyjmuje krew należy podać w zborze że winowajca odłączył się


Offline Roszada

Odp: Kongresy regionalne 2016 - streszczenie
« Odpowiedź #57 dnia: 15 Maj, 2016, 09:25 »
Na fotce na kongres o Lojalności, nie widać ani radości ŚJ ani lojalności na twarzach. :-\

https://www.jw.org/pl/wiadomo%C5%9Bci/wiadomo%C5%9Bci/regiony/%C5%9Bwiat/swiadkowie-jehowy-kongresy-2016/

Raczej znudzone miny. :(
A może zaabsorbowane czy skupienie? :)


Offline gedeon

Odp: Kongresy regionalne 2016 - streszczenie
« Odpowiedź #58 dnia: 15 Maj, 2016, 09:50 »
To na co zwraca uwage to forum to degeneracja tego co było pośród śj normą więzi rodzine, jak kogoś wykluczono to się czekało aż go przyłączą a wszystko odbywało się w zborze nie nadarzynie,teraz to gorszy wróg niż stalin hitler ja nie twierdzę że to wina zwykłych śj to idzie z góry od tego ścierwa CK antychrysta ziejącego nienawiścią,wszyscy się znali to ciocie i wujkowie byli teraz kliki na salach jak pomóc starszej osobie jak nie ma zebrania w domu a liczą się tylko godziny i tak nic nie dające bo większości na pokaz to robi,a o wiare widząc Lett czy Herda jest coraz trudniej zakłamywanie australii,jeżeli dorosły zwebowany zna fakty i nadal chce służyć CK korporacj strażnica to ja nie jestem za tym żeby zabraniać, ale oni kłamią żadna agitka nie zawiera informacj o tym że mają doktryny sprzeczne z biblią,nakaz umierania krew,nienawiści do tych co nie uznają ich dogmatów gdyby było to w ich pisemkach to można powiedzieć kto przechodzi na czerwonym świetle ma świadomości czym to grozi

TY ze stoickim uporem mieszasz ludzi z systemem, już setki razy wszyscy Tobie tłumaczyli, ludzie jak ludzie, są dobrze i tacy którzy się starają ale im nie wychodzi. ;D Ty chcesz koniecznie wykazać że dobroć tych ludzi uświęca ten system.
System jest zgniły i destrukcyjny dlatego aby zachować zdrowie należy z niego wyjść.


Offline Dorkas

  • Pionier
  • Wiadomości: 880
  • Polubień: 2976
  • Pierwszy krok wędrówki jest zawsze najdłuższy.
Odp: Kongresy regionalne 2016 - streszczenie
« Odpowiedź #59 dnia: 15 Maj, 2016, 12:46 »
Na fotce na kongres o Lojalności, nie widać ani radości ŚJ ani lojalności na twarzach. :-\

https://www.jw.org/pl/wiadomo%C5%9Bci/wiadomo%C5%9Bci/regiony/%C5%9Bwiat/swiadkowie-jehowy-kongresy-2016/

Raczej znudzone miny. :(
A może zaabsorbowane czy skupienie? :)

Jestem za : zaabsorbowane i skupione , łowiące każde słowo od Jehowy  :) A jeżeli w głowie pojawiłaby się jakaś niepokojąca myśl ? To i tak trzeba doskonale panować nad wyrazem twarzy żeby czasem ktoś nie dostrzegł  , że wiara słabnie >:(
Dziś wiem więcej niż wczoraj