Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Imię Jahwe w Bibliach katolickich  (Przeczytany 13844 razy)

Offline Roszada

Odp: Imię Jahwe w Bibliach katolickich
« Odpowiedź #45 dnia: 09 Wrzesień, 2018, 11:45 »
Wprawdzie Biblii tej już nie można kupić, chyba że w antykwariatach lub na allegro, ale dostępna jest w bibliotekach.

Stary Testament – przekład z języka hebrajskiego ks. J. Kruszyńskiego wydany w latach 1926-1939

Przed II wojną światową jednym z katolickich przekładów, w którym w treści Pisma Świętego używano imienia Jahwe, było kilkutomowe wydanie Biblii (nieukończone z powodu wybuchu wojny) w przekładzie ks. Józefa Kruszyńskiego pt. Pismo Święte Starego Testamentu. Przekład z oryginału hebrajskiego (t. 1, 1937 [Pięcioksiąg]; t. 2 1938 [Joz, Sdz, Rt, 1-2Sm, 1-2 Krl]; t. 3, 1939 [1-2 Krn, Ezd, Ne, Tb, Jdt, Est, Hi]).
Wcześniej w latach 1926-1936 ks. J. Kruszyński wydał kilka ksiąg biblijnych pojedynczo, również w tłumaczeniu z oryginału hebrajskiego (Na, Jr, Lm, Ba, Ps).

Na przykład Pięcioksiąg Mojżeszowy (wyd. 1937) zawiera w wielu miejscach imię Boże Jahwe zarówno w treści przekładu (np. Rdz 21:33, 22:14, 24:3, 7, 27:20; Wj 3:18, 4:5, 22, 5:1-3, 17, 6:2-3, 6-8, itd.), jak i komentarzach. Razem w samym tylko Pięcioksięgu, w tekście biblijnym i przypisach, imię Jahwe występuje co najmniej 600 razy.

http://katalog.nukat.edu.pl/search/query?term_1=Pi%C4%99cioksi%C4%85g+Moj%C5%BCeszowy,+ks.+J%C3%B3zef+Kruszy%C5%84ski&theme=nukat


Offline Roszada

Odp: Imię Jahwe w Bibliach katolickich
« Odpowiedź #46 dnia: 26 Wrzesień, 2018, 13:09 »
Nie ma współczesnych Biblii katolickich bez imienia Jahwe.
Chodzi tylko o kwestię ile razy ma ono występować.

ŚJ sami przyznają to i cytują Biblię Tysiąclecia, wydanie 3, rzekomo bez imienia Jahwe, wymieniając to imię:

*** w87/17 s. 17 Imię „gorszące”? ***
Z Biblii wynika, że Bóg życzy sobie, aby wszyscy widzieli, iż ‛Ten, który sam jeden ma Jahwe na imię, jest Najwyższym’ (Ps. 83:19, Biblia Tysiąclecia, wyd. III; Ezech. 38:23; Malach. 3:16).


Offline Roszada

Odp: Imię Jahwe w Bibliach katolickich
« Odpowiedź #47 dnia: 07 Styczeń, 2020, 17:16 »
Dziś wstawiono mój artykuł:

Imię Jahwe czy termin Jehowa – które z tych słów według Świadków Jehowy występowało wcześniej w Biblii?


https://www.apologetyka.info/swiadkowie-jehowy/imie-jahwe-czy-termin-jehowa-ktore-z-tych-sow-wedug-swiadkow-jehowy-wystepowao-wczesniej-w-biblii,1244.htm


Offline Kyuubi

Odp: Imię Jahwe w Bibliach katolickich
« Odpowiedź #48 dnia: 14 Styczeń, 2020, 23:19 »
JHWH posiadam biblia paulistow wprowadzeniu jest napisane ze tam gdzie jest napisane BÓG ALBO PAN z duzych liter to wystepuje imie boze JHWH


Offline Roszada

Odp: Imię Jahwe w Bibliach katolickich
« Odpowiedź #49 dnia: 15 Styczeń, 2020, 08:55 »
JHWH posiadam biblia paulistow wprowadzeniu jest napisane ze tam gdzie jest napisane BÓG ALBO PAN z duzych liter to wystepuje imie boze JHWH
O takich Bibliach pisaliśmy tu:

https://sjwp.pl/biblia-dyskusje/biblie-katolickie-bez-imienia-jahwe/msg146940/#msg146940


Offline sajmon

Odp: Imię Jahwe w Bibliach katolickich
« Odpowiedź #50 dnia: 17 Styczeń, 2020, 23:23 »
Pewien ŚJ twierdzi, że KK nakazuje usuwanie imienia Jahwe z życia kościoła https://www.tygodnikpowszechny.pl/bog-bez-imienia-131757 Jak mu odpowiedzieć? Generalnie uczepił się BT, że 2,3 i 4 wydanie nie ma Imienia Jahwe i jest to wielkie fałszerstwo.
Czy to prawda, co twierdzi ŚJ: Elohim, Adonaj, to nie jest imię tylko tytuł? Chodzi mi o to, że przecież w S.T. Bóg jest różnie okreslany/nazywany, więc czemu tylko należy stosować Imię Jahwe? Zresztą w judaizmie, jeśli uznamy za kompetentny Polski Słownik Judaistyczny, Bóg ma różne imiona:   
Cytuj
Najważniejsze miejsce wśród I.B. zajmuje Tetragram (czyli JHWH). Odrębną pozycję mają pozostałe z nich, zanotowane w Biblii (Adonaj; El; El Brit; El Eljon; El Olam; El Szad(d)aj; Elohim; Szaddaj).
https://www.jhi.pl/psj/Imiona_Boga


Offline Roszada

Odp: Imię Jahwe w Bibliach katolickich
« Odpowiedź #51 dnia: 18 Styczeń, 2020, 08:43 »
Przecież cały wątek jest o tym. Ja mam to jeszcze raz przepisywać? :-\
Wystarczy wejść w mój post 2.


Offline sajmon

Odp: Imię Jahwe w Bibliach katolickich
« Odpowiedź #52 dnia: 18 Styczeń, 2020, 20:04 »
Przecież cały wątek jest o tym. Ja mam to jeszcze raz przepisywać? :-\
Wystarczy wejść w mój post 2.
Dzięki.  ;)


Offline Emerem

Odp: Imię Jahwe w Bibliach katolickich
« Odpowiedź #53 dnia: 18 Styczeń, 2020, 22:10 »
Powtarzam tym co nie rozumieją.
W KK są dwa rodzaje Biblii jeśli chodzi o imię Jahwe.

Przekłady liturgiczne, stosowane podczas mszy i nabożeństw katolickich. Wzorem jest zwyczaj synagogalny, patrz Łk 4:16-18.

Przekłady nieliturgiczne, stosowane indywidualnej lekturze Pisma, w dociekaniach teologicznych, w książkach katolickich, w pracach naukowych, w komentarzach katolickich do Biblii. najkrócej mówiąc w każdej sytuacji nieliturgicznej.

Istnieją też inne podziały Biblii nie związane z imieniem Jahwe.
Np. opracowania naukowe i przekłady popularne.

Żadne lubiki dla fantoma tego nie zmienią.
Zresztą to są przekłady dla katolików a nie dla innowierców.
Oni mają do wykorzystania przekłady protestanckie, żydowskie, laickie oraz ekumeniczne.
Ja jestem laikiem, one się różnią treścią? Dla mnie Biblia, to Biblia, może się różnić stylistyką czy też archaiczne słowo zamienione na współczesne, chyba że o czymś nie wiem
Jeśli coś wiesz, przyznaj że wiesz,. Gdy zaś czegoś nie wiesz, przyznaj że nie wiesz.
Oto prawdziwa wiedza


Offline Roszada

Odp: Imię Jahwe w Bibliach katolickich
« Odpowiedź #54 dnia: 18 Styczeń, 2020, 22:30 »
Ja jestem laikiem, one się różnią treścią? Dla mnie Biblia, to Biblia, może się różnić stylistyką czy też archaiczne słowo zamienione na współczesne, chyba że o czymś nie wiem
No pewnie że się różnią, zwłaszcza obszernością komentarzy i jakością.
W naukowych np. będą przytaczane słówka hebrajskie, aramejskie i greckie oraz z innych języków semickich. Będzie w nich aparat krytyczny, to znaczy różne zachowane słówka i zdania w różnych rękopisach. itp. itd.