Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Kościół katolicki-wolna dyskusja  (Przeczytany 126051 razy)

Offline Fantom

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #225 dnia: 14 Marzec, 2016, 14:31 »
Temat ma ponad 2000 odsłon.Jest jednym z najchetniej czytanych wątków.Dlaczego to czytają?
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Fantom

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #226 dnia: 15 Marzec, 2016, 08:50 »
Jak odpowiedzą katolicy  na pytanie:czy bedac w sekcie ŚJ można być zbawionym?
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #227 dnia: 15 Marzec, 2016, 09:02 »
Jak odpowiedzą katolicy  na pytanie:czy bedac w sekcie ŚJ można być zbawionym?

"Ale nie masz kościołów równouprawnionych i bratnich. Chrystus założył jeden tylko Kościół, przez który chce prowadzić ludzi do zbawienia, a tym Kościołem jest rzymsko-katolicki, I ufundował go na skale Piotrowej. Wszelkie społeczności religijne, które nie stoją na skale, nie należą do prawdziwego Kościoła. Oderwane od ośrodka jedności, błąkają się po manowcach."
Tę naukę po wiele razy ogłosił Pius IX. W allokucji Singulari quadam z 4 grudnia 1854 r. powiedział:
"Jest to prawda wiary, której silnie trzymać się należy, że poza Kościołem apostolskim, rzymskim nikt zbawić się nie może, on bowiem jest jedyną arką zbawienia i kto do niego się nie schroni, zatonie w potopie."
Tę samą naukę wygłosił Pius IX w Syllabusie, potępiając dwa (16 i 17) następujące zdania: „Przez praktykowanie jakiejkolwiek religii mogą ludzie znaleźć drogę do wiecznego zbawienia i to wieczne zbawienie osiągnąć” oraz „Trzeba mieć co najmniej jak najlepszą nadzieję co do wiecznego zbawienia tych wszystkich, którzy żyją poza prawdziwym Kościołem Jezusa Chrystusa.”.
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline Fantom

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #228 dnia: 15 Marzec, 2016, 09:15 »
Dziekuję Tadeusz,ale Ty chyba nie jesteś katolikiem:) Tak nauczano kiedyś.Czy to nauczanie jest dalej aktualne?
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #229 dnia: 15 Marzec, 2016, 09:29 »
Dziekuję Tadeusz,ale Ty chyba nie jesteś katolikiem:)

Nie, już nie jestem  :)
Nie jestem członkiem instytucji zhierarchizowanej. Kiedyś wyleczyłem się z tego  :) A dokładniej - oni sami mi to wybili z głowy swoim dwulicowym postępowaniem  :(

Tak nauczano kiedyś.Czy to nauczanie jest dalej aktualne?

A od kiedy KK ma zmiany świateł?  :o
Sądziłem, że to tylko domena WTS-u  :(

A tak na poważnie...
Główną przeszkodą w dialogu pomiędzy KK a prawosławnymi obrządku moskiewskiego był fakt prowadzenia na szeroką skalę działalności prozelitycznej w Rosji przez KK.
Ten właśnie zarzut był stawiany m.in. JP II. Z jednej strony wzywanie do ekumenizmu, stwierdzenia typu "bracia w wierze", a z drugiej masowe akcje "nawracania" prawosławnych do KK. Dlatego przez wiele lat, pomimo starań, JP II nie spotkał się z patriarchą Wszechrusi.
Na tym przykładzie widać więc wyraźnie, że pomimo oficjalnych komunikatów dzisiejszych przywódców KK, przytoczone przeze mnie w poprzednim poście słowa Piusa IX wcale nie straciły na aktualności  :-\
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline bernard

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #230 dnia: 15 Marzec, 2016, 09:54 »
Heh,ale juz zapoxnanie sie dokladnie z tym, co znacza slowa ze Po za Kosciolem nie ma zbaewinia to juz nieistotne?


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #231 dnia: 16 Marzec, 2016, 12:31 »
Św. Ignacy pisał: „Nie błądźcie bracia! Kto się odłącza od jedynej prawdziwej religii, nie dostępuje dziedzictwa królestwa Bożego. Kto za innym idzie zdaniem, nie jest uczestnikiem zasług Męki Pańskiej”;
Św. Atanazy: „Ktokolwiek zbawionym być pragnie, przede wszystkim potrzeba, aby się trzymał wiary katolickiej, której jeżeli kto w całości nieskażonej nie zachowa, bez wątpienia na wieki zginie”;
Sobór IV Laterański głosił: „Jeden jest Kościół powszechny wiernych, zewnątrz którego nikt zbawionym nie będzie”. (Cyt. za: „O pochodzeniu religii i różnicy między prawdziwą religią a fałszewemi”;
Św. Wincenty z Lerynu pisał, że kto sprzeciwia się nauce podawanej przez chrześcijan, ten występuje przeciw autorytetowi Kościoła wyrażonemu w osobie papieża i soboru. W konsekwencji człowiek taki odrzuca nauczanie samego Zbawiciela. (Commonitorium XXXIII.)
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline Roszada

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #232 dnia: 16 Marzec, 2016, 13:06 »
Św. Ignacy pisał: „Nie błądźcie bracia! Kto się odłącza od jedynej prawdziwej religii, nie dostępuje dziedzictwa królestwa Bożego. Kto za innym idzie zdaniem, nie jest uczestnikiem zasług Męki Pańskiej”;
Św. Atanazy: „Ktokolwiek zbawionym być pragnie, przede wszystkim potrzeba, aby się trzymał wiary katolickiej, której jeżeli kto w całości nieskażonej nie zachowa, bez wątpienia na wieki zginie”;
Sobór IV Laterański głosił: „Jeden jest Kościół powszechny wiernych, zewnątrz którego nikt zbawionym nie będzie”. (Cyt. za: „O pochodzeniu religii i różnicy między prawdziwą religią a fałszewemi”;
Św. Wincenty z Lerynu pisał, że kto sprzeciwia się nauce podawanej przez chrześcijan, ten występuje przeciw autorytetowi Kościoła wyrażonemu w osobie papieża i soboru. W konsekwencji człowiek taki odrzuca nauczanie samego Zbawiciela. (Commonitorium XXXIII.)
Jak się podaje imiona to trzeba podać i dzieła. Tak się składa, że autorzy napisali po kilka dzieł. Trzeba też podać namiary konkretne. Trzeba podać o którego Ignacego chodzi bo kilku jest świętymi. Trzeba podać też wiek.
To tak jak ja bym napisał Biblia mówi a nie podał gdzie, czy w I w. ne. czy XII w. przed Chr.
Poza tym nie widzę w tych zdaniach nic zdrożnego, bo wtedy nie było protestantów, prawosławnych itd.
Oni dziś przyznają się do określenia "katolicki" z pierwszych wieków, jako kościół powszechny.


Offline Roszada

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #233 dnia: 16 Marzec, 2016, 13:08 »
Heh,ale juz zapoxnanie sie dokladnie z tym, co znacza slowa ze Po za Kosciolem nie ma zbaewinia to juz nieistotne?
Pisał o tym dogmatyk Jacek Salij OP:

http://mateusz.pl/ksiazki/js-sd/Js-sd_12.htm


Offline Dianne

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #234 dnia: 16 Marzec, 2016, 13:11 »
Ja byłam raz na mszy. Było fajnie, tylko nie wiedziałam co trzeba robić.
Biegała dziewczynka po polu minowym i machała rączkami na pięć kilometrów.


Offline Roszada

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #235 dnia: 16 Marzec, 2016, 13:16 »
Ja byłam raz na mszy. Było fajnie, tylko nie wiedziałam co trzeba robić.
Łoj to ja byłem na zebraniach i nabożeństwach wielu wyznań, jako obserwator. :)
Nic nie chciałem nawet robić. Jak wstawali to wstawałem. Klękać, to oni nie klękają. ;)


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #236 dnia: 16 Marzec, 2016, 13:33 »
Jak się podaje imiona to trzeba podać i dzieła. Tak się składa, że autorzy napisali po kilka dzieł. Trzeba też podać namiary konkretne. Trzeba podać o którego Ignacego chodzi bo kilku jest świętymi. Trzeba podać też wiek.
To tak jak ja bym napisał Biblia mówi a nie podał gdzie, czy w I w. ne. czy XII w. przed Chr.

List św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika, do Efezjan (nr 3)

Poza tym nie widzę w tych zdaniach nic zdrożnego, bo wtedy nie było protestantów, prawosławnych itd.

Ale byli inni np. ebionici i nazarejczycy, czy później Arianie

Oni dziś przyznają się do określenia "katolicki" z pierwszych wieków, jako kościół powszechny.

Problemem nie jest słowo "katolicki". Powszechność kościoła nie budzi większych kontrowersji.
Problemem w tym wypadku jest nie tyle supremacja odłamu rzymsko-katolickiego względem innych odłamów, co twierdzenie rzymskich katolików o posiadaniu przez nich wyłącznie drogi zbawienia w Chrystusie.  :-\
A to już nie trąca ekumenizmem nawet trochę  :(
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline Roszada

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #237 dnia: 16 Marzec, 2016, 13:46 »
To przytocz fragmenty które mówią o wyłącznym zbawieniu w KK już po schizmach.
Bo tak skakanie raz Ignacy z I wieku a raz po reformacji to nieuczciwe.
Arianie byli póki co katolikami. Potępiano poszczególnych herezjarchów i ich nauki a nie ich wiernych.


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #238 dnia: 16 Marzec, 2016, 14:13 »
A co ma za znaczenie przed czy po schizmach?
Przecież w KK nie ma zmiany świateł. Jest jedna niezmienna od 2000 lat nauka i tradycja apostolska  :-\
Jest oparcie o nauczanie ojców kościoła.
Jest jedyny kościół oparty na Piotrze.
Jedyny depozytariusz prawdy.

Co więc porównywać i cytować?  :-\
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline Roszada

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #239 dnia: 16 Marzec, 2016, 16:28 »
A co ma za znaczenie przed czy po schizmach?
Przecież w KK nie ma zmiany świateł. Jest jedna niezmienna od 2000 lat nauka i tradycja apostolska  :-\
Jest oparcie o nauczanie ojców kościoła.
Jest jedyny kościół oparty na Piotrze.
Jedyny depozytariusz prawdy.

Co więc porównywać i cytować?  :-\
No masz rację. :)
Tylko inne znaczenie ma coś, gdy nie ma odłamów, a inne gdy są odłamy.
Wcześniej można to odnosić do innych religii i bogów. A po schizmach niekoniecznie do np. prawosławia.