Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Kościół katolicki-wolna dyskusja  (Przeczytany 126955 razy)

Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 517
  • Polubień: 14345
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #195 dnia: 10 Marzec, 2016, 21:40 »
Papież Franciszek wypowiedział dużo innych mądrych sentencji.
http://papiezfranciszek.blogspot.com/2013/03/cytaty-papieza-franciszka.html
Ten podoba mi się szczególnie:
"Boli mnie, gdy widzę księdza lub zakonnicę w najnowszym modelu samochodu. Nie podoba mi się to. (...) Samochód jest niezbędny do wykonywania tak wielu różnych prac, ale wystarczy przecież skromny. Inaczej nie można, jeśli się chce myśleć o dzieciach umierających z głodu"

Powieliłem mój post stąd.
https://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php?topic=2422.msg27243#msg27243
« Ostatnia zmiana: 10 Marzec, 2016, 21:45 wysłana przez Nemo »
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Fantom

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #196 dnia: 11 Marzec, 2016, 08:31 »
 KK wydał kiedyś indeks ksiąg zakazanych.Taka cenzura.Nowym wyzwaniem dla KK było pojawienie się radia,kina i tv.Również i te nowe media zwróciły na siebie uwagę Papieży i wiernych.''Kościół w świecie mediów: historia - dokumenty - dylematy''(książka).  Legion Przyzwoitości- Najlepszym przykładem wpływu Kościoła na środowisko filmowe jest amerykański Legion Przyzwoitości. Założona w 1934 roku organizacja miała za zadanie walczyć z filmami uznawanymi za niemoralne.  Członkowie Legionu Przyzwoitości urządzali też marsze protestacyjne oraz rozwieszali plakaty nawołujące do bojkotu danych tytułów. Dzieciom rozdawano zaś plakietki promujące najważniejsze hasła organizacji. http://film.onet.pl/artykuly-i-wywiady/kino-a-kosciol-indeks-filmow-zakazanych/ef7f69
''Także papież Pius XI w swojej encyklice z 29 czerwca 1936 wyraził uznanie dla tej działalności. Pierwszy atak instytucji skierowany został przeciw Mae ®West, zwaną "Rozpustnicą z Broadwayu".



 https://books.google.co.uk/books?id=LfYF2p9AMRsC&pg=PT34&lpg=PT34&dq=Legion+Przyzwoito%C5%9Bci&source=bl&ots=pKORcs4Bya&sig=ava7Bhcxm-6CeyWloaHoha60L20&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwjwnfz9hLjLAhXqbZoKHb4lBvsQ6AEIIjAB#v=onepage&q=Legion%20Przyzwoito%C5%9Bci&f=false

''Katolicki Legion Przyzwoitości (The Catholic Legion of Decency) ogłosił, że film idealizuje niemoralność i jest szkodliwy, zagroził też bojkotem filmu, jeśli wytwórnia (20th Century-Fox) nie poczyni w filmie kilku zmian. Mimo początkowego oporu, studio zgodziło się na pewne zmiany. Dodano kilka nowych scen, m.in. prolog, w którym narrator mówi, że główna bohaterka zostanie ukarana za swoje grzechy. Ponadto usunięto wiele scen, które sugerowały, że Amber miała wielu kochanków.'' http://www.filmweb.pl/film/Wieczna+Amber-1947-120952/trivia  https://www.youtube.com/watch?v=g4YYYVCJWtA (film)
« Ostatnia zmiana: 11 Marzec, 2016, 08:40 wysłana przez fantom »
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #197 dnia: 11 Marzec, 2016, 09:02 »
Się obudził.  >:(

Wydaje się, że to wcale nie jest przebudzenie. Czytając historię życia tego człowieka można dojść do wniosku, że jest on co najmniej off-main-stream-owy  ;D
Aż dziw bierze, że po takich konserwatystach jak JP II i Benedykt XVI kardynałowie postawili na niego.
On po prostu mówi publicznie to, co powinno być nie tylko w ustach, ale przede wszystkim w działaniu KK.
Piętnuje pożądanie bogactwa u kleru, wystawny tryb życia, itp.
A to nie w smak chociażby polskiej hierarchii która czuje obowiązek tłumaczenia słów papieża "na nasze", gdzie oczywiście wychodzi, że papież wcale nie miał na myśli naszych rezydencji, Maybachów, itp.  >:(

Nie wspomnę już o przepychu monumentalnych budowli finansowanych z pieniędzy publicznych, dofinansowań typu geotermia, czy granty ministerialne i dotacje pod przykrywką  >:(
A już przekrętem tysiąclecia była działalność tzw. komisji majątkowej, gdzie poza kontrolą sądową i przy braku dwuinstancyjności (jedyna taka instytucja w kraju) zwracane były majątki zabrane kościołowi przez...króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, bądź odebrane zakonom 200 lat temu za długi!!!
« Ostatnia zmiana: 11 Marzec, 2016, 09:05 wysłana przez Tadeusz »
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline Fantom

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #198 dnia: 11 Marzec, 2016, 09:20 »
Dobra wiadomosc dla ateistow.Papież Franciszek: Nie trzeba wierzyć w Boga, by iść do nieba http://wolna-polska.pl/wiadomosci/papiez-franciszek-wierzyc-boga-isc-nieba-2014-10
"Pytasz mnie, czy Bóg chrześcijan przebacza tym, którzy nie wierzą i którzy nie szukają wiary. Zacznę od stwierdzenia - i to jest podstawowa rzecz - że miłosierdzie Boga nie ma granic jeśli podchodzi się się do niego ze szczerym skruszonym sercem. Problemem dla tych, którzy nie wierzą w Boga jest to, aby przestrzegali swojego sumienia. Grzech, nawet dla tych, którzy nie mają w sobie wiary, istnieje wtedy, gdy ludzie gwałcą swoje sumienie."

 Nemo,chcesz czy nie to chyba i tak pojdziesz do nieba,jezeli przestrzegasz swojego sumienia.
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 517
  • Polubień: 14345
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #199 dnia: 11 Marzec, 2016, 09:25 »
Nemo,chcesz czy nie to chyba i tak pojdziesz do nieba,jezeli przestrzegasz swojego sumienia.

Ameryki nie odkryłeś ;D Ja o tym doskonale wiem ;D ;)
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Fantom

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #200 dnia: 11 Marzec, 2016, 09:26 »
LIST DO NIEWIERZĄCEGO

PAPIEŻ FRANCISZEK ODPOWIADA EUGENIOWI SCALFARIEMU
NA ŁAMACH DZIENNIKA «LA REPUBBLICA» 11 września 2013 r.
https://w2.vatican.va/content/francesco/pl/letters/2013/documents/papa-francesco_20130911_eugenio-scalfari.html
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Fantom

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #201 dnia: 11 Marzec, 2016, 10:06 »
Różaniec potężną bronią.
 św. Ludwik Maria Grignion de Montfort: "Choćbyście się znaleźli nad brzegiem przepaści, choćbyście mieli już jedną nogę w piekle, choćbyście się nawet zaprzedali diabłu jak jaki czarownik, choćbyś był heretykiem zatwardziałym i uporczywym jak szatan, wcześniej czy później nawrócicie się i zbawicie się, jeżeli - powtarzam wam, a zważcie dobrze słowa i treści mojej rady - będziecie pobożnie odmawiali Różaniec Święty każdego dnia aż do śmierci, w celu poznania prawdy i otrzymania skruchy i przebaczenia waszych grzechów." 
''Tę tajemniczą broń Bóg umieszcza w dłoniach swych wiernych żołnierzy''.  http://www.piotrskarga.pl/potezna-obrona-w-rozancu-swietym,501,1171,p.html

Mam pytanie:czy żydzi i muzułmanie mogą się nawrócić i osiagnąc zbawienie bez modlitwy różańcowej?Troche mi sie to kłóci ze słowami Papieża Franciszka,który mówił o tym,że można osiągnąć zbawienie nawet będąc niewierzącym.Czy ten święty się mylił?Jeżeli tak,to dlaczego katolicy wciąż go cytują?Papież mówi o zbawieniu niewierzących,którzy przestrzegają swojego sumienia.Czy te dwie różne wypowiedzi nie wprowadzają zamieszania?Ktoś to mi wytłumaczy?Jaka jest oficjalna nauka KK o mozliwości zbawienia przez różaniec?

Gedeon: zwracam uwagę, że Twoje rozważania wychodzą daleko poza tematykę tego forum prosze po raz ostatni abys tu nie prowadził tak głębokiej analizy. Sa inne fora o tej tematyce.
« Ostatnia zmiana: 11 Marzec, 2016, 11:58 wysłana przez gedeon »
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Noc_spokojna

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #202 dnia: 11 Marzec, 2016, 11:26 »

Mam pytanie:czy żydzi i muzułmanie mogą się nawrócić i osiagnąc zbawienie bez modlitwy różańcowej?
A ja mam pytanie, czy gdziekolwiek, ktoś reprezentujący zdanie kościoła, choć raz powiedział, że nieodmawiający różańca nie dostąpią zbawienia?
Bo jeśli nie, to twoje pytanie jest bezzasadne.
Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #203 dnia: 11 Marzec, 2016, 11:31 »
Jak widać, na przestrzeni wieków, także w KK następowało zmienianie bądź błyski "nowych świateł"  ;D
Często były to poglądy osób uznanych przez KK za świętych. Chociaż wiele z ich opinii nawet dla KK jest kontrowersyjne, bądź wręcz sprzeczne z aktualną doktryną, te osoby są wciąż stawiane za wzór dla wierzących.
Jest to odwieczny problem wyznań opartych mocno na objawieniach, mistycyzmie bądź dogmatach ogłaszanych przez ludzi.
Takim jest KK, gdzie święci odgrywają ogromną rolę!
Takim też jest WTS, gdzie rolę świętych pełnią członkowie CK, a przede wszystkim prezesi. To, że jest ich tak mało, wynika wyłącznie z ich krótkiej historii.
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline Noc_spokojna

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #204 dnia: 11 Marzec, 2016, 11:54 »

Często były to poglądy osób uznanych przez KK za świętych. Chociaż wiele z ich opinii nawet dla KK jest kontrowersyjne, bądź wręcz sprzeczne z aktualną doktryną, te osoby są wciąż stawiane za wzór dla wierzących.


 Bardzo mądre słowa napisałeś. Bo liczy się to, co człowiek reprezentuje całym swoim życiem. Jeśli człowiek całe swoje życie poświęcił Bogu i bliźniemu, to fakt, że jakąś doktrynę postrzegał w innym świetle, nie odgrywał istotnego znaczenia. "Wiara bez uczynków jest martwa", dlatego trudno znaleźć w KK świętych, którzy by tę świętość otrzymali tylko za to, że zgadzali się z doktryną.

Adam Chmielowski, nie został wyświęcony za doktrynę, czy też odmawianie różańca, w kazaniu beatyfikacyjnym, nie mówiono o jego wierze, bo tę miał we własnym sercu, mówiono za to o czynach.

Toczy się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów... nikt nie wnika, jak odbierali i interpretowali doktryny.

Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D


Offline bernard

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #205 dnia: 11 Marzec, 2016, 15:03 »
Klasyczny Swiadek Jehowy umacnia swoje swiadkowe ego ,,czarną"wizją KK.
Ex-SJ ateista ( i nie tylko ) tez ma taki nawyk.

Pstryk i mozna poczuć sie lepiej,a i sumienie jest przy tym sie uspokaja.Mozna wiec rozlozyc sie wygodnie w fotelu i poczuc sie kims lepszym.


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #206 dnia: 11 Marzec, 2016, 15:20 »
Klasyczny Swiadek Jehowy umacnia swoje swiadkowe ego ,,czarną"wizją KK.
Ex-SJ ateista ( i nie tylko ) tez ma taki nawyk.

Hmmm...
Widzę, że szanowny kolega wiele wyznań i bezwyznań przeszedł  ;D
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline Fantom

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #207 dnia: 13 Marzec, 2016, 19:46 »
 Czy człowiek pochodzi od małpy czy stworzył go Bóg? Jak należy rozumieć biblijne teksty o stworzeniu świata i człowieka?Jakie jest nauczanie KK?Czy to prawda,że wierni KK mogą wierzyć w kreację i w ewolucję?
 W co wierzą katolicy z tego forum?Co jest prawdą?
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Noc_spokojna

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #208 dnia: 13 Marzec, 2016, 19:57 »
Stanowisko Kościoła

Encyklika „Humani generis” (1950)
Cytuj
    „Nie zakazuje więc kościelny Nauczycielski Urząd, by teoria ewolucjonizmu, o ile bada, czy ciało pierwszego człowieka powstało z istniejącej poprzednio, żywej materii - że bowiem dusze stwarzane są bezpośrednio przez Boga, tego niewątpliwie uczy nas katolicka wiara - stała się przedmiotem dociekań i dyskusji uczonych obydwu obozów, zgodnie z obecnym stanem nauk ludzkich i świętej teologicznej wiedzy. Te dyskusje jednak powinny być tak prowadzone, żeby racje obydwu stron, tak zwolenników jak przeciwników ewolucjonizmu roztrząsane były i oceniane poważnie, z miarą i umiarkowanie, a nadto, żeby obie strony gotowe były poddać się sądowi Kościoła, któremu Chrystus zlecił obowiązek, zarówno autentycznego wykładania Pisma, jak strzeżenia dogmatów wiary. (...)    „Są mianowicie najpierw tacy, którzy system tzw. ewolucji, nawet w dziedzinie nauk przyrodniczych dotąd niezbicie nie udowodniony, nieroztropnie i bez zastrzeżeń stosują do wytłumaczenia początku wszechrzeczy, przyjmując śmiało monistyczne i panteistyczne wymysły o świecie całym, nieustannej ewolucji podległym. Tą właśnie hipotezą posługują się chętnie zwolennicy komunizmu, aby skuteczniej rozszerzać i naprzód wysuwać swój dialektyczny materializm, który wszelką ideę Boga z umysłów całkowicie wyplenia.”

Przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II do członków Papieskiej Akademii Nauk (1996)


Cytuj
„(…)jednostka ludzka nie może być podporządkowana gatunkowi ani społeczeństwu jako środek czy narzędzie, gdyż ma samoistną wartość. Jest osobą. Dzięki swej inteligencji i woli jest zdolna tworzyć z bliźnimi więzi wspólnoty i solidarności, potrafi złożyć dar z siebie. (...)„W przypadku człowieka mamy zatem do czynienia z różnicą natury ontologicznej, można wręcz powiedzieć - ze ,,skokiem'' ontologicznym. Czy jednak głosząc tę tezę o nieciągłości ontologicznej nie negujemy owej ciągłości fizycznej, która wydaje się stanowić nić przewodnią badań nad ewolucją, podejmowanych na płaszczyźnie fizyki i chemii? Analiza metody stosowanej w różnych dziedzinach wiedzy pozwala pogodzić ze sobą dwie wizje, które mogłyby się wydawać całkowicie sprzeczne. Nauki doświadczalne z coraz większą dokładnością badają i opisują wielorakie przejawy życia umieszczając je na skali czasowej. Moment przejścia do sfery duchowej nie jest przedmiotem obserwacji tego rodzaju. Może ona jednak ujawnić - na płaszczyźnie doświadczalnej - cały zespół bardzo ważnych oznak specyficzności istoty ludzkiej. Natomiast doświadczenie poznania metafizycznego, samoświadomości i zdolności do refleksji, sumienia i wolności czy wreszcie doświadczenie estetyczne i religijne należą do sfery analizy i refleksji filozoficznej, podczas gdy teologia odkrywa ich sens ostateczny, zgodny z zamysłem Stwórcy.”

Najbardziej aktualne stanowisko papieża Franciszka. -
Cytuj
Wielki Wybuch umieszczany dziś u początku świata nie zaprzecza Bożej interwencji. A ewolucja natury nie jest przeciwna pojęciu stworzenia
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec, 2016, 20:01 wysłana przez Noc_spokojna »
Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D


Offline matus

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #209 dnia: 13 Marzec, 2016, 19:57 »
Weźcie skończcie z tym "pochodzeniem od małpy".
Bogowie są gorsi od Pokemonów, bo nie da się złapać ich wszystkich, tylko jednego (albo małą grupkę), bo się obrażają.