Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Kościół katolicki-wolna dyskusja  (Przeczytany 126164 razy)

Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #465 dnia: 12 Październik, 2018, 23:19 »
Myślę, że emocje w tym wątku już opadły. Otwieram go, dlatego żeby przenieść dyskusję o KK z wątku o filmie "Kler". Niemniej proszę o kulturalną dyskusję, bez zbędnych złośliwości i przytyków personalnych.
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #466 dnia: 12 Październik, 2018, 23:25 »
Myślę, że emocje w tym wątku już opadły. Otwieram go, dlatego żeby przenieść dyskusję o KK z wątku o filmie "Kler". Niemniej proszę o kulturalną dyskusję, bez zbędnych złośliwości i przytyków personalnych.
[/b][/size]
Cóż obawiam się, że to pobożne życzenie. Ja widzę, że osoby związane z KK są tak samo zajadłe w obronie dobrego imienia swej organizacji jak fanatyczni ŚJ ciała kierowniczego.
« Ostatnia zmiana: 12 Październik, 2018, 23:32 wysłana przez Gandalf Szary »
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Szycha

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 499
  • Polubień: 1647
  • Bądź Sobą - jw.org miej w... tam gdzie chcesz...
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #467 dnia: 12 Październik, 2018, 23:27 »
Myślę, że emocje w tym wątku już opadły. Otwieram go, dlatego żeby przenieść dyskusję o KK z wątku o filmie "Kler". Niemniej proszę o kulturalną dyskusję, bez zbędnych złośliwości i przytyków personalnych.
Panie i Panowie... zapraszamy do dyskusji... Tylko kulturalnie, uprasza się, by dyskusja była merytoryczna, bez k... ch.. i fochów, jak niektórzy mają w zwyczaju  ;D Transmisje z radia i TV z Torunia oraz TV aljazerra również nie na miejscu..
« Ostatnia zmiana: 12 Październik, 2018, 23:37 wysłana przez Szycha »


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #468 dnia: 12 Październik, 2018, 23:28 »
Dlatego proszę wszystkich o nie skakanie sobie do oczu. I obrońców KK i przeciwników.
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #469 dnia: 12 Październik, 2018, 23:48 »
;D Transmisje z radia i TV z Torunia oraz TV aljazerra również nie na miejscu..
Tudzież z Broadcasting-u  ;D
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Szycha

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 499
  • Polubień: 1647
  • Bądź Sobą - jw.org miej w... tam gdzie chcesz...
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #470 dnia: 12 Październik, 2018, 23:49 »
Tudzież z Broadcasting-u  ;D
O tej "fenomenalnej" tv zupełnie zapomniałem, może dlatego że za moich czasów tego g... nie było???


Offline Sebastian

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #471 dnia: 13 Październik, 2018, 00:04 »
niech będzie pochwalony Tadek Chytrus ;)

ciężko zgrzeszyłem (wydałem 11zł na bilet na "Kler" w kinie Helios)

jak myślicie czy przelanie 11.000zł na rachunek bankowy Radia Maryja będzie wystarczającą pokutą za ten grzech? ;)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #472 dnia: 13 Październik, 2018, 00:05 »
niech będzie pochwalony Tadek Chytrus ;)

ciężko zgrzeszyłem (wydałem 11zł na bilet na "Kler" w kinie Helios)

jak myślicie czy przelanie 11.000zł na rachunek bankowy Radia Maryja będzie wystarczającą pokutą za ten grzech? ;)
[/b][/size]
Nie, nie co łaska ale nie mniej niż 1000zł. :)
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Sebastian

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #473 dnia: 13 Październik, 2018, 00:08 »
Nie, nie co łaska ale nie mniej niż 1000zł. :)
uznałem że 1000zł to za mała pokuta i dlatego zastanawiam się nad tysiąckrotnościa ceny biletu ;)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4061
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #474 dnia: 13 Październik, 2018, 00:09 »

Cóż obawiam się, że to pobożne życzenie. Ja widzę, że osoby związane z KK są tak samo zajadłe w obronie dobrego imienia swej organizacji jak fanatyczni ŚJ ciała kierowniczego.

Przecież takie spostrzeżenie jest wiele warte. Wyjaśnia chociażby dlaczego Świadkowie są producentami ateistów: Najpierw nasłuchasz się o wszystkich grzechach kościoła, a później okazuje się, że alternatywa której zawierzyłeś jest niewiele lepsza i rządzą nią te same mechanizmy. Jeśli ktoś przeszedł od KRK do Świadków, którymi też się z czasem rozczarował, to na moje jego wiara jest w tym momencie ugotowana.

Owe spostrzeżenie pokazuje też jak bardzo selektywne potrafi być widzenie przywar i mechanizmów - widoczne u innych, ale na swoim podwórku niekoniecznie. Tu też upatrywałbym części rozczarowania religią jako całością pośród eksów - za dużo wiedzą o samych mechanizmach wiary, przez co traci ona dla nich na uroku. Zauważyć, że ludzie do których przystałeś nie mają względem własnej wiary podobnie krytycznego usposobienia co ty wobec poprzedniczki, grozi powtórką z rozrywki. Człowiek po utracie wiary i poszukujący jej z powrotem to już moim zdaniem wyższa szkoła jazdy, której raczej nie zrozumieją ludzie wierzący niezłomnie przez całe dotychczasowe życie.

PS. Niektórzy forumowicze na pewno się cieszą, że wątek o filmie Kler zamknięty. Ale biorąc pod uwagę jaki został w jego miejscu otwarty, to nie wiem czy mogą to potraktować jako dobry interes, bo ten jest na tyle uniwersalny, że można i o klerze i o Klerze :P
« Ostatnia zmiana: 13 Październik, 2018, 00:18 wysłana przez Ekskluzywna Inkluzywność »


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #475 dnia: 13 Październik, 2018, 00:11 »
uznałem że 1000zł to za mała pokuta i dlatego zastanawiam się nad tysiąckrotnościa ceny biletu ;)
[/b][/size]
A słowo stało się ciałem. Sebastian w/g twojej fantazji, idź na całość :P
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Szycha

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 499
  • Polubień: 1647
  • Bądź Sobą - jw.org miej w... tam gdzie chcesz...
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #476 dnia: 13 Październik, 2018, 00:11 »
niech będzie pochwalony Tadek Chytrus ;)

ciężko zgrzeszyłem (wydałem 11zł na bilet na "Kler" w kinie Helios)

jak myślicie czy przelanie 11.000zł na rachunek bankowy Radia Maryja będzie wystarczającą pokutą za ten grzech? ;)
Seba, u mnie masz rozgrzeszenie za darmochę!!!


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #477 dnia: 13 Październik, 2018, 00:17 »
Przecież takie spostrzeżenie jest wiele warte. Wyjaśnia chociażby dlaczego Świadkowie są producentami ateistów: Najpierw nasłuchasz się o wszystkich grzechach kościoła, a później okazuje się, że alternatywa której zawierzyłeś jest niewiele lepsza i rządzą nią te same mechanizmy. Jeśli ktoś przeszedł od KRK do Świadków, którymi też się z czasem rozczarował, to na moje jego wiara jest w tym momencie ugotowana.

Owe spostrzeżenie pokazuje też jak bardzo selektywne potrafi być widzenie przywar i mechanizmów - widoczne u innych, ale na swoim podwórku niekoniecznie. Tu też upatrywałbym części rozczarowania religią jako całością pośród eksów - za dużo wiedzą o samych mechanizmach wiary, przez co traci ona dla nich na uroku. Zauważyć, że ludzie do których przystałeś nie mają względem własnej wiary podobnie krytycznego usposobienia co ty wobec poprzedniczki, grozi powtórką z rozrywki. Człowiek po utracie wiary i poszukujący jej z powrotem to już moim zdaniem wyższa szkoła jazdy, której raczej nie zrozumieją ludzie wierzący niezłomnie przez całe dotychczasowe życie.

PS. Niektórzy forumowicze na pewno się cieszą, że wątek o filmie Kler zamknięty. Ale biorąc pod uwagę jaki został w jego miejscu otwarty, to nie wiem czy mogą to potraktować jako dobry interes :P
[/b][/size]
Wiesz chyba masz rację, ja widzę u siebie przemianę. O ile nie odrzucam wiary w Boga to straciłem szacunek do jakichkolwiek organizacji religijnych. Nie wiem co dalej będzie. Kościół katolicki niczym nie różni się od organizacji ŚJ. Tylko inne opakowanie cukierka. 
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Szycha

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 499
  • Polubień: 1647
  • Bądź Sobą - jw.org miej w... tam gdzie chcesz...
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #478 dnia: 13 Październik, 2018, 00:20 »
[/b][/size]
Wiesz chyba masz rację, ja widzę u siebie przemianę. O ile nie odrzucam wiary w Boga to straciłem szacunek do jakichkolwiek organizacji religijnych. Nie wiem co dalej będzie. Kościół katolicki niczym nie różni się od organizacji ŚJ. Tylko inne opakowanie cukierka.
A i sam cukierek, jakby przeterminowany...


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4061
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #479 dnia: 13 Październik, 2018, 00:29 »
[/b][/size]
Wiesz chyba masz rację, ja widzę u siebie przemianę. O ile nie odrzucam wiary w Boga to straciłem szacunek do jakichkolwiek organizacji religijnych. Nie wiem co dalej będzie. Kościół katolicki niczym nie różni się od organizacji ŚJ. Tylko inne opakowanie cukierka.

W religii i doznaniach duchowych ogromną rolę odgrywają entuzjazm i swoista emocjonalno-intelektualna niewinność. A przejechanie się na wyznaniu zabija większość, o ile nie całość entuzjazmu i pierwotnej niewinnej ufności. Wierny nie może w nieskończoność sondować czy doktryny się zazębiają, czy pasterze nie mają czegoś za uszami, czy inni współwyznawcy nie są hipokrytami i donosicielami, czy nie jest aby bombardowany miłością i psychomanipulowany przez ludzi mogących mieć wobec niego nieczyste intencje, nawet jeśli sami nie do końca zdają sobie z tego sprawę.

A jak ktoś się przejechał ostro na Organizacji, to raczej zdołał w sobie takie weryfikacyjne mechanizmy obronne wypracować. Problem w tym, że przywary o których mowa są w mniejszym/większym natężeniu uniwersalne dla zorganizowanej religii. I tu dochodzi do sprzężenia zwrotnego, bo im więcej ich widzisz, tym mniej masz entuzjazmu, a im mniej masz entuzjazmu tym więcej dostrzegasz minusów, a mniej plusów.

Niektórzy eksi odwalili przecież iście magisterską robotę na polu badania własnych doktryn, źródeł, dokumentów wewnętrznych, by w obliczu odejścia mieć pewność co czynią. Jak ludzie z taką przeszłością, z takim zacięciem mają się później wpasować w religię, która przykładowo zchrystianizowała pogańskie święta? Sięgną do źródeł, zrobią risercz i cegiełka po cegiełce ich entuzjazm zacznie się walić, bo przecież tym razem miało być inaczej, tym razem miało być wyjątkowo!

Ludzie z nastawieniem krytycznym nie są dobrym materiałem dla wiar o charakterze dogmatycznym i zorganizowanym. Bo religia to z natury swojej forma ochronnej iluzji w którą trzeba wejść z ufnością i bez dogłębnej świadomości czym jest, inaczej nie zadziała. Jeśli ktoś wypracował sobie przeciwciała, to przykro mi, haj skończony.
« Ostatnia zmiana: 13 Październik, 2018, 00:39 wysłana przez Ekskluzywna Inkluzywność »