Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Życie i służba - luty 2016  (Przeczytany 5774 razy)

Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Życie i służba - luty 2016
« dnia: 13 Luty, 2016, 15:44 »
Wpadł mi w ręce filmik wyświetlany podczas zebrania służby w tym tygodniu.
Poniżej screen z tego filmiku:


Pytania:
1. Czy rzeczywiście Paweł głosił ze zwojami? Czy taki był zwyczaj? Czy każdy mógł mieć "prywatne wydanie" zwojów w domu?
2. Jeżeli na pierwsze odpowiemy twierdząco, to: Co Paweł miał w tych zwojach? Nowy Testament? Zrewidowane wydanie Starego Testamentu? Jezus cytował pisma z pamięci nauczając. Czy Paweł, który był wykształconym faryzeuszem potrzebował zwojów, żeby udowadniać nową w końcu naukę?
Hmmmm...  :D
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline Roszada

Odp: Życie i służba - luty 2016
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Luty, 2016, 15:48 »
A zwojach mówi raz do Tymoteusza zdaje się.

„(...)Gdy przyjdziesz, przynieś okrycie, które zostawiłem w Troadzie u Karpusa, oraz zwoje, zwłaszcza pergaminy(...)” (2Tm 4:13)

Pewnie ST.
« Ostatnia zmiana: 13 Luty, 2016, 15:52 wysłana przez Roszada »


Tusia

  • Gość
Odp: Życie i służba - luty 2016
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Luty, 2016, 17:42 »
Wpadł mi w ręce filmik wyświetlany podczas zebrania służby w tym tygodniu.
Poniżej screen z tego filmiku:


Pytania:
1. Czy rzeczywiście Paweł głosił ze zwojami? Czy taki był zwyczaj? Czy każdy mógł mieć "prywatne wydanie" zwojów w domu?
2. Jeżeli na pierwsze odpowiemy twierdząco, to: Co Paweł miał w tych zwojach? Nowy Testament? Zrewidowane wydanie Starego Testamentu? Jezus cytował pisma z pamięci nauczając. Czy Paweł, który był wykształconym faryzeuszem potrzebował zwojów, żeby udowadniać nową w końcu naukę?
Hmmmm...  :D

To propagandowy filmik.


Offline Iza

Odp: Życie i służba - luty 2016
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Luty, 2016, 18:38 »
Jak to jakie zwoje😜 Oczywiście zrewidowane zwoje w przekładzie nowego swiata . Jakżeby inaczej
Gdzie Duch Pana, tam wolność.


Offline zaocznie wywalony

Odp: Życie i służba - luty 2016
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Luty, 2016, 18:49 »
Paweł mógł głosić i ze zwojami, i z kodeksem (nie mylić ze zbiorem praw, chodzi o pierwowzór książki  :) )
Cytat z http://www.wsp.krakow.pl/whk/kodeks.html

"W drugiej połowie I w. n.e. kodeks stał się ważnym elementem rozpowszechniania literatury wśród biedniejszej warstwy społeczeństwa, podczas gdy zwój papirusowy był nadal faworyzowany przez zamożnych kolekcjonerów. W V w. p.n.e. kodeks zyskał przewagę nad zwojem. Zdecydowały o tym: niska cena i poręczność kodeksu. Najpierw wykorzystywali go prawnicy w codziennej pracy, potem stał się głównym nośnikiem literatury chrześcijańskiej. Zwój stosowano jeszcze w IV w. n.e. utrwalając na nim głównie literaturę świecką."


Offline gerontas

Odp: Życie i służba - luty 2016
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Luty, 2016, 21:35 »
Ilustracja jest zupełnie nieprawdziwa ponieważ apostoł Paweł nie głosił od domu do domu.
CK chce wszystkim wmówić, że w ten sposób głosiło się w I wieku, dlatego ŚJ robią tak dzisiaj. Jednak czytając Biblię ze zrozumieniem, nie można wysnuć wniosku, że głoszenie od domu to podstawowa forma głoszenia ewangelii.


Offline Roszada

Odp: Życie i służba - luty 2016
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Luty, 2016, 21:41 »
A ten osioł co tam szuka? :)
Też słucha? ;)
A może to mówiąca oślica Balaama? :-\


Offline Żółwik

  • Nieochrzczony głosiciel
  • Wiadomości: 63
  • Polubień: 121
  • Poznacie prawdę a prawda Was wyzwoli - i WYZWALA !
Odp: Życie i służba - luty 2016
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Luty, 2016, 22:59 »
A ten osioł co tam szuka? :)
Też słucha? ;)
A może to mówiąca oślica Balaama? :-\

To jest akcja z 24 grudnia. A jak wiadomo w wigilię zwierzęta przemawiają ludzkim głosem, z tym, że jak to wyjaśnione w filmie "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" tylko te wierzące.  ;D


Offline Stanisław Klocek

Odp: Życie i służba - luty 2016
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Luty, 2016, 09:44 »
A ten osioł co tam szuka? :)
Może szuka Jezusa za szkiełkiem, jak ten u św. Antoniego ;) Wszystko propaganda. Skoro osioł klęka przed Monstrancją, to co powiedzieć o mnie, który nie klęka przed jakąś szkatułką? Propaganda sugeruje, że jestem mniej pojęty od osła :o. A tak naprawdę to może odwrotnie ;)?

Czy Jezus i apostołowie głosili ze zwojami czy bez, czy głosili od domu do domu czy nie, to wszystkich zabito za nachalność prócz zesłanego Jana. Gdyby Jezus z apostołami głosili w dzisiejszych czasach z takim samym nastawieniem, to wrogość do nich byłaby jeszcze większa niż obecnie do ŚJ. Czy się mylę?


Offline Roszada

Odp: Życie i służba - luty 2016
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Luty, 2016, 10:58 »
Propaganda sugeruje, że jestem mniej pojęty od osła
Zgadza się co piszesz, jak ktoś legendy nie odróżnia od faktów to tak jest.

Poza tym omawiamy film Towarzystwa a nie obrazki świętych.
Rozumiem, że gdybym był protestantem, to byś dał protestanckiego osła. :)
A jak ateistą to ateistycznego osła. ;)
A jakbyś nie wiedział kim jestem, to jakiego? :-\


Offline Stanisław Klocek

Odp: Życie i służba - luty 2016
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Luty, 2016, 13:13 »
Ilustracja jest zupełnie nieprawdziwa ponieważ apostoł Paweł nie głosił od domu do domu.
Nie do końca masz rację. Są w listach Pawłowych przesłanki, że formę zachodzenia do ludzi w ich domach było propagowane Dz 5:42 - Dz 20:20 
CK chce wszystkim wmówić, że w ten sposób głosiło się w I wieku, dlatego ŚJ robią tak dzisiaj.
Podobnie i wcześniej Jezus, gdy udzielał instrukcji swym uczniom, jak ma wyglądać rozpowszechnianie Dobrej Nowiny. Łuk 10:1 Do każdej miejscowości po dwóch. A w tych miejscowościach wchodzić do domów Łuk 10:5 Nie przechodzi jak niektórzy próbują wmówić, że chodziło o zaplanowane i uzgodnione wcześniej spotkania u osób przychylnych do działalności Jezusa. Przeczy temu rada dotycząca, jak się zachować gdyby reakcja była wroga Łuk 10:10. Potwierdza to kłam jakoby było wcześniej uzgodnione choćby przynajmniej w jednym domu danego miasta. Proszę, nie naginajmy stronniczo relacji biblijnych. Ja nie bronię ŚJ, ale staram się przedstawiać obiektywnie. Nie ulegam ani większości, ani dla mej wygody Wyj 23:2 Nawet Biblię krytykuję jeśli na to zasługuję zob. gambit to ja


Offline Roszada

Odp: Życie i służba - luty 2016
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Luty, 2016, 14:20 »
Nie do końca masz rację. Są w listach Pawłowych przesłanki, że formę zachodzenia do ludzi w ich domach było propagowane
1. A ile przekładów Biblii znasz, które mają frazę "od domu do domu" w tych wersetach (i ile polskich przekładów)?

2. Ile razy w tych wersetach występuję słowo "dom", raz czy dwa?
Czy to, że Chrystus przyszedł np. do domu Łazarza to też zaliczasz "od domu do domu"?

3. Jeśli tak, to spotkania ŚJ gdy odbywały się w domach, w grupach, to też oznacza "od domu do domu"?

4. Jeśli w tych wersetach jest ewidentnie "od domu do domu" to czemu np. Towarzystwo dostrzegło to dopiero w latach 20. XX w.

5. Jeśli nawet Paweł głosił "od domu do domu" to czy tylko on? Gdzie o innych mowa?

6. Jeśli nawet przyjąć "od domu do domu", to wiadomo, że wtedy zborów nie było takich jak dziś, tzn. z salami królestwa, i dla Pawła od domu do domu to znaczyło "od kościoła domowego do kościoła domowego". Wskaż nam wersety o kościołach (zborach) gromadzących się domach.


Offline Hersz

Odp: Życie i służba - luty 2016
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Luty, 2016, 16:57 »
Nie do końca masz rację. Są w listach Pawłowych przesłanki, że formę zachodzenia do ludzi w ich domach było propagowane

Ponieważ w Twojej Biblii najwyraźniej są braki w ewangelii Łukasza lub czytałeś zbyt szybko przesyłam link http://biblia.apologetyka.com/read?utf8=%E2%9C%93&q=%C5%82uk+10%3A7&bible%5B%5D=bt5&fmt=&num=&codes=1  ;)
Oraz link do ciekawego artykułu
http://zebrowski.apologetyka.info/swiadkowie-jehowy/inne-artykuly/od-domu-do-domu,167.htm



Offline Noc_spokojna

Odp: Życie i służba - luty 2016
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Luty, 2016, 17:11 »
Nie do końca masz rację. Są w listach Pawłowych przesłanki, że formę zachodzenia do ludzi w ich domach było propagowane Dz 5:42 - Dz 20:20  Podobnie i wcześniej Jezus, gdy udzielał instrukcji swym uczniom, jak ma wyglądać rozpowszechnianie Dobrej Nowiny. Łuk 10:1 Do każdej miejscowości po dwóch. A w tych miejscowościach wchodzić do domów Łuk 10:5 Nie przechodzi jak niektórzy próbują wmówić, że chodziło o zaplanowane i uzgodnione wcześniej spotkania u osób przychylnych do działalności Jezusa. Przeczy temu rada dotycząca, jak się zachować gdyby reakcja była wroga Łuk 10:10. Potwierdza to kłam jakoby było wcześniej uzgodnione choćby przynajmniej w jednym domu danego miasta. Proszę, nie naginajmy stronniczo relacji biblijnych. Ja nie bronię ŚJ, ale staram się przedstawiać obiektywnie. Nie ulegam ani większości, ani dla mej wygody Wyj 23:2 Nawet Biblię krytykuję jeśli na to zasługuję zob. gambit to ja

Stasiu...

 Łk 10:5-7
Cytuj
(5) Gdy wejdziecie do jakiegoś domu, najpierw mówcie: Pokój temu domowi. (6) Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. (7) W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co będą mieli: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu.

Wiadomo, że Apostołowie idąc nauczać, musieli się gdzieś zatrzymywać na sen, posiłki, ale to nie oznacza, że werset, który wskazałeś, oznacza głoszenie od domu do domu, bo zaprzecza temu werset 7.
Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D


Offline gerontas

Odp: Życie i służba - luty 2016
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Luty, 2016, 17:19 »
Nie do końca masz rację. Są w listach Pawłowych przesłanki, że formę zachodzenia do ludzi w ich domach było propagowane Dz 5:42 - Dz 20:20  Podobnie i wcześniej Jezus, gdy udzielał instrukcji swym uczniom, jak ma wyglądać rozpowszechnianie Dobrej Nowiny. Łuk 10:1 Do każdej miejscowości po dwóch. A w tych miejscowościach wchodzić do domów Łuk 10:5 Nie przechodzi jak niektórzy próbują wmówić, że chodziło o zaplanowane i uzgodnione wcześniej spotkania u osób przychylnych do działalności Jezusa. Przeczy temu rada dotycząca, jak się zachować gdyby reakcja była wroga Łuk 10:10. Potwierdza to kłam jakoby było wcześniej uzgodnione choćby przynajmniej w jednym domu danego miasta. Proszę, nie naginajmy stronniczo relacji biblijnych. Ja nie bronię ŚJ, ale staram się przedstawiać obiektywnie. Nie ulegam ani większości, ani dla mej wygody Wyj 23:2 Nawet Biblię krytykuję jeśli na to zasługuję zob. gambit to ja

Oczywiście, przeanalizowałem list apostoła Łukasza do dostojnego Teofila i wymienione przez Ciebie Dz Ap 5:42 i 20:20. Przeanalizowałem je nie tylko w kilkunastu przekładach w języku polskim oraz angielskim, który znam ale również pod kątem kontekstu. Swoją opinię oparłem również na przekładzie interlinarnym Westcott'a i Hort'a oraz Ewangelicznym Przekładzie Interlinarnym Biblii.
We wspomnianych fragmentach zostało użyte greckie wyrażenie katʼ oíkon co dosłownie znaczy „według domu” czyli "w domach" lub "po domach". To samo wyrażenie zostało użyte w Dz Ap 2:46, które zostało przetłumaczone w PNŚ jako " w domach".
Poza tym to co napisałem oparłem także na kontekście całego NT, z którego nie wynika, żeby ktokolwiek z naśladowców Jezusa głosił od domu do domu i że jest to podstawowa forma głoszenia jak wmawia WTS.

A jeśli chodzi o Ew wg. Łukasza na którą się powołujesz rozdział 10, to przytoczę jedynie jeden werset z PNŚ Łuk 10:7 -
"zostańcie więc w tym domu, jedząc i pijąc, co podadzą, bo pracownik jest godzien swej zapłaty. Nie przenoście się z domu do domu"
Też nie jest tam napisane, że wysłannicy Jezusa mieli głosić od domu do domu. W Biblii przedstawiono raczej, że Pan Jezus miał zwyczaj głosić w synagogach i w miejscach publicznych. Tak samo głosili jego uczniowie co dowodzi relacja Łukasza w Dziejach Apostolskich.