Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?  (Przeczytany 14876 razy)

Offline Fantom

Odp: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« Odpowiedź #30 dnia: 21 Grudzień, 2015, 09:32 »
Roszada podal cytat:„Nie należymy do chrześcijaństwa i nie wierzymy w Trójcę, tylko oddajemy cześć Bogu Abrahama” (Prowadzenie rozmów na podstawie Pism 1991 s. 23).
  Cytat dotyczy tematu jak reagować na wypowiedzi mające na celu przerwanie rozmowy.
Ten cytat dotyczy rozmów z żydami.Na stronie 22 mamy wprowadzenie,czyli ''kilka szczegółow o których warto pamietać'' w puncie 4 czytamy:''Jezusa Chrystusa moga kojarzyć z brutalnymi prześladowaniami,których w jego imię doznali od chrześcijaństwa''.
 Następnie na 23 srtronie czytamy:w celu znalezienia wspólnej płaszczyzny można by powiedzieć:''.Jednym z przykładów jest podany cytat przez Roszadę.
 Wyrażnie chodzi o uniknięcie uprzedzeń ze strony żydów do chrześcijaństwa jakiego oni doznali w przeszłości i doznają obecnie.Żydzi często wrzucaja do tego samego worka wszystkich chrześcijan. W w/w cytacie chodziło o wykazanie,że ŚJ nie dopuszczali się przemocy i okrucieństw wobec żydów.Tak w skrócie,bo nie chce mi się rozpisywać.

 Taki wstep do rozmowy ma na celu sprowokowanie w zadawaniu pytań i włączenie sie do dyskusji.
 Osoby,które nie były w organizacji ŚJ nie uczestniczące w TSSK,nie znające wszystkich przemówień na zebraniach,wszystkich artykułów mają prawo do wyciagania błędnych wniosków na podstawie kilku cytatów. W książce Prowadzenie rozmów pewne myśli nie są rozwinięte.Każdy ŚJ używający tego wstepu powinien był wiedzieć,że jest mowa o nominalnym chrześcijaństwie,o którym czesto mówi sie źle przez kojarzenie z religijnymi wojnami czy wzajemnym zabijaniu się na wojnach.Żaden ŚJ chyba nie przeczytal w literaturze,że nie jest chrześcijaninem.
 
„W niniejszej publikacji określenie ‘chrześcijaństwo’ odnosi się do chrystianizmu nominalnego, dla odróżnienia od prawdziwego chrystianizmu, opartego na Biblii” („Świadkowie Jehowy - głosiciele Królestwa Bożego” 1995 s. 38; por. Przebudźcie się! Nr 8, 1996 s. 19).


„trzeba przede wszystkim przypomnieć, że zachodzi różnica między chrystianizmem kościołów nominalnie chrześcijańskich a chrystianizmem biblijnym” (Strażnica Rok XCVI [1975] Nr 3 s. 23).
 
I o taki sens chodziło w cytacie podanym przez Roszadę.
 
 
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Tazła

  • Mistrzyni Ciętej Riposty
  • Wiadomości: 3 356
  • Polubień: 12349
  • Nigdy nie marzyłam o sukcesie. Pracowałam na niego
Odp: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« Odpowiedź #31 dnia: 21 Grudzień, 2015, 09:40 »


   Dla mnie nie są chrześcijanami i to według ich samych. Chrześcijaństwo bierze swój początek od Jezusa, a
przecież nasi ulubieńcy twierdzą że byli już wcześniej bo to Adam był pierwszym świadkiem. :D
Szukam osób wątpiących w słuszność organizacji z okolic Wyszkowa ( mazowieckie).


Offline Roszada

Odp: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« Odpowiedź #32 dnia: 21 Grudzień, 2015, 09:40 »
No i jaki wniosek?
Po co piszą, że nie należą do chrześcijaństwa?

Widzę ze masz mnie za głupiego, który nie wie, że Towarzystwo publikuje dwa rodzaje tekstów. :)


od-nowa

  • Gość
Odp: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« Odpowiedź #33 dnia: 21 Grudzień, 2015, 09:46 »
 Nauki Towarzystwa (CK) odkąd samodzielnie i krytycznie im się już przyglądałam, wzbudzały we mnie oburzenie, taki wewnętrzny sprzeciw, ponieważ dostrzegałam w tych naukach 'podwójność', te właśnie "dwojakie odważniki", oburzało mnie bardzo dostosowywanie nauk, doktryn w zależności od sytuacji. Myślałam sobie, że jak ten kameleon zmienia kolory w zależności, gdzie stoi, tak Towarzystwo (CK) zmienia przecież istotne nauki, doktryny w zależności od tego co chce osiągnąć. Tak przecież nie można balansować. Jak to się ma do wierzenia, że to religia prawdziwa? Nijak.


Offline Roszada

Odp: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« Odpowiedź #34 dnia: 21 Grudzień, 2015, 09:55 »
Roszada podal cytat:„Nie należymy do chrześcijaństwa i nie wierzymy w Trójcę, tylko oddajemy cześć Bogu Abrahama” (Prowadzenie rozmów na podstawie Pism 1991 s. 23).
  Żaden ŚJ chyba nie przeczytal w literaturze,że nie jest chrześcijaninem.

„W niniejszej publikacji określenie ‘chrześcijaństwo’ odnosi się do chrystianizmu nominalnego, dla odróżnienia od prawdziwego chrystianizmu, opartego na Biblii” („Świadkowie Jehowy - głosiciele Królestwa Bożego” 1995 s. 38; por. Przebudźcie się! Nr 8, 1996 s. 19).


„trzeba przede wszystkim przypomnieć, że zachodzi różnica między chrystianizmem kościołów nominalnie chrześcijańskich a chrystianizmem biblijnym” (Strażnica Rok XCVI [1975] Nr 3 s. 23).
 
I o taki sens chodziło w cytacie podanym przez Roszadę.

Nie przeczytał?
A ja przeczytałem:

W innej wypowiedzi Towarzystwo Strażnica również odcinało się od słowa „chrześcijaństwo”:

„(...) dlatego w ogóle nie ma czegoś takiego, jak chrześcijaństwo prawdziwe, i chrześcijaństwo pozorne. Istnieje tylko jedno chrześcijaństwo, będące fałszywą, obłudną organizacją religijną” („Narody mają poznać, że ja jestem Jehowa” – Jak? 1974 s. 136).


Offline Fantom

Odp: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« Odpowiedź #35 dnia: 21 Grudzień, 2015, 10:06 »
proszę o cały artykuł.
dlatego w 1975 roku napisali „trzeba przede wszystkim przypomnieć, że zachodzi różnica między chrystianizmem kościołów nominalnie chrześcijańskich a chrystianizmem biblijnym” (Strażnica Rok XCVI [1975] Nr 3 s. 23).
 Był wtedy taki czas ,że robili rozróżnienie pomiędzy chrześcijaństwem,a biblijnym chrystianizmem.
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Roszada

Odp: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« Odpowiedź #36 dnia: 21 Grudzień, 2015, 10:08 »
ŚJ koniecznie chcieli w poniższych tekstach wskazać, że im bliżej do Żydów i muzułmanów niż do chrześcijaństwa:

Gdy ktoś mówi: „Jestem Żydem”

„Nie należymy do chrześcijaństwa i nie wierzymy w Trójcę, tylko oddajemy cześć Bogu Abrahama” (Prowadzenie rozmów na podstawie Pism 1991 s. 23).

„Nie należymy do kościołów chrześcijaństwa i nie wierzymy w Trójcę, tylko oddajemy cześć Bogu Abrahama” (Prowadzenie rozmów na podstawie Pism 2001 s. 23).

„Gdy ktoś mówi: »Jestem muzułmaninem«
Oto kilka spraw, o których warto pamiętać: (...)
Wierzą, że istnieje tylko jeden prawdziwy Bóg. (...)
Wspólną płaszczyznę udaje się niekiedy znaleźć w następujący sposób: (...)
Możesz powiedzieć: »Nie wierzę w Trójcę, o której naucza chrześcijaństwo. Oddaję cześć jedynemu prawdziwemu Bogu, Stwórcy nieba i ziemi«.” (Prowadzenie rozmów na podstawie Pism 2001 s. 23-24).

Tak więc „Bóg Abrahama” czy „jedyny prawdziwy Bóg” ma być dla Świadków Jehowy mostem łączącym ich z nawracanymi Żydami i muzułmanami.


od-nowa

  • Gość
Odp: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« Odpowiedź #37 dnia: 21 Grudzień, 2015, 10:10 »
proszę o cały artykuł.
dlatego w 1975 roku napisali „trzeba przede wszystkim przypomnieć, że zachodzi różnica między chrystianizmem kościołów nominalnie chrześcijańskich a chrystianizmem biblijnym” (Strażnica Rok XCVI [1975] Nr 3 s. 23).
 Był wtedy taki czas ,że robili rozróżnienie pomiędzy chrześcijaństwem,a biblijnym chrystianizmem.
Oni zawsze mają "taki czas", który jest nazywany "nowym światłem", "lepszym zrozumieniem" i tak sobie naginają, lawirują.


od-nowa

  • Gość
Odp: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« Odpowiedź #38 dnia: 21 Grudzień, 2015, 10:14 »
ŚJ koniecznie chcieli w poniższych tekstach wskazać, że im bliżej do Żydów i muzułmanów niż do chrześcijaństwa:

Gdy ktoś mówi: „Jestem Żydem”

„Nie należymy do chrześcijaństwa i nie wierzymy w Trójcę, tylko oddajemy cześć Bogu Abrahama” (Prowadzenie rozmów na podstawie Pism 1991 s. 23).

„Nie należymy do kościołów chrześcijaństwa i nie wierzymy w Trójcę, tylko oddajemy cześć Bogu Abrahama” (Prowadzenie rozmów na podstawie Pism 2001 s. 23).

„Gdy ktoś mówi: »Jestem muzułmaninem«
Oto kilka spraw, o których warto pamiętać: (...)
Wierzą, że istnieje tylko jeden prawdziwy Bóg. (...)
Wspólną płaszczyznę udaje się niekiedy znaleźć w następujący sposób: (...)
Możesz powiedzieć: »Nie wierzę w Trójcę, o której naucza chrześcijaństwo. Oddaję cześć jedynemu prawdziwemu Bogu, Stwórcy nieba i ziemi«.” (Prowadzenie rozmów na podstawie Pism 2001 s. 23-24).

Tak więc „Bóg Abrahama” czy „jedyny prawdziwy Bóg” ma być dla Świadków Jehowy mostem łączącym ich z nawracanymi Żydami i muzułmanami.
Roszado, gdy jeszcze byłam śJ pomyślałam dokładnie na to co wstawiłeś w poście, że kombinują, aby nie narazić się muzułmanom.
« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień, 2015, 10:16 wysłana przez od-nowa »


Offline Roszada

Odp: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« Odpowiedź #39 dnia: 21 Grudzień, 2015, 10:21 »
Roszado, gdy jeszcze byłam śJ pomyślałam dokładnie na to co wstawiłeś w poście, że kombinują, aby nie narazić się muzułmanom.
A ja bym powiedział, że nawet by się przypodobać muzułmanom.
Chcąc ich pozyskać trzeba ich trochę pogłaskać. :)
Pokazać, że mamy podobne nauki.


Offline Fantom

Odp: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« Odpowiedź #40 dnia: 21 Grudzień, 2015, 10:25 »
Roszada poprosiłem o cały artykuł.Chcesz nas zadowolić tylko fragmentem?Kontekst wypowiedzi jest ważny.
 A co jest mostem łączącym katolików z żydami i muzułmanami?
 Mi sie wydaje,że macie ten sam most.
Papież powiedział: "Usłyszeliśmy wezwanie i musimy na nie odpowiedzieć: jest to wezwanie, by przerwać spiralę nienawiści i przemocy, by przerwać ją jednym słowem: "brat". Lecz by wypowiedzieć to słowo, wszyscy musimy podnieść wzrok ku niebu i uznać, że jesteśmy dziećmi tego samego, jedynego Ojca. Do Niego w Duchu Jezusa Chrystusa zwracam się, prosząc o wstawiennictwo Najświętszą Maryję Pannę, Córkę Ziemi Świętej i naszą Matkę”.
Dnia 8 czerwca 2014 Papieża Franciszka z prezydentami Izraela i Palestyny.
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Fantom

Odp: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« Odpowiedź #41 dnia: 21 Grudzień, 2015, 10:27 »
Zestawimy jeszcze raz najważniejsze podobieństwa i różnice między chrześcijaństwem i islamem:

Obie religie są monoteistyczne i uniwersalne. Monoteistyczny charakter oznacza, że podkreślają one jedność i jedyność Boga oraz Jego absolutną władzę nad stworzonym światem i człowiekiem.

Chrześcijaństwo i islam są religiami żywej relacji człowieka z osobowym Bogiem. Wiara jest aktem całkowitego zaufania i bezwarunkowego oddania się Bogu, który objawił się w historii jako jedyny, wszechmocny, sprawiedliwy, Bóg-Stwórca. Wiara jest zarówno dla chrześcijan, jak i dla muzułmanów aktem indywidualnym i wspólnotowym (wspólnotami wierzących są odpowiednio Kościół i umma). Obie religie uznają Abrahama za ojca prawdziwej wiary. Judeo-chrześcijańska tradycja uznaje Izaaka za pierworodnego Syna Abrahama, natomiast muzułmanie podkreślają, że był nim Izmael.
http://religie.wiara.pl/doc/560326.Co-nas-laczy-co-nas-dzieli
 Ja tu widze ten most lączący.
« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień, 2015, 10:29 wysłana przez fantom »
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Roszada

Odp: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« Odpowiedź #42 dnia: 21 Grudzień, 2015, 10:38 »
Papież powiedział
A co mnie obchodzi w tym wątku co papiez powiedział?
Chłopino droga to nie ten temat.
Jak ty będziesz z protestantami i prawosławnymi rozmawiał.
Oni cie wykpią jak im będziesz o papieżu meldował.
Czy ja cię namawiam na katolicyzm czy papieża?
Daj se spoko.
Nawet nie chciałbym byś był katolikiem bo się nie nadajesz. ;D

Ty identyczne jak ci ŚJ na forach. Obojętnie kto co powie i napisze, to oni zaraz a papież to czy tamto.
Protestanci się z nich śmieją. ;D
I ty to samo jak nawiedzony ŚJ robisz. :)
« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień, 2015, 10:41 wysłana przez Roszada »


Offline Fantom

Odp: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« Odpowiedź #43 dnia: 21 Grudzień, 2015, 10:46 »
 udzielileś odpowiedzi na coś o co Ciebie nie pytałem.
Pytalem o caly artykuł czy podasz,aby czytelnicy mogli zapoznać sie z kontekstem .I drugie pytanie: A co jest mostem łączącym katolików z żydami i muzułmanami?Co jest mostem dla ŚJ to juz wyjasniłeś.
 w w/w artykule bardzo spodobaly mi się podobieństwa pomiędzy katolikami i muzułmanami.Nie wiedziałem tego,że Papież czytał z Koranu.To macie braci nie wierzących w Trójcę i odrzucających Jezusa jako Mesjasza i syna Bożego.
Na katolika może sie nie nadaje,ale jakbym został muzułmanem nie wierzącym w Trojce to mówiłbyś do mnie bracie ;)
 
 
« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień, 2015, 10:48 wysłana przez fantom »
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Roszada

Odp: Czy Świadkowie Jehowy są chrześcijanami?
« Odpowiedź #44 dnia: 21 Grudzień, 2015, 10:50 »
Fantom zdaje się jednej rzeczy nie zauważył w swoim gorliwym bronieniu ŚJ.

Nie zauważył, że ja ani słowem nie napisałem, że ŚJ nie są chrześcijanami.
Tylko przytaczam ich teksty i zastanawiam się co oni chcą nam i Żydom oraz muzułmanom przekazać.

Ja mam wątpliwości czy ŚJ są chrześcijanami skoro sami modlili się do Jezusa i oddawali mu cześć a teraz tego nie robią.

„(...) lecz widzimy ją [Marię] raczej z innymi wiernymi niewiastami, apostołami i ze swoimi synami w pewnej sali, uwielbiającą [w tekście ang. worshiping] Boga i Jego Syna Jezusa Chrystusa” (Strażnica Nr 6, 1951 s. 16 [ang. 15.08 1950 s. 267]).

Chrystus ma być wielbiony jako chwalebny duch, który zwyciężył śmierć na palu tortur” („Upewniajcie się o wszystkich rzeczach” ok. 1957 [ang. 1953, 1957] cz. II, s. 114).

„Są to sprzeczne z Pismem Świętym praktyki, odwracające uwagę od Jehowy Boga i Chrystusa Jezusa oraz od wielbienia ich” (jw. s. 115).

„Bóg nie odwlókł tych błogosławieństw, ale wyznaczył słuszny czas na ustanowienie swego Królestwa pod władzą Chrystusa, na usprawiedliwienie swego imienia i błogosławienie wszystkim, którzy jego i jego Słowo czczą i wysławiają” (Życie i zdrowie 1932 s. 47).

„Głośno wołają oni i napierają na wodzów sprawiedliwości, bezustannie modląc się do Jehowy Boga i do Jezusa Chrystusa, Jego Króla, aby wnet zniszczył całą organizację diabelską” (Strażnica Nr 3, 1950 s. 4-5 [ang. 01.10 1949 s. 293]).

Jeśli ktoś zaniechał tego, to dla mnie osłabia to jego bycie chrześcijaninem. :-\
« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień, 2015, 11:30 wysłana przez Roszada »