Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Eucharystia a Pamiątka  (Przeczytany 14272 razy)

Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #30 dnia: 16 Grudzień, 2015, 22:10 »
Boratyniak:

Przykro mi to slyszec. A ty bez Jezuska sobie rade dajesz? Moze cos o tym opowiesz. Ciekawe
Nie tylko Boratyniak. Mi też "Jezusek" do niczego nie jest potrzebny. I znakomicie sobie daję radę bez niego. O wiele lepiej niż kiedy zajmował on jakąś pozycję w moim życiu.
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline matus

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #31 dnia: 16 Grudzień, 2015, 22:29 »
Ja również.
Bogowie są gorsi od Pokemonów, bo nie da się złapać ich wszystkich, tylko jednego (albo małą grupkę), bo się obrażają.


Offline Roszada

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #32 dnia: 16 Grudzień, 2015, 22:34 »
Dziękuję bardzo za katolicyzm i Jezuska.
A ja dziękuję za prywaciarstwo religijne i bezreligijne. :)

A co masz do zaproponowania Boratyniak? ;)


Offline Roszada

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #33 dnia: 16 Grudzień, 2015, 22:35 »
Nie tylko Boratyniak. Mi też "Jezusek" do niczego nie jest potrzebny. I znakomicie sobie daję radę bez niego. O wiele lepiej niż kiedy zajmował on jakąś pozycję w moim życiu.
A mnie Jezusek nie skrzywdził, jak Ciebie, więc nie będę Go wyrzucał, jak Ty. :)


Offline Roszada

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #34 dnia: 16 Grudzień, 2015, 22:37 »
Dziękuję bardzo za katolicyzm i Jezuska.
Poza tym podziękuj antykatolikowi Fanomowi, że wyjechał w tym wątku z katolicyzmem. ;)
Ja tobie katolicyzmu nie proponuje bo po co masz profanować. :)


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #35 dnia: 16 Grudzień, 2015, 22:41 »
A mnie Jezusek nie skrzywdził, jak Ciebie, więc nie będę Go wyrzucał, jak Ty. :)
No i fajnie. Każdy ma co lubi.  :)
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #36 dnia: 16 Grudzień, 2015, 23:39 »
Jak byłem w KK to raziło mnie to,że na mszy podawano tylko chleb(opłatek).Było :bierzcie i jedzcie i dawano chleb.Po słowach bierzcie i pijcie nie podawano wina.Dla mnie to była nie pełna wieczerza. Czyli spożywano ciało Pańskie ,ale już nie pito Jego krwi,a Jezus powiedział ,że kto nie je i nie pije z kielicha...Mnóstwo osób w KK do tej pory nie piło krwi w kościele.

Fantom, boś się z księdzem dobrze nie zakumplował :) :) :)
Ja słyszałem o takich, co po mszy z zakrystii do domu nie mogli trafić :)


Offline Bystry1313

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #37 dnia: 17 Grudzień, 2015, 04:10 »
Jednego nie rozumiem bracia ateisci. Co wy robicie na tym forum? Czyzby przyszlisciecie nas na ateizm nawrocic? Kto wam za to zaplaci? Po co czas marnujecie? Nigdy nie moglem tego zrozumiec, po co ateisci chca chca nawracac wierzacych. Nawet ja taki glupi katolik bym za darmo nie pracowal.


Offline Bystry1313

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #38 dnia: 17 Grudzień, 2015, 04:34 »
Kolego Fantomie:

Widze, ze nie masz pojecia o katolicyzmie. Katolicyzm pomieszal ci sie z Protestantyzmem. Sola Scriptura z katechzmem. Trudno tu nawet cos ci odpowiedziec. Moze tylko to zebys nie meczyl twojej mamy takimi pytaniami. Jak chcesz sie dowiedziec dlaczego samochod jedzie to nie pytasz o to kierowcy na skrzyzowaniu. Ja bym raczej przestudiowal fachowa literature lub zapytal mechanika.


Offline Bystry1313

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #39 dnia: 17 Grudzień, 2015, 04:46 »
Kolego Abba:

A ja tez slyszalem o takich, którzy z księdzem sie nie kumplowali i teraz tłuka łbami w meczetach. Nawet osobiscie znam takiego.


Offline M

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #40 dnia: 17 Grudzień, 2015, 07:33 »
Jednego nie rozumiem bracia ateisci. Co wy robicie na tym forum? Czyzby przyszlisciecie nas na ateizm nawrocic? Kto wam za to zaplaci? Po co czas marnujecie? Nigdy nie moglem tego zrozumiec, po co ateisci chca chca nawracac wierzacych. Nawet ja taki glupi katolik bym za darmo nie pracowal.

Na tym forum z założenia panuje tolerancja dla wszystkich poglądów religijnych, równiesz dla agnostyków i innych. To nie forum dla wierzących bądź niewierząchch - to forum byłych (i obecnych) Świadków Jehowy. A ci obierają po wyjściu z organizacji różne drogi i nie nam to oceniać.

Stąd też proszę o skończenie wojenek religijnych w tym wątku (który kompletnie rozwaliliście więc będę musiał wydzielić połowę postów do innego wątku) i udowadanianie jeden drugiemu która wiara jest lepsza czy gorsza.


Offline Roszada

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #41 dnia: 17 Grudzień, 2015, 09:37 »
Na tym forum z założenia panuje tolerancja dla wszystkich poglądów religijnych, równiesz dla agnostyków i innych. To nie forum dla wierzących bądź niewierząchch
Tylko zazwyczaj wierzący nie atakują agnostyków (czy ateistów) za ich agnostycyzm, a za to ci jak szaleni wyzywają od ciemnoty. :-\
Doświadczyłem tego na nie jednym forum.
Mi obecność ich jako exŚJ tu nie przeszkadza, ale do mojej wiary, jak mi do ich niewiary, wara. ;)


Offline M

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #42 dnia: 17 Grudzień, 2015, 10:34 »
Tylko zazwyczaj wierzący nie atakują agnostyków (czy ateistów) za ich agnostycyzm

No właśnie przykład tego masz powyżej w wydaniu kolegi Bystrego ;)


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #43 dnia: 17 Grudzień, 2015, 11:21 »
Kolego Abba:
A ja tez slyszalem o takich, którzy z księdzem sie nie kumplowali i teraz tłuka łbami w meczetach. Nawet osobiscie znam takiego.

Bystry1313. Wydaje mi się, że nie odróżniasz życzliwego humoru,
który zastosowałem we wcześniejszej wypowiedzi,
i wszystko sprowadzasz do religijnej walki. Wyluzuj proszę.

Wracając do tematu.
Z niektórych dzieł ojców kościoła wynika, że pewne podziały
w opiniach na różne tematy były przez jednych bardziej, przez innych mniej
liberalnie traktowane. Przykładowo, w pierwszych wiekach po Chrystusie pojawiły się spory
dotyczące dnia tygodnia, w którym powinno się sprawować nabożeństwo.
Kościół wschodni i zachodni różne miał zdanie, ale trwał we wspólnotach.

Ja mam takie zrozumienie, choć zaznaczam nie uważam, że jest jedynie słuszne,
że nie sama forma jest istotna, raczej ważniejsze jest to bardziej z punktu widzenia
osobistej wiary. Katolicy mają opłatek, Prawosławni bułeczki, ale przecież to tylko
formy które wyrażają coś o wiele bardziej ważnego.
Przypomina mi się pewien przykład z Biblii, kiedy król Dawid miał pragnienie,
ludzie króla Dawida z narażeniem życia przedarli się przez obóz filistyńki i naczerpali wody
ze studni. Dawid nie chciał jej pić, widząc z jakim narażeniem ją zdobyli,
wylał ją jako ofiarę na ziemię mówiąc:
"Czyż miałbym pić żywą krew tych mężów, którzy z narażeniem życia ją przynieśli"?

Woda nie była cudowna, ale przedstawiała w jego oczach niepospolitą wartość.

Znowu, gdy Chrystus mówił o spożywaniu jego krwi, dosłowne zrozumienie tej wypowiedzi
spowodowało że "wielu odeszło", i wtedy  sam Jezus powiedział:
"wypowiedzi które do was mówię są DUCHEM I ŻYCIEM".

Więc ja uważam, że nie sam obrzęd jest tak istotny, ale to, jaką się
wagę do niego przykłada. Oczywiście, jeśli ktoś wierzy, to jeśli już coś robić,
to starać się to robić tak, jak Chrystus robił - w tym sensie obchodzenie "Pamiątki"
w sposób jaki to robią SJ, jest kompletnie martwe. Przekazywanie sobie z rąk do rąk czegoś, w czym
nie ma się żadnego współuczestnictwa, jest katastrofalnym wyparciem się celu,
dla którego ten wyrazisty zwyczaj został powołany.

« Ostatnia zmiana: 17 Grudzień, 2015, 11:35 wysłana przez Abba »


Offline Roszada

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #44 dnia: 17 Grudzień, 2015, 12:12 »
No właśnie przykład tego masz powyżej w wydaniu kolegi Bystrego ;)
No właśnie. Bystry zaproponował by popatrzeć w TV jak w KK w USA przyjmują Eucharystię pod dwiema postaciami w każdą niedzielę.
No i co?
Wyśmiano go od Jezusków.
A później oczywiście wdał się w polemikę, skoro z niego zadrwiono. :-\