Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Eucharystia a Pamiątka  (Przeczytany 14264 razy)

Offline Bystry1313

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #45 dnia: 17 Grudzień, 2015, 14:14 »
Roszada:

Daj spokuj. Juz sie do tego przyzwyczailem. Tolerancja w ich pojeciu powinna dzialac w jedna strone. :)


Offline Bystry1313

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #46 dnia: 17 Grudzień, 2015, 14:40 »
Kolego M:

Ja staram sie byc tolerancyjny. Zyje w srodowisku wielorasowym i wielowyznaniowym i powiem ci jedno. Gdybym w srodowisku islamskim drwil z proroka "Mahametka" to dostal bym po twarzy albo stracil glowe. Gdybym drwil z "Buddysia" przy buddystach to tez by im przyjemnie nie bylo. Za "Lenimusia" za komuny mozna bylo isc za kratki. A ja co; za "Jezuska" zadalem tylko kilka pytan i oczywiscie jestem ten niedobry.
M- gratuluje wyrozumialosci.


Offline Bystry1313

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #47 dnia: 17 Grudzień, 2015, 14:51 »
Abba:

Dzieki bardzo za wskazowke. Wziolem sobie je do serca jednak uwazam, ze jestes lepszy w  w roli kaznodzieji niz komika.  :)


Offline M

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #48 dnia: 17 Grudzień, 2015, 16:46 »
Kolego M:

Ja staram sie byc tolerancyjny. Zyje w srodowisku wielorasowym i wielowyznaniowym i powiem ci jedno. Gdybym w srodowisku islamskim drwil z proroka "Mahametka" to dostal bym po twarzy albo stracil glowe. Gdybym drwil z "Buddysia" przy buddystach to tez by im przyjemnie nie bylo. Za "Lenimusia" za komuny mozna bylo isc za kratki. A ja co; za "Jezuska" zadalem tylko kilka pytan i oczywiscie jestem ten niedobry.
M- gratuluje wyrozumialosci.

Uderz w stół... :).

Panie Bystry, ja nigdzie nie powiedziałem, że jesteś "ten niedobry". Po prostu Roszada napisał że zazwyczaj wierzący nie atakują agnostyków, więc podałem mu przykład sprzed chwili, że czasem to się zdarza ;). Zauważ, że Fantom czy Nemo nie atakowali nikogo ani z niczego nie drwili, po prostu wyrazili (dość dosadnie, to prawda), swój światopogląd. Nie ocenili przy tym niczyjej wiary. Nie próbowali nikogo "nawrócić na ateizm" jak to napisałeś. Natomiast Ty od razu przeszedłeś do ofensywy pytaniami co oni robią na tym forum skoro mają inny światopogląd niż Ty.


Offline Roszada

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #49 dnia: 17 Grudzień, 2015, 17:34 »
No to już wszyscy sobie wszystko wyjaśnili. :)

A teraz po kielichu :):

*** km 4/95 s. 2 Przygotujmy wszystko na obchód Pamiątki ***
Czy wszyscy, łącznie z mówcą, są dokładnie poinformowani o czasie i miejscu uroczystości? Czy mówca pamięta, iż program nie powinien przekroczyć 45 minut?
Kto ma przygotować emblematy? (Zobacz Strażnicę z 15 lutego 1990 roku, strony 16-18). Czy wiadomo, kto postara się o czysty obrus na stół i o odpowiednią liczbę kielichów i talerzyków?
Czy ustalono, kto posprząta Salę Królestwa przed Pamiątką i po niej? Czy wyznaczono braci porządkowych i podających emblematy? Czy przeprowadzono z nimi spotkanie, żeby dokładnie wiedzieli, co należy do ich zadań? Jak będą podawane emblematy, aby wszyscy zostali sprawnie obsłużeni?
Czy podjęto starania, by pomóc w dotarciu na Pamiątkę starszym wiekiem i niepełnosprawnym braciom i siostrom? Czy ustalono, kto odwiedzi pomazańców, którzy nie są w stanie przybyć do Sali Królestwa?

Mają problemy. :-\


Offline Roszada

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #50 dnia: 17 Grudzień, 2015, 17:37 »
*** w03 15.2 s. 16 ak. 20 Dlaczego należy obchodzić Wieczerzę Pańską? ***
Nawet jeśli w trakcie Pamiątki korzysta się z paru talerzyków z chlebem i z paru kielichów wina, uroczystość tę można nazwać posiłkiem współuczestnictwa

Ale mi współuczestnictwo, chyba w obserwowaniu. ;)
A jaki to posiłek, skoro nikt nie spożywa w większości zborów? :)


Offline Bystry1313

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #51 dnia: 17 Grudzień, 2015, 17:45 »
Panie M:

To co Roszada napisal to prawda. Nie atakuja. Ja tez nie zaatakowalem. Jak juz Roszada napisal temat byl Pamiatka a Eucharystia. Napisalem wiec posta z ciekawostkami jak komunie przyjmuje sie w USA. Podalem nawet zrodla. W odpowiedzi zaczely sie drwiny z "Jezuska". Potem sie dowiedzialem o pijanych ksiezach i pijanych katolikach na pasterce.   Chcialem sie dowiedziec dlaczego to robia.

Panie M - jesli ktos zaczyna drwic z przekonan innej osoby to wedlug pana jest to wyrazanie swojego swiatopogladu?
Prosze odpowiedziec: Czy osmieszanie przekonan moze miec jakis cel?



Offline Roszada

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #52 dnia: 17 Grudzień, 2015, 17:57 »
Bystry nie bądź taki bystry, bo zaraz jako nie exŚJ, a na dodatek katole, wylecimy stąd razem. ;D

Lepiej jako ciekawostkę napisz, kto prócz adwentystów i mormonów używa soku do ich Wieczerzy. Mormoni zdaje się wodę a nie sok.
ŚJ skończyli z sokiem w 1935. ;)


Offline Bystry1313

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #53 dnia: 17 Grudzień, 2015, 18:15 »
Roszada:

Ty nasz zawsze racje hehe. Poprawie sie i bede te ataki ignorowal  ;). Co do tematu to jest on szeroki jak Wisla. W USA jest ponad 20000 wyznan chrzescianskich.

U samych Baptystow mozemy przesledzic roznice. Od tych ktorzy sporzywaja chleb i wino co tydzien poprzez tych ktorzy uzywaja krakersy i sok a skonczywszy na tych ktorzy w ogole nic nie sporzywaja. Moj kolega nalezy do takiego zgromadzenia w ktorym sok i chleb sporzywa sie tylko raz w miesiacu.


Offline Bystry1313

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #54 dnia: 17 Grudzień, 2015, 18:18 »


Offline Roszada

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #55 dnia: 17 Grudzień, 2015, 18:21 »
No właśnie protestanci dzielą się na takich co:

co tydzień spożywają
co miesiąc spożywają
co trzy miesiące spożywają
co pół roku
co rok
od czasu do czasu :)
pewnie i tacy, jak ŚJ, co wcale nie spożywają. ;D

Ciekawe czy są tacy co co dzień jak u nas. ;)


Offline Roszada

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #56 dnia: 17 Grudzień, 2015, 18:24 »

jak u protestantów.
Licytują się, kto robi to dobrze:

jeden kielich
kilka kielichów
małe kieliszeczki
podawane łyżeczką (jak w naszym obrządku grecko-katolickim)

Jedni do drugich mają pretensje. ;)
Zapomniałem dodać, że też licytują się jak to jest z kielichem:

kubek czy kielich
szklany czy blaszany

No a z chlebem też jest różnie:

my niekwaszony
prawosławni kwaszony (także nasi greko-katolicy)


Offline Bystry1313

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #57 dnia: 17 Grudzień, 2015, 18:27 »
Ciekawostka jest to, ze w KK w USA dary (chleb i wino) do oltarza przynosi wydelegowana rodzina. Ksiac odbiera te dary przed ofiara. Komunie podaja osoby swiecki tzw. eucharistic ministers i mogo to byc kobiety. Puzniej po mszy niektorzy ministers zanosza komunie do osob starszych i chorych,


Offline Roszada

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #58 dnia: 17 Grudzień, 2015, 18:31 »
U nasz tylko przy szczególnych uroczystościach ma miejsce te dawanie darów.
A komunię rozdają też szafarze komunii, ci co chorych w domach odwiedzają (nie w każdej parafii są).
Nie raz dostaje ja od mego krewniaka co jest szafarzem. ;)


Offline Bystry1313

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #59 dnia: 17 Grudzień, 2015, 18:39 »
Armia zdawienia nie zabrania sporzywania chleba i wina chociaz uwaza ja za bezsesowne.

Te same zrodlo.