Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 9 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?  (Przeczytany 287010 razy)

Offline wrzesien

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #825 dnia: 29 Maj, 2016, 21:17 »
No wlasnie zdaje sobie sprawe ze moge sie mylic. Jestem od urodzenia ŚJ i nie wiem jak wyglada czytanie Biblii bez okularow organizacji, bo od zawsze je miałem. Teraz jestem w stanie zauwazyc niescislosci.

Chodzilo mi bardziej o osoby zupelnie zielone w temacie Biblii. Jest to trudna ksiega i jak zaczniesz czytac z marszu to wiele nie zrozumiesz. Chociazby przez kontekst historii Żydów- trzeba go znac. Tak samo jak panujace wtedy zwyczaje.

Ktore ksiazki daja dobry wstep do studium biblii bez wciskania jakis doktryn?


Offline todd

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #826 dnia: 29 Maj, 2016, 21:51 »
No wlasnie zdaje sobie sprawe ze moge sie mylic. Jestem od urodzenia ŚJ i nie wiem jak wyglada czytanie Biblii bez okularow organizacji, bo od zawsze je miałem. Teraz jestem w stanie zauwazyc niescislosci.

Chodzilo mi bardziej o osoby zupelnie zielone w temacie Biblii. Jest to trudna ksiega i jak zaczniesz czytac z marszu to wiele nie zrozumiesz. Chociazby przez kontekst historii Żydów- trzeba go znac. Tak samo jak panujace wtedy zwyczaje.

Ktore ksiazki daja dobry wstep do studium biblii bez wciskania jakis doktryn?

Starożytny Izrael od Abrahama do zburzenia Świątyni Jerozolimskiej przez Rzymian oraz kontynuacja tego opracowania: Chrześcijaństwo a judaizm rabiniczny jest to historia początków oraz wczesnego rozwoju kościoła chrześcijańskiego. https://vocatio.com.pl/pl/c/Judaica/85
Najbardziej cenie sobie przekład Davida Sterna Chrześcijańskich Pism Greckich oraz komentarzy do tych pism. https://vocatio.com.pl/pl/p/Komentarz-Zydowski-do-Nowego-Testamentu/588 
No i chyba nie trzeba przedstawiać Prymasowskiej serii biblijnej (którą posiadam). https://vocatio.com.pl/pl/c/Prymasowska-Seria-Biblijna/46
Nie przerażaj się tym ze jest to wydawnictwo katolickie, dlaczego tak mowie ? Znam wielu braci, którzy na widok wydawnictw katolickich dostają febry. Nie mowie tu z zamierzona przesadą. Wynika to z przeświadczenia ze wszystko co nie jest od organizacji to należy do tego świata.   
Sam odkryłem ze wiele rzeczy pisanych w strażnicy lub we wnikliwym poznawaniu pism, są cytowane właśnie z tych opracowań. W niektórych przypadkach nawet nie jest zmieniony szyk wyrazów w zdaniach. Myślę ze jest to jeden z powodów dla którego wycofuje się pewne publikacje z obiegu w organizacji. Nie wytrzymują one konfrontacji z opracowaniami naukowców.
Rozwiązania problemów są proste, droga do nich jest trudna.


Offline PoProstuJa

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #827 dnia: 29 Maj, 2016, 22:59 »
No wlasnie zdaje sobie sprawe ze moge sie mylic. Jestem od urodzenia ŚJ i nie wiem jak wyglada czytanie Biblii bez okularow organizacji, bo od zawsze je miałem. Teraz jestem w stanie zauwazyc niescislosci.

Chodzilo mi bardziej o osoby zupelnie zielone w temacie Biblii. Jest to trudna ksiega i jak zaczniesz czytac z marszu to wiele nie zrozumiesz. Chociazby przez kontekst historii Żydów- trzeba go znac. Tak samo jak panujace wtedy zwyczaje.

Ktore ksiazki daja dobry wstep do studium biblii bez wciskania jakis doktryn?

A ja się z Tobą zgadzam wrzesien, że książki Świadków są dobrze napisane dla osób "zielonych", które nie znają nauk biblijnych. Owszem - napisane są propagandowo, ale to nie zmienia faktu, że pozwalają w przystępny sposób dowiedzieć się czegoś o Bogu. I to takich rzeczy, o jakich np. katolicy nie mają pojęcia przez całe życie.

Gdyby z tych książek wywalić rozdziały, w których są wymysły typu rok 1914, a zostawić tylko te potwierdzone Biblią, to byłoby super.

Ja mam tylko taki jeden problem, że odkąd się dowiedziałam, że z przekładu NW usunięte zostały niektóre wersety i mocno ponaciągane "fakty" np. chronologia dat we Wnikliwym Poznawaniu Pism, to już sama nie wiem którym opracowaniom Świadków wierzyć, a którym nie. Ale to tylko mały szczegół  ;D Gdyby ktoś niezaznajomiony z chrześcijaństwem chciał się czegoś dowiedzieć o Jezusie, Bogu itp., to dałabym mu wybrane rozdziały z książek ŚJ.

Tylko strasznie trudno jest oddzielić treść biblijną od propagandy. Bo nawet w książkach omawiających dzieje sług Bożych sprzed kilku tysięcy lat można znaleźć aluzje co do dzisiejszych czasów. I to są ciągle te same motywy - czy głosisz tak gorliwie jak: Noe, prorocy itd.?! Czytasz to czytasz i się zastanawiasz czy Jonasz nie wchodził do Niniwy przypadkiem ze wózkiem-stojakiem z literaturą Watchtower!  ;D
« Ostatnia zmiana: 29 Maj, 2016, 23:00 wysłana przez PoProstuJa »


Offline ups

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #828 dnia: 30 Maj, 2016, 11:25 »
przeciętny katolik studiując Biblię ze świadkami  będzie rozumiał jego treść tak jak świadek

wielka szkoda, że studiowanie Biblii nie jest powszechne, a być może nawet egzotyczne wśród wyznawców pozostałych religii chrześcijańskich i słowa powyżej to skutek takiego powszechnego stanu rzeczy


Offline M

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #829 dnia: 30 Maj, 2016, 12:26 »
Nie mam doświadczenia w tej materii, ale gdyby zapytać np. Roszadę to pewnie mógłby tu wstawić z 10 tytułów wydawnictw katolickich, które również pozwalają "w przystępny sposób dowiedzieć się czegoś o Bogu" :). Podobnie gdyby zapytać Natana, to dostalibyśmy listę publikacji z kościołów ewangelickich. I tak dalej. Po prostu jako Świadkowie Jehowy nigdy nie mieliśmy nawet pojęcia o istnieniu takich publikacji, bo naszym jedynym "dostarczycielem pokarmu" był niewolnik.


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #830 dnia: 30 Maj, 2016, 14:17 »
Nie mam doświadczenia w tej materii, ale gdyby zapytać np. Roszadę to pewnie mógłby tu wstawić z 10 tytułów wydawnictw katolickich, które również pozwalają "w przystępny sposób dowiedzieć się czegoś o Bogu" :). Podobnie gdyby zapytać Natana, to dostalibyśmy listę publikacji z kościołów ewangelickich. I tak dalej. Po prostu jako Świadkowie Jehowy nigdy nie mieliśmy nawet pojęcia o istnieniu takich publikacji, bo naszym jedynym "dostarczycielem pokarmu" był niewolnik.

Podoba mi się to! Sam jestem ciekaw co w tej materii naprodukował KK
Roszada, mógłbyś podać jakieś tytuły?


Offline ups

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #831 dnia: 31 Maj, 2016, 08:02 »
Istotą nie jest tu istnienie publikacji prezentujących wykładnie Biblii zgodnie z doktrynami danej religii, ale czytanie tych publikacji, a przede wszystkim samej Biblii (nie tylko wybranych fragmentów).
Samo opracowanie i wydrukowanie książki wcale nie oznacza, że treść jej będzie powszechnie znana wśród wyznawców danej religii.


Offline M

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #832 dnia: 31 Maj, 2016, 10:15 »
Istotą nie jest tu istnienie publikacji prezentujących wykładnie Biblii zgodnie z doktrynami danej religii, ale czytanie tych publikacji, a przede wszystkim samej Biblii (nie tylko wybranych fragmentów).
Samo opracowanie i wydrukowanie książki wcale nie oznacza, że treść jej będzie powszechnie znana wśród wyznawców danej religii.

To prawda, jednak nie to było przedmiotem dyskusji. Padło stwierdzenie, że przeciętny katolik możę się dowiedzieć czegoś o Biblii praktycznie tylko z książek Świadków Jehowy. Ja tylko pokazuję, że to nie do końca prawda, bo praktycznie każda religia wydaje publikacje oparte na Biblii. Oczywistym natomiast jest fakt, że każda z tych religii (podobnie jak ŚJ) będzie w tych publikacjach zawierała swoje własne interpretacje i trzeba się z tym liczyć czytając je.


Offline ups

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #833 dnia: 01 Czerwiec, 2016, 14:49 »
każda religia wydaje publikacje oparte na Biblii.

Liczba wydanych publikacji nie sprawia wiedzy, ale liczba osób te publikacje czytających. Konsekwencją jest wiedza lub niewiedza w zakresie elementarnej wiedzy biblijnej pośród członków danej społeczności religijnej.


Offline Fantom

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #834 dnia: 01 Czerwiec, 2016, 18:25 »
Roszada może i by wiedział.Jednak szary katolik Kowalski juz raczej nie.Dałem kiedyś filmik z yt jaką wiedzę maja zwykli wierzący obywatele w Polsce. Ostatnio czyałem jak ksiądż podał przykład o tym,że są osoby,które myślą,że Trójca Święta to Kacper,Melchior,Baltazar.
 Wiekszość chyba byłych katolików,a póżniej ŚJ mogą przyznać,że nie dowiedzieli się tyle o Bogu z mszy i religii,co z publikacji ŚJ.
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline PoProstuJa

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #835 dnia: 01 Czerwiec, 2016, 23:25 »
Roszada może i by wiedział.Jednak szary katolik Kowalski juz raczej nie.Dałem kiedyś filmik z yt jaką wiedzę maja zwykli wierzący obywatele w Polsce. Ostatnio czyałem jak ksiądż podał przykład o tym,że są osoby,które myślą,że Trójca Święta to Kacper,Melchior,Baltazar.
 Wiekszość chyba byłych katolików,a póżniej ŚJ mogą przyznać,że nie dowiedzieli się tyle o Bogu z mszy i religii,co z publikacji ŚJ.

Publikacje Świadków mają taką przewagę, że są bardzo prosto napisane. Jest dużo ładnych, kolorowych ilustracji i prosty tekst. Dzięki temu broszury czy czasopisma mogą trafić do osób słabo wykształconych lub nie lubiących dużo czytać.

Tymczasem publikacji katolickich nie kojarzę jako przystępnych. No może ilustrowana Biblia dla dzieci jest napisana bardziej przystępnie, ale pozostałe książki zwykle są grube, z dużą ilością czarno - białego tekstu, bez obrazków. Nie ma szans żeby ktoś to czytał.
Być może zaczęły się już pojawiać jakieś milsze dla oka publikacje katolickie, ale pewna nie jestem, bo raczej nie odwiedzam katolickich księgarń (nie po drodze mi  ;D ).

I o paradoksie - choć religia jest przedmiotem szkolnym, to wcale nie przyczynia się do porządnego wyedukowania młodych katolików. To na co te pieniądze idą - pytam się?!


Offline gangas

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #836 dnia: 02 Czerwiec, 2016, 00:43 »
 cytuję PPJ;

Publikacje Świadków mają taką przewagę, że są bardzo prosto napisane. Jest dużo ładnych, kolorowych ilustracji i prosty tekst. Dzięki temu broszury czy czasopisma mogą trafić do osób słabo wykształconych lub nie lubiących dużo czytać.


 To prawda super expres i fakt maja te sama formule. Raczej nie jest to przewaga a zawezanie tematow do poziomu depresji. Jesli poswieca sie tyle energii na indoktrynacje to zobowiazuje do czegos ::) ::)
Jutro to dziś tyle że jutro.


Offline TomBombadil

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #837 dnia: 02 Czerwiec, 2016, 22:58 »
Wcale publikacje śJ nie są takie proste. Wystarczy poczytać niektóre,np. Największy ze wszystkich ludzi.
Jest tyle wstawek o 144 tys.,o wyższośco (jeszcze wtedy używano) Towarzystwa nad nominalnym chrześcijaństwem itakie tam.
Zbiór opowieści biblijnych warto porównać z jakąś biblią dla dzieci. Byłam zdumiona,że można tak treściwie,bez komentarzy,z ładnymi ilustracjami przybliżyć najmłodszym opowieści biblijne.Za parę złotych,ale bez indoktrynacji. Trzeba się tylko troszkę rozejrzeć.


Offline gangas

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #838 dnia: 03 Czerwiec, 2016, 00:18 »
Wcale publikacje śJ nie są takie proste. Wystarczy poczytać niektóre,np. Największy ze wszystkich ludzi.
Jest tyle wstawek o 144 tys.,o wyższośco (jeszcze wtedy używano) Towarzystwa nad nominalnym chrześcijaństwem itakie tam.
Zbiór opowieści biblijnych warto porównać z jakąś biblią dla dzieci. Byłam zdumiona,że można tak treściwie,bez komentarzy,z ładnymi ilustracjami przybliżyć najmłodszym opowieści biblijne.Za parę złotych,ale bez indoktrynacji. Trzeba się tylko troszkę rozejrzeć.

 Bez indokrynacji Mój Zbiór? No proszę proszę. Zaraz zaczniemy go omawiać :) :)
Jutro to dziś tyle że jutro.


Offline M

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #839 dnia: 03 Czerwiec, 2016, 01:01 »
Liczba wydanych publikacji nie sprawia wiedzy, ale liczba osób te publikacje czytających.

Jestem w 100% przekonany, że wszystkie publikacje katolickie razem wzięte mają dużo większą poczytność niż wszystkie publikacje Świadków Jehowy, choćby z uwagi na sam fakt, że katolików jest na świecie 150 razy więcej.