Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?  (Przeczytany 284181 razy)

Offline Fantom

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #600 dnia: 08 Kwiecień, 2016, 13:01 »
Czy wierni KK wierzą wg. dzisiejszego nauczania KK,czy raczej bazują na tym co było kiedyś? Dzisiaj dla ŚJ liczy się obecne zrozumienie.Dla mnie dawniejsze poglądy,interpretacje są traktowane jako ciekawostka.One nie zburzyły mojej wiary.Ja i inni  odeszliśmy w większości chyba z powodu dzisiejszego nauczania,a nie tego co było kilkadziesiąt lat temu.
 Tak samo dzieje się chyba obecnie z wiernymi opuszczającymi KK.Koncentrują się na obecnym nauczaniu i zachowaniu duchowych przywódców,a nie na tym co miało miejsce kilkaset lat temu.Być może się mylę i są jakieś nieliczne wyjątki.
 
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #601 dnia: 08 Kwiecień, 2016, 13:06 »
Czy wierni KK wierzą wg. dzisiejszego nauczania KK,czy raczej bazują na tym co było kiedyś? Dzisiaj dla ŚJ liczy się obecne zrozumienie.Dla mnie dawniejsze poglądy,interpretacje są traktowane jako ciekawostka.One nie zburzyły mojej wiary.Ja i inni  odeszliśmy w większości chyba z powodu dzisiejszego nauczania,a nie tego co było kilkadziesiąt lat temu.
 Tak samo dzieje się chyba obecnie z wiernymi opuszczającymi KK.Koncentrują się na obecnym nauczaniu i zachowaniu duchowych przywódców,a nie na tym co miało miejsce kilkaset lat temu.Być może się mylę i są jakieś nieliczne wyjątki.

A zmieniło się coś w nauczaniu kościoła? Chyba, że ja o czymś nie wiem.
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline Dietrich

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #602 dnia: 08 Kwiecień, 2016, 13:10 »
Z fajnego wątku, który w założeniu miał może i pomóc osobom odchodzącym ze zboru, lub mającym taki zamiar, robi się jakiś antykatolicyzm.
Miłego dnia Wszystkim  :)

Paradoksalnie, mnie osobiście przebieg tej dyskusji utwierdza w przekonaniu, że mimo wszystko dobrze zrobiłem opuszczając KK i zostając świadkiem.  Gdybym przestał nim być -  nie przyłączę się do żadnej denominacji a już z całą pewnością nie do KK. Tak więc Tusia i Roszada - gut gemacht. Geht weiter so!   
A to, że zaraz pojawią się tu komentarze w stylu "nikt ciebie tam z powrotem nie chce" mam głęboko w poważaniu. 
« Ostatnia zmiana: 08 Kwiecień, 2016, 13:11 wysłana przez Dietrich »


Offline Fantom

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #603 dnia: 08 Kwiecień, 2016, 13:16 »
PPJ: ''jajko używane w kulcie zmarłych (ciekawe, że do XII wieku kościół zabraniał jeść jajek w czasie Wielkanocy... ale pewnie później pojawiło się "nowe światło".
 @tomek_s nie sprawdziłem tego.Prawda to jest czy nie?
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #604 dnia: 08 Kwiecień, 2016, 13:19 »
A zmieniło się coś w nauczaniu kościoła? Chyba, że ja o czymś nie wiem.

Przeczytaj chociażby to:

Roszada: mówisz - masz! Pierwszy z brzegu link do artykułu o wielkanocnych zwyczajach pogańskich:
https://bialczynski.wordpress.com/2009/12/24/wielkanoc-swieto-poganskie-kilka-ciekawostek-na-temat-wyzszosci-nad-swietami-bozego-narodzenia-i-odwrotnie/

Zając (symbol płodności, w zająca wcielił się też Ozyrys), pisanki (zwyczaj pochodzący z Persji), jajko używane w kulcie zmarłych (ciekawe, że do XII wieku kościół zabraniał jeść jajek w czasie Wielkanocy... ale pewnie później pojawiło się "nowe światło".. ;) ) czy wreszcie bogini Asztarte od której pochodzi angielska nazwa święta Easter.

Albo to o Giordano Bruno:
"Giordano Bruno uważa, że wykazał przyczynę ruchu Ziemi i bezruchu firmamentu przy pomocy pewnych racji nieprzynoszących – według niego – żadnej szkody Pismu Bożemu.

15 lutego 1599 Bruno został wezwany przed Trybunał Inkwizycyjny do wyrzeczenia się tez uznanych za błędne i bluźniercze. Bruno odrzucił tę sugestię sądu. W dniu 17 lutego 1600 r. na głównym rynku Rzymu - Campo de' Fiori został spalony na stosie, a jego prochy wrzucono do Tybru. Wszystkie dzieła Brunona zostały wprowadzone na indeks ksiąg zakazanych w 1603 r.
"

Twoim zdaniem wg KK ziemia nadal jest centrum wszechświata?
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline Fantom

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #605 dnia: 08 Kwiecień, 2016, 13:21 »
 Ja proponuję zostać prywaciarzem naśladującym Jezusa,żyjącego z duchem Jego nauk.Lepiej być w gronie 2 lub 3,aniżeli w religijnej instytucji(jakiejkolwiek),która swymi uczynkami zostawia wiele do zyczenia.Nie wielkość się liczy,ale jakość.Bez obłudy,wykorzystywaniu współbraci,gromadzeniu dóbr,kłamstwie,przepychu itp. Skromnie,ale pobożnie.
 Kto chce może i ma w czym przebierać.Mamy tysiące ''prawdziwych'' kościołów chrześcijańskich.
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #606 dnia: 08 Kwiecień, 2016, 13:24 »
Z fajnego wątku, który w założeniu miał może i pomóc osobom odchodzącym ze zboru, lub mającym taki zamiar, robi się jakiś antykatolicyzm.
Miłego dnia Wszystkim  :)

Wzajemnie  :)

Mam nadzieję, że zostanie przywrócona równowaga i merytoryka w tym wątku  :)
A swoją drogą, nie rozumiem zarzutów aktywnych katolików, że opisywane są na forum także inne wyznania (w tym KK).

Przecież to są nasze emocje!!!
Oprócz postów stricte odnoszących się do doktryn, piszemy też o naszych odczuciach!
I każdy, podkreślam każdy z nas ma do nich prawo!!!
Bez względu z jakiej religii wychodzi  :-\
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline Fantom

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #607 dnia: 08 Kwiecień, 2016, 13:25 »
 Czy nauczanie KK się nie zmieniło?Zmieniło.Dzisiaj innowiercy,ateiści,myśliciele mogą swobodnie wyrażać swoje poglądy.KK nie wtrąci ich za to na stos lub do lochów.Tych,których KK kiedyś piętnował,teraz zaprasza do współpracy ekumenicznej
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #608 dnia: 08 Kwiecień, 2016, 13:25 »
PPJ: ''jajko używane w kulcie zmarłych (ciekawe, że do XII wieku kościół zabraniał jeść jajek w czasie Wielkanocy... ale pewnie później pojawiło się "nowe światło".
 @tomek_s nie sprawdziłem tego.Prawda to jest czy nie?

Co ma Kościół do jedzenia jajek w Wielkanoc? :) Jaki dokument Koscioła na to wskazuje? Jakie dokumenty Koscioła mówią o zającach czy innych króliczkach? ;)
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline Fantom

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #609 dnia: 08 Kwiecień, 2016, 13:43 »
Nie wiem.Zadałem Tobie pytanie czy to prawda co napisała PPJ o jedzeniu jajek.Mamy jeszcze topienie marzanny,palmie wielkanocnej.Czy KK rzeczywiście nic się nie wypowiada o symbolach wielkanocnych?
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline PoProstuJa

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #610 dnia: 08 Kwiecień, 2016, 13:48 »
Paradoksalnie, mnie osobiście przebieg tej dyskusji utwierdza w przekonaniu, że mimo wszystko dobrze zrobiłem opuszczając KK i zostając świadkiem.  Gdybym przestał nim być -  nie przyłączę się do żadnej denominacji a już z całą pewnością nie do KK. Tak więc Tusia i Roszada - gut gemacht. Geht weiter so!   
A to, że zaraz pojawią się tu komentarze w stylu "nikt ciebie tam z powrotem nie chce" mam głęboko w poważaniu.

To ja mam dokładnie tak samo. Już nie raz tu pisałam, że ilekroć czytam wypowiedzi na tym forum, to robię się coraz bardziej wierząca! :D  (czyli bardziej przychylna naukom Świadków).

Niektóre nauki Świadków są tutaj rozbierane na części pierwsze poprzez cytowanie starszych czasopism z lat 20-tych, 30-tych, 40-tych itd. itp. Co ciekawe są to nauki, których nie da się jednoznacznie obalić, a co najwyżej można dyskutować która racja jest "najmojsza" poprzez wyciągnie znaczeń greckich słów, spieranie się o przecinki itd. itp. :D I często to przypomina "przecedzanie komara".

Ale co ciekawe gdy rzecz dotyczy jakiejś nauki katolickiej, którą ewidentnie da się obalić przy pomocy Biblii lub wykazać jej pogańskie pochodzenie - a zatem o tego "wielbłąda", to nagle się okazuje, że dyskutanci są oskarżani o katolicyzmofobię! :)

Czasem po prostu aż wierzyć mi się nie chce, gdy ten "przecedzający komary" Świadków, nie widzi swoich "wielbłądów"! :D

Ale czytanie tej dyskusji jest bardzo cenne, bo pokazuje nam, że ludzie potrafią bardzo skutecznie bronić się przed przyjmowaniem wiedzy, która miałaby obalić ich światopogląd religijny!


Nie dziwmy się zatem, że Świadkowie pomimo zmiany "świateł" cały czas są w organizacji i wierzą w to co wierzą. I że walczą o swoją religię jak lwy. Jak widać nie tylko oni walczą, ale też wszyscy inni głęboko wierzący z różnych religii.

Ja zaczęłam poznawać na nowo nauki Świadków, zgorszyłam się, ale przynajmniej jestem w stanie powiedzieć: ludzie, przez kilkanaście lat wierzyłam religii, która w wielu miejscach wciskała mi kity.
Ale żeby dojść do takich wniosków i coś takiego powiedzieć o tym w co się kiedyś wierzyło, to trzeba "mieć jaja". Natomiast bronienie fałszywych wierzeń za wszelką cenę - gdy wie się o tym, że są fałszywe - to już niestety smutne jest.
"Lekarzu ulecz się sam" - mówi słynna sentencja.

Oczywiście nie chcę tu nikogo dyskredytować.
Ja również uważam, że Roszada - grzebiąc w starych artykułach, do których żaden Świadek nie ma dziś dostępu - robi dobrą robotę. Dzięki tej pracy mam wybór czy dalej wierzyć w to, co kiedyś zostało mi przedstawione w samych superlatywach.
Ale jednocześnie - jeżeli dokonam wyboru, że jednak Świadkowie wierzą super - to nikt nie ma prawa oceniac, że mój wybór był głupi czy zły.

Zresztą katolicy, tacy jak ja, nie zajmują się nawracaniem ŚJ, ale zapobieganiem by ludzie nie stawali się ŚJ.

Aż zapytam z ciekawości Roszado skąd u Ciebie taka misja? Dlaczego chcesz żeby ludzie nie zostawali Świadkami, a nie na przykład Adwentystami czy zielonoświątkowcami?
Co w religii Świadków jest aż takie złe?
Bo chyba już ustaliliśmy, że ani Świadkowie ani katolicy w 100% nie uczą nauk z Biblii.


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #611 dnia: 08 Kwiecień, 2016, 13:59 »
Nie wiem.Zadałem Tobie pytanie czy to prawda co napisała PPJ

Czy myślisz, że ja będe komentował jakieś ....... PPJ? O zającach;) Jej zapytaj. Ma w koncu wiedzę. :)

Nemo: Po raz kolejny zwracam uwagę na słownictwo. Jak nie masz zamiaru kulturalnie dyskutować, to lepiej nic nie pisz.
« Ostatnia zmiana: 08 Kwiecień, 2016, 14:12 wysłana przez Nemo »
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #612 dnia: 08 Kwiecień, 2016, 14:02 »
To ja mam dokładnie tak samo. Już nie raz tu pisałam, że ilekroć czytam wypowiedzi na tym forum, to robię się coraz bardziej wierząca! :D  (czyli bardziej przychylna naukom Świadków).

Niektóre nauki Świadków są tutaj rozbierane na części pierwsze poprzez cytowanie starszych czasopism z lat 20-tych, 30-tych, 40-tych itd. itp. Co ciekawe są to nauki, których nie da się jednoznacznie obalić, a co najwyżej można dyskutować która racja jest "najmojsza" poprzez wyciągnie znaczeń greckich słów, spieranie się o przecinki itd. itp. :D I często to przypomina "przecedzanie komara".

Ale co ciekawe gdy rzecz dotyczy jakiejś nauki katolickiej, którą ewidentnie da się obalić przy pomocy Biblii lub wykazać jej pogańskie pochodzenie - a zatem o tego "wielbłąda", to nagle się okazuje, że dyskutanci są oskarżani o katolicyzmofobię! :)

Czasem po prostu aż wierzyć mi się nie chce, gdy ten "przecedzający komary" Świadków, nie widzi swoich "wielbłądów"! :D

Ale czytanie tej dyskusji jest bardzo cenne, bo pokazuje nam, że ludzie potrafią bardzo skutecznie bronić się przed przyjmowaniem wiedzy, która miałaby obalić ich światopogląd religijny!


Nie dziwmy się zatem, że Świadkowie pomimo zmiany "świateł" cały czas są w organizacji i wierzą w to co wierzą. I że walczą o swoją religię jak lwy. Jak widać nie tylko oni walczą, ale też wszyscy inni głęboko wierzący z różnych religii.

Ja zaczęłam poznawać na nowo nauki Świadków, zgorszyłam się, ale przynajmniej jestem w stanie powiedzieć: ludzie, przez kilkanaście lat wierzyłam religii, która w wielu miejscach wciskała mi kity.
Ale żeby dojść do takich wniosków i coś takiego powiedzieć o tym w co się kiedyś wierzyło, to trzeba "mieć jaja". Natomiast bronienie fałszywych wierzeń za wszelką cenę - gdy wie się o tym, że są fałszywe - to już niestety smutne jest.
"Lekarzu ulecz się sam" - mówi słynna sentencja.

Oczywiście nie chcę tu nikogo dyskredytować.
Ja również uważam, że Roszada - grzebiąc w starych artykułach, do których żaden Świadek nie ma dziś dostępu - robi dobrą robotę. Dzięki tej pracy mam wybór czy dalej wierzyć w to, co kiedyś zostało mi przedstawione w samych superlatywach.
Ale jednocześnie - jeżeli dokonam wyboru, że jednak Świadkowie wierzą super - to nikt nie ma prawa oceniac, że mój wybór był głupi czy zły.

Aż zapytam z ciekawości Roszado skąd u Ciebie taka misja? Dlaczego chcesz żeby ludzie nie zostawali Świadkami, a nie na przykład Adwentystami czy zielonoświątkowcami?
Co w religii Świadków jest aż takie złe?
Bo chyba już ustaliliśmy, że ani Świadkowie ani katolicy w 100% nie uczą nauk z Biblii.

Kto ustalił, że katolicy nie czczą w 100% nauk z Bibli? I co oznacza w 100%?
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline PoProstuJa

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #613 dnia: 08 Kwiecień, 2016, 14:04 »
Co ma Kościół do jedzenia jajek w Wielkanoc? :) Jaki dokument Koscioła na to wskazuje? Jakie dokumenty Koscioła mówią o zającach czy innych króliczkach? ;)

I to klasyczne "udawanie głupa" (bez urazy oczywiście :) ), ciągle mnie rozbraja podczas dyskusji.

Jak CK wypuści jakiś filmik, książkę, artykuł itp., to zaangażowani forumowicze są w stanie przeanalizować go klatka po klatce, znaleźć Strażnicę sprzed 100 lat i wyciągnąć z niej odpowiednie zdanie na poparcie swojej tezy.

Ale jak jest mowa o zwyczajach w innej religii (wiadomo której ;) ), to nagle padają pytania: "ale o co chodzi, co się dzieje, ja nic nie wiem, nic tu nie pisze...", podczas gdy Internet aż puchnie od ilości źródeł w których można dane zagadnienie sprawdzić. I to praktycznie bez wysiłku.


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #614 dnia: 08 Kwiecień, 2016, 14:26 »
Dlatego pytam o jakich zającach mówi Kościół?
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),