Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?  (Przeczytany 284050 razy)

KaiserSoze

  • Gość
Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #315 dnia: 03 Marzec, 2016, 16:24 »
do KaiserSoze bez strzelania ;) ;) ;)
Najlepiej jak sam przeanalizujesz sobie te linki oraz deklaracje skarbową którą załączyłem we wcześniejszych linkach, dodaj do tego link który podaję tutaj
http://www.faqs.org/tax-exempt/MI/Henrietta-M-Riley-Trust-33b006006-Fbo-Watch-Tower-Bible.html

Zwróć uwagę że w 4 pozycji jest Secondary Name      Watch Tower Bible co w tłumaczeniu oznacza drugą nazwę( nazwę wtórną, zastępczą) oczywiste jest to, że to nazwa firmy MATKI prawowitych właścicieli.
Pozycja 5  In Care of Name  świadczy że opiekuje się tym funduszem bank Comerica Bank Trustee
Tam w Comerica Bank Trust Department  pod tym telefonem można się dowiedzieć szczegółów, ale nie dzwoniłem jeszcze:):)
Comerica Bank Trust Department  
Adres: 130 S Franklin St, Rocky Mount, NC 27804, Stany Zjednoczone
Telefon:+1 252-467-4701

Z tego co zdążyłem zbadać Henrietta Riley była bogatą wdową która w spadku przekazała ten fundusz do Watch Tower Bible.
(...)

Przejrzałem całość, ale to wciąż poszlaki a nie dowody. A co jeśli ja nazwę fundację/spółkę/spółdzielnię/whatever "WTS", kupię udziały w zbrojeniówce, zarobię kupę kasy i cały dochód przekażę jako darowiznę na WTS? Też będzie że WTS jest hipokrytą?

Oczywiście ja ci wierzę, ale po raz kolejny podkreślam - muszę mieć twarde dowody by pokazać to innym.


Offline Baran

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 500
  • Polubień: 8087
  • "Być wolnym, to móc nie kłamać" A. Camus
Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #316 dnia: 03 Marzec, 2016, 16:53 »
Nie pokazuj, bo i tak nie uwierzą.Bedą mówić ,że rządowe strony są spreparowane przez agentów którzy są wynajęci aby takie strony tworzyć, że firmy mogą mieć identyczną nazwę z tym samym ID, nazwiska dyrektorów są zbierzne,  to przypadek, a że ich pesele amerykańskie są takie same to prowokacja.
Tylko że w stanach za upublicznienie nie prawdziwych deklaracji skarbowych idzie się siedzieć na 10 lat do więzienia, a agencje rządowe likwidują takie strony w ciągu 24 godzin od zgłoszenia. Proszę zlituj się.
Co do twojego pytania, jeżeli tak zrobisz to dostaniesz w USA 25 lat pozbawienia wolności za podrabianie dokumentów i udział w zorganizowanej grupie przestępczej celem uzyskania korzyści majątkowych.
Najlepiej by było mieć dowody podpisane własnoręcznie przez CK, ale też by ci nie uwierzyli i kazali by ci wziąść grafologa, którego by później oskarżyli o niekompetencje.
No, chyba że by była taka zakładka na jw.org😀
« Ostatnia zmiana: 03 Marzec, 2016, 17:22 wysłana przez Baran »
"Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili" E.B
..ŻADEN STARSZY na 1006 przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci nie zgłosił tego władzom R Commission


Offline PoProstuJa

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #317 dnia: 03 Marzec, 2016, 18:44 »
Nie chodziło mi o ocenę zero-jedynkową czyjegoś postępowania, ale o tzw. rachunek sumienia. Własny. Tj. odpowiedź na powyższe pytania dodając: "czy moje sumienie pozwala mi to robić, pomimo..."
Dalsze Twoje posty pokazały, że tak.
OK. Jest to Twój wybór.  :)
Mam jednakże gdzieś z tyłu głowy myśl kiedy czytam Twoje posty, że jesteś ŚJ dla miłego towarzystwa w zborze, nie widząc możliwości jego zamiany na inne  :)
Przyznam, że jak na osobę dość gorliwie broniącą na tym forum ŚJ (jako osoby oczywiście) sądziłem, że masz więcej argumentów  :)

No chyba, że idąc tropem "spiskowej teorii dziejów" masz w swoim działaniu ukryty inny cel  ;D

Ja sobie coraz bardziej zdaję sprawę z tego, że jestem za mało ortodoksyjnym ŚJ! :) Zawsze byłam mało ortodoksyjna, ale uważałam to za normalne. Jak słyszałam opowieści o pionierach, co śpią po 4 godziny dziennie, to nie postrzegałam ich jak bohaterów, ale jak świrów którzy szybko się wykończą.
Nigdy nie miałam złego zdania o Świadkach, bo przebywałam wśród porządnych ludzi. Jak słyszałam o jakimś wykluczeniu, to zwykle była to osoba, która np. zdradziła żonę, albo ktoś kto popełnił inny grzech. Ale te osoby zwykle wracały do zboru, a przypadki wykluczenia o których słyszałam były jednostkowe. Sporadycznie się też zdarzało, że rozpadło się jakieś małżeństwo.
Żyłam więc w społeczności którą naprawdę postrzegałam jako przestrzegającą wysokich zasad moralnych. Nie miałam powodu żeby upatrywać się w innych błędów, bo nie spotykałam się z szokującymi wiadomościami na ich temat. Nie znam osobiście np. rodziców którzy się wyrzekli swojego wykluczonego dziecka. Wręcz przeciwnie - dwie takie matki przyprowadzały te dorosłe, wykluczone dzieci na zebrania, siedziały koło nich.
Może to dziwne, ale przez te naście lat nie spotkałam się osobiście z takimi historiami jakie są opisywane na forum.

Ale ten pozytywny obraz zaczął mi się zmieniać - powoli - może ze 3 lata temu. Nastąpiła wtedy wręcz eksplozja rozwodów wśród osób, które znałam. Więc pierwszy szok. No i też przygnębiła mnie taka obojętnosć innych braci, którzy niespecjalnie się interesują czy ja żyję czy nie, gdy mnie nie ma na zebraniu, czasem kilku.
Ale z tym da się jeszcze żyć. Najbardziej jednak wstrząsnęła mną ta pedofilia. A później jeszcze przeczytałam opowieści niektórych forumowiczów o osobach (moim zdaniem) chorych psychicznie, którzy szczyculi się np. tym, że biją swoje dzieci do momentu aż się zsikają. Dla mnie takie zachowanie jest chore. Ja takich - osobiście - ludzi w zborze nie poznałam. Ale wiem już, że tacy istnieją.

No i jeszcze zaczęła mnie wkurzać ta nagonka na wykształcenie. Zamiast dostać pochwałę, że nie siedzę w domu i się nie lenię, to ze strony starszego miałam sugestię, że "ludzie" po studiach się wywyższają. Ciekawe czy on miał na myśli "ludzi" czy mnie osobiście? (bo ja akurat takich tendencji nie miałam; w zborze nawet nie mówiłam, że na studia chodzę).

Tadeuszu dziwisz się, że jestem w zborze z powodu miłego towarzystwa. A przecież tyle osób tu pisze, że są w zborze tylko dla rodziny - i im się nie dziwisz... :)


Offline gedeon

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #318 dnia: 03 Marzec, 2016, 18:49 »


Tadeuszu dziwisz się, że jestem w zborze z powodu miłego towarzystwa. A przecież tyle osób tu pisze, że są w zborze tylko dla rodziny - i im się nie dziwisz... :)

Tu się całkowicie z Tobą zgodzę, nie zawszę trzeba płacić tak wysoką cenę ostracyzmu.


Offline PoProstuJa

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #319 dnia: 03 Marzec, 2016, 19:27 »
Tu się całkowicie z Tobą zgodzę, nie zawszę trzeba płacić tak wysoką cenę ostracyzmu.

Ale takie postępowanie  nie jest w moim stylu. Nie chcę żyć w rozdwojeniu jaźni. Nie umiem żyć w zakłamaniu latami. Dlatego na razie zbieram informacje o ŚJ, a później podejmę decyzję - tu czy tu. Nie postrzegam siebie aż za takiego tchórza, który nie podejmie działań tylko dlatego, że się boi odrzucenia przez towarzystwo.

Ale na razie ja nie będę nikogo odrzucać BEZ DOKŁADNEGO SPRAWDZENIA co się dzieje w organizacji. Daję sobie na to czas... trudno powiedzieć jak długi...


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #320 dnia: 04 Marzec, 2016, 07:10 »
Tadeuszu dziwisz się, że jestem w zborze z powodu miłego towarzystwa. A przecież tyle osób tu pisze, że są w zborze tylko dla rodziny - i im się nie dziwisz... :)

Nie, nie dziwię się  ;D
I absolutnie tym bardziej nie potępiam :) Wręcz przeciwnie, rozumiem Twoje powody.
Moje pytania wzięły się po prostu z obserwacji uczestników tego forum i różnorodności ich dróg, wyborów, postaw...
A ponieważ jestem dociekliwy, to...wybacz proszę jeżeli Cię w ten sposób uraziłem  :)

Miałem w wyobraźni obraz ŚJ nieco zero-jedynkowy: albo gorliwy ortodoks broniący zaciekle WTS-u, albo "odstępczuch"  ;D
Dzięki Tobie moje horyzonty myślowe nieco się poszerzyły i mogę spoglądać na znanych mi ŚJ pod nieco innym kątem, często nie oceniając ich tak surowo  :)

Ale takie postępowanie  nie jest w moim stylu. Nie chcę żyć w rozdwojeniu jaźni. Nie umiem żyć w zakłamaniu latami. Dlatego na razie zbieram informacje o ŚJ, a później podejmę decyzję - tu czy tu. Nie postrzegam siebie aż za takiego tchórza, który nie podejmie działań tylko dlatego, że się boi odrzucenia przez towarzystwo.

Ale na razie ja nie będę nikogo odrzucać BEZ DOKŁADNEGO SPRAWDZENIA co się dzieje w organizacji. Daję sobie na to czas... trudno powiedzieć jak długi...

Szczerze życzę wytrwałości, dokładnego poznania (o ile to możliwe  :)) oraz wyboru najlepszej drogi  :)
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #321 dnia: 04 Marzec, 2016, 09:09 »
Nie pokazuj, bo i tak nie uwierzą.Bedą mówić ,że rządowe strony są spreparowane przez agentów którzy są wynajęci aby takie strony tworzyć, że firmy mogą mieć identyczną nazwę z tym samym ID, nazwiska dyrektorów są zbierzne,  to przypadek, a że ich pesele amerykańskie są takie same to prowokacja.
Tylko że w stanach za upublicznienie nie prawdziwych deklaracji skarbowych idzie się siedzieć na 10 lat do więzienia, a agencje rządowe likwidują takie strony w ciągu 24 godzin od zgłoszenia. Proszę zlituj się.
Co do twojego pytania, jeżeli tak zrobisz to dostaniesz w USA 25 lat pozbawienia wolności za podrabianie dokumentów i udział w zorganizowanej grupie przestępczej celem uzyskania korzyści majątkowych.
Najlepiej by było mieć dowody podpisane własnoręcznie przez CK, ale też by ci nie uwierzyli i kazali by ci wziąść grafologa, którego by później oskarżyli o niekompetencje.
No, chyba że by była taka zakładka na jw.org😀

Mi wystarcza to:
http://www.charitynavigator.org/index.cfm?bay=search.profile&ein=111753577#.VtlCppzhDIX


Offline PoProstuJa

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #322 dnia: 04 Marzec, 2016, 19:30 »
Miałem w wyobraźni obraz ŚJ nieco zero-jedynkowy: albo gorliwy ortodoks broniący zaciekle WTS-u, albo "odstępczuch"  ;D
Dzięki Tobie moje horyzonty myślowe nieco się poszerzyły i mogę spoglądać na znanych mi ŚJ pod nieco innym kątem, często nie oceniając ich tak surowo  :)

Szczerze życzę wytrwałości, dokładnego poznania (o ile to możliwe  :)) oraz wyboru najlepszej drogi  :)

Dziękuję Tadeuszu. Ja chyba sobie życzę tego samego :) Właśnie jestem w trakcie czytania pasjonującej lektury "Kryzys sumienia". Myślę, że ona może nieco przyspieszyć moje kolejne decyzje...

A co do zmiany Twojego obrazu niektórych Świadków. Jakże się cieszę, że mogłam Ci pokazać, że nie wszyscy w tej organizacji są fanatykami. :) Ja znam mnóstwo osób, które są naprawdę dobre i szczere w sercu. I które wcale nie mają skrajnych poglądów (na przykład mają kontakty z wykluczonymi członkami rodziny), ale które po prostu się tym nie chwalą.
I właśnie w obronie takich osób chciałam stanąć na forum. Zero-jedynkowy obraz Świadków bardzo mnie zabolał. Uogólnienia na zasadzie: "wszyscy Polacy kradną" zawsze są krzywdzące.
Pokazanie wszystkich starszych zboru jako bezwzględnych urzędników też mi się nie spodobało. Bo np. starsi z mojego zboru są naprawdę fajnymi ludźmi.
Owszem może nadejść taki czas, że mnie wykluczą (choć to prędzej ja bym się odłączyła niż chciała się bawić w jakieś komitety sądownicze), ale taką mają oni rolę. Nie miałabym do nich żalu czy pretensji (no chyba, że byliby bardzo niemili dla mnie podczas rozmowy).

Na razie czekam na rozwój akcji... bo to robi się naprawdę ciekawe (zwłaszcza jestem zainteresowana tym skąd CK weźmie kasę na kolejne pozwy sądowe w sprawie pedofilii. Może sprzedadzą wszystkie biura Betel? Hmmm...)


Tusia

  • Gość
Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #323 dnia: 04 Marzec, 2016, 19:52 »
Dziękuję Tadeuszu. Ja chyba sobie życzę tego samego :) Właśnie jestem w trakcie czytania pasjonującej lektury "Kryzys sumienia". Myślę, że ona może nieco przyspieszyć moje kolejne decyzje...

Zdjęcia Raymonda Franza, jak był w Polsce:

http://piotrandryszczak.pl/raymond_franz.html


od-nowa

  • Gość
Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #324 dnia: 04 Marzec, 2016, 20:35 »

RAYMOND FRANZ SPOTKANIE Z BYŁYM CZŁONKIEM CIAŁA KIEROWNICZEGO ŚWIADKÓW JEHOWY POZNAŃ 9 10 2007 PL

https://www.youtube.com/watch?v=AyJx6P4BmBs


Offline Iza

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #325 dnia: 04 Marzec, 2016, 20:55 »
 Ten wywiad to był mój pierwszy " odstępczy" materiał , jaki w życiu widziałam, jakoś jesienią zeszłego roku.  :o
Byłam pod wielkim wrażeniem postawy tego brata, jego rozsądku , zrozumienia Pism . I tego, ze mimo takiego potraktowania przez CK nie żywił nienawiści, ani nie dawał upustu negatywnym emocjom. Jak dla mnie wzór chrześcijanina godny naśladowania.
Byłam tez w szoku, ze pewne fragmenty Pism tj Rzym 8 rozdział rozumiałam tak samo ...
 ( wbrew tłumaczeniu strażnicy)...
" Kryzys .., czytałam juz jako wybudzona ,i tylko mnie upewnił, ze moja decyzja jest słuszna.
Mysle, ze to obowiązkowa lektura każdego Świadka, a co zrobi po jej przeczytaniu, to juz decyzja każdego osobista. :)
« Ostatnia zmiana: 04 Marzec, 2016, 20:56 wysłana przez Iza »
Gdzie Duch Pana, tam wolność.


Offline PoProstuJa

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #326 dnia: 04 Marzec, 2016, 23:23 »
RAYMOND FRANZ SPOTKANIE Z BYŁYM CZŁONKIEM CIAŁA KIEROWNICZEGO ŚWIADKÓW JEHOWY POZNAŃ 9 10 2007 PL

https://www.youtube.com/watch?v=AyJx6P4BmBs

Ten wywiad to był mój pierwszy " odstępczy" materiał , jaki w życiu widziałam, jakoś jesienią zeszłego roku.  :o
Byłam pod wielkim wrażeniem postawy tego brata, jego rozsądku , zrozumienia Pism . I tego, ze mimo takiego potraktowania przez CK nie żywił nienawiści, ani nie dawał upustu negatywnym emocjom. Jak dla mnie wzór chrześcijanina godny naśladowania.
Byłam tez w szoku, ze pewne fragmenty Pism tj Rzym 8 rozdział rozumiałam tak samo ...
 ( wbrew tłumaczeniu strażnicy)...
" Kryzys .., czytałam juz jako wybudzona ,i tylko mnie upewnił, ze moja decyzja jest słuszna.
Mysle, ze to obowiązkowa lektura każdego Świadka, a co zrobi po jej przeczytaniu, to juz decyzja każdego osobista. :)

Dzięki za link. Obejrzałam już 40 minut. Też mi się podoba postawa tego Raymonda. A najbardziej to, że on nie chciał osiągać jakiś celów poprzez krytykę Świadków Jehowy. nie krytykował, tylko rozmawiał.

i ja już chyba wiem dlaczego wiele stron założonych przez "odstępców" nie przemawia do czynnych Świadków Jehowy. Otóż dlatego, że to są strony agresywne, pełne krytycyzmu dla świadków, wypowiedzi są pełne ironii. To mnie bardzo zniechęcało do tego żeby zapoznać się z taką stroną. Dlatego przez tyle lat nic takiego nie czytałam. Mi wystarczył tylko sam ironiczny czy prześmiewczy tytuł filmiku / artykułu i już wiedziałam, że ja z tym człowiekiem, który jest jego autorem nie chcę mieć nic do czynienia. I nadal tak myślę.


Offline Tazła

  • Mistrzyni Ciętej Riposty
  • Wiadomości: 3 356
  • Polubień: 12349
  • Nigdy nie marzyłam o sukcesie. Pracowałam na niego
Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #327 dnia: 05 Marzec, 2016, 21:02 »

i ja już chyba wiem dlaczego wiele stron założonych przez "odstępców" nie przemawia do czynnych Świadków Jehowy. Otóż dlatego, że to są strony agresywne, pełne krytycyzmu dla świadków, wypowiedzi są pełne ironii. To mnie bardzo zniechęcało do tego żeby zapoznać się z taką stroną. Dlatego przez tyle lat nic takiego nie czytałam. Mi wystarczył tylko sam ironiczny czy prześmiewczy tytuł filmiku / artykułu i już wiedziałam, że ja z tym człowiekiem, który jest jego autorem nie chcę mieć nic do czynienia. I nadal tak myślę.


  Ja nikogo nie tłumaczę, każdy niech odpowiada za swoje słowa.
Ale jako dziecko wychowane w organizacji nasłuchałam się wiele drwin na temat innych wyznań. Od małego słyszałam: ciemnota, mamona, bałwany, itp. Naśmiewanie się z ludzi przystępujących do komunii że ksiądz podaje im wprost do ust placek, a wcześnie tą samą ręką drapał się po..... O głupich ciemnych dewotach co ostatni grosz dają na tacę , albo o tych co plują księdzu do ucha ( spowiedź).
Przykładów jest naprawdę wiele.

 I jak już wiele razy wspominałam po odejściu bardzo długo walczyłam z tą pogardą. Tą ironią jaka mnie dopadała gdy widziałam np procesję. Pierwsze co mi się rzucało na myśl.. cytuję ...prowadzi byk barany które na komendę padają. Jednak szynko przychodziło  opamiętanie i bardzo byłam na siebie zła za takie myślenie. Dziś nie mam tego problemu i bardzo jestem z tego dumna.
Jednak nie wszystkim udaje się tego wyzbyć. Urazy z przeszłości, odrzucenie, pogarda ze strony bliskich tylko powodują,że to wychowanie obraca się przeciwko nauczycielowi.
Szukam osób wątpiących w słuszność organizacji z okolic Wyszkowa ( mazowieckie).


Offline PoProstuJa

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #328 dnia: 05 Marzec, 2016, 21:20 »

  Ja nikogo nie tłumaczę, każdy niech odpowiada za swoje słowa.
Ale jako dziecko wychowane w organizacji nasłuchałam się wiele drwin na temat innych wyznań. Od małego słyszałam: ciemnota, mamona, bałwany, itp. Naśmiewanie się z ludzi przystępujących do komunii że ksiądz podaje im wprost do ust placek, a wcześnie tą samą ręką drapał się po..... O głupich ciemnych dewotach co ostatni grosz dają na tacę , albo o tych co plują księdzu do ucha ( spowiedź).
Przykładów jest naprawdę wiele.

 I jak już wiele razy wspominałam po odejściu bardzo długo walczyłam z tą pogardą. Tą ironią jaka mnie dopadała gdy widziałam np procesję. Pierwsze co mi się rzucało na myśl.. cytuję ...prowadzi byk barany które na komendę padają. Jednak szynko przychodziło  opamiętanie i bardzo byłam na siebie zła za takie myślenie. Dziś nie mam tego problemu i bardzo jestem z tego dumna.
Jednak nie wszystkim udaje się tego wyzbyć. Urazy z przeszłości, odrzucenie, pogarda ze strony bliskich tylko powodują,że to wychowanie obraca się przeciwko nauczycielowi.

Przykre. Jeżeli ktoś pozwala sobie na takie obraźliwe uwagi, to ja się pytam gdzie jest jego miłość chrześcijańska?!
A jak takie osoby szły głosić, to mówiły, że idą głosić baranom?
Baaardzo nieładnie.


Offline Fantom

Odp: Odeszliście ze zboru i co proponujecie w zamian?
« Odpowiedź #329 dnia: 05 Marzec, 2016, 21:25 »
Dzięki za link. Obejrzałam już 40 minut. Też mi się podoba postawa tego Raymonda. A najbardziej to, że on nie chciał osiągać jakiś celów poprzez krytykę Świadków Jehowy. nie krytykował, tylko rozmawiał.

i ja już chyba wiem dlaczego wiele stron założonych przez "odstępców" nie przemawia do czynnych Świadków Jehowy. Otóż dlatego, że to są strony agresywne, pełne krytycyzmu dla świadków, wypowiedzi są pełne ironii. To mnie bardzo zniechęcało do tego żeby zapoznać się z taką stroną. Dlatego przez tyle lat nic takiego nie czytałam. Mi wystarczył tylko sam ironiczny czy prześmiewczy tytuł filmiku / artykułu i już wiedziałam, że ja z tym człowiekiem, który jest jego autorem nie chcę mieć nic do czynienia. I nadal tak myślę.
Masz rację.Ja lubię czasem ironię,ale jak jest jej za dużo, to aż mdli.Ironicznych komentarzy u nas jest Ci pod dostatkiem.Tazła też ma rację.Niektórym z nas(czasem i mi też)udziela sie ton prześmiewczy.Generalnie zgadzam sie z Tobą,że osoby będące ŚJ,a chcące uzyskać rzeczowe informacje zniechęcają się w dalszych poszukiwaniach poprzez ton i wydźwięk komentarzy.
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s