Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 9 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Imię Boże  (Przeczytany 106594 razy)

Offline kserksess

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #120 dnia: 09 Luty, 2017, 21:39 »
Odpisywanie na Twoje posty nie ma sensu. Nie odpowiadasz na zadane Ci pytania, a jedynie udzielasz rad.  Życzę Ci wszystkiego dobrego  :)

Stawiacie tezę, że Jezus nie mógł w jego czasach wymawiać imienia Jehowy bo było to zabronione więc dlatego pytam skąd wiecie że go nie wymawiał ?
Obecnie imię Jehowy też jest usuwane, wyśmiewane, stworzono kłamliwy pogląd, że nie wolno go wymawiać bo nie wiadomo jak je wymawiać a mimo to imię jehowy jest znane na całym świecie. ;)
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


yanco

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #121 dnia: 11 Luty, 2017, 11:27 »

 
Czytaj więcej na: http://bednarski.apologetyka.info/swiadkowie-jehowy/imie-boze/co-sie-stao-z-tetragramem-w-septuagincie-nowe-stanowisko-swiadkow-jehowy-z-roku-2015,869.htm


Zrozum, mnie nie interesują opracowania tych, którzy całe życie jedyne co robia to walczą ze świadkami i imieniem Jehowy ;)

Podaj mi choć jeden werset biblijny, w którym to Jehowa lub Jezus zabraniają używania imienia Boga, jego rozgłaszania .

Ja naprawdę wolę czytać Biblię co i tobie polecam, gorąco !

Wyjścia 20 7 Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy.

Wiesz co to znaczy? Ano to żeby imieniem Pana Boga po próżnicy gęby sobie nie wycierać.


Offline sajmon

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #122 dnia: 20 Sierpień, 2017, 22:29 »
Mam pytanie; czy w greckiej Septuagincie jest tetragram  , skoro istnieją b.nieliczne rekopisy z tetragramem?
 


Offline Stanisław Klocek

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #123 dnia: 20 Sierpień, 2017, 23:07 »
Mam pytanie; czy w greckiej Septuagincie jest tetragram  , skoro istnieją b.nieliczne rekopisy z tetragramem?
Może proces ewolucyjny tetragramu coś wyjaśni.


Offline Reskator

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #124 dnia: 21 Sierpień, 2017, 06:21 »
Bardzo wiarygodnym zrozumieniem dlaczego nie znamy poprawnej wymowy imienia Boga Ojca jest

- pojawienie się Jezusa Chrystusa w imieniu którego jest zbawienie i przed którym ma zgiąć się wszelkie kolano,
albo
- jak twierdzi Stanisław Klocek imię Boga to wymysł człowieka i dlatego została zapomniana wymowa.


Offline Stanisław Klocek

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #125 dnia: 21 Sierpień, 2017, 14:21 »
- pojawienie się Jezusa Chrystusa w imieniu którego jest zbawienie i przed którym ma zgiąć się wszelkie kolano,
Ten fragment do którego się odwołujesz to: Dz 4:10-12 że " w imię Jezusa Chrystusa,  gdyż nie dano ludziom żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy być zbawieni."  w zestawieniu z Iz 43:11 bt2 Ja, Jahwe, tylko Ja istnieję i poza Mną nie ma żadnego zbawcy.

Jaki wniosek z tego wypływa? Taki jak chociażby z mitologicznych wojen bogów i bogiń greckich i rzymskich. Jeden bóg chce uzyskać dominację nad innym. Ta sama taktyka dotyczy Jezusa i Jahwe. Oczywiście Jezus nie mógł od razu zdetronizować zbójcę Jahwe, gdyż zbyt mocno było zakorzenione to ustawodawstwo wprowadzone przez Mojżesza. Tenże Jahwe, który bez opamiętania mordował lub kazał mordować wszystkich kto nie uległ jego idei, co było przeciwieństwem sugerowanej "wolnej woli" wyboru światopoglądu. Jezus chciał to zmienić, sprytnie odwołując się do wybranych fragmentów Mojżesza i innych proroków, aby nie zrazić się do wszystkich, ale szukając populistycznych myśli ST. To co nie udało się Jezusowi za jego życia, kontynuowali jego zwolennicy i kontynuuje wielu po dziś dzień, robiąc z imienia Jezusa głównego Boga, który przejął władzę nad Ojcem Mat 28:18 bt5 .... Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Czyli wojna o bogów trwa, gdzie od niedawna włącza się "królową niebios, t.zn. MB"

Ps
Kiedy piszę, że bogowie to i tamto, to jednak nie bogowie, lecz urojenia ludzkie wkładają w usta zmyślonych bóstw; "powiedzieli to i owo, działali cudami tamto i owo".


Offline Reskator

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #126 dnia: 21 Sierpień, 2017, 16:15 »
Wyczuwam tu trochę naditerpretacji,niby wszystko logiczne ale tak jakoś naciągane.
Jezus był zapowiadany już w K Rodz.3:15 a i dalej też setki razy ,nim Jahwe "prowadził likwidacje plemion pogańskich"-zresztą jako Bóg miał do tego prawo,czy glina może zwracać uwagę garncarzowi-co robisz?
Bóg wszystko stworzył i wszystko może zniszczyć,ludzkość więcej mordów dokonała mając Dekalog przed nosem i jeszcze obwinia o to Boga i wytyka Bogu cóż zrobiłeś?-a tak zdaje się Stanisław osądza Boga.
« Ostatnia zmiana: 21 Sierpień, 2017, 16:18 wysłana przez Reskator »


Offline Opatowianin

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #127 dnia: 15 Luty, 2018, 16:34 »
W początkach mojej przygody z WTS wciskano kit (jak chyba każdemu), że nieważne - Jahwe czy Jehowa. Nieco później "nauczyciele" uświadomili mi, że jednak nie Jahwe - bo to brzmi ostro i niemiło, w  przeciwieństwie do Jehowa. ŻENADA!


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #128 dnia: 15 Luty, 2018, 18:20 »
A mi próbowano wciskać kit, że Jehowa to tak po polsku, a Jahwe to po hebrajsku.  ;):)


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #129 dnia: 15 Luty, 2018, 18:22 »
A mi próbowano wciskać kit, że Jehowa to tak po polsku, a Jahwe to po hebrajsku.  ;):)

A Dżechowa po angielsku
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Tusia

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #130 dnia: 16 Luty, 2018, 00:37 »
Bóg wyjawił Mojżeszowi poprawną wymowę imienia Bożego: Jahwe



Temat wymowy imienia Bożego zakończony. Nie ma co dalej piłować.


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #131 dnia: 16 Luty, 2018, 10:28 »
Napisali "poprawną wymowę" i podali Jahwe.
Rzeczywiście sami powiedzieli Amen. :)


Tusia

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #132 dnia: 16 Luty, 2018, 10:46 »


Offline Startek

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #133 dnia: 16 Luty, 2018, 20:50 »
Tusia , nic dodać nic ująć i  to wszystko na ten temat .


dwaswiaty

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #134 dnia: 21 Marzec, 2018, 00:27 »
Z zaciekawieniem przeczytałem wszystkie strony tego wątku. Wiele informacji muszę przetrawić. Jest to wątek, który mnie pochłonął, z drugiej strony pierwszy, który mnie konkretnie zawiódł. Szczególnie nadinterpretowanie wywodu darka o Kyrios. Postawa użytkownika Tusia dla mnie gorsza, od niejednego SJ broniącego swoje poglądy. Pod koniec wątku stworzyło się kółko wzajemnej adoracji. Szkoda.