Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Imię Boże  (Przeczytany 106566 razy)

DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #435 dnia: 18 Sierpień, 2018, 22:51 »
Do Boga zwracamy się używając słów Ojcze albo Boże albo Jahwe/Jehowa.
Podobnie jak do mojego ojca mówię ojcze albo tato ale mój ojciec ma też konkretne imię, które podaję np w urzędach albo gdy ktoś się mnie o to zapyta.
Biblia nic nie mówi o bezimiennym Bogu. Mówi o Bogu, który ma konkretne imię.
Pan Jezus wg Biblii uczył swoich uczniów do Boga zwracać się Ojcze. Uczniowie Pana Jezusa to wiedzą, słuchają Go i takoż się do Boga zwracają. Natomiast pani mirand/pan miranda chcą utożsamiać się z tą grupą, do której Pan Jezus powie "idźcie precz nigdy was nie znałem". Pan Jezus nie lubi takich jak miranda, przekręcających Jego naukę. Znakomita większość forumowiczów nie lubi mirand, więc idźcie precz  ;)


Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #436 dnia: 20 Sierpień, 2018, 11:24 »
Ciekawe czy słowa z Iz 9:6 są dla Ciebie pustym frazesem a jeśli nie to jak wygląda to u ciebie w praktyce używanie imion danych Jezusowi.

Słowa z Izajasza są dla nas potwierdzeniem tego kim jest Jezus. Niestety nie ma nawet w tych słowach potwierdzenia tego, ze Jezus jest Bogiem równym swojemu Ojcu, Jahwe. To nie są imiona Jezusa ale pokazanie jego przymiotów.
Cały czas unikacie odpowiedzi na pytanie dlaczego skoro Bóg ma wiele imion tylko imię Jahwe jest święte i tylko tego imienia zabrania się wypowiadać ?


Offline bene

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #437 dnia: 20 Sierpień, 2018, 13:42 »
Słowa z Izajasza są dla nas potwierdzeniem tego kim jest Jezus.
To dlaczego nie nazywasz Jezusa Potężnym Bogiem i Wiecznym Ojcem?
Niestety nie ma nawet w tych słowach potwierdzenia tego, ze Jezus jest Bogiem równym swojemu Ojcu, Jahwe.
Zeby nie było jeszczegorące tłumaczenia za wielkiej wody
2 „Ja jestem Jehowa, twój Bóg, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli+. 3 Nie wolno ci mieć żadnych innych bogów oprócz mnie*+.
4 „Nie wolno ci robić sobie rzeźbionego wizerunku ani żadnej podobizny czegokolwiek, co jest w niebie, na ziemi albo w wodzie+. 5 Nie wolno ci się im kłaniać ani im służyć*+, bo ja, Jehowa, twój Bóg, jestem Bogiem, który wymaga wyłącznego oddania+.Wj 20:25 *Lub „dać się namówić do służenia im"
A przecież apostołowie służyli Jezusowi potężnemu Bogu. Więc coś z tym fantem trzeba zrobić
Cytuj
To nie są imiona Jezusa ale pokazanie jego przymiotów.
W takim razie opisz co rozumiesz pod pojęciem przymiotu potężny Bóg. Uwzględnij fakt że nie można mieć jakiekolwiek boga oprócz JHWH
Cytuj
Cały czas unikacie odpowiedzi na pytanie dlaczego skoro Bóg ma wiele imion tylko imię Jahwe jest święte i tylko tego imienia zabrania się wypowiadać ?
A może to tak samo jak na zasadzie niegodnego przystępowania do wieczerzy by uniknąć pomyłki zabraniacie spożywać chleba i wina.
« Ostatnia zmiana: 20 Sierpień, 2018, 13:45 wysłana przez bene »
Ciekawe jakie rośliny mają zmysły by poznać jaką budowę ma  owad oraz gdzie mają mózg aby mogły przetwarzać dane z poprzednich cyklów swojej egzystencji aby móc dostosować się do jego budowy


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #438 dnia: 20 Sierpień, 2018, 13:51 »
To jest fajne zdanie mirandy:

Cytuj
tylko imię Jahwe jest święte

*** w96 1.8 s. 10 ‛Macie być świętymi, bo ja jestem święty’ ***
Bądźcie świętymi, bo ja jestem święty, Jahwe, Bóg wasz!” (KAPŁAŃSKA 19:2, BT).

Ma rację, wiec Jehowa już nie jest święte. ;)


Offline Światus

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #439 dnia: 20 Sierpień, 2018, 19:44 »
Słowa z Izajasza są dla nas potwierdzeniem tego kim jest Jezus. Niestety nie ma nawet w tych słowach potwierdzenia tego, ze Jezus jest Bogiem równym swojemu Ojcu, Jahwe. To nie są imiona Jezusa ale pokazanie jego przymiotów.
Cały czas unikacie odpowiedzi na pytanie dlaczego skoro Bóg ma wiele imion tylko imię Jahwe jest święte i tylko tego imienia zabrania się wypowiadać ?

A więc to; Iz 10:20 W owym dniu
Reszta z Izraela i ocaleni z domu Jakuba
nie będą więcej polegać na tym, który ich bije,
ale prawdziwie oprą się na Panu, Świętym Izraela.
21 Reszta powróci4, Reszta z Jakuba do Boga Mocnego.

- są przymioty Jahwe/Jehowy? W takim razie Jehowa i Jezus mają jednakowe przymioty.
O czym to świadczy Mirando?

Mirando, masz błędne założenie. Chciałabyś, żeby Ci pokazać, ze Bóg-jezus jest równy Bogu-Jehowie. To jest niemożliwe, bo musiałoby być dwóch Bogów, różnych od siebie, ale równych sobie. Tymczasem, jak widzisz powyżej i w NT, przymioty Ojca i Syna są takie same. Znasz zapewne werset; Ja i Ojciec jedno jesteśmy.

Zagadka dla Ciebie; Kto mówi i kim jest Pan, którego oczekuje Izrael?
Mal 3:1 Oto Ja wyślę anioła mego, aby przygotował drogę przede Mną1, a potem nagle przybędzie do swej świątyni Pan, którego wy oczekujecie, i Anioł Przymierza1, którego pragniecie. Oto nadejdzie, mówi Pan Zastępów.
****************

Co do niewymawiania imienia Bożego. Na początek literatura ŚJ.
"Imię Boże, które pozostanie na zawsze".
"Pierwotne brzmienie imienia Bożego jest więc nieznane. Zresztą nie jest to najważniejsze, gdyby bowiem tak było, Bóg postarałby się o to, żeby zostało ono dla nas zachowane. "

Jak sama widzisz, imię Boże nie jest najważniejsze.
A poza tym.

W starożytnym Izraelu, imiona nadawała soba ważniejsza, osobie podległej (swojej własności), np ojciec - synowi, Bóg - Abramowi, Jezus - Szymonowi.

Po drugie, np. przysięga złożona z imieniem bożym na ustach, a potem niedotrzymanie jej, czyniło z Niego (Boga) współwinnego krzywoprzysięstwa. Pomyśl; gdybym ja przysiągł na Mirandę i nie dotrzymał przysięgi, to ile warte by było Twoje imię?
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline MX

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #440 dnia: 20 Sierpień, 2018, 22:37 »
(...)
To nie są imiona Jezusa ale pokazanie jego przymiotów.

Cały czas unikacie odpowiedzi na pytanie dlaczego skoro Bóg ma wiele imion tylko imię Jahwe jest święte i tylko tego imienia zabrania się wypowiadać ?
Ten werset ST w oryginale, który tak lubisz ma: "nazwano go imieniem: Cudowny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Książe Pokoju" (Iz9,5 BT)

Czyli według Biblii są to imiona, a ty mówisz, że nie ? Doczytaj.

Nikt nie unika odpowiedzi, i ta odpowiedz padała, ale ty albo to ignorujesz, albo bagatelizujesz, albo nie widzisz, albo nie chcesz zobaczyć. Dlaczego ?

Wszystkie imiona Boga są święte, nawet słowo hebrajskie w odniesieniu do Elohim Święty, jest imieniem.

Tradycja nie wymawiania Imienia wynika z wersetu odnośnie Imienia, aby go nienadużywać. Ale według ST nie należy nadużywać wszystkich imion i nawet czcze i błahe powoływanie się na Boga, na imię Elohim też jest nieodpowiednie.

Doczytaj, bo to pozwoli ci samej znaleźć odpowiedzi, ale one w tym i innym watku już padały.



MX - koniec - MX


Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #441 dnia: 23 Sierpień, 2018, 09:28 »
To dlaczego nie nazywasz Jezusa Potężnym Bogiem i Wiecznym Ojcem?Zeby nie było jeszczegorące tłumaczenia za wielkiej wody


Ja określam Jezusa tymi przymiotami o których pisze Izajasz. Dla mnie Jezus jest nawet Królem Królów i Panem Panów. Należy jednak cały czas pamiętać, ze mimo wszystko Jezus nigdy nigdzie w Biblii nie jest nazwany Bogiem Wszechmocnym czy Bogiem równym swojemu Ojcu czyli Jahwe.

Byliśmy teraz w Świętej Lipce, sanktuarium Maryjnym koło Olsztyna. Weszliśmy do sklepiku i przejrzeliśmy Biblie jakie są tam do kupienia. Były dwa wydania w tym V wydanie BT. Niestety imię Jahwe jest już z niej całkowicie wyrzucone, nawet z Wj 3,14. Co prawda Jahwe jest użyte w przypisie do tego wersetu ale z wytłumaczeniem, ze jest to określenie Boga używane przez Izraelitów. Jak wiec widać imię Jahwe jest usuwane z przekładów Biblii coraz bardziej. W sumie już go się nie używa.
A swoją drogą, zaciekawiło nas też dlaczego Biblia w Kościele Katolickim jest sprzedawana ? Tam w Świętej Lipce kosztowała ok 70 zł . Czy świadkowie też sprzedają swoje Biblie czy dają za darmo ? 

To jest fajne zdanie mirandy:

*** w96 1.8 s. 10 ‛Macie być świętymi, bo ja jestem święty’ ***
Bądźcie świętymi, bo ja jestem święty, Jahwe, Bóg wasz!” (KAPŁAŃSKA 19:2, BT).

Ma rację, wiec Jehowa już nie jest święte. ;)


Jahwe a Jehowa to to samo. Każdy świadek ci to potwierdzi.


Wszystkie imiona Boga są święte, nawet słowo hebrajskie w odniesieniu do Elohim Święty, jest imieniem.

Tradycja nie wymawiania Imienia wynika z wersetu odnośnie Imienia, aby go nienadużywać.


Skoro wszystkie imiona są święte to dlaczego imię Jahwe usuwa się mimo tego, ze jest ono w oryginałach ST ?
Głoszenie ludziom,jak Bóg ma na imię uważasz na jego nadużywanie ? Przecież w ST czytamy o tym, ze wszystkie narody poznają, ze tylko Jahwe jest jedynym Bogiem. To jak te narody mają to poznać ? Przez zamienniki Pan i Bóg ?
« Ostatnia zmiana: 23 Sierpień, 2018, 09:30 wysłana przez miranda »


Offline franki

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #442 dnia: 23 Sierpień, 2018, 13:21 »
Cytuj
Skoro wszystkie imiona są święte to dlaczego imię Jahwe usuwa się mimo tego, ze jest ono w oryginałach ST ?
Głoszenie ludziom,jak Bóg ma na imię uważasz na jego nadużywanie ? Przecież w ST czytamy o tym, ze wszystkie narody poznają, ze tylko Jahwe jest jedynym Bogiem. To jak te narody mają to poznać ? Przez zamienniki Pan i Bóg ?
Odbije pałeczkę i pojadę Swiadkowski argumentem. Nie dotrwały do naszych czasów oryginalne zwoje także imienia Jahwe na pewno w nich nie ma, obecne kopie zostały sfalszowane w późniejszych latach. A imienia Jehowa to napewno w nich nie ma. Nie masz oryginałów i nic mi nie udowodnisz. Kopie się nie liczą. Każdy mógł je sfałszować. Ja mam rację i koniec kropka.

Przecież takie życzeniowe myślenie jakie reprezentują Świadki jest chore. Każdą hipotezę można w ten sposób bronić.


Offline Światus

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #443 dnia: 23 Sierpień, 2018, 14:01 »
Mirando, jak skomentujesz, że Ojcu i Synowi należy się taki sam "szacunek"?

Obj 5:13 A wszelkie stworzenie, które jest w niebie
i na ziemi, i pod ziemią, i na morzu,
i wszystko, co w nich przebywa,
usłyszałem, jak mówiło:
«Zasiadającemu na tronie
i Barankowi

błogosławieństwo i cześć, i chwała, i moc, na wieki wieków!»

Jeszcze jedno. Czy Świadkowie "szanują" Syna na równi z Ojcem?

J 5:22 Ojciec bowiem nie sądzi nikogo, lecz cały sąd przekazał Synowi, 23 aby wszyscy oddawali cześć Synowi, tak jak oddają cześć Ojcu. Kto nie oddaje czci Synowi, nie oddaje czci Ojcu, który Go posłał.

Widzisz słowa "TAK JAK"?
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 517
  • Polubień: 14346
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #444 dnia: 23 Sierpień, 2018, 14:19 »
Byliśmy teraz w Świętej Lipce, sanktuarium Maryjnym koło Olsztyna.
;D ;D ;D no rzeczywiście koło Olsztyna. Raptem ponad 70 km. Jak jesteś tak precyzyjna we wszystkim jak w orientacji terenowej, to szacun. Święta Lipka jest koło Kętrzyna. Ubawiłem się.  ;D
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #445 dnia: 23 Sierpień, 2018, 14:20 »
Świadkom Jezus potrzebny tylko do przeprowadzenia Armagedonu.
Do niczego więcej potrzebny.
Co ich szacunek obchodzi? :-\
Oni są czcicielami Jehowa a nie Jezusa. :)


Offline MX

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #446 dnia: 23 Sierpień, 2018, 14:49 »


(...)
Skoro wszystkie imiona są święte to dlaczego imię Jahwe usuwa się mimo tego, ze jest ono w oryginałach ST ?
Głoszenie ludziom,jak Bóg ma na imię uważasz na jego nadużywanie ? Przecież w ST czytamy o tym, ze wszystkie narody poznają, ze tylko Jahwe jest jedynym Bogiem. To jak te narody mają to poznać ? Przez zamienniki Pan i Bóg ?
Stosuje się zamienniki Pan i Bóg, bo apostołowie tak czynili i inni pisarze biblijni. Skoro takie przykłady są w Biblii to znaczy, że Bóg nie ma nic przeciw temu.

Nadużywaniem nie jest głoszenie o nim, ale nadmierne używanie przy każdym zdaniu i przy błahych sprawach dnia codziennego.

Poznać Imię Boga to szerszy kontekst, a nie zaznajamianie ludzi z określoną wymową Tetragramu. Chrześcijaństwo jako takie uczy o tym Imieniu, ale zazwyczaj nie przez mówienie o tym przy byle okazji. Jest bardzo dużo publikacji z tym tematem. Są kościoły, gdzie wymawianie tego Imienia jest też bardzo powszechne. Przejdź się do paru ewangelicznych wspólnot. To, że jakiś ksiądz lub księża nie mówili, to o niczym nie świadczy. NT zwraca uwagę na inną istotną kwestię i ona jest przedmiotem rozważań.

Tak, poznać można też przez zamienniki. Nie rozumiesz najwyraźniej co jest według NT czynnikiem decydującym o poznaniu Boga. Nie jest to akademickie informowanie o wymowie takiej czy innej.

Odnośnie Imienia i NT jest jeszcze kilka istotnych szczegółów, ale nie ma sensu o tym pisać jak trudno ci zrozumieć podstawowe sprawy.

MX - koniec - MX



Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 858
  • Polubień: 648
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #447 dnia: 23 Sierpień, 2018, 15:07 »
Mirando, jak skomentujesz, że Ojcu i Synowi należy się taki sam "szacunek"?

Obj 5:13 A wszelkie stworzenie, które jest w niebie
i na ziemi, i pod ziemią, i na morzu,
i wszystko, co w nich przebywa,
usłyszałem, jak mówiło:
«Zasiadającemu na tronie
i Barankowi

błogosławieństwo i cześć, i chwała, i moc, na wieki wieków!»

Jeszcze jedno. Czy Świadkowie "szanują" Syna na równi z Ojcem?

J 5:22 Ojciec bowiem nie sądzi nikogo, lecz cały sąd przekazał Synowi, 23 aby wszyscy oddawali cześć Synowi, tak jak oddają cześć Ojcu. Kto nie oddaje czci Synowi, nie oddaje czci Ojcu, który Go posłał.

Widzisz słowa "TAK JAK"?
Wybaczcie, że się wtrącę.
Gdzie masz napisane "taki sam szacunek" czy też "taka sama cześć". (W domysle "identyczna", "taka samo jakościowo" itd)


Gdy na jakieś spotkanie Prezydent np. USA przysyła swojego ministra, to należy mu się szacunek, zgodnie z urzędem który reprezentuje. Szacunek taki sam jak wobec samego Prezydenta.
Ja tak to rozumiem. I analogicznie rozumiem takąs samą część dla Jezusa Pomazańca jak i Tego, który Go Pomazał.
« Ostatnia zmiana: 23 Sierpień, 2018, 15:21 wysłana przez szymonbudny »
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline Światus

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #448 dnia: 23 Sierpień, 2018, 17:23 »
Wybaczcie, że się wtrącę.
Gdzie masz napisane "taki sam szacunek" czy też "taka sama cześć". (W domysle "identyczna", "taka samo jakościowo" itd)

Sam sobie odpowiedziałeś :)
Pozwól, że tylko zaznaczę odpowiednie słowa w Twoim tekście.

"Gdy na jakieś spotkanie Prezydent np. USA przysyła swojego ministra, to należy mu się szacunek, zgodnie z urzędem który reprezentuje. Szacunek taki sam jak wobec samego Prezydenta.
Ja tak to rozumiem. I analogicznie rozumiem taką samą cześć dla Jezusa Pomazańca jak i Tego, który Go Pomazał."

Żądanie dla siebie takiej czci, jak dla Boga... hmm? :)
« Ostatnia zmiana: 23 Sierpień, 2018, 17:27 wysłana przez Światus »
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #449 dnia: 23 Sierpień, 2018, 17:33 »
Wybaczcie, że się wtrącę.
Gdzie masz napisane "taki sam szacunek" czy też "taka sama cześć". (W domysle "identyczna", "taka samo jakościowo" itd)
Ależ antytrynitarze uważają Syna za stwór więc logiczne jest, że dla nich ten szacunek jest zupełnie inny.
Można porównać to jak szacunek dla psa i dla człowieka. :-\
Tak oni to widzą. :)