Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Błogosławieństwo par "nieregularnych"  (Przeczytany 1046 razy)

Offline Światus

Błogosławieństwo par "nieregularnych"
« dnia: 28 Grudzień, 2023, 11:09 »
Zakładam ten wątek, żeby nie zaśmiecać innych.
    Ostatnio zrobiło się głośno w temacie "Papież jest za błogosławieństwem par homoseksualnych". Zamieszczam więc część artykułu, który znalazłem na katolickiej stronie www. A to w nawiązaniu do poniższego postu foksa:

Świadkowskie papiestwo ma bardzo wiele za uszami ale używając takich porównań do ich pokazania, przeginasz i kompromitujesz sam siebie.
Bo to w twojej organizacji ciało kierownicze ostatnio błysnęło nowym i to dość potężnym światłem gościny Sodomy i Gomory.

https://www.rp.pl/kosciol/art39587011-watykan-daje-zielone-swiatlo-do-blogoslawienia-par-homoseksualnych
 
Może coś napiszesz na ten temat. Jesteś za błogosławieństwem par homoseksualistów w Kościele Rzymskokatolickim?
Może jakąś podstawę biblijną, tradycji tych zmian podasz.

***

    "W konsekwencji stwierdził, że istnieje możliwość udzielenia błogosławieństwa "o które prosi jedna lub więcej osób” ale w takiej formie, aby nie przekazywać błędnej koncepcji małżeństwa". Na zakończenie orzeka, że jeśli nie ma takiego niebezpieczeństwa, to możliwe jest udzielenie błogosławieństwa osobie lub osobom homoseksualnym.

Wyjaśnia, że sama prośba o błogosławieństwo może być wyrazem potrzeby Bożej pomocy w życiu: "Kiedy bowiem prosi się o błogosławieństwo, wyraża się prośbę o pomoc do Boga, prośbę by móc żyć lepiej, zaufanie do Ojca, który może pomóc nam lepiej żyć". Dodaje przy tym, że „decyzje, które mogą być częścią roztropności duszpasterskiej w pewnych okolicznościach, nie muszą stać się normą”.

Deklaracja "Fiducia supplicans"
Ogłoszona w poniedziałek deklaracja Dykasterii Nauki Wiary pootrzymuje i rozwija stanowisko papieża wyrażone dwa miesiące temu. Stanowi ona, że w obliczu prośby dwóch osób, aby były pobłogosławione, nawet jeśli ich stan jako pary jest „nieregularny”, wyświęcony szafarz będzie mógł wyrazić zgodę, ale unikając, by ten gest duszpasterskiej bliskości, zawierał elementy choćby w daleki sposób podobne do obrzędu małżeństwa.

Dokument zgłębia temat błogosławieństw, rozróżniając między błogosławieństwami z rytuału i liturgicznymi, a błogosławieństwami spontanicznymi, które są bardziej zbliżone do gestów pobożności ludowej: to właśnie w tej drugiej kategorii rozważa się teraz możliwość przyjęcia także tych, którzy nie żyją zgodnie z normami chrześcijańskiej doktryny moralnej, ale pokornie proszą o bycie pobłogosławieni.

Jednocześnie deklaracja w pełni podtrzymuje nauczanie Kościoła odnośnie do małżeństwa, przypominając, że może nim być wyłącznie sakramentalny związek kobiety i mężczyzny, a Kościół opowiada się stanowczo przeciw przyznawaniu takich praw jakimkolwiek innym związkom."

Źródło: https://deon.pl/kosciol/franciszek-popiera-blogoslawienie-par-homoseksualnych-wyjasniamy,2698277
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Online NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 299
  • Polubień: 2232
  • Między ślepymi jednooki królem
Odp: Błogosławieństwo par "nieregularnych"
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Grudzień, 2023, 12:28 »
Z googla:

"Czy każde zachowanie i postawę należy akceptować?
Różnica między tolerancją i akceptacją polega na tym, że tolerancja obejmuje szerszy krąg zjawisk niż akceptacja. Każdy z nas toleruje pewne poglądy, style życia, wartości lub zachowania, ale nie wszystkie jesteśmy w stanie zaakceptować."

Jeśli mówimy o błogosławieństwie kościoła to już jest to krok dalej, to promocja.


Offline Sebastian

Odp: Błogosławieństwo par "nieregularnych"
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Grudzień, 2023, 14:28 »
to kolejny pomysł na strzyżenie owiec :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline foks

Odp: Błogosławieństwo par "nieregularnych"
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Grudzień, 2023, 17:21 »
to kolejny pomysł na strzyżenie owiec :)
Kilka stówek "co łaska" i dwoje nieregularnych błogosławieństwo mają?


Offline pab

Odp: Błogosławieństwo par "nieregularnych"
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Grudzień, 2023, 17:26 »
Kilka stówek "co łaska" i dwoje nieregularnych błogosławieństwo mają?
No jaaaahaa


Offline Lu_Ke Sky_Walker

Odp: Błogosławieństwo par "nieregularnych"
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Grudzień, 2023, 17:45 »
O czym tu piszecie?
Ludzie mają prawo żyć tak jak chcą pod warunkiem, że nie krzywdzą innych.


Offline foks

Odp: Błogosławieństwo par "nieregularnych"
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Grudzień, 2023, 17:48 »
O czym tu piszecie?
Ludzie mają prawo żyć tak jak chcą pod warunkiem, że nie krzywdzą innych.
Oczywiście że mają. Kto im zabrania. Teraz jeszcze największa organizacja religijna im błogosławi  >:D
« Ostatnia zmiana: 28 Grudzień, 2023, 18:08 wysłana przez foks »


Offline Sebastian

Odp: Błogosławieństwo par "nieregularnych"
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Grudzień, 2023, 19:22 »
wiele napisano na temat "nowych świateł" u świadków Jehowy", a teraz mamy "nowe  światło" made in Watykan :)

ale najzabawniejsze jest to jak Episkopat Polski skomentował te "nowe światła" :)

Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline foks

Odp: Błogosławieństwo par "nieregularnych"
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Grudzień, 2023, 19:53 »
Zakładam ten wątek, żeby nie zaśmiecać innych.
    Ostatnio zrobiło się głośno w temacie "Papież jest za błogosławieństwem par homoseksualnych". Zamieszczam więc część artykułu, który znalazłem na katolickiej stronie www. A to w nawiązaniu do poniższego postu foksa:

***

    "W konsekwencji stwierdził, że istnieje możliwość udzielenia błogosławieństwa "o które prosi jedna lub więcej osób” ale w takiej formie, aby nie przekazywać błędnej koncepcji małżeństwa". Na zakończenie orzeka, że jeśli nie ma takiego niebezpieczeństwa, to możliwe jest udzielenie błogosławieństwa osobie lub osobom homoseksualnym.

Wyjaśnia, że sama prośba o błogosławieństwo może być wyrazem potrzeby Bożej pomocy w życiu: "Kiedy bowiem prosi się o błogosławieństwo, wyraża się prośbę o pomoc do Boga, prośbę by móc żyć lepiej, zaufanie do Ojca, który może pomóc nam lepiej żyć". Dodaje przy tym, że „decyzje, które mogą być częścią roztropności duszpasterskiej w pewnych okolicznościach, nie muszą stać się normą”.

Deklaracja "Fiducia supplicans"
Ogłoszona w poniedziałek deklaracja Dykasterii Nauki Wiary pootrzymuje i rozwija stanowisko papieża wyrażone dwa miesiące temu. Stanowi ona, że w obliczu prośby dwóch osób, aby były pobłogosławione, nawet jeśli ich stan jako pary jest „nieregularny”, wyświęcony szafarz będzie mógł wyrazić zgodę, ale unikając, by ten gest duszpasterskiej bliskości, zawierał elementy choćby w daleki sposób podobne do obrzędu małżeństwa.

Dokument zgłębia temat błogosławieństw, rozróżniając między błogosławieństwami z rytuału i liturgicznymi, a błogosławieństwami spontanicznymi, które są bardziej zbliżone do gestów pobożności ludowej: to właśnie w tej drugiej kategorii rozważa się teraz możliwość przyjęcia także tych, którzy nie żyją zgodnie z normami chrześcijańskiej doktryny moralnej, ale pokornie proszą o bycie pobłogosławieni.


Jednocześnie deklaracja w pełni podtrzymuje nauczanie Kościoła odnośnie do małżeństwa, przypominając, że może nim być wyłącznie sakramentalny związek kobiety i mężczyzny, a Kościół opowiada się stanowczo przeciw przyznawaniu takich praw jakimkolwiek innym związkom."

Źródło: https://deon.pl/kosciol/franciszek-popiera-blogoslawienie-par-homoseksualnych-wyjasniamy,2698277
Eeee....Myslałem że wykażesz sie podobną wnikliwością jak w tematach świadkowskich i sypniesz tutaj na poparcie nowego, katolickiego światła niezła wiązanką wersetów.
A Ty mi sypiesz tak logicznymi cytatami jak świadkowskie wyjaśnienia nauki o pokoleniu.
Czyli co sakramentalny zwiazek kobiety i mężczyzny ma błogosławieństwo rytualne, liturgiczne a pary homoseksualne mają błogosławieństwo spontaniczne?
To jak to rozumieć? Liturgiczne to full opcja a spontaniczne to nie full?
Homoseksualiści mogą cieszyć się tylko częściową przychylnością kościoła?
« Ostatnia zmiana: 28 Grudzień, 2023, 20:08 wysłana przez foks »


Offline Sebastian

Odp: Błogosławieństwo par "nieregularnych"
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Grudzień, 2023, 21:53 »
Homoseksualiści mogą cieszyć się tylko częściową przychylnością kościoła?
wypowiedź będzie dość długia, ale chcę wyjaśnić, jak wieloznacznym słowem jest "błogosławieństwo"

przed kilkunastoma laty rozmawiałem, z exSJ, który po opuszczeniu organizacji nadal wierzył w ofiarę okupu Jezusa

koleś ten opowiadał mi, że zaczął przychodzić na spotkania baptystów, a po paru miesiącach poprosił pastora o chrzest

do chrztu nie został dopuszczony, gdyż pastor spytał kolesia czy on wierzy w Trójcę Św. i uzyskał odpowiedź... negatywną!

Odpowiedź negatywna z ust świadka Jehowy lub ex-świadka Jehowy nie jest niczym zaskakującym.

pastor powiedział na zakończenie "będę się za ciebie modlić"

koleś pyta mnie, Sebastiana, jak ja rozumiem te końcowe pastora...

ja (podejmując się "tłumaczenia z kościelnego na potoczny"), mówię:

"najkrócej mówiąc, pastor miał na końcu języka słowo: spier...aj (albo w łagodniejszej wersji: spadaj na drzewo), ale jako człowiek kulturalny użył eufemizmu"

koleś śmiał się z moich słów kilkanaście minut, ale przyznał mi rację, że słowa pastora (i odmowa chrztu) są tak kategoryczne, że wyraźnie dało się odczuć, że osoba antytrynitarna nie jest mile widziana wśród trynitarian i że jest to przeszkoda nie do przeskoczenia.

inny przypadek: znajomy katolik opowiada mi że był u spowiedzi ale NIE otrzymał rozgrzeszenia, gdyż po rozwodzie żyje w nowym cywilnym małżeństwie. Aby nie powiedzieć "wynocha", kapłan (ZAMIAST rozgrzeszenia) udzielił mu "błogosławieństwa". Mój rozmówca (wyraźnie rozżalony) zacytował mi wiersz Norwida pt. "ruszaj z Bogiem" (https://literat.ug.edu.pl/cnwybor/082.htm ) i skomentował że czuje się jak "wygoniony żebrak" z tegoż wiersza.

mój komentarz: w tym przypadku błogosławieństwo "idź z Bogiem" można uznać za eufemizm dla wulgaryzmu "wypier...aj"

a teraz do meritum: decyzja Jerzego Bergolio jest sformułowana takim językiem, że:

1) jedni traktują "błogosławieństwo dla gejów" jako "substytut małżeństwa"
2) drudzy traktują "błogosławieństwo dla gejów" jako "eufemizm zastępujący wulgaryzmy" przy wypraszaniu geja ze świątyni

skutki będą takie, że niektóre episkopaty (np. niemiecki) wybiorą opcję nr 1, a inne episkopaty (np. polski) wybiorą opcję nr 2
kończąc: decyzja Franciszka Beznumerkowego pozwala na DOWOLNE interpretacje: od pełnej wrogości wobec lgbt (ale "wyrażonej eufemizmami") aż po niemalże całkowitą (umownie 99,99% ową :) ) akceptację związków homoseksualnych
« Ostatnia zmiana: 28 Grudzień, 2023, 21:57 wysłana przez Sebastian »
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline darew

Odp: Błogosławieństwo par "nieregularnych"
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Grudzień, 2023, 21:55 »
https://www.o2.pl/informacje/orgia-na-plebanii-biegli-wydali-opinie-po-skandalu-w-dabrowie-gorniczej-6953173559270336a

To teraz takie pełne miłości spotkania kapłanów kościoła katolickiego, będą już legalne?
To i może kapłan Tomasz Z. uniknie kościelnego procesu skoro zasady się zmieniły.
Jak to dobrze że papież Franciszek w końcu wyszedł na przeciw potrzebom ludu bożego.
To ukrywanie swoich pragnień prowadzi tylko do kłopotów.


Offline foks

Odp: Błogosławieństwo par "nieregularnych"
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Grudzień, 2023, 22:04 »
wypowiedź będzie dość długia, ale chcę wyjaśnić, jak wieloznacznym słowem jest "błogosławieństwo"
błogosławieństwo
1. «w religiach chrześcijańskich: obrzęd polegający na przeżegnaniu kogoś krzyżem lub znakiem krzyża»
2. «życzenie przychylności Boga, losu»
3. «dobrodziejstwo, pomyślność, przychylność»

https://sjp.pwn.pl/slowniki/b%C5%82ogos%C5%82awie%C5%84stwo.html


Offline Sebastian

Odp: Błogosławieństwo par "nieregularnych"
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Grudzień, 2023, 22:08 »
wypowiedź będzie dość długa, ale chcę wyjaśnić, jak wieloznacznym słowem jest "błogosławieństwo"
błogosławieństwo
1. «w religiach chrześcijańskich: obrzęd polegający na przeżegnaniu kogoś krzyżem lub znakiem krzyża»
2. «życzenie przychylności Boga, losu»
3. «dobrodziejstwo, pomyślność, przychylność»

https://sjp.pwn.pl/slowniki/b%C5%82ogos%C5%82awie%C5%84stwo.html
najzabawniejsze jest to jak Episkopat Polski skomentował te "nowe światła" :)
decyzja Jerzego Bergolio jest sformułowana takim językiem, że:

1) jedni traktują "błogosławieństwo dla gejów" jako "substytut małżeństwa"
2) drudzy traktują "błogosławieństwo dla gejów" jako "eufemizm zastępujący wulgaryzmy" przy wypraszaniu geja ze świątyni

skutki będą takie, że niektóre episkopaty (np. niemiecki) wybiorą opcję nr 1, a inne episkopaty (np. polski) wybiorą opcję nr 2
kto odszuka oficjalne stanowisko Episkopatu Polski (i odcedzi z niego zbędne gadulstwo) ten przekona się, że mam rację, twierdząc że Episkopat Polski wybrał (opisaną przeze mnie) opcję nr 2
« Ostatnia zmiana: 28 Grudzień, 2023, 22:34 wysłana przez Sebastian »
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Online NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 299
  • Polubień: 2232
  • Między ślepymi jednooki królem
Odp: Błogosławieństwo par "nieregularnych"
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Grudzień, 2023, 22:10 »
O czym tu piszecie?
Ludzie mają prawo żyć tak jak chcą pod warunkiem, że nie krzywdzą innych.

Cóż to znaczy??
Jeśli ja posiadam ten szczególny rodzaj wiadomego zaburzenia, tę fobię, czy ktoś się będzie przejmował moją nerwicą?

Za wikipedią:
"Fobia (nowołac. phobia z stgr. φόβος phóbos „strach, lęk”) – zaburzenie nerwicowe, którego objawem osiowym jest uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami, związany z unikaniem przyczyn go wywołujących i utrudniający funkcjonowanie w społeczeństwie. Fobie wywoływane są przez pewne sytuacje lub obiekty zewnętrzne wobec osoby przeżywającej lęk, które w praktyce nie są niebezpieczne. Zasadniczy obraz fobii to przesadne reakcje zaniepokojenia i trwogi, pomimo świadomości o irracjonalności własnego lęku oraz zapewnień, że obiekt strachu nie stanowi realnego zagrożenia.

ICD-10 wyróżnia wśród zaburzeń lękowych w postaci fobii (F40) agorafobię, socjofobię, specyficzne (izolowane) postacie fobii, inne zaburzenia lękowe w postaci fobii oraz fobie bliżej nie określone.
"
« Ostatnia zmiana: 28 Grudzień, 2023, 22:14 wysłana przez NieZnaPrawdy »


Offline Sebastian

Odp: Błogosławieństwo par "nieregularnych"
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Grudzień, 2023, 22:27 »
O czym tu piszecie?
Ludzie mają prawo żyć tak jak chcą pod warunkiem, że nie krzywdzą innych.
ale przecież nikt nie zabrania gejom "żyć jak chcą" :)

jedyne o co toczy się dyskusja to możliwość uzyskania ślubu kościelnego i to akurat w kościele katolickim (chociaż istnieje bliźniaczo podobny Reformowany Kościół Katolicki https://pl.wikipedia.org/wiki/Reformowany_Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Katolicki_w_Polsce) który bezproblemowo błogosławi związki homoseksualne


.tak pół żartem pół serio :) "pożalę się" Wam, że sklep biedronka "nie pozwala mi żyć tak jak chcę" :) bo nie sprzedali mi samochodu marki Ford i musiałem pójść do firmowego salonu Forda :)
.
 mam nadzieję, że każdy rozumie ten przykład z fordem i biedronką :)
« Ostatnia zmiana: 28 Grudzień, 2023, 23:06 wysłana przez Sebastian »
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)