Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: JW.ORG to ogromne źródło wiedzy dla świadków  (Przeczytany 1891 razy)

Offline blossom

JW.ORG to ogromne źródło wiedzy dla świadków
« dnia: 22 Wrzesień, 2022, 13:49 »
Kiedyś miałam studium ze znajomymi świadkami. Aktualnie zdarza się, że przesyłam im jakieś artykuły na wspólny czat, który po tym studium pozostał. Tak o, wysyłam ciekawostki biblijne i religijne, niekoniecznie związane ze świadkami. Czasami z takich rzuconych tematów rodzi się głębsza wymiana zdań. Ja w miarę to lubię, bo nie mam nikogo innego z kim mogłabym rozmawiać o Bogu, Biblii i religii, a te tematy mnie dosyć interesują i lubię wyszukiwać takich informacji. To forum, reddit i wszystkie materiały zebrane przez Roszadę i innych są nieprawdopodobnie pomocne i przy okazji chcę docenić i podziękować za tę pracę.
Tylko, że właśnie piszę ten wątek, aby się pożalić, że tak naprawdę jw.org to jest nieskończona skarbnica wiedzy dla świadków. Inaczej to wygląda kiedy się rozmawia z nimi twarzą w twarz i mają mało czasu na odpowiedź, przez co zaczynają myśleć samodzielnie, a inaczej kiedy wymieniamy się przemyśleniami tak jakby korespondencyjnie, gdzie każdy ma czas na zrobienie researchu. Prawie na każde moje stwierdzenie/pytanie jest w strażnicy odpowiedź. Czy te odpowiedzi są zgodne z prawdą to inna kwestia, ale jednak ciężko jest mi wszystko zbadać. Jest to trochę walka z wiatrakami, poza tym wiele moich zarzutów pozostaje bez odpowiedzi, bo się zmienia temat, albo wysyłają mi artykuły strażnicowe, które zawsze staram się czytać i komentować. A ja też nie mogę im wysyłać artykułów "odstępczych", bo się przestraszą i uciekną.
Może zechcecie mnie pocieszyć lub poratować jakąś radą.

P.S. ostatnio dostałam od nich artykuł mówiący, że Russell nie jest jakiś wybitny, on po prostu zebrał różne nauki od innych wyznań i te, które były słuszne (oczywiście w jego mniemaniu) połączył i jakby na tym zbudował swoją religię, tę jedyną prawdziwą. Nigdy się z tym wcześniej nie spotkałam.


Offline Gostek

Odp: JW.ORG to ogromne źródło wiedzy dla świadków
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Wrzesień, 2022, 14:37 »
Raczej przeciętny katolik w potyczce słownej na argumenty ,nie ma najmniejszych szans.
Dlatego ludzie postronni tak niechętnie wdawają się w rozmowy ze ŚJ
To co trzeba przyznać to to,że ci tam na gòrze od świadków dobrze zadbali o to by światkowie mieli dosłownie na wszystkie pytanie odpowiedzi.
Oczywiście za wyjątkiem  odstępczych pytań.


Offline Sebastian

Odp: JW.ORG to ogromne źródło wiedzy dla świadków
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Wrzesień, 2022, 14:49 »
moim zdaniem "korespondencyjne" dyskusje ze ŚJ cytującymi jw.org są o tyle mało rozwijające, że sami i tak znaleźlibyśmy sobie wszystko na jw.org

moim zdaniem, ten sam czas lepiej poświęcić na dyskusje z chrześcijanami innych wyznań którzy mogą zaskoczyć nas czymkolwiek interesującym lub zaskakującym
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 5 965
  • Polubień: 8456
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: JW.ORG to ogromne źródło wiedzy dla świadków
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Wrzesień, 2022, 15:01 »
(mtg):
jw.org (Ww)- to wewnętrzny ''internet" sJ
Sebastian podał świetną radę


Offline blossom

Odp: JW.ORG to ogromne źródło wiedzy dla świadków
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Wrzesień, 2022, 15:12 »
To prawda, w większości przypadków już znałam te ich główne "apologetyczne" artykuły, ale jednak udało im się mnie zaskoczyć. Naprawdę jestem pełna podziwu, ale jednocześnie też irytacji.

Kiedyś poszłam na domową grupę biblijną zielonoświątkowców i byłam zawiedziona poziomem merytorycznym studium, więc mi się odechciało. Ale może zbyt szybko się poddałam.


Offline Roszada

Odp: JW.ORG to ogromne źródło wiedzy dla świadków
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Wrzesień, 2022, 15:17 »
Może zechcecie mnie pocieszyć lub poratować jakąś radą.

P.S. ostatnio dostałam od nich artykuł mówiący, że Russell nie jest jakiś wybitny, on po prostu zebrał różne nauki od innych wyznań i te, które były słuszne (oczywiście w jego mniemaniu) połączył i jakby na tym zbudował swoją religię, tę jedyną prawdziwą. Nigdy się z tym wcześniej nie spotkałam.
Tu masz mój art. (cz. 1-3)

Od kogo C. T. Russell przejął ‘swoje’ nauki?


https://piotrandryszczak.pl/polemika2aaaa/od-kogo-c-t-russell-przejal-swoje-nauki-cz-1.html

https://piotrandryszczak.pl/polemika2aaaa/od-kogo-c-t-russell-przejal-swoje-nauki-cz-2.html

https://piotrandryszczak.pl/polemika2aaaa/od-kogo-c-t-russell-przejal-swoje-nauki-cz-3.html

Wszystko oparte na publikacjach ŚJ.
U nich to jest wszystko porozrzucane w latach i publikacjach, a u mnie zebrane. :)

Tu masz spis rozdziałów w art.:
Cytuj
Ogólne wspomnienie przez C. T. Russella trzech jego pierwszych nauczycieli – J. Wendella, G. Storrsa i G. Stetsona

Chronologia biblijna i inne nauki przejęte z adwentyzmu

Chronologia biblijna przejęta szczególnie od adwentysty N. Barboura

Oczekiwanie na powrót Chrystusa przejęte od J. Wendella

Rok powrotu Chrystusa przejęty od N. Barboura

Niewidzialność powrotu Chrystusa przejęta od B. W. Keitha

Nowy Testament międzywierszowy Emphatic Diaglott przejęty od B. Wilsona

Dwuetapowy powrót Chrystusa przejęty od J. Seissa i G. Storrsa

Koniec „czasów pogan” w roku 1914 przejęty od N. Barboura

„Czas końca” rozpoczęty w roku 1798 przejęty od W. Millera i N. Barboura

Rok 1844, jako podstawa kilku wyliczeń chronologicznych, przejęty od W. Millera

Rok 1878 przejęty od N. Barboura

Rok 1881 przejęty od Ch. P. Smytha i N. Barboura

Wielka Piramida przejęta od Ch. P. Smytha, J. Taylora, R. Menziesa, J. Seissa, G. Storrsa i N. Barboura

Powrót Żydów do Palestyny – nauka przejęta od G. Storrsa

Okup za wszystkich, druga próba dla zmartwychwstałych i raj na ziemi – nauki przejęte od G. Storrsa, H. Dunna, J. Seissa i H. Grewa

Odrzucenie piekła i nieśmiertelności duszy – nauki przejęte od G. Storrsa, H. Grewa i G. Stetsona

Posługiwanie się imieniem Jehowa – nauka przejęta od G. Storrsa, adwentystów i H. Grewa

Odrzucenie osobowości Ducha Świętego przejęte od G. Storrsa

Odrzucenie Trójcy Świętej przejęte od H. Grewa i G. Storrsa

Babilon Wielki, Antychryst, odrzucanie kościołów i zakładanie wydawnictw przejęte od M. Lutra, adwentystów i G. Storrsa

Pamiątka przejęta od G. Storrsa

Termin Strażnica przejęty od G. Storrsa?

Biblia Króla Jakuba i inne przekłady biblijne przejęte od protestantów

Wpływ G. Stetsona na przyjęcie ponownego chrztu przez C. T. Russella

Śpiewanie pieśni przejęte od H. Grewa?

Termin „nowe światło” przejęty od pionierów adwentystycznych?

Termin „teraźniejsza prawda” przejęty od adwentystów, J. Wendella lub N. Barboura

Symbol krzyża i korony przejęty od Mary Baker Eddy?

Tytuł „sługa wierny” przejęty z osoby G. Storrsa i nadany C. T. Russellowi?

Zaangażowanie kobiet przy publikowaniu i zarządzaniu Towarzystwem Strażnica wzorowane na zwyczaju G. Storrsa?

Różne nauki H. Grewa i G. Storrsa przejęte przez C. T. Russella

Źródła doktryny C. T. Russella według ks. S. Ufniarskiego


Offline blossom

Odp: JW.ORG to ogromne źródło wiedzy dla świadków
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Wrzesień, 2022, 15:45 »
To też ogromna kopalnia wiedzy, dziękuję.
Jednak świadkowie się wycwanili i właśnie przedstawiają to zapożyczanie jako coś pozytywnego. Argument jest taki, że szczerzy wierzący dążyli do poznania prawdy, ale "Przeciwnik" im to uniemożliwiał poprzez porozrzucanie prawdziwych nauk po różnych religiach i dopiero Russell zebrał te prawdziwe nauki w jedną religię. Głupie, ale na świadkowską logikę działa.


Offline Roszada

Odp: JW.ORG to ogromne źródło wiedzy dla świadków
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Wrzesień, 2022, 15:49 »
Cytuj
dopiero Russell zebrał te prawdziwe nauki w jedną religię

Ale ŚJ większość z tych nauk Russella odrzucili.

Poza tym nie ma co patrzeć na logikę ŚJ, ale na swoją logikę i na fakty.
Jakie oni wnioski wyciągają, to ich sprawa, a poza tym wyciągają wnioski połowiczne, bo widać, że żaden z nich nie zebrał tego wszystkiego, jak ja to zebrałem.
Dopiero mając wszystko z ponad 100 lat w jednym worku można ocenić. :)

jworg nie pomoże ŚJ, oni się zagubią w tym. :)

Ja mam większość ich nauk kompleksowo zebranych i jak zechcesz to wskażę art, na dany temat.

Ten ogrom wiedzy zgromadzony na jworgu można doskonale wykorzystać przeciw ŚJ, bo niewierzącym ŚJ można pokazać to czego nie wiedzą, albo w co nie dowierzają.


Offline Roszada

Odp: JW.ORG to ogromne źródło wiedzy dla świadków
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Wrzesień, 2022, 17:27 »
Raczej przeciętny katolik w potyczce słownej na argumenty nie ma najmniejszych szans.
No pewnie, że katolik nie ma szans, bo on nawet jak się uczy na uczelni teologicznej, to go nie uczą, jak zwalczać ŚJ.
Natomiast ŚJ uczy się jak zwalczać katolickie nauki.

Szczególnie ludzie z kręgów biblijnych i innych wspólnot znają Biblię ale inaczej niż ŚJ.
ŚJ to apologeci, zwalczacze, a katolicy uczą się z Biblii innych kwestii.

Co do Russella
Cytuj
ostatnio dostałam od nich artykuł mówiący, że Russell nie jest jakiś wybitny

To różnie o nim pisali:

„Był wybitnym badaczem Biblii” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 622);

„Wybitnym Badaczem Pisma Świętego był Charles Taze Russell” (Strażnica Nr 6, 2000 s. 13).
« Ostatnia zmiana: 22 Wrzesień, 2022, 17:38 wysłana przez Roszada »


Offline PoProstuJa

Odp: JW.ORG to ogromne źródło wiedzy dla świadków
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Wrzesień, 2022, 17:44 »
To też ogromna kopalnia wiedzy, dziękuję.
Jednak świadkowie się wycwanili i właśnie przedstawiają to zapożyczanie jako coś pozytywnego. Argument jest taki, że szczerzy wierzący dążyli do poznania prawdy, ale "Przeciwnik" im to uniemożliwiał poprzez porozrzucanie prawdziwych nauk po różnych religiach i dopiero Russell zebrał te prawdziwe nauki w jedną religię. Głupie, ale na świadkowską logikę działa.

Jak się chce, to wszystko da się przedstawić w dobrym świetle - nawet jeśli to głupota!

Założmy taki Armagedon. Jeszcze nie przyszedł, a miał przyjść. Na Armagedon Świadkowie czekają, bo po nim ma być raj na ziemi.
No więc jak to pozytywnie przedstawić, że od 1914 roku minęło 108 lat, a Armagedonu nadal nie było...
Należy podać argument, że to dobrze! Bo to znaczy, że cierpliwy Bóg chciał i chce żeby więcej ludzi poznało "prawdę", dzięki czemu więcej przeżyje Armagedon!

Albo inny przykład błogosławieństw...
Otóż pewien brat był zachwycony, że 2 zbory zostały połączone przez Nadarzyn w jeden, który liczył 160 osób. I jak chwalił, że jest super, bo teraz tyle osób na zbiórkę idzie, że zbór bardziej odżył.
Maluteńkim mankamentem było tylko to, że z powodu tak dużej ilości ludzi nie mieścili się oni na jednej sali, a musieli siedzieć na 2 osobnych. No i też się problem pojawił z wykładami i Strażnicą - no bo ma być dwóch mówców i 2 prowadzących Strażnicę, czy może jeden, ale nagrywany na kamerę - żeby druga sala widziała go na ekranie?
W końcu padły pomysły wyburzenia ściany w jednej sali i połączenia jej z osobną biblioteczką, ale się okazało, że to niestety ściana nośna i burzyć się nie da!

Minęło parę miesięcy i spotykam owego brata jak się cieszy z kolejnego błogosławieństwa... Nadarzyn postanowił jednak znów podzielić ten duży zbór na dwa mniejsze. I dopiero się zrobił luz... Ludzie się znów zaczęli mieścić na sali!  ;D

Tak więc u Świadków wszystko jest błogosławieństwem - nawet jak stare zrozumienie nauk, czyli "stare / nieaktualne światło" znów  staje się "nowym światłem", a później ponownie zostaje odrzucone!  ;D


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 5 965
  • Polubień: 8456
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: JW.ORG to ogromne źródło wiedzy dla świadków
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Wrzesień, 2022, 18:05 »
(mtg): W (Ww) wszystko jest ''popiermandolone'' - białe jest czarne, czarne jest białe ''popiermandolona'' sekta 


Offline Roszada

Odp: JW.ORG to ogromne źródło wiedzy dla świadków
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Wrzesień, 2022, 18:06 »
Cytuj
Tylko, że właśnie piszę ten wątek, aby się pożalić, że tak naprawdę jw.org to jest nieskończona skarbnica wiedzy dla świadków.

Ta skarbnica jest wybiórcza jeśli chodzi o materiał i lata.

Książki są tylko od 1970 r.
Strażnice ang. od 1950 r. (pol. na razie od 1965).
Przebudźcie się! od 1970 r.
NSK ang. od 1970 (pol. od 1980).

Tak więc sporo trzeba gdzie indziej szukać. :)
« Ostatnia zmiana: 22 Wrzesień, 2022, 18:24 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: JW.ORG to ogromne źródło wiedzy dla świadków
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Wrzesień, 2022, 19:22 »
Cytuj
JW.ORG to ogromne źródło wiedzy dla świadków

Można by zapytać, który ŚJ ma czas i chęci grzebać w tych zbiorach?
Może któryś, co szuka odpowiedzi na zadane mu pytania przez zainteresowanego.
Albo jakiś starszy, gdy mu potrzebne coś do czegoś. :)


Offline blossom

Odp: JW.ORG to ogromne źródło wiedzy dla świadków
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Wrzesień, 2022, 21:31 »
Można by zapytać, który ŚJ ma czas i chęci grzebać w tych zbiorach?
Może któryś, co szuka odpowiedzi na zadane mu pytania przez zainteresowanego.
Albo jakiś starszy, gdy mu potrzebne coś do czegoś. :)

Pewnie tak, ale mam wrażenie, że nawet jakoś szczególnie tego nie czytają tylko wpisują temat, widza ze są o tym artykuły i dochodzą do wniosku, że Strażnica ma odpowiednie argumenty i mówi prawdę, wiec nie ma się co nad tym zastanawiać


Offline Roszada

Odp: JW.ORG to ogromne źródło wiedzy dla świadków
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Wrzesień, 2022, 08:01 »
Ja znałem zainteresowanych czy nawet nieochrzczonych głosicieli, którzy lubili grzebać w literaturze, ale te stare wygi ich gasili. Mówili im: po co ty szukasz, masz pokarm bieżący. Wygląda na to, że bali się, że znajdą coś, co ich zgorszy.
A to była jeszcze era, gdy nie było jworga. Trzeba było na piechotę szukać, czytać. Pierwszy skorowidz wersetowy pojawił się w 1992 r. (lata 1960-1989)
Sebastian opowiadał, że pożyczał sobie starsze roczniki Strażnic i czytał...
Cytuj
jakoś szczególnie tego nie czytają tylko wpisują temat
Skorowidz 1986-2020 im pomaga:
https://wol.jw.org/pl/wol/lv/r12/lp-p/0/5427
« Ostatnia zmiana: 23 Wrzesień, 2022, 08:15 wysłana przez Roszada »