Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią  (Przeczytany 3709 razy)

Offline PoProstuJa

Odp: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« Odpowiedź #15 dnia: 23 Maj, 2022, 19:30 »
Zakaz chodzenia na zebrania w kolorowych koszulach.  Jedyny słuszny kolor to biały  8-) ::) :o

A z tym to się nie spotkałam... Poproszę o obszerniejsze wyjaśnienie... bo wydaje mi się, że to mógł być zwyczaj w jakimś konkretnym zborze.


Ja dodam kolejny absurd kontynuując temat urodzin.
Oczywiście Świadkowie nie mogą urządzać sobie i komuś urodzin. Ale to jeszcze nie wszystko!
Zakazane jest nawet poczęstowanie się urodzinowym cukierkiem od kolegi w szkole!
(Ja na szczęście nie wiedziałam, że to jest aż tak zakazane, więc się częstowałam... ale nie składałam życzeń urodzinowych!  ;D )

Gdyby ktoś miał wątpliwości czy można się częstować urodzinowym cukierkiem lub babeczką, powinien pooglądać skierowany do dzieci -  Świadków filmik o Zosi i Piotrusiu. W jednym odcinku Piotruś chce się poczęstować urodzinową babeczką przyniesioną przez jego kolegę z klasy... jednak na szczęście powstrzymuje się przed tym strasznym grzechem! Ma jednak ogromne wyrzuty sumienia i spore poczucie winy, że w ogóle chciał się poczęstować.

Na forum znajduje się użytkownik Tortowy Skrytożerca. Może on zaświadczyć, że można mieć nawet komitet sądowniczy gdy ktoś nakabluje, że dany Świadek zjadł w pracy kawałek urodzinowego torta przyniesionego przez jego współpracownika!  ;D


Offline Sebastian

Odp: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« Odpowiedź #16 dnia: 23 Maj, 2022, 19:54 »
zakaz dyskutowania z odstępcami w telewizji

kilka lat temu był przypadek w Brazylii, że lojalny świadek Jehowy wystąpił w programie telewizyjnym w którym _bronił_ Organizacji przed "niesłusznymi" zarzutami odstępców

i co ciekawe został wykluczony! Nikogo nie interesowało, że on broni Organizacji: jest zakaz, złamałeś zakaz, wynocha z Organizacji...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline PoProstuJa

Odp: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« Odpowiedź #17 dnia: 23 Maj, 2022, 20:30 »
zakaz dyskutowania z odstępcami w telewizji

kilka lat temu był przypadek w Brazylii, że lojalny świadek Jehowy wystąpił w programie telewizyjnym w którym _bronił_ Organizacji przed "niesłusznymi" zarzutami odstępców

i co ciekawe został wykluczony! Nikogo nie interesowało, że on broni Organizacji: jest zakaz, złamałeś zakaz, wynocha z Organizacji...

No to organizacja zrobiła temu lojalnemu bratu tylko przysługę!  ;D Zachciało mu się ich bronić!  ;D

Był kiedyś taki film z Zamachowskim pt. "Zawrócony" jak gorliwego komunistę chciało spałować ZOMO. I wtedy nawrócił się na Solidarność  ;D

Biegnąc dalej po zwycięstwo podaję kolejne absurdy:

- Kichającej osobie nie można powiedzieć "na zdrowie"!
(Wyjaśnienie było takie, że był kiedyś przesąd, że wraz z kichnięciem ucieka dusza i trzeba ją zatrzymać słowami "God bless you"... A my przecież nie wierzymy w przesądy)

- Nie wolno się stukać kieliszkami np. pijąc szampana
(Wyjaśnienie: kiedyś - w starożytnej Grecji czy jakoś tak - stukano się kieliszkami, aby odpędzić demony.. czy ku czci bóstw... już nie pamiętam dokładnie... A my przecież nie wierzymy w przesądy.. Tylko kto dziś stukając się kieliszkami myśli o bóstwach czy demonach?!)
« Ostatnia zmiana: 23 Maj, 2022, 20:48 wysłana przez PoProstuJa »


Offline Sebastian

Odp: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Maj, 2022, 20:59 »
odradza się przebywanie sam na sam kobiety i mężczyzny nie będących małżeństwem w tym samym pomieszczeniu :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Apostasy

Odp: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Maj, 2022, 21:27 »
Swego czasu jak byłem świeżo wybudzony, dla  eksperymentu próbowałem znaleść rzecz co do której Org się nie przypierdoliła, Po tym jak znalazłem artykuł w którym zniechęcano słuchania jazzu się podałem. Z innej beczki za dzieciaka ktoś wymyślił zakaz lepienia bałwana bo w bibli jest napisane żeby nie robić sobie bałwanów :D


Offline Siedemtwarzy

Odp: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« Odpowiedź #20 dnia: 23 Maj, 2022, 21:32 »
Fajny temat. No więc dla mnie taka glupotą był zakaz oglądania tv w dniu pamiątki ...


Offline Janek

Odp: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« Odpowiedź #21 dnia: 23 Maj, 2022, 21:35 »
Kiedyś było głośno o zakazie posiadania portali społecznościowych jak nasza klasa czy facebook, bo są to narzędzia do rozbijania małżeństw.


Offline PoProstuJa

Odp: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« Odpowiedź #22 dnia: 23 Maj, 2022, 22:10 »
Swego czasu jak byłem świeżo wybudzony, dla  eksperymentu próbowałem znaleść rzecz co do której Org się nie przypierdoliła, Po tym jak znalazłem artykuł w którym zniechęcano słuchania jazzu się podałem. Z innej beczki za dzieciaka ktoś wymyślił zakaz lepienia bałwana bo w bibli jest napisane żeby nie robić sobie bałwanów :D
Apostasy ja już przestałam odróżniać co tu jest żartem, a co prawdą.
Serio ktoś był w stanie przyczepić się do śniegowych bałwanów?  ;D

Do listy absurdów dodaję:

Absurdy dotyczące zdobywania wykształcenia

Organizacja zawsze zniechęcała do zdobywania wykształcenia, ale w latach 70 - 80 tych miało to skrajną formę. Można było pójść do szkoły zawodowej, ale jak już sobie ktoś wymyślił liceum, to nie miał łatwego życia!
Rozmawiałam z osobą, która w latach 80-tych chciała iść do liceum nauczycielskiego i zastać po nim nauczycielką. Nie minął miesiąc jak do jej rodziców zapukali starsi z informacją, że ona nie może zostać nauczycielką... bo nauczyciele przecież zajmują się organizacją w szkole obchodów świąt państwowych, jasełek itd. itp. Efekt taki, że dziewczyna została przez ojca za fraki wzięta z tej szkoły i przeniesiona do zawodówki... Trauma masakryczna!

Obecnie Świadkowie już "mogą" chodzić do liceum i technikum! Hurra!
Niestety jeśli ktoś chce iść na studia, to ma przechlapane. Jeżeli jest zwykłym szaraczkiem w zborze, to nic mu nie zrobią (nie mają jak go "ukarać"). Jeśli natomiast jest starszym zboru czy sługą pomocniczym, to niestety zleci z przywileju! Żeby zlecieć z przywileju wystarczy, że starszy zboru pośle na studia swoje dziecko albo swoją żonę (i przyzna się, że to popiera).

Absurdy dotyczące pracy zawodowej

Dość sporo pisał o nich Raymond Franz. Na przykład:
Fryzjer
- można być fryzjerem i strzyc żołnierzy w zakładzie fryzjerskim znajdującym się 100 metrów od koszar wojskowych; nie można natomiast zatrudnić się w wojsku żeby strzyc żołnieży bezpośrednio w koszarach.
Sprzątaczka:
- Można zatrudnić się u dowódcy wojska jako sprzątaczka i sprzątać jego mieszkanie, ale nie wolno być sprzątaczką w koszarach wojskowych.
Hydraulik:
- Można jednorazowo naprawić uszkodzoną rurę w kościele w przypadku nagłej awarii; nie można jednak dogadać się z księdzem na wymianę całej instalacji wodno-kanalizacyjnej, która trwałaby przez dłuższy czas.
Monter kamer
- Można montować kamery i serwisować je w różnych instytucjach; nie można natomiast montować ich w kościele, ponieważ monter musiałby nawiązać dłuższą współpracę z księdzem... czyli przyczyniać się do rozwoju ośrodka kultu "religii fałszywej"
Lekarz
- to niekoniecznie fajny zawód dla Świadków... może teraz jest bardziej tolerowany, ale kiedyś to była masakra... przecież lekarze wykonują transfuzję, a zatem każdy kandydat na lekarza nie był mile widziany w zborze...

Bezrobotny pionier

To ideał! Zawsze z takimi robione są wywiady na zgromadzeniach!

Szkolne uroczystości
Na szczęście poznałam "prawdę" na tyle późno, że nie miałam okazji zaznać wszystkich zakazów, których doświadczają młodzi ŚJ. W każdym razie dla nich w związku z tym, że w szkole są obchodzone różne uroczystości najlepszym wyjściem byłoby zostać wtedy w domu, albo siedzieć na świetlicy. Bo wiadomo, że na wigilię klasową nie mogą iść; w jasełkach udziału nie wezmą; w zawodach sportowych też nie powinni uczestniczyć; w dodatkowych kółkach w szkole też lepiej nie - bo to strata czasu; uroczystości szkolne też niekoniecznie są ok, bo przecież wnoszony jest sztandar szkoły i śpiewany hymn...

Najlepiej więc zakopać się w bunkrze i tam czekać na rychły Armagedon...


Offline Sebastian

Odp: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« Odpowiedź #23 dnia: 23 Maj, 2022, 22:20 »
nie wolno być sprzątaczką w koszarach wojskowych
przysłowie mówi: "nie da się w wojsku znaleźć sprzątaczki"...

ciekaw jestem jakie "wojsko" zatrudnia sprzątaczki w koszarach :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Vog

Odp: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« Odpowiedź #24 dnia: 23 Maj, 2022, 22:54 »
kilka lat temu był przypadek w Brazylii, że lojalny świadek Jehowy wystąpił w programie telewizyjnym w którym _bronił_ Organizacji przed "niesłusznymi" zarzutami odstępców
...
Chętnie obejrzałbym tę debatę. Pewnie nie tylko ja. Gdyby jeszcze były napisy. Jakiś namiar?  :P


Offline Storczyk

Odp: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« Odpowiedź #25 dnia: 23 Maj, 2022, 22:59 »
Jeśli chodzi o te jeansowe sportowe spódnice, faktycznie
krzywo patrzono, żeby w takich na zebraniu.
Sama zaczęłam nosić od momentu gdy gorliwą starszą pionierke   w takowej zobaczyłam :)

Zakaz sprzedaży papierosów, bądź kaszanki jako ekspedientka w sklepie spożywczym :)

Zakaz prowadzenia  jako właściciel sklepu  sprzedaży papierosów pod groźbą wykluczenia.


Offline rychtar

Odp: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« Odpowiedź #26 dnia: 24 Maj, 2022, 05:28 »
Kupę lat temu był artykuł w strażnicy w rubryce "Pytania czytelników' odnośnie pracy na rzecz kościoła katolickiego i jego budynków sakralnych. Pamiętam, że było takie wyjaśnienie: jeśli brat prowadzi firmę to nie powinien przyjmować zlecenia od kościoła na wykonanie jakichś prac bo to kłóciłoby się z zasadami świadków. Inaczej sprawa wygląda jeśli ten sam brat wykonuje swoje czynności służbowe jako pracownik pracujący u osoby świeckiej. Wtedy w zgodzie ze swoim sumieniem wyszkolonym na Biblii może porozmawiać ze swoim przełożonym o swoich obawach i odmówić wykonania tej pracy.
Du...Du hast...Du hast mich...Du hast mich...Du hast mich gefragt
Du hast mich gefragt
Du hast mich gefragt und ich hab' nichts gesagt


Offline Sebastian

Odp: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« Odpowiedź #27 dnia: 24 Maj, 2022, 10:56 »
kilka lat temu był przypadek w Brazylii, że lojalny świadek Jehowy wystąpił w programie telewizyjnym w którym _bronił_ Organizacji przed "niesłusznymi" zarzutami odstępców i co ciekawe został wykluczony! Nikogo nie interesowało, że on broni Organizacji: jest zakaz, złamałeś zakaz, wynocha z Organizacji...
Chętnie obejrzałbym tę debatę. Pewnie nie tylko ja. Gdyby jeszcze były napisy. Jakiś namiar?  :P
niestety, muszę zamieścić małe sprostowanie: od wydarzeń (2010) upłynęło i moja pamięć okazała się niedoskonała

faktycznie istnieje człowiek który nazywa się Sebastian Ramos z miasta Fortaleza w Brazylii, który bronił swego ówczesnego wyznania i został za to wykluczony (i tutaj miałem rację)

błąd polega na tym, że Sebastian Ramos bronił strażnicy pisząc listy do prasy i stron internetowych.

nie ma jednak wzmianki, aby Sebastian Ramos występował także w telewizji.

skąd zatem wzięła się w mojej głowie myśl o brazylijskim ŚJ w telewizji? prawdopodobnie stąd, że na poprzednim forum dyskutowano o tym czy jest możliwość aby w polskiej telewizji wystąpił jakiś odstępca i jakiś przedstawiciel Nadarzyna ale szybko padła odpowiedź że jest to niemożliwe gdyż strażnica "wyklucza osoby które bronią ją w mediach" i przytoczono przykład Sebastiana Ramosa

przyznaję się do błędu polegającego na nadinterpretacji wyrażenia "bronić w mediach". Owa obrona (w wykonaniu Sebastiana Ramosa) NIE polegała na występowaniu w programach telewizyjnych, ale na pisaniu listów do gazet i do stron internetowych.

na tę chwilę dotarłem tylko do notatki sprzed 12 lat sporządzonej przez Macieja Psyka:
https://wystap.pl/rewolucja-przeciwko-shunningowi-w-brazylii/
i tam są odniesienia do jakiegoś procesu w Brazylii

znając imię i nazwisko (Sebastian Ramos) i znając język (jak domyślam się portugalski lub hiszpański) możnaby przeszukać brazylijskie strony sądowe i doczytać, jak potoczyły sie losy Sebastiana Ramosa, a także możnaby ustalić kim obecnie jest Sebastian Ramos i czy obecnie nadal broni strażnicy czy jest odstępcą.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Gwałcidusza

Odp: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« Odpowiedź #28 dnia: 24 Maj, 2022, 11:47 »
69


Offline Sebastian

Odp: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« Odpowiedź #29 dnia: 24 Maj, 2022, 11:52 »
69
z tego co mi wiadomo, obecnie strażnica nie sprzeciwia się pozycji nr 69 w małżeńskiej sypialni :) aczkolwiek kiedyś miała do tej pozycji ogromne zastrzeżenia :)

konieczność zeznawania przed starszyzną zborową w latach 70-tych w jakiej pozycji współżyjesz z własnym współmałżonkiem to był naprawdę hardcore :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)