Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią  (Przeczytany 3711 razy)

Offline PoProstuJa

Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« dnia: 23 Maj, 2022, 01:18 »
Witajcie,

zrodził się w mojej głowie pomysł, aby stworzyć tu spis najbardziej absurdalnych zwyczajów, zasad i wymagań u Świadków Jehowy obowiązujących na przestrzeni ostatnich dekad, które kompletnie niczym nie były poparte (a bynajmniej nie Biblią), ale krzywo patrzono na tych, którzy się do tych zasad nie stosowali.

Wiele (większość?) z tych zasad było / jest niepisanych, a niektóre obowiązywały w konkretnych rejonach / zborach, bo tak się kiedyś komuś wymyśliło, gdyż chciał być bardziej święty od papieża.

Zapraszam zatem do uruchomienia swoich wspomnień :)

Oto moje wspomnienia:

1. Ślubowanie na studiach
Pamiętam jak brat na kongresie (jakieś 20 lat temu) mówił w wywiadzie o tym, że nie poszedł na studia, bo wymagało to podpisania ślubowania w indeksie! A jemu sumienie na to nie pozwalało!  Oczywiście został przedstawiony jako bohater. :o

2. Krzywo patrzono na pisanie pamiętników!
Pamiętam jak jakieś 20 lat temu pewna siostra była zdziwiona, gdy jej powiedziałam, że piszę pamiętnik. Ona stwierdziła, że gdy była nastolatką, to pisanie pamiętników było niemile widziane - zwłaszcza przez zborowe ciotki.
Moja reakcja:  :o

3. Lepiej nie grać w szachy!
Wiadomo, że w szachach trup ściele się gęsto.  ;D Spotkałam się z opowieściami, że kilkadziesiąt lat temu granie w szachy nie było mile widziane u Świadków!
Co ciekawe na szachy nienajlepiej patrzono jeszcze jakieś 20 lat temu. Pamiętam jak pewna pionierka odetchnęła z ulgą, że ja jednak nie jadę na zawody szachowe... bo to jednak RYWALIZACJA!  ???

4. Telewizor jako okno Szatana
Wiadomo, że w telewizji było samo zło! Zdaje się, że to były lata 60 - 70 te, gdy wielu Świadków negatywnie wyrażało się o "oknie Szatana" i nawet deklarowało, że nigdy sobie nie kupią telewizora!

5. Nie idź na studniówkę i dyskotekę szkolną!
Według Świadków każda impreza którą oni zrobią jest wzorowa, natomiast każda impreza "w świecie" zawsze związana z pijatykami, hulankami,używkami, narkotykami, alkoholem, seksem, niemoralnością i wszystkim co najgorsze! Nawet impreza pilnowana przez nauczycieli na pewno będzie wysoce niestosowna i niemoralna! W efekcie rzesze biednych licealistów należących do Świadków postanowiło nie iść na ten szatański bal... Nie twierdzę, że dużo stracili, ale ponownie udowodnili, że są totalnymi odludkami w klasie.

Myślę, że u ŚJ stosunek do studniówek zawsze był negatywny, ale obecnie chyba jest już bardziej lajtowy? (tak mi się wydaje, ale może się mylę?!)

6. Bal przebierańców w przedszkolu
O ile jeszcze można się kłócić o studniówkę (w końcu na każdej pojawia się butelczyna alkoholu pod stołem  ;D ), o tyle bal przebierańców dla kilkulatków nie powinien stanowić dla nikogo problemu... Dla nikogo oprócz nawiedzonych Świadków!   :P
Rozmawiałam kiedyś z matką przedszkolaka, która denerwowała się tym, że do tego samego przedszkola chodzi kilkoro dzieci innych Świadków. I jedni rodzice puszczają dzieci na przedszkolne bale / imprezy, a inni nie puszczają. A biedni nauczyciele już są całkiem zdezorientowani i nie wiedzą o co im chodzi. Dlatego owa mama wymyśliła, że aby nie mącić nauczycielom w głowie (że na jasełka nie, Dzień Matki nie, Dzień Ojca nie, Dzień Babci i Dziadka nie, a na bal karnawałowy tak) stwierdziła, że nie będzie puszczała swojego dziecka na ŻADNE imprezy i bale w przedszkolu! Ciekawe co na to dziecko...  :(


To tylko kilka przykładów zachowań / zwyczajów o których Biblia NIC nie mówi, jednak w imię korporacji z Ameryki Świadkowie robili z siebie totalne dziwolągi!... a niektórzy dalej robią!  ???
« Ostatnia zmiana: 23 Maj, 2022, 01:22 wysłana przez PoProstuJa »


Offline Turbulent_Business

Odp: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Maj, 2022, 06:37 »
Genialny temat!

Na szybko ode mnie:

- Rada, że gdybym chcial bawic sie we wspinaczke, to lepiej o tym nie mowic, bo ktos sie moze zgorszyc(sport ekstremalny - brak szacunku do zycia...)
- Pol godziny dyskusji czy mozna puscic na karaoke piosenke z jednym brzydkim slowem (bo tak ciezko je przemilczec...)
Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac


Offline karyma

Odp: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Maj, 2022, 07:29 »
Słyszałemteż że broda u świadków niemile widziana.
Tymczasem

Pismo Święte wyraźnie wskazuje, że każdy mężczyzna, który chciał żyć na wysokim poziomie moralnym miał nosić brodę:


    Nie będziecie obcinać w kółko włosów na głowie. Nie będziesz golił włosów po bokach brody. (Kpł 19, 27 z rozdziału „Świętość życia codziennego”).

https://pl.aleteia.org/2017/09/25/co-mowi-biblia-na-temat-brody/

Co do gier wszelakich na Światusach był wywiad z byłymBetelczykiem  który pracował w Ameryce Południowej. Jeden z Betelczyków grał sobie w Starcrafta w wolnym czasie i się niekrył. No ale może grał tylko Terranami i bronił ludzi przed potworami, i pomijał misję gdzie trzeba walczyć z innymi ludźmi ;)
« Ostatnia zmiana: 23 Maj, 2022, 08:11 wysłana przez karyma »


Online Gremczak

Odp: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Maj, 2022, 07:46 »
Witajcie,



To tylko kilka przykładów zachowań / zwyczajów o których Biblia NIC nie mówi, jednak w imię korporacji z Ameryki Świadkowie robili z siebie totalne dziwolągi!... a niektórzy dalej robią!  ???
Tak patrzeć bezstronnie to w każdej religii można znaleźć dziwne zachowania i takich co z siebie robią dziwolągów.
Nie tylko u ŚJ.
Widocznie tak działa religia na ludzi.


Offline Sinéad

Odp: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Maj, 2022, 09:18 »
Nie można słuchać rocka/metalu bo to jakby sobie rękę z diabłem podawać  >:D

P.S. Ups… 🤭 chyba się nie stosuję do tej jakże „wzniosłej” zasady
2018 - p.i.m.o.


Offline blossom

Odp: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Maj, 2022, 12:50 »
Tak patrzeć bezstronnie to w każdej religii można znaleźć dziwne zachowania i takich co z siebie robią dziwolągów.
Nie tylko u ŚJ.
Widocznie tak działa religia na ludzi.

a kto to przyszedł? pan maruda niszczyciel dobrej zabawy pogromca uśmiechów dzieci...
no ale mowa jest o świadkach, bo (szok!) forum jest o ŚJ...

Jak dla mnie nakaz noszenia sukienek/spódnic. Co do garniturów nie wypowiem się, bo nie wiem jakie mężczyźni mogą mieć do tego podejście. Ale te sukienki/spódnice są takie na siłę już. Może kiedyś, kilkadziesiąt lat temu to robiło dobre wrażenie na światusach, ale dzisiaj to już raczej dziwaczny zwyczaj.



Offline Sebastian

Odp: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Maj, 2022, 13:03 »
zakaz imienin i urodzin

podkreślam, że NIE jest to zakaz "chlania ćpania i rzygania" na urodzinach (który byłby zrozumiały) ale zakaz obchodzenia urodzin i imienin jako takich

wyjaśnienie "biblijne" że kilka tysięcy lat temu ktoś kogoś zamordował na urodzinach jest dość dziwne, zwłaszcza dla Polaków, którzy niejeden raz widzieli lub słyszeli o tym jak na przyjęciach weselnych "widły idą w ruch" a mimo to nikt nie zabrania świadkom Jehowy organizowania przyjęcia weselnego

rok czy dwa temu zamordowano kogoś na weselu ale wesele _można_ zorganizować

kilka tysięcy lat temu zamordowano kogoś na urodzinach więc _nie_można_ organizować urodzin, nawet bezalkoholowych
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Online Legion

Odp: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Maj, 2022, 13:08 »
Kiedyś niemile widziane lub społecznie zakazane było również tańczenie na weselach.


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Maj, 2022, 17:03 »
Genialny temat!

Na szybko ode mnie:

- Rada, że gdybym chcial bawic sie we wspinaczke, to lepiej o tym nie mowic, bo ktos sie moze zgorszyc(sport ekstremalny - brak szacunku do zycia...)
- Pol godziny dyskusji czy mozna puscic na karaoke piosenke z jednym brzydkim slowem (bo tak ciezko je przemilczec...)
[/b][/size]

Heh, a mnie się przypomniało jak to źle widziane było chodzenie w Tatrach po Orlej Perci. Lepiej było nie przyznawać się do tego, bo była grupa decyzyjna, co uważała, że naraża się swoje życie. Wyczyn ten groził wizytą pasterska i pogadanką ze starszymi >:(
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Janek

Odp: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Maj, 2022, 17:17 »
Kiedyś niemile widziane lub społecznie zakazane było również tańczenie na weselach.

Tak. Jeden pionier specjalny miał teorię, że tańczenie jest niewinne jak jest muzyka. Ale gdyby wyłączyć muzykę i osoby nie będące małżeństwem by się razem kołysali na boki, źle by to wyglądało i mogło kogoś zgorszyć


Offline Sebastian

Odp: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Maj, 2022, 17:32 »
niemile widziane członkostwo w samorządzie uczniowskim
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline PoProstuJa

Odp: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Maj, 2022, 17:36 »
Słyszałemteż że broda u świadków niemile widziana.

Noszenie brody to osobny temat z którego można pisać doktoraty.  ;D
Otóż Świadkowie w Polsce NIE mogą nosić brody. A jeśli sobie taką zapuszczą (bądź będą mieli kilkudniowy zarost), to mogą zapomnieć o takich przywilejach w zborze jak: wygłoszenie przemówienia, publiczne czytanie Strażnicy, publiczne głoszenie, obsługa aparatury do nagłośnienia czy nawet noszenie mikrofonu.
Jednym chyba niezakazanym "przywilejem" dla brodaczy jest mycie kibelków (ale i tego nie jestem pewna).

Kiedy jednak taki polski Świadek pojedzie do Niemiec czy do Czech, to może przeżyć szok. Bo tam są bracia, którzy legalnie noszą brodę i mogą mieć przywileje w zborze.
Czy ktoś jest w stanie mi to LOGICZNIE wytłumaczyć?!  ;D

Nie można słuchać rocka/metalu bo to jakby sobie rękę z diabłem podawać  >:D

Powiem więcej - ci co świętsi bracia odrzucają nawet konkretnych artystów.
Sama miałam do czynienia z bratem, który był zgorszony osobą ze zboru, która słuchała  Freddiego Mercurego (zespół Queen) ... no bo jak można słuchać muzyki biseksualisty?!
(tylko na marginesie dodam, że ów święty brat niedługo potem został wykluczony ze zboru za zdradzanie żony).

Jak dla mnie nakaz noszenia sukienek/spódnic. Co do garniturów nie wypowiem się, bo nie wiem jakie mężczyźni mogą mieć do tego podejście. Ale te sukienki/spódnice są takie na siłę już. Może kiedyś, kilkadziesiąt lat temu to robiło dobre wrażenie na światusach, ale dzisiaj to już raczej dziwaczny zwyczaj.

Sukienki / spódnice trzeba nosić obowiązkowo... i to oczywiście nie dowolne! Jak spódnica odkrywa kolana, to już niedobrze!
I też nie wszystkie spódnice mają atest starszego zboru i JW.ORGa! Zakazane są spódnice dżinsowe!  ;D (Jest taki obrazek pokazujący wzorcowe ubranie braci i sióstr na zwiedzanie Betel - spódnica dżinsowa została przekreślona!).

Podążając tematem dżinsu...
Spodnie dżinsowe niebieskie są zakazane dla delegatów, którzy jadą na kongres międzynarodowy. I to nie chodzi o pobyt na kongresie w dżinsach (bo to by był grzech śmiertelny), ale o chodzenie po mieście w dżinsach już PO kongresie!
Oczywiście nie muszę dodawać, że totalnie zakazane jest przychodzenie w dżinsach na zebranie do Sali Królestwa! Brat który się na to odważy dostaje od starszych zboru ostrzegawczy... strzał w potylicę!  ;D

zakaz imienin i urodzin

podkreślam, że NIE jest to zakaz "chlania ćpania i rzygania" na urodzinach (który byłby zrozumiały) ale zakaz obchodzenia urodzin i imienin jako takich

wyjaśnienie "biblijne" że kilka tysięcy lat temu ktoś kogoś zamordował na urodzinach jest dość dziwne

Sebastianie... jest takie święto podczas którego zginęło w cholerę dużo ludzi... to święto Paschy. Zanim Izraelici uciekli z Egiptu (pod wodzą Mojżesza) należało wziąć krew baranka i pomazać nią drzwi, aby anioł nie uśmiercił pierworodnego syna i pierworodnych zwierząt w danym domostwie. Zginęło więc tego dnia - nocy - mnóstwo pierworodnych Egipcjan... A mimo to Paschę obchodził nawet Jezus!

Inny przykład śmierci w święto to święto Purim!

Za Wikipedią:

Święto upamiętnia biblijną historię opisaną w Księdze Estery, która prawdopodobnie miała miejsce w połowie V w. p.n.e. – wyswobodzenie Żydów z rąk Hamana, dążącego do zgładzenia ich w całej Persji. Haman miał wyznaczyć termin zagłady Żydów poprzez losowanie[1], a Estera doprowadziła do uwolnienia swego narodu z opresji i wymierzenia kary prześladowcom.
(...)
W konsekwencji Haman został powieszony, dziesięciu jego synów spotkała śmierć, zaś w całej Persji Żydzi zabili 75 000 ludzi (Est 9,16). Powstanie święta opisuje biblijna Księga Estery.
----------------------

Moim zdaniem oprócz nieobchodzenia imienin i urodzin absurdem jest zakaz obchodzenia Dnia Kobiet, Dnia Matki, Dnia Ojca, Dnia Babci, Dnia Dziadka, Dnia Dziecka itd. Ja rozumiem jakby to były święta ku czci jakiegoś czczonego polityka niczym bóstwo... to wtedy byłoby to bałwochwalstwo. No ale żeby dzień matki czy dzień dziecka był problemem?! Szatan też tu palce maczał?!


Offline rychtar

Odp: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Maj, 2022, 17:48 »
Jak tak patrzę na Wasze wypowiedzi to mnie za chwilę może pochłonąć piekło, trafię do najgorętszego kotła a sam Diabeł ma dla mnie przygotowane najostrzejsze widły. Oto kilka powodów:

  • Zapuściłem dość pokaźną brodę.
  • Słucham metalu i heavy-metalu.
  • Chodzę w jeansach a ostatnio nawet nabyłem drogą kupna kurtkę jeansową.
  • Chodzę w glanach wysokich do kolan na 14 dziurek i w koszulkach Rammsteina, Black Sabbath, Ozzy'ego Osbourna i Freddiego Mercyry'ego.
  • Chodzę na koncerty Rammsteina, Ozzyego itp.
Du...Du hast...Du hast mich...Du hast mich...Du hast mich gefragt
Du hast mich gefragt
Du hast mich gefragt und ich hab' nichts gesagt


Offline PoProstuJa

Odp: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Maj, 2022, 18:00 »
Wpadłam na pomysł, aby po uzupełnieniu listy absurdalnych zakazów zrobić głosowanie który z pomysłów Świadków był najgłupszy!
Może dzięki temu trafi mi się jakaś nagroda?!  ;D

Podaję zatem kolejny absurd, o którym sobie dziś przypomniałam.

To było ze 20 lat temu. Pewna nastolatka studiująca "Biblię" z młodą pionierką powiedziała mi jak należy postępować, gdy zranię się np. w palec. Otóż owa pionierka poinformowała ją podczas studium, że nie można wziąć palca do buzi i następnie połknąć te kilka kropelek krwi z tego palca!
Jeżeli już zdecydujemy się naślinić ten palec, należy jak najszybciej wypluć z ust krew z palca, a następnie jeszcze dobrze przepłukać całą jamę ustną wodą!
No w końcu w Biblii jest zakaz spożywania krwi! ;D

Kto mnie przebije podając jeszcze bardziej absurdalny przykład?!  ;D
« Ostatnia zmiana: 23 Maj, 2022, 18:46 wysłana przez PoProstuJa »


Offline Nikt

Odp: Najgłupsze zasady u ŚJ nie poparte Biblią
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Maj, 2022, 19:12 »
Zakaz chodzenia na zebrania w kolorowych koszulach.  Jedyny słuszny kolor to biały  8-) ::) :o
Pozytywne myślenie na siłę może prowadzić do  specjalisty :(