Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?  (Przeczytany 2060 razy)

Offline Gwałcidusza

Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
« Odpowiedź #30 dnia: 25 Marzec, 2022, 15:37 »
Druga połowa sali była do pląsania.  :D


Offline Roszada

Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
« Odpowiedź #31 dnia: 25 Marzec, 2022, 16:45 »
Podobno dla Eliasza stawiali Izraelici jedno nakrycie.
Ale Jezus powiedział: Eliasz już przyszedł...


Offline Roszada

Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
« Odpowiedź #32 dnia: 25 Marzec, 2022, 19:02 »
Niby bez związku z Pamiątką, ale usprawiedliwienie dla picia przed "świętą służbą". Pamiątka parawanem?:

„W niektórych krajach nasi współwyznawcy spożywają do posiłków przed zebraniami napoje alkoholowe w umiarkowanych ilościach. Podczas Paschy używano czterech kielichów wina. Kiedy Jezus ustanawiał Pamiątkę, polecił apostołom pić wino, które wyobrażało jego krew (Mat. 26:27).” (Strażnica 15.11 2014 s. 17).

„2014: (...) picie alkoholu przed zadaniami związanymi ze świętą służbą” (Skorowidz do publikacji Towarzystwa Strażnica 2001-2015 2016 s. 275).


Offline sawaszi

Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
« Odpowiedź #33 dnia: 25 Marzec, 2022, 19:43 »
- za prawdę powiadam wam - nie znam kapłana aby do odprawienia mszy nie wypił se kielicha
Ps. - nie wszyscy piją na mszy  :)


Offline sawaszi

Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
« Odpowiedź #34 dnia: 25 Marzec, 2022, 22:13 »
Po mszy można więcej - "albowiem ofiara spełniona i "- "grzechy wasze odpuszczone" - 'pijcie w pokoju i na zdrowie wasze'  :P
Nie wiem jak starsi piją i im słudzy pomocniczy ? - czy przed pamiątką , czy w trakcie , czy po ?
Może ktoś z was wie lepiej ode mnie jak to w zborach teraz bywa czy piją wino oficjalnie , czy w ukryciu ?
 - niech napisze  :)
« Ostatnia zmiana: 25 Marzec, 2022, 22:25 wysłana przez sawaszi »


Offline Roszada

Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
« Odpowiedź #35 dnia: 25 Marzec, 2022, 22:55 »
Jest czym się chwalić raz w roku? :)

„W niektórych krajach przyszło na uroczystość pięć lub sześć razy więcej osób niż wynosiła liczba aktywnych Świadków” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 243).


Offline sawaszi

Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
« Odpowiedź #36 dnia: 25 Marzec, 2022, 23:37 »
Jest czym się chwalić raz w roku? :)

„W niektórych krajach przyszło na uroczystość pięć lub sześć razy więcej osób niż wynosiła liczba aktywnych Świadków” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 243).



Bo sklepy wtedy otwarte były i po pamiątce każdy zainteresowany (po lamce) mógł se kupić flaszkę za rogiem i się dowalić i poczuć w upojeniu ten "nowy system" - 'CK urojony raj na Ziemi dla wyznawców im posłusznym'  ::)
Nie oceniam i NIE  sądzę nikogo i nie moja to sprawa
Ponoć Wszystkich osądzi (NA SĄDZIE OSTATECZNYM) - ZBAWICIEL I ODKUPICIEL : CHRYSTUS PAN


Offline Gostek

Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
« Odpowiedź #37 dnia: 26 Marzec, 2022, 08:51 »
Dopiero teraz, po latach bycia w organizacji doszły do mnie informacje, że dość często po Pamiątce bracia spotykali się w grupach w swoich domach i po prostu fajrowali, czyli jedli i chlali alkohol. Mieli kolejną okazję do spotkania się.
Podobnie większość czyniła podczas innych katolickich świąt, ale, że po Pamiątce.. Niepowiem, że byłem ździwiony, jak się o tym dowiedziałem. 🤔


Offline Roszada

Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
« Odpowiedź #38 dnia: 26 Marzec, 2022, 18:57 »
Jak wskazują statystyki, zamieszczone w jednej z publikacji, na Pamiątkę rozpoczęto zapraszać zainteresowanych i innych ‘ludzi ze świata’ około połowy lat 40. XX wieku (patrz Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 717).

Jeszcze w roku 1940 najwyższa liczba głosicieli – 96 418 – była zbliżona do liczby obecnych na Pamiątce – 96 989.

Natomiast w roku 1945 ta druga liczba była większa o 30 000 osób – 156 299 i 186 247 osób.

Wcześniej zapraszano tylko ŚJ, a do roku 1937 wyłącznie pomazańców:

„W roku 1938 drugie owce zostały zaproszone na uroczystość Pamiątki śmierci Jezusa Chrystusa w charakterze obserwatorów” (Strażnica Nr 13, 1995 s. 15).


Offline Gwałcidusza

Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
« Odpowiedź #39 dnia: 27 Marzec, 2022, 13:53 »
Współcześnie wśród obserwatorów zawsze mogły być osoby nie tylko będące klasą drugich owiec, ale także przyszli pomazańcy. Zawsze tak było i jest. Dziwne tylko dlaczego Jezus nie zaprosił obserwatorów. A całe Dzieje apostolskie opisujące okres 30 lat, jak i inne listy z NT nic nie wspominają o obserwatorach zapraszanych na Wieczerzę Pańską.


Offline Roszada

Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
« Odpowiedź #40 dnia: 27 Marzec, 2022, 14:41 »
Tych obserwatorów zaczęto, jak widać, zapraszać pod koniec wojny.
Pewnie sporo ŚJ zginęło (w obozach; nie na froncie) i jakoś może chciano dziury ilościowe łatać, więc zapraszano kogo popadnie. ;)
« Ostatnia zmiana: 27 Marzec, 2022, 15:26 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
« Odpowiedź #41 dnia: 27 Marzec, 2022, 16:05 »
Cytuj
„Wszyscy inni oddani Bogu chrześcijanie oraz osoby postronne przychodzą na Wieczerzę Pańską w charakterze obserwatorów” (Zorganizowani do spełniania woli Jehowy 2020 s. 70).

Za "osobę postronną" to chyba Judasz robił podczas Wieczerzy w I wieku. :)


Offline Sebastian

Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
« Odpowiedź #42 dnia: 28 Marzec, 2022, 01:13 »
Za "osobę postronną" to chyba Judasz robił podczas Wieczerzy w I wieku. :)
nawet pasowałby :) bo przecież był skarbnikiem, a więc zapewne to on kupił artykuły spożywcze, potrzebne podczas świętowania, a wiec (i tu przechodzę do sedna) mógł także jakoś "wypakować te zakupy" :) a tzn. że mógł np. brać do ręki chleb lub wino i (podczas przygotowania do wieczerzy) mógł (wtedy jeszcze NIE spożywając chleba ani wina) po prostu podawać kielich z winem innemu uczestnikowi wieczerzy... :)

druga opcja jest taka, że inni apostołowie mogli być tak "nieuprzejmi", że biedny Judasz sam wszystko musiał poustawiać na stole...

wtedy nie byłoby czynności "podawania kielicha z rąk do rąk"... :) i wtedy moja analogia między Judaszem a współczesnymi świadkami Jehowy byłaby nietrafna... :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 263
  • Polubień: 2166
  • Między ślepymi jednooki królem
Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
« Odpowiedź #43 dnia: 29 Marzec, 2022, 22:18 »
nawet pasowałby :) bo przecież był skarbnikiem, a więc zapewne to on kupił artykuły spożywcze, potrzebne podczas świętowania, a wiec (i tu przechodzę do sedna) mógł także jakoś "wypakować te zakupy" :) a tzn. że mógł np. brać do ręki chleb lub wino i (podczas przygotowania do wieczerzy) mógł (wtedy jeszcze NIE spożywając chleba ani wina) po prostu podawać kielich z winem innemu uczestnikowi wieczerzy... :)

druga opcja jest taka, że inni apostołowie mogli być tak "nieuprzejmi", że biedny Judasz sam wszystko musiał poustawiać na stole...

wtedy nie byłoby czynności "podawania kielicha z rąk do rąk"... :) i wtedy moja analogia między Judaszem a współczesnymi świadkami Jehowy byłaby nietrafna... :)

Sebastian, może według twojej ewangelii Judasz nie spożył "emblematów" ale wiedz, że według mojej spożył.

(17): I wziąwszy kielich, i podziękowawszy, rzekł: Weźcie go i rozdzielcie między sobą;
(18): powiadam wam bowiem, iż odtąd nie będę pił z owocu winorośli, aż przyjdzie Królestwo Boże.
(19): I wziąwszy chleb, i podziękowawszy, łamał i dawał im, mówiąc: To jest ciało moje, które się za was daje; to czyńcie na pamiątkę moją.
(20): Podobnie i kielich, gdy było po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich, to nowe przymierze we krwi mojej, która się za was wylewa.
(21): Lecz oto ręka tego, który mnie wydaje, jest ze mną przy stole.
(22): Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak było postanowione, ale biada temu człowiekowi, który go wydaje.
(23): A oni zaczęli wypytywać jeden drugiego, który z nich miałby to uczynić.
(24): Powstał też spór między nimi o to, kto z nich ma uchodzić za największego. [Biblia Warszawska, Łk 22]


Offline Sebastian

Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
« Odpowiedź #44 dnia: 29 Marzec, 2022, 22:27 »
ale ja NIE wypowiadałem się na temat "czy Judasz spożył emblematy" :)

ja opisywałem sytuację _przed_ wieczerzą: "zaopatrzeniowiec" Judasz kupił produkty spożywcze i (jak domniemuję) Judasz poustawiał je na stole.

i jeśli wtedy (jeszcze _przed_ wieczerzą) ktoś Judaszowi pomagał w tych przygotowaniach, to _wtedy_ mogło dojść do aktu "podawania kielicha z rąk do rąk" ;)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)