Świadkowie Jehowy - forum dyskusyjne

DYSKUSJE DOKTRYNALNE => BIBLIA - DYSKUSJE..... => Wątek zaczęty przez: Gwałcidusza w 22 Marzec, 2022, 21:33

Tytuł: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Gwałcidusza w 22 Marzec, 2022, 21:33
Pamiątka to podobno jedyne święto jakie mieli obchodzić chrześcijanie. Łamanie chleba zapoczątkował i nakazał sam Pan Jezus. Według Świadków Jehowy owo łamanie chleba zwane Wieczerzą Pańską było obchodzone raz w roku w okresie żydowskiej Paschy. Skoro więc Dzieje Apostolskie obejmują jakieś 30 lat historii wczesnochrześcijańskiej, to dlaczego milczą na ten temat? Dlaczego nie mamy relacji o tak istotnej ceremonii we wczesnym zborze?
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Gremczak w 22 Marzec, 2022, 21:52
Najprawdopodobniej czegoś takiego nie było.
To po co mieli zmyślać.
Albo było to tak nie istotne ,że pominęli to.
Cóż to tylko jakaś kolacja.
Jakieś tam sekty.
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Gwałcidusza w 23 Marzec, 2022, 08:19
Około roku 140 ciekawie napisał do rzymskiego senatu i cesarza, Justyn Męczennik. Pisał on w obronie ogółu chrześcijan, toteż jego pismo byłoby bezskuteczne gdyby cesarzowi i senatowi opisywał co innego niż było prawdą. Pisząc językiem zrozumiałym dla odbiorcy mówi o zebraniach w dniu słońca, czyli niedzieli.

W dniu zaś zwanym dniem Słońca odbywa się w oznaczonym miejscu zebranie wszystkich nas, zarówno z miast, jak ze wsi. Czyta się wtedy pamiętniki apostolskie lub pisma prorockie, jak długo na to czas pozwala, gdy zaś lektor skończy, przełożony żywym słowem upomina i zachęca do naśladowania tych wzniosłych nauk. Następnie powstajemy z miejsc i modlimy się, po modlitwie zaś następują opisane już poprzednio ceremonie, mianowicie przynosi się chleb oraz wino z wodą, nad którymi przełożony odprawia modły i dziękczynienia, ile tylko może, lud zaś odpowiada mu radosnym "amen" - wreszcie następuje rozdawanie każdemu cząstki pokarmu eucharystycznego; nieobecnym zanoszą go diakoni. Kogo stać na to, a ma dobrą wolę, ofiarowuje datki, jakie chce i może, po czym całą zbiórkę składa się na ręce przełożonego. Ten roztacza opiekę nad sierotami, wdowami, chorymi, lub taż z innego powodu cierpiącymi niedostatek, a także nad więźniami oraz obcymi goszczącymi w gminie; jednym słowem spieszy z pomocą wszystkim potrzebującym. Zgromadzenia zaś nasze odbywają się w dniu Słońca dlatego, że jest to pierwszy dzień, w którym Bóg, przetworzywszy ciemności oraz pramaterię, uczynił świat, a także, ponieważ w tym właśnie dniu zmartwychwstał Jezus Chrystus, nasz Zbawiciel. Ukrzyżowano Go bowiem w przeddzień dnia Saturna, zaś nazajutrz po owym dniu, czyli w dzień Słońca, ukazał się On apostołom i przekazał im tę właśnie naukę, jaką niniejszym przedłożyliśmy wam do rozważenia. (Apologia I rozdz. 67)

Jest to bardzo mocne świadectwo. Innym świadectwem jest uznawane i szanowane przez Świadków Jehowy wczesnochrześcijańskie pismo z I wieku, zwane Didache. Opisuje ono Wieczerzę Pańską.

W dniu Pańskim, gromadźcie się razem, by łamać chleb i składać dziękczynienie, a wyznawajcie ponadto wasze grzechy, aby ofiara wasza była czysta. Oto bowiem słowa Pana: "Na każdym miejscu i w każdym czasie składać mi będą ofiarę czystą, ponieważ jestem królem wielkim, mówi Pan, a imię moje budzi podziw między narodami" (Didache rozdz. 14)

Jak możemy przeczytać w liście Ignacego z Antiochii który jeszcze za życia apostołów bo od lat 70/80 przewodniczył temu największemu ośrodkowi chrześcijańskiemu po zniszczeniu Jerozolimy, dzień Pański to alternatywa dla cotygodniowego szabatu.

Tak więc nawet ludzie żyjący dawniej w starym porządku rzeczy doszli do nowej nadziei i nie zachowują już szabatu, ale obchodzą dzień Pański, w którym to przez Jezusa Chrystusa i przez śmierć Jego także i nasze życie wzeszło jak słońce.(Do Magnezji 9:1)

Biorąc to wszystko pod uwagę, to jednak Dzieje Apostolskie mogą wspominać łamanie chleba nakazane chrześcijanom. A odbywało się ono pierwszego dnia po szabacie. czyli w niedzielę. Nic natomiast nie wspominają jakoby była to coroczna ceremonia w okresie żydowskiej Paschy.

W pierwszym dniu po szabacie, kiedy zebraliśmy się na łamanie chleba, Paweł, który nazajutrz zamierzał odjechać, przemawiał do nich i przedłużył mowę aż do północy. (Dz 20,7)

Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Roszada w 23 Marzec, 2022, 08:22
Teksty te nie tylko przeczą zwyczajom ŚJ, ale i adwentystów i wszystkim innym sabatarianom, którzy narzucają szabat, rzekomo obchodzony w chrześcijaństwie od I wieku. ;)
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Roszada w 23 Marzec, 2022, 10:07
O cytowanym Didache tak napisało CK:

Jednym z najwcześniejszych pozabiblijnych zbiorów zasad wiary chrześcijańskiej jest Didache, czyli Nauka dwunastu apostołów. Zdaniem niektórych historyków dzieło to, składające się z 16 krótkich rozdziałów, pochodzi sprzed roku 100 n.e. Jego autor jest nieznany. Didache wyjaśnia, co powinni wiedzieć ludzie pragnący zostać chrześcijanami” (Strażnica Nr 3, 1992 s. 19).
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Gwałcidusza w 23 Marzec, 2022, 12:00
Również z 1 Listu do Koryntian wynika że chrześcijanie praktykowali łamanie chleba na Wieczerzy Pańskiej częściej niż raz w roku. Robili to za każdym razem gdy się spotykali jako zbór.

1Kor 11, 17-21
17 Udzielając tych pouczeń nie pochwalam was i za to, że schodzicie się razem nie na lepsze, ale ku gorszemu. 18 Przede wszystkim słyszę - i po części wierzę - że zdarzają się między wami spory, gdy schodzicie się razem jako Kościół. 19 Zresztą nawet muszą być wśród was rozdarcia, żeby się okazało, którzy są wypróbowani. 20 Tak więc, gdy się zbieracie, nie ma u was spożywania Wieczerzy Pańskiej. 21 Każdy bowiem już wcześniej zabiera się do własnego jedzenia, i tak się zdarza, że jeden jest głodny, podczas gdy drugi nietrzeźwy.

Wynika z tego, że zarówno Biblia jak i świadectwa wczesnochrześcijańskie jasno dowodzą iż pierwsi chrześcijanie nie obchodzili Pamiątki raz w roku. Dlatego Dzieje Apostolskie milczą w temacie jakoby tak było.
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Roszada w 23 Marzec, 2022, 12:09
Żywot ich Pamiątki jest krótki, od XIX wieku, wcześniej obchodzili wielokrotnie. Russell od 1869 r. zaczął swoją prywatną drogę religijno-biznesową:

   „Przynajmniej od roku 1880 namaszczeni duchem czciciele Jehowy nie obchodzą już Wieczerzy Pańskiej jak nominalne chrześcijaństwo wielokrotnie w ciągu roku, lecz tylko dnia 14 Nisana po zachodzie słońca” (Strażnica Rok XCVII [1976] Nr 3 s. 20).
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Roszada w 23 Marzec, 2022, 12:48
Dla mnie określenie „Wieczerza Pańska” (1Kor 11:20), a nie rocznica oraz słowo „ilekroć” (1Kor 11:26) sugerują częste praktykowanie. Przecież wieczerzy nie je się raz w roku...
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Roszada w 23 Marzec, 2022, 13:53
Pamiątka przejęta od G. Storrsa

   Świadkowie Jehowy tak napisali o Pamiątce śmierci Jezusa w nauce Storrsa, jednego z nauczycieli Russella, który zmarł w roku 1879:

   „W co wierzył George Storrs (...) Wieczerza Pańska to doroczne święto obchodzone w dniu 14 Nisan” (Strażnica Nr 20, 2000 s. 28).

   Jedna z jego publikacji podaje, że obchodził on Wieczerzę Pańską już w latach 1869-1871 (art. The Christian Passover or, Lord’s Supper, w The Herald of Life, March 29, 1871, G. Storrs).


„Kim byli Henry Grew i George Storrs?
(...) Obaj byli poprzednikami Charlesa Taze Russella, który w 1879 roku rozpoczął wydawanie niniejszego czasopisma” (Strażnica Nr 24, 2000 s. 30).
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: accurate w 23 Marzec, 2022, 15:22
Dla mnie określenie „Wieczerza Pańska” (1Kor 11:20), a nie rocznica oraz słowo „ilekroć” (1Kor 11:26) sugerują częste praktykowanie. Przecież wieczerzy nie je się raz w roku...

Chyba szukamy dziury w całym w tym wątku
Wystarczy pójść do kościoła na Wielkanoc zobaczyć rytuał i obrzęd jak to jest robione czyli odbywa się święcone jajka kiełbaski w koszyczkach i będziesz miał jak to było w pierwszym wieku po co szukać daleko
A wiem bo sam to kiedyś robiłem zanim zostałem sługą Boga Jehowy

Chrześcijaństwo to wiara w jedzenie Ciała i Krwi w tym wypadku w koszyczkach poświęconych jajeczek kiełbasek chlebka i innych symboli uznanych przez instytucje religijne między innymi katolicką.
I po co to komplikować Przecież to takie miłe przyjemne i to taka wiosenna tradycja😎
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Gwałcidusza w 23 Marzec, 2022, 16:09
Namiestnik Bitynii Pliniusz Młodszy tak pisał o chrześcijanach do cesarza Trajana w 112 roku.

"Zapewniali zaś, że największą ich winą czy też błędem było to, że mieli zwyczaj w określonym dniu o świcie zbierać się i śpiewać na przemian pieśni ku czci Chrystusa jako Boga, i że związali się przysięgą dotyczącą nie jakichś występków, lecz że nie będą popełniać kradzieży, rozbojów, cudzołóstwa, że nie będą składać fałszywej przysięgi ani zapierać się wobec żądających zwrotu powierzonej im własności. Po tych obrzędach zazwyczaj rozchodzili się i znowu zbierali się, aby spożyć wspólny i niewinny posiłek; zaprzestali tego natychmiast po wydaniu przeze mnie edyktu, w którym – zgodnie z twoim zaleceniem ­zabroniłem wszelkich tajnych zrzeszeń."
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Roszada w 23 Marzec, 2022, 19:05
Co ciekawe, jeszcze w roku 1932 ŚJ, choć obchodzili Pamiątkę, to uznawali, że pierwotne chrześcijaństwo obchodziło coś jeszcze prócz niej:

„Okoliczność, że Pan nasz powstał z umarłych w niedzielę i że się po zmartwychwstaniu przeważnie w tym dniu ukazywał swym uczniom, skłoniła pierwszych chrześcijan do zbierania się w niedzielę na pamiątkę wielkiej radości, jakiej doznali z powodu zmartwychwstania Jezusa.
Również obrządek łamania chleba obchodzili w owym dniu, na pamiątkę niedzieli, w którą ukazał się im Jezus, którego poznali przy łamaniu chleba, kiedy im dostatecznie dowiódł, że to był on sam, chociaż bardzo zmieniony, i że im wtedy »otworzył zmysł, żeby zrozumieli Pisma« (Ew. Łukasza 24:35-43)” (Złoty Wiek 15.04 1932 s. 123).
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: sawaszi w 23 Marzec, 2022, 21:00
Co ciekawe, jeszcze w roku 1932 ŚJ, choć obchodzili Pamiątkę, to uznawali, że pierwotne chrześcijaństwo obchodziło coś jeszcze prócz niej:

„Okoliczność, że Pan nasz powstał z umarłych w niedzielę i że się po zmartwychwstaniu przeważnie w tym dniu ukazywał swym uczniom, skłoniła pierwszych chrześcijan do zbierania się w niedzielę na pamiątkę wielkiej radości, jakiej doznali z powodu zmartwychwstania Jezusa.
Również obrządek łamania chleba obchodzili w owym dniu, na pamiątkę niedzieli, w którą ukazał się im Jezus, którego poznali przy łamaniu chleba, kiedy im dostatecznie dowiódł, że to był on sam, chociaż bardzo zmieniony, i że im wtedy »otworzył zmysł, żeby zrozumieli Pisma« (Ew. Łukasza 24:35-43)” (Złoty Wiek 15.04 1932 s. 123).
[/quote

Zaprawdę to ponoć prawda
Ponoć Roszade miał jak z Bogiem grał w szachy (albo pas)  :)
- a Ty "Roszado" obchodzisz Święta Wielkanocne ? i wierzysz w zmartwychwstanie ?
Ps. tak sie tylko Cie zapytałem  , bo jo ze wsi Wrocek a do Krakowa to tylko mnie skierowano na seminarium do Salezjanów i nie wiele kumam  ;D
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: blossom w 23 Marzec, 2022, 21:31
Chyba szukamy dziury w całym w tym wątku
Wystarczy pójść do kościoła na Wielkanoc zobaczyć rytuał i obrzęd jak to jest robione czyli odbywa się święcone jajka kiełbaski w koszyczkach i będziesz miał jak to było w pierwszym wieku po co szukać daleko
A wiem bo sam to kiedyś robiłem zanim zostałem sługą Boga Jehowy

Chrześcijaństwo to wiara w jedzenie Ciała i Krwi w tym wypadku w koszyczkach poświęconych jajeczek kiełbasek chlebka i innych symboli uznanych przez instytucje religijne między innymi katolicką.
I po co to komplikować Przecież to takie miłe przyjemne i to taka wiosenna tradycja😎

Nie jestem specjalistą, ale w sumie nie trzeba nim być, żeby wiedzieć, że to co świadkowie nazywają pamiątką to jest zwykła wieczerza (wspólne łamanie chleba czyli wspólny posiłek) która z czasem nabrała rytualnego charakteru. I o to chodzi w tym wątku, większość religii chrześcijańskich obchodzi wieczerzę pańską na różny sposób, ale nie wydaje mi się żeby był sens w dyskutowaniu kto ma rację, bo to nie ma najmniejszego znaczenia. Jeśli jest się ateistą to powinno się mieć to gdzieś, a jeśli się jest chrześcijaninem to powinno się wiedzieć, że takie rzeczy nie wpływają na nasze zbawienie.
Jedyna rzecz, której teraz się „czepiamy” to fakt, że ŚJ uważają że jako jedyni „robią to dobrze” kiedy wiele przesłanek świadczy inaczej. I ok niech każdy sobie robi co chce i jak chce, ale niech przy okazji nie zgrywa zarozumialca i świętego.
Poza tym odpowiednik ostatniej wieczerzy w katolicyzmie to nabożeństwo w wielki czwartek, a nie święcenie jajeczek w sobotę i jedzenie ich w niedzielę. Widać jakim byłeś katolikiem i jak znałeś swoją własną religię :p nijak, a teraz zgrywasz mądrale  >:D
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: accurate w 23 Marzec, 2022, 21:57
Nie jestem specjalistą, ale w sumie nie trzeba nim być, żeby wiedzieć, że to co świadkowie nazywają pamiątką to jest zwykła wieczerza (wspólne łamanie chleba czyli wspólny posiłek) która z czasem nabrała rytualnego charakteru. I o to chodzi w tym wątku, większość religii chrześcijańskich obchodzi wieczerzę pańską na różny sposób, ale nie wydaje mi się żeby był sens w dyskutowaniu kto ma rację, bo to nie ma najmniejszego znaczenia. Jeśli jest się ateistą to powinno się mieć to gdzieś, a jeśli się jest chrześcijaninem to powinno się wiedzieć, że takie rzeczy nie wpływają na nasze zbawienie.
Jedyna rzecz, której teraz się „czepiamy” to fakt, że ŚJ uważają że jako jedyni „robią to dobrze” kiedy wiele przesłanek świadczy inaczej. I ok niech każdy sobie robi co chce i jak chce, ale niech przy okazji nie zgrywa zarozumialca i świętego.
Poza tym odpowiednik ostatniej wieczerzy w katolicyzmie to nabożeństwo w wielki czwartek, a nie święcenie jajeczek w sobotę i jedzenie ich w niedzielę. Widać jakim byłeś katolikiem i jak znałeś swoją własną religię :p nijak, a teraz zgrywasz mądrale  >:D

Czy jakieś jasełka w danej religii w jednej Czy w drugiej stają się ważniejsze tylko dlatego że ktoś z tego powodu się napina niekoniecznie dla mnie i to i to to były jasełka ale to spisali bardzo fajni ludzie bo sprytni  i z dobrą znajomością psychologii ludzkiej i potrzeb emocjonalnych skoro do dziś działa chodź słabiej pomimo łatwego dostępu do wiedzy
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Roszada w 23 Marzec, 2022, 22:39
Cytuj
na Wielkanoc (...) odbywa się święcone jajka kiełbaski w koszyczkach

Ignorant nawet nie wie, że to się nie odbywa w święta, tylko w sobotę.
Ignorant nie wie, że to nie jest obowiązkowe, bo sobota nawet nie jest obowiązkowa co do pójścia do kościoła.
 :)
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: accurate w 24 Marzec, 2022, 07:20
Ignorant nawet nie wie, że to się nie odbywa w święta, tylko w sobotę.
Ignorant nie wie, że to nie jest obowiązkowe, bo sobota nawet nie jest obowiązkowa co do pójścia do kościoła.
 :)
Tak piszę tutaj w tym wątku bo myślę że wielu szczególnie młodszych byłych świadków którzy nie zetknęli się z religią katolicką mogą myśleć że ten wątek powinien być w dziale Biblia a w ogóle dział biblia powinien być ale na wesoło to już jest jako oddzielny wątek i jest ku temu wiele powodów ale okej ale żeby była jasność jakie to ma znaczenie Dlaczego świadkowie mają swoje jasełka skoro to są jedne z wielu jasełek w okresie wiosennym a ich źródło nie leży w Biblii tylko w zwyczajnym odradzaniu się życia na wiosnę a ideologia wyjścia narodu w tym właśnie czasie .

Jak mamy zdrowe podejście że są to jakieś zabobony gusła jasełka śpiewy hufy religijne stroje z koszyczkami występy i kropidłem pójdziesz podawanie sobie talerzyka z chlebem i kielicha z winem lub koszyczek jajeczka kiełbaska chlebek jajeczka To fajnie no bo każdy ma prawo obchodzić folklor regionalny czy mniej bardziej tradycyjny ze swojego miejsca gdzie żyje pod warunkiem że robi to bez spiny i na luzie.

Natomiast próba poważnej weryfikacji Przyczyn tego zjawiska doprowadzi do tego że się Niektórzy będą napinać A po co do tego uważam że luźno traktować nas że ten temat Aczkolwiek ciekawy bardzo jak działa zbiorowa hipnoza.


Taaaaak jaki o ważne czas

Triduum Paschalne.....
Czy ktoś kojarzy Co to znaczy A to znaczy 3 dni Triduum to z łaciny języka śmiesznego prymitywnego zagarnięte go przez kościół rzymskokatolicki jako swój wtedy sławną w średniowieczu łaciną od regionu Lacja we Włoszech...
Dla ciekawskich są kibice Lazio Rzym to stąd.... więc niestety jakiś szczególny język Tylko dialekt jeden z wielu w tamtym regionie w średniowieczu pewnie znasz Kaszubski czy łemkowski czy Śląski.

 a Paschalne czyli Pesach.... przejście to dowiedziałem się dopiero bedac słucham Boga Jehowy ale gdyby spytać przeciętnego katolika Co oznacza zwrot Triduum Paschalne to 90% prosi o powtórzenie pytania bo kojarzę to z Świętami Wielkiej Nocy po prostu jaka to wspaniała religia katolicka No ale jak się używa łaciny 21 wieku zamiast mówić normalnie i sukienek w czasie obrzędów różnych kolorów No to co zrobić.

Tak  prosty parafianin jest w ciemnej dezinformacji więc truka się nadal łaciną w kościele wiele określeń To i tak dobrze że całe msze nie są po łacinie jak w latach siedemdziesiątych jeszcze w Polsce co wiem od rodziców katolików.


Każdy katolik pamiętający lata 80 a tym bardziej jako katolik udzielający się na innym religijnym forum ale jednak wie Pan że w sobotę tak zwaną Wielką Sobotę lub wielkanocną masowo zmierzali wszyscy w latach 80 za papieża Jana Pawła II w tym ja i Wszyscy moi znajomi bo 96% to ochrzczeni byli i gdzieś chyba katolicy No nie ma że dziś trochę mniej więc sobotni zwyczaj wielkanocny jest bardziej w Polsce rozpowszechnione i znanej niż jakaś pamiątka śmierci Jezusa Świadków Jehowy.

W praktyce wysyłało się dziecko lub przyszła mama z dzieckiem Rzadko widać było mężczyzn przy tym masowym tak zwanym święceniu w kościele to tak widzę tytułem przybliżenia bo oni którzy żyjąc w kraju katolickim nie wiedzą jak to się odbywa albo odbywało bo dziś nie wiem bo nie uczęszczają od około roku 90 nie praktykuje tego rodzaju zabobonów religii rzymskokatolickiej.

A tak na marginesie Nie rozumiem hipokryzji katolików krytykujących świadków i to pisanie Z wyższością katolika na tym forum że świadkowie Są w szambie No ale chyba to szambo u świadków to gdzieś po kostki a w kościele i historia kościoła to co najmniej po szyję No ale to chyba wszyscy wiedzą na tym forum .
A dla tych którzy się gubią Polecam film Kler bo o świadkach jest dużo więc nic nie muszę polecać.

Lubię jak ktoś ujawnia demaskuje pokazuje w innym ciekawszym świetle praktyki strażnice Ale trochę słabo to wygląda w ustach praktykującego wierzącego katolika. A już na pewno nie jest obiektywne.
Chodź wkład w obnażanie praktyk strażnicy strażnicy jak najbardziej cenie No ale ten brak aktywności i bronienie udawanie że kościół to coś dobrego No też jest tak samo fajne jak despotyczne ciało kierownicze.
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Roszada w 24 Marzec, 2022, 08:11
Nikt tu nie pisał o KK aż się pojawił gościu, co ma fobię na punkcie KK. Tak jak ŚJ na punkcie Jehowy i 1914.
Nikt nawet nie wymieniał KK!
Jeszcze trochę a wywalę jego posty za trolowanie i pisanie nie na temat.

Pisano tu o pierwotnym chrześcijaństwie wieków I-II (NT, Didache, Ignacy, Justyn, Pliniusz).
Pisano też o związkach ŚJ z Pamiątką.

Malkontent uważa zapewne, że KK powstał w IV wieku, jak uczył jako "sługa Boga Jehowy", jak pisze.
My tu zaś poruszamy sprawy wieków I-II.
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Gostek w 24 Marzec, 2022, 11:03
Nie jestem specjalistą, ale w sumie nie trzeba nim być, żeby wiedzieć, że to co świadkowie nazywają pamiątką to jest zwykła wieczerza (wspólne łamanie chleba czyli wspólny posiłek) która z czasem nabrała rytualnego charakteru.



A właśnie, że nie jest to zwykła wieczerza, bo napisałeś, że jest tam, wspólne łamanie chleba, czyli wspólny posiłek.
 Od ponad 30 lat byłem zapraszany na tę uroczystość i nigdy tam nic nie zjadłem i nie wypiłem, no może w ubiegłym roku,  na Zoomie, po za ekranem przechyliłem kieliszek i wypiłem do dna.. 😉
W tym roku jednak nie zamierzam brać udziału w tej parodii pamiątki.
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: accurate w 24 Marzec, 2022, 11:14
Nie jestem specjalistą, ale w sumie nie trzeba nim być, żeby wiedzieć, że to co świadkowie nazywają pamiątką to jest zwykła wieczerza (wspólne łamanie chleba czyli wspólny posiłek) która z czasem nabrała rytualnego charakteru.



A właśnie, że nie jest to zwykła wieczerza, bo napisałeś, że jest tam, wspólne łamanie chleba, czyli wspólny posiłek.
 Od ponad 30 lat byłem zapraszany na tę uroczystość i nigdy tam nic nie zjadłem i nie wypiłem, no może w ubiegłym roku,  na Zoomie, po za ekranem przechyliłem kieliszek i wypiłem do dna.. 😉
W tym roku jednak nie zamierzam brać udziału w tej parodii pamiątki.

Dokładnie dziabnąć chleba dziabnąć wina u świadków można no w kościele niestety jedno i drugie ma tylko ksiądz tak sobie jakoś ustalili panowie w kolorowych sukienkach którzy się nazywają księciami Przepraszam księdzami.

No i trochę dystansu bo sam bo to wylewa się na strażnicę a kościół katolicki jest dużo bardziej śmieszny instytucją chociaż w sumie chyba wszystko jedno jedno i drugie oparte na wierze i dogmatach
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Gwałcidusza w 24 Marzec, 2022, 12:19
Religia ŚJ jest młoda. Nie istniała przez prawie 2000 lat istnienie chrześcijaństwa. Toteż nie niesie ze sobą tradycji strojów i obrzędów z poprzednich wieków. Nie istniała w czasach kiedy nie było telewizji i gazet, czyli kiedy  liczył się prosty przekaz publiczny w postaci kapliczek czy obrazów wśród ludzi którzy nie umieli czytać. Nie istniała w czasach kiedy międzynarodowym językiem była łacina a nie angielski. Dlatego gardzi wszystkim co pochodzi z tamtych wieków.

Jedną z głupot powtarzanych przez byłych i obecnych śJ jest stwierdzenie że Kościół katolicki nazywając swoich wiernych parafianami nazywa ich ciemnotą bo tak podobno podają słowniki. Nic bardziej mylnego!!! "Parafia" to z greki "parachia" czyli okręg lub obwód terytorialny. Potem słowo to przeszło do łaciny mając takie samo znaczenie, czyli jakiegoś terytorium. A razem z łaciną w czasach kiedy była ona językiem międzynarodowym przeszło to słowo do prawa i administracji. Bo łacina nadal świetnie funkcjonuje w prawie, medycynie, czy świcie uczelni wyższych. Była przecież fundamentem postępu Europy. Dlatego z czasem słowo parafia zaczęło oznaczać pewne terytorium w administracji państwowej. Ale nie tylko tam. Również w kościele. Dlatego biskup parafii, czyli z geki episkopos parachio to po polsku dosłownie nadzorca okręgu. Kiedy Kościół zaczął nazywać wiernych parafianami to miał na myśli wszystkich wiernych w swoim okręgu wokół kościoła który zazwyczaj był w mieście. A nie nazywał wiernych ciemnotą!!! Natomiast to że zazwyczaj ludzie z miasta byli bardziej wykształceni niż ze wsi to już inna para kaloszy którą zauważył świat świecki. I parafianie z państwowego okręgu administracyjnego byli mniej wykształceni niż mieszczanie z centru życia społecznego.

I niby ci Świadkowie Jehowy tacy mądrzy a tego nie wiedzą. Niby tacy sprawiedliwi a tak nieuczciwie oskarżają. Niby tak edukują, a jednak czynią ludzi niedouczonymi nawet jak ci opuszczą ich szeregi. Dlatego niektórzy ex niesłusznie nadal oskarżają innych.
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: blossom w 24 Marzec, 2022, 13:46
Dokładnie dziabnąć chleba dziabnąć wina u świadków można no w kościele niestety jedno i drugie ma tylko ksiądz tak sobie jakoś ustalili panowie w kolorowych sukienkach którzy się nazywają księciami Przepraszam księdzami.

No i trochę dystansu bo sam bo to wylewa się na strażnicę a kościół katolicki jest dużo bardziej śmieszny instytucją chociaż w sumie chyba wszystko jedno jedno i drugie oparte na wierze i dogmatach

Jak masz taką ochotę sobie dziabnąć i wina i chleba to polecam inne wyznania chrześcijańskie np zielonoświątkowcy albo baptyści spożywają chleb i wino podczas wieczerzy pańskiej.
A jakby się naprawdę posiadało wiedzę na temat praktyk, dogmatów i podstaw wiary różnych religii to by się wiedziało, że KK i ŚJ są najbardziej do siebie podobne ze wszystkich ;) Tylko pod względem liberalności KK wygrywa i mimo różnych zawirowań mam do niego większe zaufanie, bo przynajmniej się uczy na błędach i potrafi do nich przyznać.
Tylko jak mam się po Tobie spodziewać merytorycznej wiedzy skoro informacje czerpiesz z filmów typu Kler? To nawet już zabawne nie jest, że się na to powołujesz...
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Turbulent_Business w 24 Marzec, 2022, 13:50
Jedną z głupot powtarzanych przez byłych i obecnych śJ jest stwierdzenie że Kościół katolicki nazywając swoich wiernych parafianami nazywa ich ciemnotą bo tak podobno podają słowniki.

Jednoczesnie 95% z nich nie wie, ze tajny podrecznik dla starszych nazywa sie "pascie TRZODE". Tak wiec, nawet gdyby slowo parafianie mialo znaczenie jakie im swiadki przypisuja, sami nie sa wcale lepsi przyrownujac wiernych do trzody...
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Roszada w 24 Marzec, 2022, 13:53
Jednoczesnie 95% z nich nie wie, ze tajny podrecznik dla starszych nazywa sie "pascie TRZODE". Tak wiec, nawet gdyby slowo parafianie mialo znaczenie jakie im swiadki przypisuja, sami nie sa wcale lepsi porownujac wiernych do trzody...
A jeszcze w latach 30. XX wieku klasę drugich owiec nazywano "bydłem":

   „Mnóstwo bydła przedstawia bogactwo organizacji Bożej. Bóg stworzył bydło, zwierzynę i płazy i dał człowiekowi panowanie nad niemi; dlatego wyraz »bydło« Jeruzalemu wygląda przenośnie przedstawiać tych, którzy są ostatecznie przyprowadzeni do organizacji Bożej na ziemi i którzy znajdują się pod kierownictwem »Pomazańca«, jak naprzykład określona przez Jezusa Chrystusa klasa »owiec« (Ew. Mateusza 25: 31-40)” (Strażnica 15.10 1933 s. 308 [ang. 15.08 1933 s. 244]).

   „»Mnóstwo ... bydła« może przeto dobrze obrazować ludzi, których pomazana klasa poznaczy na czołach i którzy będą przeprowadzeni przez »ucisk«, oraz którzy później wejdą na »drogę«. Ci ludzie określeni są klasą Jonadaba i również jako »miljony obecnie żyjących nigdy nie umrą«” (Strażnica 15.10 1933 s. 308 [ang. 15.08 1933 s. 244]).
   Patrz te same słowa: Preparation 1933 s. 39; ang. Strażnica 01.03 1938 s. 80.
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Gwałcidusza w 24 Marzec, 2022, 16:12
Gdyby rozumować tak jak śJ, to warto by zwrócić uwagę na fakt że słowniki podają iż "wieśniak" to człowiek bez ogłady, prostak, itd. A przecież sama Strażnica w Roczniku z 1997 r. podaje na stronie 239 o swoich głosicielach: "Wieśniacy chodzą od drzwi do drzwi." Czyni tak opisując działalność głoszenia w jednym z krajów.

I co? Czy nie zachowywalibyśmy się tak jak oni gdybyśmy im to wytykali? Skoro oni twierdzą, że Kk nazywa swoich wiernych ciemniakami, to czy tym bardziej nie oni sami?
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Roszada w 24 Marzec, 2022, 17:13
Wracając do Pamiątki, to w roku 1918 zbiegła się ona z zrzuceniem szatana na ziemię:

„(...) istnieją biblijne powody, aby przypuszczać, że w czasie dorocznego obchodu Wieczerzy Pańskiej w dniu 26 marca 1918 roku Szatan Diabeł został zrzucony na ziemię” („Bądź wola Twoja na ziemi” 1964 rozdz. 13, akapit 13).

Nie wiem, czy miał też brać udział w Pamiątce, skoro znalazł się wtedy na ziemi? ;)
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Gwałcidusza w 24 Marzec, 2022, 18:07
Mnie uczono że został zrzucony w 1914 r. Ale numer. Haha.
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Roszada w 24 Marzec, 2022, 18:17
Mnie uczono że został zrzucony w 1914 r. Ale numer. Haha.
Kilka razy zmieniali, a jak wprowadzili tę naukę, to śmieszną argumentację podali o jego pobycie w niebie:

„Pismo Święte i fakta fizyczne zdają się świadczyć, że Szatanowi było dozwolone pozostać w niebie dla pewnego i dobrego celu; to znaczy, Bóg dozwolił, a przeto w rozumnym i dobrym celu” (Strażnica 15.04 1925 s. 117).
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Roszada w 25 Marzec, 2022, 13:49
Pamiątka i "goście"

Zmiany statusu tych „gości”, „zainteresowanych” i zarazem „obserwatorów” dokonano w nowszych edycjach tej samej książki Zorganizowani...:

„Wszystkich innych oddanych Bogu chrześcijan oraz zainteresowanych zachęca się do przybycia na Wieczerzę Pańską w charakterze obserwatorów” (Zorganizowani do spełniania woli Jehowy 2005 s. 76).

„Wszystkich innych oddanych Bogu chrześcijan oraz osoby postronne zachęca się do przybycia na Wieczerzę Pańską w charakterze obserwatorów” (Zorganizowani do spełniania woli Jehowy 2015 s. 66).

„Wszyscy inni oddani Bogu chrześcijanie oraz osoby postronne przychodzą na Wieczerzę Pańską w charakterze obserwatorów” (Zorganizowani do spełniania woli Jehowy 2020 s. 70).
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Nadaszyniak w 25 Marzec, 2022, 14:30
(mtg): współcześnie  >:D
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Gwałcidusza w 25 Marzec, 2022, 15:37
Druga połowa sali była do pląsania.  :D
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Roszada w 25 Marzec, 2022, 16:45
Podobno dla Eliasza stawiali Izraelici jedno nakrycie.
Ale Jezus powiedział: Eliasz już przyszedł...
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Roszada w 25 Marzec, 2022, 19:02
Niby bez związku z Pamiątką, ale usprawiedliwienie dla picia przed "świętą służbą". Pamiątka parawanem?:

„W niektórych krajach nasi współwyznawcy spożywają do posiłków przed zebraniami napoje alkoholowe w umiarkowanych ilościach. Podczas Paschy używano czterech kielichów wina. Kiedy Jezus ustanawiał Pamiątkę, polecił apostołom pić wino, które wyobrażało jego krew (Mat. 26:27).” (Strażnica 15.11 2014 s. 17).

„2014: (...) picie alkoholu przed zadaniami związanymi ze świętą służbą” (Skorowidz do publikacji Towarzystwa Strażnica 2001-2015 2016 s. 275).
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: sawaszi w 25 Marzec, 2022, 19:43
- za prawdę powiadam wam - nie znam kapłana aby do odprawienia mszy nie wypił se kielicha
Ps. - nie wszyscy piją na mszy  :)
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: sawaszi w 25 Marzec, 2022, 22:13
Po mszy można więcej - "albowiem ofiara spełniona i "- "grzechy wasze odpuszczone" - 'pijcie w pokoju i na zdrowie wasze'  :P
Nie wiem jak starsi piją i im słudzy pomocniczy ? - czy przed pamiątką , czy w trakcie , czy po ?
Może ktoś z was wie lepiej ode mnie jak to w zborach teraz bywa czy piją wino oficjalnie , czy w ukryciu ?
 - niech napisze  :)
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Roszada w 25 Marzec, 2022, 22:55
Jest czym się chwalić raz w roku? :)

„W niektórych krajach przyszło na uroczystość pięć lub sześć razy więcej osób niż wynosiła liczba aktywnych Świadków” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 243).
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: sawaszi w 25 Marzec, 2022, 23:37
Jest czym się chwalić raz w roku? :)

„W niektórych krajach przyszło na uroczystość pięć lub sześć razy więcej osób niż wynosiła liczba aktywnych Świadków” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 243).



Bo sklepy wtedy otwarte były i po pamiątce każdy zainteresowany (po lamce) mógł se kupić flaszkę za rogiem i się dowalić i poczuć w upojeniu ten "nowy system" - 'CK urojony raj na Ziemi dla wyznawców im posłusznym'  ::)
Nie oceniam i NIE  sądzę nikogo i nie moja to sprawa
Ponoć Wszystkich osądzi (NA SĄDZIE OSTATECZNYM) - ZBAWICIEL I ODKUPICIEL : CHRYSTUS PAN
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Gostek w 26 Marzec, 2022, 08:51
Dopiero teraz, po latach bycia w organizacji doszły do mnie informacje, że dość często po Pamiątce bracia spotykali się w grupach w swoich domach i po prostu fajrowali, czyli jedli i chlali alkohol. Mieli kolejną okazję do spotkania się.
Podobnie większość czyniła podczas innych katolickich świąt, ale, że po Pamiątce.. Niepowiem, że byłem ździwiony, jak się o tym dowiedziałem. 🤔
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Roszada w 26 Marzec, 2022, 18:57
Jak wskazują statystyki, zamieszczone w jednej z publikacji, na Pamiątkę rozpoczęto zapraszać zainteresowanych i innych ‘ludzi ze świata’ około połowy lat 40. XX wieku (patrz Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 717).

Jeszcze w roku 1940 najwyższa liczba głosicieli – 96 418 – była zbliżona do liczby obecnych na Pamiątce – 96 989.

Natomiast w roku 1945 ta druga liczba była większa o 30 000 osób – 156 299 i 186 247 osób.

Wcześniej zapraszano tylko ŚJ, a do roku 1937 wyłącznie pomazańców:

„W roku 1938 drugie owce zostały zaproszone na uroczystość Pamiątki śmierci Jezusa Chrystusa w charakterze obserwatorów” (Strażnica Nr 13, 1995 s. 15).
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Gwałcidusza w 27 Marzec, 2022, 13:53
Współcześnie wśród obserwatorów zawsze mogły być osoby nie tylko będące klasą drugich owiec, ale także przyszli pomazańcy. Zawsze tak było i jest. Dziwne tylko dlaczego Jezus nie zaprosił obserwatorów. A całe Dzieje apostolskie opisujące okres 30 lat, jak i inne listy z NT nic nie wspominają o obserwatorach zapraszanych na Wieczerzę Pańską.
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Roszada w 27 Marzec, 2022, 14:41
Tych obserwatorów zaczęto, jak widać, zapraszać pod koniec wojny.
Pewnie sporo ŚJ zginęło (w obozach; nie na froncie) i jakoś może chciano dziury ilościowe łatać, więc zapraszano kogo popadnie. ;)
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Roszada w 27 Marzec, 2022, 16:05
Cytuj
„Wszyscy inni oddani Bogu chrześcijanie oraz osoby postronne przychodzą na Wieczerzę Pańską w charakterze obserwatorów” (Zorganizowani do spełniania woli Jehowy 2020 s. 70).

Za "osobę postronną" to chyba Judasz robił podczas Wieczerzy w I wieku. :)
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w 28 Marzec, 2022, 01:13
Za "osobę postronną" to chyba Judasz robił podczas Wieczerzy w I wieku. :)
nawet pasowałby :) bo przecież był skarbnikiem, a więc zapewne to on kupił artykuły spożywcze, potrzebne podczas świętowania, a wiec (i tu przechodzę do sedna) mógł także jakoś "wypakować te zakupy" :) a tzn. że mógł np. brać do ręki chleb lub wino i (podczas przygotowania do wieczerzy) mógł (wtedy jeszcze NIE spożywając chleba ani wina) po prostu podawać kielich z winem innemu uczestnikowi wieczerzy... :)

druga opcja jest taka, że inni apostołowie mogli być tak "nieuprzejmi", że biedny Judasz sam wszystko musiał poustawiać na stole...

wtedy nie byłoby czynności "podawania kielicha z rąk do rąk"... :) i wtedy moja analogia między Judaszem a współczesnymi świadkami Jehowy byłaby nietrafna... :)
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: NieZnaPrawdy w 29 Marzec, 2022, 22:18
nawet pasowałby :) bo przecież był skarbnikiem, a więc zapewne to on kupił artykuły spożywcze, potrzebne podczas świętowania, a wiec (i tu przechodzę do sedna) mógł także jakoś "wypakować te zakupy" :) a tzn. że mógł np. brać do ręki chleb lub wino i (podczas przygotowania do wieczerzy) mógł (wtedy jeszcze NIE spożywając chleba ani wina) po prostu podawać kielich z winem innemu uczestnikowi wieczerzy... :)

druga opcja jest taka, że inni apostołowie mogli być tak "nieuprzejmi", że biedny Judasz sam wszystko musiał poustawiać na stole...

wtedy nie byłoby czynności "podawania kielicha z rąk do rąk"... :) i wtedy moja analogia między Judaszem a współczesnymi świadkami Jehowy byłaby nietrafna... :)

Sebastian, może według twojej ewangelii Judasz nie spożył "emblematów" ale wiedz, że według mojej spożył.

(17): I wziąwszy kielich, i podziękowawszy, rzekł: Weźcie go i rozdzielcie między sobą;
(18): powiadam wam bowiem, iż odtąd nie będę pił z owocu winorośli, aż przyjdzie Królestwo Boże.
(19): I wziąwszy chleb, i podziękowawszy, łamał i dawał im, mówiąc: To jest ciało moje, które się za was daje; to czyńcie na pamiątkę moją.
(20): Podobnie i kielich, gdy było po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich, to nowe przymierze we krwi mojej, która się za was wylewa.
(21): Lecz oto ręka tego, który mnie wydaje, jest ze mną przy stole.
(22): Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak było postanowione, ale biada temu człowiekowi, który go wydaje.
(23): A oni zaczęli wypytywać jeden drugiego, który z nich miałby to uczynić.
(24): Powstał też spór między nimi o to, kto z nich ma uchodzić za największego. [Biblia Warszawska, Łk 22]
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w 29 Marzec, 2022, 22:27
ale ja NIE wypowiadałem się na temat "czy Judasz spożył emblematy" :)

ja opisywałem sytuację _przed_ wieczerzą: "zaopatrzeniowiec" Judasz kupił produkty spożywcze i (jak domniemuję) Judasz poustawiał je na stole.

i jeśli wtedy (jeszcze _przed_ wieczerzą) ktoś Judaszowi pomagał w tych przygotowaniach, to _wtedy_ mogło dojść do aktu "podawania kielicha z rąk do rąk" ;)
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: urgent w 29 Marzec, 2022, 22:29
Dopiero teraz, po latach bycia w organizacji doszły do mnie informacje, że dość często po Pamiątce bracia spotykali się w grupach w swoich domach i po prostu fajrowali, czyli jedli i chlali alkohol. Mieli kolejną okazję do spotkania się.
Podobnie większość czyniła podczas innych katolickich świąt, ale, że po Pamiątce.. Niepowiem, że byłem ździwiony, jak się o tym dowiedziałem. 🤔
Człowiek nie wielbłąd napić się musi
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Gwałcidusza w 11 Kwiecień, 2022, 11:18
A mnie dziwi że w obliczu tak mocnych dowodów na to, że pierwsi chrześcijanie nie spożywali Wieczerzy Pańskiej raz w roku 14 Nisan, jest tak mały oddźwięk nawet u byłych świadków Jehowy. Organizacji udaje się tak mocno zakorzenić uprzedzenia do tradycyjnego chrześcijaństwa, iż nawet po odejściu wielu nie umie się przełamać, że akurat pod tym względem owo chrześcijaństwo ma rację. Smutne to trochę.
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: NieZnaPrawdy w 11 Kwiecień, 2022, 23:26
Gwałcidusza, bo widzisz ten oddźwięk u byłych Świadków Jehowy zależy na jakim zakręcie znajduje się dany ŚJ.
Mój obecny zakręt to, że Pamiątka jest echem składania krwawych ofiar a te z kolei są odbiciem dawnych pogańskich obrzędów.

Pamiętaj jeśli zostaniesz złożony w ofierze Jehowie to stracisz życie.
A jeśli zostaniesz poświęcony Azazelowi to je zachowasz.

(8): Następnie Aaron rzuci losy o te dwa kozły: jeden los dla Pana, a drugi los dla Azazela.
(9): Potem przyprowadzi Aaron tego kozła, na którego padł los dla Pana, i złoży go na ofiarę za grzech,
(10): kozła zaś, na którego padł los dla Azazela, postawi żywego przed Panem, by nim dokonać przebłagania, a potem wypędzić go do Azazela na pustynię. [Biblia Warszawska, Kpł 16]


Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Gwałcidusza w 12 Kwiecień, 2022, 01:17
Tylko że pierwsi chrześcijanie tak nie mieli. Nie ma śladu w NT aby rozkminiali azazela.
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Roszada w 12 Kwiecień, 2022, 19:50
Współcześnie wśród obserwatorów zawsze mogły być osoby nie tylko będące klasą drugich owiec, ale także przyszli pomazańcy

Rezerwat śpiewał:

"Obserwator, obserwator, Cudzych grzechów - rejestrator. (...)
Obserwator, obserwator Zamiast serca - kalkulator. (...)
Obserwator, obserwator, obserwator, obserwator, Obserwator, obserwator, anioł, diabeł, prokurator."

............. coś w tym prawdy jest...............

https://www.tekstowo.pl/piosenka,rezerwat,obserwator.html
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: NieZnaPrawdy w 14 Kwiecień, 2022, 22:23
Tylko że pierwsi chrześcijanie tak nie mieli. Nie ma śladu w NT aby rozkminiali azazela.


Oni mieli cuda za dowód.
Ponieważ ich dziś brak to trudno dziś człowiekowi rozumnemu przyjąć Chrystusa bez rozkminienia Azazela.
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Gwałcidusza w 15 Kwiecień, 2022, 20:21
No to niech sobie byli ŚJ rozkminiaja tego azazela. Powodzenia.
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: blossom w 15 Kwiecień, 2022, 21:21
A to nie jest tak, że Jezus już praktykował „pamiątkę” zaraz po zmartwychwstaniu? W Łukasza 24,30-31 już łamał chleb z uczniami i po tym Go poznali, więc czynność wykonywał tak samo jak na ostatniej wieczerzy.

Cytuj
„Gdy zasiedli do stołu, wziął chleb, pobłogosławił, złamał i zaczął im podawać. Wtedy otworzyły im się oczy. Poznali Go! Lecz On znikł.”
Tytuł: Odp: Gdzie są relacje z Pamiątki w Dziejach Apostolskich?
Wiadomość wysłana przez: Roszada w 15 Kwiecień, 2022, 22:44
A to nie jest tak, że Jezus już praktykował „pamiątkę” zaraz po zmartwychwstaniu? W Łukasza 24,30-31 już łamał chleb z uczniami i po tym Go poznali, więc czynność wykonywał tak samo jak na ostatniej wieczerzy.
Ten tekst jest na różne sposoby interpretowany.
Jedni mówią, że tam nie ma mowy o winie.
Inni, że nic dziwnego, bo Jezus powiedział, odtąd nie będę już pił wina.
Inni mówią, że podczas zwykłych posiłków też nie wymieniano napoju.
Inni mówią, że Jezus użył identycznych gestów, gdy podawał chleb, jak podczas Wieczerzy.
Jeszcze inni, jak ks. Kowalski w swym NT w przypisie, że to Wieczerza Pańska.
Jeszcze inni, że to zwykły posiłek lub uroczysty.